Mezőgazdaság, vízgazdálkodás, éghajlatváltozás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
924
2 678
93
A termeloi piac az jo azonban nem oldja meg a problemakat. Legfontosabb problemaja a kicsi keresztmetszet. Egyszeruen egy piac nem kepes kiszolgalni meg egy kisvarost sem . Szuk keresztmetszet. Tobb piac kellene tobb helyszin amelyek jol megkozleithtoek es olcsoak. Ilyenek nincsenek.

A masik problema az a tegnap altalam belinkelt videoban is benne van. Van egy nepper reteg akik durvan a mar a nyomott kiskereskedelmi ar alatt adjak a portekat. Az eper alalaban 2000 Ft / kg es ekkor olcso. Ok 1000 Ft ert adjak. Ezt csak ugy lehet ha adokerulok es vagy lopott az aru mert ennyiert vagy cca ennyiert kapja meg a gorogoktol es akkor meg ott a hutveszallitas az AFA az egyebb koltsegek. Es megis 1000 Ft ert adja amivel a termelot aki befizet mindent megad a novenynek mindent nem tud versenyezni.

Hianyzik a mukodo rendszer. Minden teruleten. A termelesben az innovacioban a logisztikaban az ertekesitesben a feldolgozasban is.
Az egeszet a a kistermelok kuzdelme tartja fent de ahogy a videobol latszik ok drasztikus szamban adjak fel a kuzdelmet. Szerintem iden erjuk el a fordulopontot amikor a hazai termeles elkezd tobb teruleten drasztikusan visszaszorulni. Nem fogjak az emberek eszrevenni mert a fagyra fogjak majd. Jovore viszont ha nem lesz fagy akkor is szembetuno lesz hogy nincs hazai gyumolcs pl, csak import es az importot uralo cegek nepperek meg kifogjak venni a penzt a csaladod penztarcajabol.

Nezem ezt a kosarkozosseget. Meg nincs velemenyem, de az irany szerintem jo.
Sajna ez már rég elromlott.
Ahol én lakom ott van egy Vásár tér nevű hely ezt házak veszik körbe és egy műút szeli ketté ma már.
Az egyik felébe játszótér lett a másik felét meg engedték beépíteni, pedig anno két focipályányi hosszúságban volt ez a terület az alsó része kiért a falu széléig ezen a völgyi részén volt karám, gémeskút és itató, mert itt volt az állat vásár, fent a falúban meg a többi apróság. A falu másik terén meg volt híd mérleg is.

Volt pár éve egy magán kezdeményezés a falu szélén, zöldségeket termesztett fóliában, működött is jól egyre több árus érkezett, de aztán valakinek nem tetszett és a tulajdonos bezárt végleg és így az ő területén működő piac is.
Az örök ellentét mindig megmarad a piac és a helyi boltosok között, mert a piac sok esetben olcsóbb.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 647
3 368
113
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
740
6 835
93
Éés...sok évtizedes kutatómunkával végre feltaláltuk a melegvizet ...
Sok sikert hozzá, bár merülnek fel kérdőjelek.

Szerintem nem véletlenül alakult ki Magyarországon a félrideg marhatartás, hogy tavasztól őszig legelő, télen istálló, karám. Pedig elődeink igazán kihasználták a természetadta lehetőségeket.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
17 651
64 991
113
Éés...sok évtizedes kutatómunkával végre feltaláltuk a melegvizet ...
Pontosabban a hidegvizet!

PS: Rizst vettem a REAL kisboltban. Otthon látom, hogy Myanmarból van. :mad:
SPAR-ban viszont van kúnsági rizs.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
740
6 835
93

"„Harminc éve szóltunk, hogy baj lesz” – vezető víztudós az Alföld kiszáradásáról"

Picit hosszú cikk, de sok minden témát érint, még olyat is, amire első pillanatban nem is gondolna az ember.

A Dunaszaurusz politikai ellenszeléről annyit, hogy Esztergom és Visegrád között sok befolyásos embernek volt üdülőtelke és féltek az értékcsökkenéstől.

" Ami a mezőgazdaság szerepét illeti, az ellentét abból fakad, hogy a gazdálkodók berendezkedtek egyfajta tájhasználatra, melynek csúcsértéke a gabonatermesztés, melyért uniós forrásból származó területalapú támogatás jár. És jövünk mi, vízgazdálkodók és azt mondjuk – persze nem csak mi – , hogy hét aranykorona érték alatt nem lenne szabad mezőgazdasági szántóművelést végezni, ehelyett a fenntartható jövőnk miatt ezeken a földeken vizeket kellene visszatartani."

Az a baj, hogy többek között pl. nem a 7 aranykoronás földterületekre telepítenek napelem parkokat, hanem a 30 aranykoronás területekre. Pedig a 7 aranykorona alatti földeknél elképzelhető lenne ezeken a területeken a vizet visszatartani és napelem parkokat létesíteni. Műszakilag megoldható.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 607
12 343
113


A helyzet valójában:

Vizet a tájba – van-e lejjebb?

Fontosak a címek. Különösen hazánkban, ahol nagy hülyeségek szoktak megjelenni, a sajtóban is. Általában sok irracionális dolog történik, de gyakran ezek még hülyébbre torzulnak a híradások által. Ilyen a mellékelt cikk, ami méltán pályázik előkelő helyre a hozzánemértési versenyben. És a címe valóban mindent visz..

Mondjuk erősen informatív a cím. Azonnal kiderül, hogy fogalma sincs a szerzőjének, meg aki jóváhagyta, arról, hogy mi az, hogy Tisza, település, Szabolcs, hullámtér, árasztás, felkészülés, és hogy jobb lesz.
A cikk is informatív: kiderül, hogy ciki a helyzet, összesen 22 területet ajánlottak fel a gazdálkodók, amiből 3 a hullámtéren van, 8-ra lehet szivattyúzni vizet, 11, tehát a területek felén „nem áll rendelkezésre vízkészlet”. Ez azt jelenti, hogy mindegyik terület alkalmatlan, de a felén megoldhatatlan. Mondjuk eleve alkalmatlan az, hogy ingatlan darabszám van megadva, nem terület, és az áraszthatóság természeti lehetősége és szükségessége. A szivattyúzás tényleg emblematikus, ügyesen lehet hangsúlyozni a rendszer abszurditását: mihelyst végeztek a víz elvezetésével a szivattyúk, lehet őket használni a víz visszaszivattyúzására. Kettős hasznosítás, dupla hatékonyság, a rendszerazonos mérnök-közgazdász elit megszavazhat magának valami innovációs díjat.

Ehhez képest a közmédiának arról kellene szólnia, hogy valós helyzetértékelést adjon, és így a megoldás lehetőségét. Hangsúlyozni kellene, hogy hibás a jelenlegi köztudás, mert rendszerszerű kiszáradáshoz vezetett. Nem a klímaváltozás, hanem a vízgazdálkodás és a mezőgazdálkodás. A modern. Ez kellene ahhoz, hogy valósan elkezdődjön az állami szemléletváltozás.
Egyelőre a vizek és az ország azt mutatja, hogy bizony van lejjebb.

Balogh Péter
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 590
2 014
113
Folytatodik az arres stop bovitese. Ez azt jelenti hogy a piac egyre nagyobb szeletebe avatkozik bele a kormany kizarva a kereslet kinalat szabalyzo erejet.
Ezen az uton ahogy mar korabban irtam mar vegigmentunk. Az itt levo idosebb korosztaly emlekszik is ra a szocban Kadarek alatt "ARHIVATAL" volt a neve annak az allami szervezetnek ami ugyanugy az arakkal akarta szabalyozni a piacot. Az eredmenye aruhiany illetve minoseg csokkenes lett.
Most is ez lesz. Nem holnaptol de a folyamatok elindultak es amilyen borzasztoan gyenge kizolgaltatott helyzetben van a magyar mezogazdasag ugy abban ezek a dontesek szinte azonnali eredmenyeket fognak szulni. 1-3 even belul elelmiszer importunk drasztikusan megemelkedik illetve megdragul mivel a hazai termelohalozat az alacsony arak miatt rohamleptekben leepiul.

Itt az ujabb csomag ujabb termekkor. Aztan jon meg tobb is mert adni nem csak elvenni tudnak.





A baloldali szocialista gazdasag sosem volt mukodokepes. Most sem lesz az.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 607
12 343
113
A helyzet fokozódása tovább fokozódik....


"Aszályvédelmi operatív törzs" helyett helyes VÍZGAZDÁLKODÁSRA, felelősen gondolkodó / cselekvő Agárminisztériumra / és a táji vízvisszatartás feltételeinek megteremtésére van szükség!

Miniszterelnök Úr Nemrég arról beszélt, hogy "FELESLEGÜNK van VÍZBŐL", amit "ha szükség van rá", a magyar csatornarendszeren oda vezetünk, ahová akarunk". Sajnos ezek SÚLYOS tévedések: nincs "felesleges víz", csak helytelen vízgazdálkodás!
Súlyos felelőtlenség „új korszak megvalósulásáról” beszélni a VÍZGAZDÁLKODÁS terén! Az ország lecsapolásának megállítása, a táji VÍZVISSZATARTÁS, az ehhez szükséges tájhasználat megvalósítása nemzeti SORSKÉRDÉS.

A sokat emlegetett „változás” szinte csak kommunikációs szinten jelent meg, nem a döntéshozói fejekben, nem VALÓDI megoldásokat jelentő TETTEKBEN!
• A 2022-es 1000 Mrd-os, brutális aszálykár ellenére SEM történt meg az időszakos többletvizek táji vízkörforgásban való megtartása,
• NEM végezték el a szükséges (jelentős!) változtatásokat a támogatáspolitika terén, mivel • a „felelős”, döntéshozó politikusnál nem történt meg a szemléletváltás, ÍGY
• a kisléptékű (!) jó példák ellenére rendszerszinten NEM biztosított a VÍZ helye a tájban, sőt, • az agrárminiszter máig TAGADJA a súlyos kormányzati mulasztásokat, és
• arról beszél, hogy a kormány már mindent szükséges feladatot elvégzett. Örömteli lépés, de NEM „győzelem”, hogy létrehoztak egy „tárcaközi bizottságot”, főleg ha
• ott SEM a táji vízvisszatartásról, mind rendszerszintű lehetőségről beszélnek, hanem a nem létező „ezermilliárdok” elköltésére alapozott, ipari szemléletű, valódi megoldást nem (szerintük sem!) hozó óriás beruházásokról, ha
• kormányzati, és jellemzően ellenzéki oldalon az „öntözést” tekintik csodaszernek, miközben tudjuk, hogy félsivatagi körülmények között ez ÉRTELMEZHETETLEN,
• és a területeknek néhány %-át érintheti a kormányzati tervek szerint is.
• A FELADAT a helyet megtalálni VÍZNEK a tájban (nem a csatornákban / épített víztározókban), az ehhez szükség tájhasználat megvalósításával (itt NEM születtek meg a nélkülözhetetlen döntések),
• az ehhez szükséges ösztönzők kialakításával / a szükséges vízügyi szabályozások / törvények módosításával,
• Fontos eredmény, hogy a Vízügyön belül (szakmai szinten) megtörténik (ha nem is teljes) a szemléletváltás,
• fontos, hogy sok területen látunk jó példákat (összességében kis léptékben),
• DE nagyon komoly politikai falakat kell még ledönteni, főleg az Agrárminisztérium körül.
• A kampányjelleggel (elismerten a civilek nyomására!) elindított "Vizet a Tájba” program kapcsán ki kell emelni, hogy (1) indokolatlan felelősséget helyez a gazdákra, (2) NINCS meg a kellő állami szerepvállalás, tehát a gazdák jelentkezésén alapul, nem a VALÓBAN alkalmas területek kijelölésén, és az ott érintett gazdálkodók érdekeltté tételén, (3) a rendkívül kis lépték miatt bármennyire is szimpatikus (és jól kommunikálható) ez, sajnos nem tekinthető rendszerszintű megoldásnak. (A Vízválasztó Mozgalom tagjának, Keresztes László Lórántnak reagálása)