M
molnibalage
Guest
Egy dolgot nem értek. Egyetlen ezredet tudott az egész d-a-i haderő nélkülözni...?Afrika Sztálingrádja
A győztes Lomba folyó menti ütközet után az angolai ezredek visszavonultak Cuito Cuanavale felé, így Dél-Afrika számára lehetőség adódott a hogyan továbbról dönteni. PW Botha Dél-Afrika elnöke a hadügyminiszterrel és a vezérkari főnökkel helikopterrel Mavingába repült, hogy személyesen a helyszínen tájékozódjon a helyzetről és a lehetséges további opciókról.
Miközben Dél-Afrikában a bebörtönzött Nelson Mandela vezetésével az ANC (magyarul: Afrikai Nemzeti Kongresszus) vívta apartheid elleni egyre erőteljesebb polgárjogi küzdelmét, Dél-Nyugat Afrikában a SWAPO fegyveres gerillái harcoltak az önrendelkezésért, az Angolában zajló polgárháború és az UNITA gerillák megsegítését szolgáló hadműveletek csak a fontossági lista legvégén szerepeltek.
Dél-Afrika nem tudott további jelentősebb erőforrásokat erre a hadszíntérre átcsoportosítani.
Másrészt, ha semmit sem lépnek akkor a szovjet fegyverekkel feltöltött angolai és kubai túlerő előbb utóbb felmorzsolja az egyszem rendelkezésre álló dél-afrikai gépesített lövészezredet és utána megsemmisítik az UNITA-t.
bal oldalon: Híd a Cuito folyó felett
jobb oldalon: Olifant Mk.1A harckocsi
Második lehetőségként állt fent az angolai ezredek visszaszorítása a Cuito folyó nyugati partjára, esetlegesen Cuito Cuanavale településének elfoglalásával és annak repterének kikapcsolásával. A viszonylag szélesebb Cuito folyó így természetes akadályt képezhetne egy esetleges jövőbeni angolai gépesített támadással szemben. Mindezt természetesen az egyszem dél-afrikai 20. gépesített lövészezred felmorzsolódása, illetve jelentősebb veszteségek elszenvedése nélkül kellett végrehajtani. Az „Operation Moduler” művelet támogatására két századnyi, összesen 24db Olifant Mk.1A típusú harckocsival és plusz 155mm-es G5 tüzérséggel erősítették meg a 20. gépesített lövészezredet.
Az Olifant Mk.1A gyakorlatilag a brit gyártású Centurion Mk.3 Dél-Afrika által 1983-tól elvégzett modernizálása, ami az Izraeli „Sho’t Kal” modernizáción alapult. A forró éghajlatnak megfelelőbb új erőforrás, passzív éjjellátó, helyi gyártású 105mm-es „brit L7”-el csereszabatos GT3 löveg és hozzá Izraelből a 80-as évek közepén beszerzett M111 „Hetz” űrméret alatti páncéltörő nyíllövedék, amely akár egy T-72-es test homlokpáncélját is átüthette 2km távolságból, nemhogy az angolaiak számára rendelkezésre álló T-55-ös harckocsikat. A beépített lézertávmérő jelentősen növelte a 2km-es pásztázott lőtávolságokon túl az első lövés utáni találat valószínűségét, bár a bozótosban ennek a jelentősége minimális volt csak. Az Olifant páncélvédettsége viszont a Centurion Mk.3-hoz képest nem változott, 6 hüvelyk (150mm) torony és 58 fokban döntött 3 hüvelyk (vízszintesen 143mm) test homlokpáncélzat, amit a T-55-ös szintén képes volt akár 2km távolságból átütni, de egy RPG-7 kézi páncélelhárító gránátvető számára sem jelentett problémát.
A „Lomba melléki ütközetből” visszavonult 100%-ban angolai katonák által alkotott 16., 21., 59. gépesített lövészezred pirossal, a jórészt kubaiak által alkotott 13., 25., 66. gépesített lövészezredeket kékkel, a dél-afrikai 20. gépesített lövészezred fehér színnel került ábrázolásra.
A dél-afrikai parancsnok Roland de Vries vezérőrnagy, Erwin Rommel „Gazala galopp” néven elhíresült 1942 júniusi Líbiai támadását készült megismételni, melyben Észak-Afrikában a németek oldalba kapták a brit 8. hadsereget.
1987 novemberében megkezdődött hát a Hidegháború utolsó csatája, „Afrika Sztálingrádja - Cuito Cuanavale ostroma” melynek első hadmozdulata a „Chambinga galopp” nevet viselte.
bal oldalon: jellemző látótávolság a bozótban
jobb oldalon: sűrű bozótos
„Chambinga galopp”
A november 9-i támadás folyamán a dél-afrikai 20. ezred oldalba kapta a bozótban az angolai 16. ezredet, melynek katonái fegyvereiket hátrahagyva elmenekültek a tüzérségi előkészítés után az élen dübörgő Olifant-ok látványától. A másik két angolai ezred, a 21. és az 59. is visszamenekült eközben a Chambinga folyó hidjának a nyugati oldalára.
angolai kezelőik által elhagyott járművek
Az 1987 novemberi sikeres „Chambinga galopp” után a dél-afrikaiak berendezkedtek a bozótosban. A sorozott katonák szolgálati idejük végéhez közeledtek, rövidesen leszerelték őket és visszatértek civil életükbe azon tűnődve, hogy az otthoniaknak mi a véleményük az általuk hozott áldozatról. Az „Operation Moduler” művelet véget ért.
A folytatásban Castro közbelép...