Angola (1961-1975,1976-2002)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Afrika Sztálingrádja

terkep-14.jpg


A győztes Lomba folyó menti ütközet után az angolai ezredek visszavonultak Cuito Cuanavale felé, így Dél-Afrika számára lehetőség adódott a hogyan továbbról dönteni. PW Botha Dél-Afrika elnöke a hadügyminiszterrel és a vezérkari főnökkel helikopterrel Mavingába repült, hogy személyesen a helyszínen tájékozódjon a helyzetről és a lehetséges további opciókról.

Miközben Dél-Afrikában a bebörtönzött Nelson Mandela vezetésével az ANC (magyarul: Afrikai Nemzeti Kongresszus) vívta apartheid elleni egyre erőteljesebb polgárjogi küzdelmét, Dél-Nyugat Afrikában a SWAPO fegyveres gerillái harcoltak az önrendelkezésért, az Angolában zajló polgárháború és az UNITA gerillák megsegítését szolgáló hadműveletek csak a fontossági lista legvégén szerepeltek.

Dél-Afrika nem tudott további jelentősebb erőforrásokat erre a hadszíntérre átcsoportosítani.

Másrészt, ha semmit sem lépnek akkor a szovjet fegyverekkel feltöltött angolai és kubai túlerő előbb utóbb felmorzsolja az egyszem rendelkezésre álló dél-afrikai gépesített lövészezredet és utána megsemmisítik az UNITA-t.

cuito-20.jpg

bal oldalon: Híd a Cuito folyó felett
jobb oldalon: Olifant Mk.1A harckocsi


Második lehetőségként állt fent az angolai ezredek visszaszorítása a Cuito folyó nyugati partjára, esetlegesen Cuito Cuanavale településének elfoglalásával és annak repterének kikapcsolásával. A viszonylag szélesebb Cuito folyó így természetes akadályt képezhetne egy esetleges jövőbeni angolai gépesített támadással szemben. Mindezt természetesen az egyszem dél-afrikai 20. gépesített lövészezred felmorzsolódása, illetve jelentősebb veszteségek elszenvedése nélkül kellett végrehajtani. Az „Operation Moduler” művelet támogatására két századnyi, összesen 24db Olifant Mk.1A típusú harckocsival és plusz 155mm-es G5 tüzérséggel erősítették meg a 20. gépesített lövészezredet.

Az Olifant Mk.1A gyakorlatilag a brit gyártású Centurion Mk.3 Dél-Afrika által 1983-tól elvégzett modernizálása, ami az Izraeli „Sho’t Kal” modernizáción alapult. A forró éghajlatnak megfelelőbb új erőforrás, passzív éjjellátó, helyi gyártású 105mm-es „brit L7”-el csereszabatos GT3 löveg és hozzá Izraelből a 80-as évek közepén beszerzett M111 „Hetz” űrméret alatti páncéltörő nyíllövedék, amely akár egy T-72-es test homlokpáncélját is átüthette 2km távolságból, nemhogy az angolaiak számára rendelkezésre álló T-55-ös harckocsikat. A beépített lézertávmérő jelentősen növelte a 2km-es pásztázott lőtávolságokon túl az első lövés utáni találat valószínűségét, bár a bozótosban ennek a jelentősége minimális volt csak. Az Olifant páncélvédettsége viszont a Centurion Mk.3-hoz képest nem változott, 6 hüvelyk (150mm) torony és 58 fokban döntött 3 hüvelyk (vízszintesen 143mm) test homlokpáncélzat, amit a T-55-ös szintén képes volt akár 2km távolságból átütni, de egy RPG-7 kézi páncélelhárító gránátvető számára sem jelentett problémát.

Cuito-map8.jpg


A „Lomba melléki ütközetből” visszavonult 100%-ban angolai katonák által alkotott 16., 21., 59. gépesített lövészezred pirossal, a jórészt kubaiak által alkotott 13., 25., 66. gépesített lövészezredeket kékkel, a dél-afrikai 20. gépesített lövészezred fehér színnel került ábrázolásra.

A dél-afrikai parancsnok Roland de Vries vezérőrnagy, Erwin Rommel „Gazala galopp” néven elhíresült 1942 júniusi Líbiai támadását készült megismételni, melyben Észak-Afrikában a németek oldalba kapták a brit 8. hadsereget.

1987 novemberében megkezdődött hát a Hidegháború utolsó csatája, „Afrika Sztálingrádja - Cuito Cuanavale ostroma” melynek első hadmozdulata a „Chambinga galopp” nevet viselte.

cuito-21.jpg

bal oldalon: jellemző látótávolság a bozótban
jobb oldalon: sűrű bozótos


Cuito-map9.jpg

„Chambinga galopp”

A november 9-i támadás folyamán a dél-afrikai 20. ezred oldalba kapta a bozótban az angolai 16. ezredet, melynek katonái fegyvereiket hátrahagyva elmenekültek a tüzérségi előkészítés után az élen dübörgő Olifant-ok látványától. A másik két angolai ezred, a 21. és az 59. is visszamenekült eközben a Chambinga folyó hidjának a nyugati oldalára.

Cuito-22.jpg

angolai kezelőik által elhagyott járművek

Cuito-19.jpg


Az 1987 novemberi sikeres „Chambinga galopp” után a dél-afrikaiak berendezkedtek a bozótosban. A sorozott katonák szolgálati idejük végéhez közeledtek, rövidesen leszerelték őket és visszatértek civil életükbe azon tűnődve, hogy az otthoniaknak mi a véleményük az általuk hozott áldozatról. Az „Operation Moduler” művelet véget ért.



A folytatásban Castro közbelép...
Egy dolgot nem értek. Egyetlen ezredet tudott az egész d-a-i haderő nélkülözni...?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Egy dolgot nem értek. Egyetlen ezredet tudott az egész d-a-i haderő nélkülözni...?

Igen, 1987-ben már egész Dél-Afrika, és Dél-Nyugat Afrika forrongott az apartheid ellen, és alapvetően karhatalmi célokra használták a hadsereget.
5 millió fehér búr telepes mintegy 45 millió szinesbőrű őslakos felett tartotta fent az apartheid rendszerét.
A SADF teljes bevethető állománya alig 45 ezer fő volt, és Angola a prioritási listák legalján.

Mintha Lengyelország+Németország+Franciaország területén a fél MN-nek kellene fenntartani a rendet, a lakossággal szemben folyamatos támadások mellett, és emellett mondjuk Portugáliában kisegíteni valami helyi politológus törzsfőnököt egy nagyhatalommal szemben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 828
113
Igen, 1987-ben már egész Dél-Afrika, és Dél-Nyugat Afrika forrongott az apartheid ellen, és alapvetően karhatalmi célokra használták a hadsereget.
5 millió fehér búr telepes mintegy 45 millió szinesbőrű őslakos felett tartotta fent az apartheid rendszerét.
A SADF teljes bevethető állománya alig 45 ezer fő volt, és Angola a prioritási listák legalján.

Mintha Lengyelország+Németország+Franciaország területén a fél MN-nek kellene fenntartani a rendet, a lakossággal szemben folyamatos támadások mellett, és emellett mondjuk Portugáliában kisegíteni valami helyi politológus törzsfőnököt egy nagyhatalommal szemben.
Azért azt tegyük hozzá,hogy a politológusnak volt egy cirka 20ezres serege,mégha alacsony harcértékű is.És az angolai hadsereg harcértéke is olyan szintű volt,hogy a kubaiak nélkül az az egy ezred (ami inkább dd jellegű volt) kb a Kongo folyóig nyomult volna ha nagyon akar.Kubai csapatok adták az angolai sereg harcértékét,nélkülük semmire nem mentek.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azért egy embert ne tekintsük "feketének", de valóban érdekes.
(Bár itthon is van aki a kádár rendszert sírja vissza..)
Én azt hiszem hogy a társadalom azon nagyobbik felének aki csak meg akar élni meg tisztességesen fel akarja nevelni a gyerekeit annak nem igazán az a legfontosabb szempont hogy fekete vagy fehér a bőrszíne a tőle elérhetetlen távolságban a hatalom csúcsán ülő korrupt politikusnak.
A különbség számára annyi hogy mikor "azok" voltak hatalmon akkor volt munka, volt kaja, most mikor meg "ezek" vannak hatalmon lófax sincs...
Ja, ès ez az életérzés v..szinűleg független a földrajzi lokációtól, vagyis egyformán igaz az apartheid rendszert visszasíró feketére és a kádár rendszert sirató magyar proletárra.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Én azt hiszem hogy a társadalom azon nagyobbik felének aki csak meg akar élni meg tisztességesen fel akarja nevelni a gyerekeit annak nem igazán az a legfontosabb szempont hogy fekete vagy fehér a bőrszíne a tőle elérhetetlen távolságban a hatalom csúcsán ülő korrupt politikusnak.
A különbség számára annyi hogy mikor "azok" voltak hatalmon akkor volt munka, volt kaja, most mikor meg "ezek" vannak hatalmon lófax sincs...
Ja, ès ez az életérzés v..szinűleg független a földrajzi lokációtól, vagyis egyformán igaz az apartheid rendszert visszasíró feketére és a kádár rendszert sirató magyar proletárra.

Azért az apartheid némileg többről szólt mint hogy ippen melyik csapat lop a csúcson...

apartheid-era-signs-racial-segregation-in-south-africa.webp

apartheid-era-signs-racial-segregation-in-south-africa-2.webp


O5VrlCFnE_SzuVKaoRHR-yGsyS3i0nFaXoAHRBVYMRW3k9yQvElE0WROEK_FKuo=s1200


fMQ7dm0IyLrZuEyLIjMRYaAsf3RJ3Sg4-PZnx_zB9u0FdQZBUbJMD-tBcN_rYw=s1200

10897134-3x2-940x627.jpg


1000x-1.jpg


1943_Colored_Waiting_Room_Sign.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ez az egyik legérdekesebb része eddig az írásnak.
A sokak által méltatlanul leköpött MiG-23 család ML tagja bizony úgy tűnik, hogy simán pariban volt ha nem jobb volt, mint a Mirage F.1, pedig mennyi eszmefuttatás volt arról, hogy egy F.1 szerű nem variaszárnyas MiG-23 jobb lett volna.

Azért Molni azt is vedd figyelembe, hogy HPASP ábrája és adatai alapvetően a hajtóművektől, radaroktól és a fegyverzettől függ, nem pedig a sárkány kialakításától. Szóval azon pont semmit nem változtatott volna az, hogy ha a MiG-23 merevszárnyas vagy variaszárnyas.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Bleroka
T

Törölt tag 1945

Guest
Azért Molni azt is vedd figyelembe, hogy HPASP ábrája és adatai alapvetően a hajtóművektől, radaroktól és a fegyverzettől függ, nem pedig a sárkány kialakításától. Szóval azon pont semmit nem változtatott volna az, hogy ha a MiG-23 merevszárnyas vagy variaszárnyas.

Dél-Afriakai pilóták szerint a Mirage F1 mindenben jobb volt mint a MiG-21MF, viszont a MiG-23ML már hasonlóan szűken tudott fordulni, jobb volt a kigyorsítása, és egyértelműen jobbak voltak a légiharc rakétáik.
És persze döntő szempont, hogy 1987-re az addigra már leváltás/leállítás alatt lévő MiG-23ML típusból (ami 23-ast még meg akart a SzU tartani azt 82-85 között már átépítette MLD változatra) "akármennyit" küldhetett a Szovjetunió (összesen tán két ezrednyi mennyiséget küldött) a SADF számára viszont nem volt veszteség pótlásra lehetőség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 292
76 870
113
Lehetne mondani, hogy az őslakosok nem ők hanem a busmanok, de technikailag egy lakatlan pusztaságba költöztek. Magadra se használod, hogy magyar bevándorló, pedig a Kárpát medence erősen sűrünlakott volt ahhoz képest.
Azt sem hogy őslakos.