[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 837
4 457
113
A szocialista idoszak veget csipted el. Nem tudod mi volt a 70 es 60 as plane 50 es evekben. Amit leirtam az a 80 as evekre vonatkozik. Ahogy megyunk vissza az idobe ugy valik rosszabba.

De ha szerinted nem igy volt akkor szivesen meghalgatom a caafolatodat hogy KONKRETAN mi is volt maskeppen.


Megvalami. Tudod miert lett elfogadhatobb ( de nem jo ) az elet a 80 as evekre az elozo evtizedekhez kepest? Mert felvettunk egy rahedli hitelt a nemetektol japanoktol es azt egettuk az eletszinvonalemeles oltaran. Meg hat az orosz elvtarsaknak is nyomni kelett a kemeny valutat.
Bocs hogy beleszólok. Te sem éltél az ötvenes években. Vagy igen? Viszont azt látom, hogy új hazád évente 10-20%-al növeli az adóságát a világpiacról, hhogy a jólétét még biztosítsa 10 minusz évig. Most 2025 van .
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
53 400
90 317
113
Bocs hogy beleszólok. Te sem éltél az ötvenes években. Vagy igen? Viszont azt látom, hogy új hazád évente 10-20%-al növeli az adóságát a világpiacról, hhogy a jólétét még biztosítsa 10 minusz évig. Most 2025 van .
Az, hogy mi hogy csináljuk nem a rendszer hibája ezt azért ne felejtsd el. Ebben a rendszerben a szocializmus/kommunizmussal ellentétben lehet jól is élni nem csak vegetálni azon az áron, hogy eladósodsz.
 
  • Robot
Reactions: megazez

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
2 212
4 569
113
Az orosz harckocsi motorok nagy előnye a némettel szemben a dízel üzem volt. Ezt az tette lehetővé, hogy sok alkatrész könnyűfémből (alu ötvözetből) készült, míg a német vas és acél öntvény henger tömböt, hengerfejet használt, ami jóval nehezebb volt, így kis méretben kénytelen volt benzin motorokat használni.

Az orosz V-2 motor 4 szelepes (!) könnyűfém hengerfejjel rendelkezett, fajlagos teljesítmény tömege kimagasló volt kortársaihoz képest. Részben ezért is használják ezt a konstrukciót a mai napig arrafelé. (T-72, T-90).

Az oroszok részére a könnyűfém öntvény technológiához a következő segítséget kapták a harmincas évektől az USA-ból:
  • Bauxit bányászathoz gépek és technológia.
  • Timföld gyártáshoz gyár és technológia a Volga folyó környékén.
  • Az alumínium gyártáshoz elektromosan áram kellett, ezeket a Volgán és más folyókon emelt vízi erőművek biztosították. Az erőművek berendezéseit, jó részt az USA szállította.
  • Az alumínium öntvény technológiát, berendezéseket az USA szállította.
  • A fém megmunkáláshoz tudást és berendezések, szerszámgépeket az USA szállította.

Mindezek eredményeként létrejött az az ipari háttér, mely egyéb korszerű technológiák átadásával a polgárháborús időszak után 15 évvel a világ élvonalába emelte a szovjet gépipart, így a hadiipari termelés a helyi olcsó nyersanyagokkal és munkaerővel megalapozta a Szovjetunió háborús gazdaságát.

A harckocsimotorok dízelesítése tehát azért sikerülhetett az oroszoknak, mert az USA segítette őket.
A harckocsi ágyú űrméretét rosszul írtad:
Eredetileg 76,2 milliméteres volt, később lett egy más ágyú 85 milliméteres. A 76,2 milliméter az PONT 3 COL....
Valyon miért 3'-os volt a csőfurat belső átmérője? Tipp? Szerintem elsőre eltalálod! ;)

A téma szépen összefoglalva:
Turcsányi Károly-Kovácsházy Miklós: Nehéz harckocsik című könyvében.

El kell felejteni a szocialista történetírás dogmáit. :)
Egy észrevétel: a 7,62 nem USA következmény, hanem cári orosz birodalmi örökség.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 894
2 563
113
Nekem ez tetszik a legjobban hogy a 3 “király” akik gyűlölik az oroszokat MINDENT is jobban tudnak róluk ,mint azok akik tanultak,tanítottak kereskedtek vagy ott éltek ….tipik nyugati hozzáállás ….mi mindent jobban tudunk ,mint ti….…:D…Én már akkor nyugat Berlinbe jártam az S bahn-l és a Ka De We vásároltunk amikor egyesek fater heréiben lógtak…..Ott láttam először ipari mennyiségben drogost……kurvát…..nincstelent…..Kérdeztem apámtól …apa mi mikor leszünk ezen a szinten….Azt mondta fater kisfiam ha kellünk ezeknek akkor csak arra amire eddig is használtak minket…….prostinak…..Szóval további jó nyugati felsz…..Nekem nincs szükségem egyikre sem….
Ne a szemelyeket kritizald. Kerlek hozz erveket adatokat hogy a masik miben teved. Ervek adatok!
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 894
2 563
113
Bocs hogy beleszólok. Te sem éltél az ötvenes években. Vagy igen? Viszont azt látom, hogy új hazád évente 10-20%-al növeli az adóságát a világpiacról, hhogy a jólétét még biztosítsa 10 minusz évig. Most 2025 van .
Nem ! Nem eltem az 50 es evekben. Sot a 60 asban sem erdemben. De zert a 70 sekben mar erosen blekostoltam a dologba.
Igen Ausztralia is adosodik el ezerrel de ez megint nem tudom hogy jon a temahoz ami magyarorszag meg a szocializmus.
De ha mar szobakerult. Jelenleg 42% GDP aranyos az adossag. Ez velemenyem szerint noni fog es nem csak a gazdasagi nehezsegek de a kilovo merteku katonai kiadasok miatt is. Sok problema van itt is de ezek NEM VALTOZTATJAK MEG A MAGYAR TORTENELMET.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 894
2 563
113
A LEND LEASE szallitasokkal kapcsolatban hatalmas az irodalom amit jo volna ha legalabb reszben elolvasna barki aki a temaban kijelenteseket tesz. Adatok szamok amik onmagukert beszelnek. Rentgeteg olyan tetel van kozottuk amikbol ha csak egy hianyzott volna akkor a Szojetunio elvesztette volna a haborut. Ezt pedig maguk az oroszok mondtak sot maga Sztalin .

"„El akarom mondani, hogy orosz szempontból mit tett az elnök és az Egyesült Államok a győzelemért ebben a háborúban” – mondta Sztálin. „A legfontosabb dolgok ebben a háborúban a gépek... Az Egyesült Államok a gépek országa. A kölcsönbérleti szerződés keretében kapott gépek nélkül elvesztettük volna a háborút.”

Csak harom ilyen tetel

1941 ben a SzU elvesztette europai teruleteinek nagyreszet es a felperzselt fold taktikajanak kovetkezteben mindent megsemmisitett amit nem tudott elszallitani. 1941 oszen jeleztek az amerikaiaknak hogy azonnal csizma/bakancsborre van szukseguk hogy a katonaknak legyen labbelijuk. Aztan kicsivel kesobb jeleztek hogy mar komplett csizma bakancsra van szukseguk mert mar a gyarto kapcitas sincs meg. Igy kaptak 1941/42 fordulojan 1.5 MILLIO par bakancsot csizmat a Britektol es az amerikaiaktol. Ha nincs ez a szallitmany akkor nincs labbelije Ivannak harcolni. A szallitas a haboru alatt vegig folytatodott. Az ameriakiak a gyartasi minoseg eleresere fentartasara az amarikaba emigralt volt cari csizmakeszitot alkalmaztak.

A harcban annak szervezeseben a komunikacio letfontossagu ezt nem kell nagyon hangsulyozni. Az LL kereteben szallitottak le a vezetekes "TBK" tavbeszelo rendszerek donto tobbseget.
Sot!
A repulogepekben harckocsikban parancsnoki posztokon hadihajokon barhol levo radiok is a LL szallitason multak mert a haboru alatt a SZU NULLA (ismetlem NULLA) darab radiocsovet gyartott. Az osszes jott nyugatrol.

A repulogepkebe specialis nagy oktanszamu benzin kelett ha nem ilyet kapnak teljesitmenyuk leesik sot a motornak sem tesz jot . Az egesz haboru alatt a SZU a sajat rerulobenzin eloallitasa a 47% at tette ki a felhasznalasanak. 53% jott a LL en keresztul. CSak gondold vegig fele annyi kikepzes uj pilota. Fele annyi felderites vadasz , bombazo, tamogato bevetes. Ez is onmagaban vesztes pozicioba lokte volna az oroszokat. De ha mar repules. A repulogepek aluminium lemezeit azok zartszelvenyeit szinte kizarolag nyugatrol szereztek be mert nem volt kepes a megfelelo MINOSEGRE (sem) a hazai ipar. A gyartas is nyugati gepeken folyt.

Es rentgeteg ilyen tetel van (elelmiszer, teherautok, vasuti palyaelemek, robbanoanyag, ......... ) amit ha kivennenk akkor azonnal lathatova lenne hogy bizony "nagy oroszorszag" aminek a SZU keszult (ezt sem en mondtam hanem az oroszok) bizony elvesztette volna a haborut .

A vegere szinten egy forras. Egy orosz forras raadasul olyan aki ott volt es aki szemtanuja volt az esemenyeknek.

Hruscsov a kovetkezoket mondta :

"„Ha az Egyesült Államok nem segített volna nekünk, nem nyertük volna meg a háborút” – írta emlékirataiban. „Egy az egy ellen harcolva Hitler Németországa ellen nem álltuk volna ki a támadását, és elvesztettük volna a háborút. Erről hivatalosan senki sem beszél, és Sztálin, azt hiszem, soha nem hagyott írásos nyomokat a véleményének, de elmondhatom, hogy ezt a nézetet többször is hangoztatta velem folytatott beszélgetések során.”

A SZU komunista partjanak a nagy honvedo haboru adta meg azt a fajta elfogadast az orosz tarsadalomban amire szuksege volt. Ezert tuzzel vassal kezzel labbal kerul amibe kerul mar a LL szallitasok elso percetol elkovettek mindent hogy letagadjak ha ez nem megy kisebbitsek az egeszet mert ha kiderul a tenyleges merteke a dolognak akkor ez a fajta elismeres elfogadas omlana ossze. Ezert tanitottak a SZU ban e nallunk is mindent csak nem az igazsagot.

A fenti "mar az elso perctol" kijelentes nem tulzas. Ahogy az eszkozok fegyverek beerkeztek pl Murmanszkba azonnal egy spec csapat vette kezelesbe a teherautokat harckocsikat barmit. Minden kulfoldi adattablat ami a kulfoldi forrasra utalt volna leszedtek lekapartak eltuntettek . Mar 1941 tol !!!!

Orommel veszem barki epito es kritikus hozzaszolasat de azt kerem hogy ne a szemelyemmel foglalkozzon hanem tenyeket adaokat forrasokat hozzon a kritikajahoz.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 894
2 563
113
Zsukov mint masik autentikus forras is nyilatkozott a temaban meg 1963 ban.

": „Azt mondják, hogy a szövetségesek nem segítettek nekünk. De tagadhatatlan, hogy az amerikaiak olyan anyagokat küldtek nekünk, amelyek nélkül nem tudtuk volna tartalékainkat létrehozni, vagy folytatni a háborút. Az amerikaiak létfontosságú robbanóanyagokat és puskaport szállítottak. És mennyi acélt! Valóban beindíthattuk volna a tankjaink gyártását amerikai acél nélkül? És most azt mondják, hogy mindenből bőven volt magunknak.”


„Ahhoz, hogy valóban felmérjük a kölcsönbérlet jelentőségét a szovjet győzelem szempontjából, csak el kell képzelni, hogyan kellett volna a Szovjetuniónak harcolnia, ha nem lett volna kölcsönbérleti segély.” „Kölcsönbérlet nélkül a Vörös Hadseregnek nem lett volna meg a lőszerének körülbelül egyharmada, a repülőgépeinek fele vagy a tankjainak fele. Ezenkívül állandó szállítási és üzemanyaghiány lett volna. A vasutak időszakosan leálltak volna. A szovjet erők koordinációja pedig sokkal rosszabb lett volna, állandó rádióberendezés-hiány miatt. És állandóan éhesek lettek volna amerikai hús- és zsírkonzerv nélkül.”

Es akkor ezen fenti adatokat infokat idezeteket vessuk ossze a Szovjetunionak a haboru utani maig tarto propagandajaval.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 732
19 572
113
Egy észrevétel: a 7,62 nem USA következmény, hanem cári orosz birodalmi örökség.

Igen, a fegyveriparban az angolszász mértékegységeken alapul szinte minden. A szerszámgépek ritka, speciális eszközök, ezért aki fegyvert akart (régen) gyártani az akkori elterjedt gépek közül választhatott.

A lényeg, hogy a "gyűlölt" európai hatás, segítség jele ez is, nem lebecsülve az orosz mérnökök tudását, hisz a kezükbe került nyugati vívmányokat nagyon hatékonyan használták (fejlesztették tovább) a nyugat ellen pár évvel, évtizeddel később.

Itt inkább az a kérdés, hogy mi motiválta az USA vezetőit, gazdasági szereplőit a 30-as években a világ első kommunista gazdaságának ilyen mértékű és ilyen dinamikájú (kb. 10 év alatt zajlott le) fejlesztésére.

Mivel korábban (ideológiai okokból) semelyik fél nem propagálta ezt, a történettudomány nem vizsgálta ezt, pedig a második világháború eseményeihez hozzá tartozik a Szovjetunió gazdasági felemelkedése, a folyamatok megértése.
Csak néhány példa a hihetetlen fejlődésre:
  • A polgárháborút követő harmadik évtized végére elsőként lőttek rakétát az űrbe, majd embert. Az atom technológia hasznositásában is a világ élvonalába ugrottak az ötvenes évekre.
  • Tíz évvel később a hagyományos fegyverek terén mindenki mást megelőzve a világon évtizedes előnyre tettek szert minőségében, alkalmazott fejlett technológiák terén is (T-64, BMP-1, páncéltörő rakéták, légvédelmi rendszerek).
  • A fegyverekhez kapcsolódó technológiák (elektronika, lézer és optikai eszközök, számítástechnika) területén is a világ élvonalába kerültek a 60-as évekre.

Lehet és kell is tisztelni az orosz (szovjet) tudást a XX. sz.- ban.
Később sok területen tudták tartani a lépést az elmúlt évtizedekben, viszont azért van ahol nem, nyilván a SZU összeomlása, a kommunista gazdasági modell működőképtelensége és egyéb folyamatok eredményeként.

Azt gondolom, itt nagyon sok igazság elhangzik, jók a hozzászólások, én is tanulok az előttem szólok hasznos írásából. Mindenki kiegészíti a közös tudást. Ami hasznos, mert Oroszország (Szovjetunió) történetének ismerete fontos mindenkinek Európában.
Pont azért, hogy senki ne tudjon félrevezetni minket. Egyik oldalról sem.
;)
 
  • Tetszik
Reactions: G__G and ZeiG

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
20 825
36 417
113
Te bevetted ezt a szadeszes dumát?? :cool:
Ha szadeszes,ha nem-igaz.A Kádár rendszer az Új Gazdasági Mechanizmus bevezetésétől a KGST megalakulásáig volt többé kevésbé pozitiv gazdasági mérlegű.Akkor is elsősorban a nagyon alacsony hazai bérek miatt.Utána végig veszteséges,egyre növekvő ütemben.A hiányt kölcsönökkel pótolták.
Most ugyan ez van.Az eredmény is ugyan az lesz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
20 825
36 417
113
Itt inkább az a kérdés, hogy mi motiválta az USA vezetőit, gazdasági szereplőit a 30-as években a világ első kommunista gazdaságának ilyen mértékű és ilyen dinamikájú (kb. 10 év alatt zajlott le) fejlesztésére.
A nagy gazdasági világválság.A New Deal igazábol egy kirakat,egy paraván.Sztálin aranyban fizetett (amit a gulágok rabszolgamunkájával teremtett elő).
Bár az USA volt a fő partner,de az angolok,franciák,és az olaszok meg maguk a németek is üzleteltek Sztálinnal.T26 angol liszensz,V2 francia liszensz,T64 ellengugattyús Junkers alapú motorjának liszenszét is megvették már a 30as években (nehézbombázó programhoz,de nem nagyon tudták sorozatban gyártani,V2 alapját adó Hispano-Suzia repülőgép dizel egy változata került szovjet bombázókba.Érdekes,hogy maga a Hispano a franci léghajóprogram törlése miatt végül soha nem gyártotta a motorja dizel változatát,csak az oroszok-de ők meg máig,sokszoros továbbfejlesztésekkel).
Mindenkinek kellett a pénz,és fű alatt mindenki szállitott a szovjeteknek aranyért.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 635
18 800
113
Az is onnan jött a cári birodalomba a Mosin-Nagant puskák Léon Nagant nevű belga tervezőjének hála (Mosin orosz volt, ő volt a tervezőpáros mádik tagja).

Nem, a kalibere három vonal, ami orosz mértékegység, még Nagy Péter vezette be és 1/10 angol hüvely. Háromvonalas puskának is hívják.

Maga a kaliberválasztás is Mosziné, ő vonalas puskatervet adott le, Nagant egy 3,5 vonalasat (igen, 9mm puskát).


A 7,62x54R orosz tervezésű, Rogotszev ezredes tervezte.

Az amerikaiakhoz kb. annyi köze van hogy a Winchester anno csinált cári rendelésre egy orosz lőszert tüzelő alsókulcsos ‘Winchestert’ .
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
20 825
36 417
113
Nem, a kalibere három vonal, ami orosz mértékegység, még Nagy Péter vezette be és 1/10 angol hüvely. Háromvonalas puskának is hívják.

Maga a kaliberválasztás is Mosziné, ő vonalas puskatervet adott le, Nagant egy 3,5 vonalasat (igen, 9mm puskát).


A 7,62x54R orosz tervezésű, Rogotszev ezredes tervezte.

Az amerikaiakhoz kb. annyi köze van hogy a Winchester anno csinált cári rendelésre egy orosz lőszert tüzelő alsókulcsos ‘Winchestert’ .
A létrejöttéhez semmi köze az USAnak a Dióverőhöz.
Viszont a II.vh alatt milliós tételben gyártott az USA Mosin-Nagant puskákat az USA ipar a VH számára.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
2 212
4 569
113
Az is onnan jött a cári birodalomba a Mosin-Nagant puskák Léon Nagant nevű belga tervezőjének hála (Mosin orosz volt, ő volt a tervezőpáros mádik tagja).
Bocs, cmre gondoltam itt.
Összességében az vitathatatlan, hogy az időszak műszaki megoldásaiban (1800as évek második fele, vége) valahol szinte garantált az USA befolyás, de ez messze nem az a szint, mint pl a dent említett chrtie felfüggesztés vagy az alumínium ipar.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
988
5 722
93
Nem Oroszország a probléma, hanem Putyin és a rendszere. Azt mondani, hogy nincs Putyinnak alternatíváj, pedig egy igen érdekes dolog, mert kb nincs olyan ember a Földön akinek ne lenne alternatívája.
Lehet Putyint és rendszerét problémának tartani, de Putyin 72 éves és nem fog örökké élni, ami pedig a rendszerét illeti, minden negatív vonása ellenére sem rosszabb, mint számos olyan államé, amellyel Európának intenzív, élő kapcsolatai vannak (pl. Kína, Törökország, Izrael vagy éppen Ukrajna).

Az Oroszországban kiépült, Európából nézve autoriter, korrupt, elnyomó rendszer csak akkor maradhat fenn (Putyin után is), ha versenyképesnek bizonyul. Ha igen, akkor talán nem is olyan ördögtől való, mint amilyennek Nyugaton démonizálják. Ha nem, akkor eldöcöghet még pár évtizedig, de ugyanúgy össze fog roskadni, mint 1917-ben a cári- és 1989-ben a kommunista rendszer.

És utóbbi esetben lesz igazán érdekes, hogy az USA, Kína és Európa közül kinek mekkora szerepe lesz a helyén támadó űr betöltésében.
Történelmi, földrajzi, kulturális értelemben is az első rajthelyről Európa indul...-na, de az ukrán háború megoldotta, hogy Kína lépjen az első helyre, az USA pedig megszabaduljon egy Európai-orosz összefogás lehetőségétől és egy Trump-stílusú külpolitikai progresszió villámgyorsan elvezethet egy orosz-amerikai megállapodáshoz is.

Mellesleg a népesedési mutatókat nézve, bő 100 év múlva Európa és Oroszország akár az Észak-Eurázsiai Kalifátus zászlói alatt is egyesülhet...
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
988
5 722
93
Peremvidéke.Az orosz ortodox civilizáció különbözik a szűken vett európaitol.És inkább ázsiai,mint europai.
Nézz már meg egy Európa-térképet! Oroszország európai területe közel 4 millió km2... Ha Oroszország peremterület, akkor Skandinávia, Ibéria, Itália, a Baltikum, a Balkán és a Brit-szigetek is Európa peremvidéke.
Ami a civilizációt illeti, Oroszországban pont annyira meghatározó az ortodoxia, mint Bulgáriában, Ukrajnában, vagy mint nálunk a katolicizmus. Még az USA lakossága is vallásosabb, mint Oroszországé.

960px-Religion_in_the_world.png


Ha a liberális demokrácia értékeinek hiányára gondolsz, akkor igazad van - itt viszont vitatható, mi érték és mi nem, illetve, hogy mennyire lényeges a jelenlegi helyzet, hiszen 1945 előtt pl. Németországa sem volt éppen liberális demokrácia, aztán nézd csak meg, mára hová fejlődött!
Kulturálisan pedig London sokkal inkább ázsiai, mint Szentpétervár.

A távolság miatt értéktelen.Nyilt tengeri hajózás sokkal fontosabb kereskedelmileg (főleg,ha hajózhatóvá válik a sarkvidéki térség).
A Csendes-óceánig terjedő Európa víziójában nem az Ohotszki-tenger perspektíváját kell észrevenni, hanem azt, ami odáig van: Egy Szibéria nevű óriási térség, talaja alatt a komplett periódusos rendszerrel.

Nagy büdös lófaxt.Az Európa halála lenne,ha az Orosz Birodalom benyomulhatna.
Kereskedni kell Oo-gal,de beengedni őket,no azt nem.Kivéve,ha civilizációt váltanak,és az ázsiai rendszerüket európaira cserélik.És feladják a birodalmi törekvéseiket.
De az nagyon nem várható
Hol olvastál nálam orosz "benyomulásról"? Erre esély sincs, a puszta számok (lakosságszám, gazdasági erő, katonai erő) alapján sem.
Birodalmi törekvéseket én nem látok, a határvidéken (u-krajna) megy a huzavona, ahol nem mellesleg cirka 10 millió orosz élt a Szovjetunió felbomlásakor.
Jelenleg Európa cseréli ázsiaira (és afrikaira) a civilizációját és nem Oroszország - bár ott is erős az iszlám progresszió.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
988
5 722
93
Szerintem az oroszoknak van igaza, amikor kollektív nyugatról beszélnek, mint általuk választott ellenség.
Valójában a nyugati világ kulturálisan, történelmileg, gazdaságilag sokkal egységesebb, mint azt sokan láttatni szeretnék.
Az oroszok a nyugati értékeket elutasítják, ezért szemben állnak a "kollektív nyugattal".
Egyetértünk. Amit valószínűleg másként látunk, az az "értékek" fogalma.

A Nyugati világ nem azért egységes, mert hagyományos jellemzői és értékei mentén egységesült, hanem mert a minden színt és árnyalatot barna péppé összemoslékoló globalizáció homogenizációs hatása évről évre egységesebbé teszi. Nike cipőben, mekis kaját zabálva ugyanazt a néger rap-et hallgatják a fiatalok New York-ban, mint Stockholmban, a "pride" ugyanazt jelenti Sydney-ben, mint Berlinben és lehet IKEA rattanottománod Londonban éppúgy, mint Tokióban vagy Budapesten.

Az más kérdés, hogy gazdasági kapcsolataink lehetnek, voltak is, de Putyin nem bírta kivárni Oroszország nyersanyag alapú felemelkedését, ami idővel technológia vezereltté válhatott volna. Ahhoz a gáz és olaj bevételeket kutatásokba, innovációba kellett volna forgatni néhány évtizedig.
Én úgy látom, hogy Washingtonban volt annyi éca, hogy ezt ne várják meg!
Az orosz-ukrán háború lehetősége abban a pillanatban realitássá vált (és ezt az elemzők már a 90-es évek derekán ki is fejtették), amikor a Szovjetunió az akkori tagköztársaságok adminisztratív határai mentén automatikusan bomlott föl "nemzetállamokra", ezzel tízmilliónyi oroszt, stratégiai kulcspontokat, erőforrásokat és kulturális vonatkoztatási pontokat (pl. Kijev!) hagyva Oroszország határain kívül.

Közös értékek.
Közös célok és érdekek kellettek volna minimum.
Viszont a fent említett történelmi okokból a nyugati világ (Ausztráliával, Japánnal, Dél-Koreaval) rendelkezik ezekkel, az oroszok nem, sőt, kifejezetten ellenségüknek tekintik a nyugatot. Tehát utópia, az ilyen elmélkedés.
Bár ez teljesen szubjektív, csak rólam szól, de azt hiszem, nem vagyok vele egyedül, amikor azt mondom, hogy az "értéket" nekem az évszázadok (évezredek) alatt kialakult hagyományos, kulturális produktumok jelentenek. Hozzám sokkal, sokkal közelebb áll Tolsztoj, Dosztojevszkij, Solohov és Szolzsenyicin mélységes bölcsessége, humánuma és hazaszeretete, mint a globalizálódó Nyugat utóbbi évtizedekben nyújtott kulturális produkciói, illetve teljes önfeladása.

Putyin nem demokratikus eurázsiai államok szövetséget akar, hanem egy orosz bitlrodslmat, ami hagyományosan diktatórikus berendezkedésű központilag szabályozott gazdaságú ország lenne.
Ez látszik abból is, senkivel nem tárgyal, csak az erő alapon politizál. Nyilván egy szövetség tagjaként SEM fogadná el, hogy valami nem úgy van ahogy ő akarja.
Putyin, Putyin, Putyin - egy ember. Halandó. Lehet, hogy az utóda is hasonló lesz, de ha már ennyire látszik, hogy az orosz vezetéssel van baj, akkor miért kell gyűlölni, üldözni, betiltani, eltilatnai, ignorálni mindent, ami orosz, legyen az tizenéves sportoló vagy száz éve halott zeneszerző, sőt, macska vagy fa???
Felőlem a Biden- és Trump-adminisztráció is képviselheti az USA imperializmusát, globalizációt, világháborút, de attól még nem fogom ellenségemnek tekinteni az amerikai népet és nem fogom szemétnek kikiáltani az amerikaiaik által létrehozott értékeket.

Putyin birodalmi álmainak megvalósítását az ellenségnek tekintett kollektív nyugat ellenében háborúval igyekszik elérni.
Ám nem ezzel az antréval kezdte országlását, sőt, Oroszországot szerette volna bevinni a NATO-ba. Ebben Washington nem volt partner, de 2001. után úgy tűnt, hogy az iszlám jelentette veszély mégis összehozza a Nyugatot és Oroszországot. Ha Putyin eleve ellenséges lett volna a Nyugattal, akkor nem hagyta volna, hogy a balti államok belépjenek a NATO-ba, 2004 előtt megszállta volna őket. Ahhoz, hogy ide jusson - jussunk, kellett Washington aknamunkája, na meg persze az ukrán sovinizmus is.