Aknatámadás ellen védett (MRAP) és egyéb páncélozott kerekes járművek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Nem védte meg a Mastiff a brit katonákat
Ha valakit érdekel , hogy is megy egy ilyen gép fejlesztése és rendszeresítése...

http://www.defencejournal.com/2002/may/pentagon.htm

http://books.google.de/books/about/The_Pentagon_wars.html?id=e8AwAAAAMAAJ&redir_esc=y
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Én azt nem értem, hogy miért nem fejlesztenek ki egy érzékeny aknakeresőt vagy egy más hatákony megoldást (de most komolyan, akár egy fel-le hajtható "hókotrót", mint pajzs)? Itt többen leszóltak a tankokkal kapcsolatban, hogy igenis az a jövő, hogy továbbra is kinek van erősebb páncélja/páncéltörője... Itt is látszik, hogy nem... Céljárműveket szednek szét totálisan, amiket ilyen IED-k ellen is fejlesztettek ki.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Nem védte meg a Mastiff a brit katonákat
Egy hagyományos háborúban alíg, vagy egyáltalán nincsenek IED-k. Ott aknazárak vannak, emik ellen természetesen vannak hatékony eszközök. Ezárt egy tank, pszh esetében az aknák elleni védelem másodlagos, mivel nem feladatuk egy aknamező lekűzdése.
Egy nem konvencionális háborúban viszont pont ellenkezőleg. Az, hogy egy MRAP ellenáll az IED-knek nem jelenti azt, hogy nem lehet akkorát gyártani ami azt is szétszedni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Mackensen said
<p class="new-blogpost-comment-notice">(...) Az, hogy egy MRAP ellenáll az IED-knek nem jelenti azt, hogy nem lehet akkorát gyártani ami azt is szétszedni.
No de épp ezért kellene valamit kifejleszteni... Most én mondtam különösebb átgondolás nélkül 2 tippet, kizártnak tartom, hogy ne lehetne akár olcsó megoldásokat találni a detektálásra vagy a robbanási sugár eltérítésre vagy bármi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
A "gond" a fémdetektorokkal nem az, hogy egy IED kevés fémet tartalmaz (tartalmazhat jó sokat is), hanem az, hogy ezek utak mentén vannak, sokszor lakott területeken, ahol rengeteg a "fém" hulladék (szegek, elhullott alkatrészek, üditős dobozok stb). Szinte minden méternél sipolna valami miatt. Tolólapot pedíg pont amiatt nem lehetne alkalmazni, mert nem szánthatod fel állandóan az utat. A legtöbb IED pedíg nem nyomásra robban, hanem mobil telefonokkal indítják be. Azért vannak azok az antennák a MRAP-okra szerelve, hogy zavarják mobilokat.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Nyílván ahhoz ezirányú szakértelem kell (nekem ugye nincs), hogy milyen irányban kell elindulni, mit/miket érdemes fejleszteni... Nem tudom pl. hogy a távirányítást lehetne-e emulálni, tehát pl. egy kütyü folyamatosan végigfutna a leheteséges frekvencia sávon.

Azt is el tudom képzelni egyébként, hogy ezt olyan körülmények között, mintpl. Afganisztán, meg lehetne oldani pusztán logisztikával is,  tehát pl. a legtöbb helyen tudnának az utakat megkerülve menni, megfelelő terepjáróképességekkel.

Illetve ami még eszembe jutott, hogy a légpárnás technológiát olyan irányba elmozdítani, ami megfelelő védettséggel járna, tehát pl. töltények és repeszek nem szedik szét a légpárna részt, IED ellen meg elegendő védettséget biztosítana ahhoz, hogy a robbanás nagyját elnyelné, úgyhogy bár a járművet kiiktatja, de a benne ülők túlélnék.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
:DDDD

Nézd, amit érdemes volt kipróbálni, hidd el, hogy már kipróbálták. Légpárnással milyen kaptatón tudsz felmenni? Mekkora a fogyasztása/hasznos teher? Hol kerülöd meg az utat? Az emberek veteményesein keresztül? A frekvencia adott, leállítod a mobil hálózatot?

Mondok egy nagyon olcsó megoldást, amit a szovjetek használtak a 20-30-as években. Hasonló problémákkal kűszködtek mint most a NATO erők afganisztánban. Egy rakás olyan területet kellett megtartaniuk ahol a lakosság enyhén szólva nem szimpatizálta őket. Ha csak tehették volna kibelezték volna a komiszárokat. Naszóval, hogy mondjuk megvédjenek egy hidat a felrobbantástól bementek az első faluba és kinyírták a férfi lakosság 10 %-át. Aztán szóltak, ha netalán valami baja esne a hídnak visszajönnek és kínyírják a 20%-át.

Ez persze egy nagyon sarkított példa, napjainkban nem alkalmazható, de komoly rendőri munkával csökkenteni lehetne az ilyen eseteket (spiclik, besúgók alkalmazása stb.)

Ez itt egy nagyon püpec aknaszedő berendezés. Rakétával kilősz egy hajlékony és hosszú robbanótöltetet, ami néhány 10 m szélességben mindent hatástlanít. Ha pl 100 km-re kell szállítani valami, végiglövöd az egész utat?

http://youtu.be/jKJDf7HhSAw
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Nade ha jól értem, akkor ez a távírányítású IED-kre nem megoldás... Mi a helyzet akkor a helikkel való járörözéssel? Nyílván azok sokkal sérülékenyebbek, meg sokkal több pénz lenne a fejlesztés, de éppenséggel rácsokat azokra is lehetne rakni, illetve nem tudom, hogy van-e olyan irányú fejlesztés, hogy arena szerűséget rárakni.
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
A szlovákoknak van egy olyan cuccuk , hogy Bozsena. Boszniában és Afganisztánban is azzal tisztították az utakat . A konvoj előtt is tud menni, egy kiállításon láttam egy Tatrára szerelhető változatot is.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
bartinieffektus said
A szlovákoknak van egy olyan cuccuk , hogy Bozsena. Boszniában és Afganisztánban is azzal tisztították az utakat . A konvoj előtt is tud menni, egy kiállításon láttam egy Tatrára szerelhető változatot is.
Tudnál dobni linket légyszi? :)
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
http://www.bozena.eu    Ha a Tatrás verzióra gondoltál , azt vagy 7-8 éve láttam Csehországban , Brűnnben, de most arról hirtelen nem találtam képet.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Mackensen said
A "gond" a fémdetektorokkal nem az, hogy egy IED kevés fémet tartalmaz (tartalmazhat jó sokat is), hanem az, hogy ezek utak mentén vannak, sokszor lakott területeken, ahol rengeteg a "fém" hulladék (szegek, elhullott alkatrészek, üditős dobozok stb). Szinte minden méternél sipolna valami miatt. Tolólapot pedíg pont amiatt nem lehetne alkalmazni, mert nem szánthatod fel állandóan az utat. A legtöbb IED pedíg nem nyomásra robban, hanem mobil telefonokkal indítják be. Azért vannak azok az antennák a MRAP-okra szerelve, hogy zavarják mobilokat.
Na...azért használnak annál jóvabb komolyabb cucokat, és komplett felderítési rendszert.

Ami sajnos nem lehet 100%-os.

 

mellesleg: 10 perc alatt össze lehet dobni olyan szerkezetete/bár a telepítés bonyolult, hogy nem fogja érzékelni a fémérzékelő.

És..petykaszinten hallottam, mobiltelefonos gyújtásról már tovább léptek: hasonló megoldás, mint az automata fényképezőgépek arc/mosolyfelismerő funkciója, csak mosoly helyett mondjuk egy nagydarab terepszín valamire állítva....
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Itt nézegethetsz pár aknamentesítő járművet. Van köztük olyan is mint a fent említett, ami egy láncköteget pörget maga előtt és azzal robbantja el az aknákat.

http://www.military-today.com/engineering.htm

Nem megoldás ez sem.

Hidd el eleget járőröznek helikopterekkel is, meg UAV-kal is, meg megfigyelőballonok is vannak, meg minden frincfranc.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 196
113
Jelenleg az 5-os verziot gyártják a magyar határtol 35-40 km-re fekvo Korpona (Krupina) kis városban.

Én sem láttam még Tatrás verziot, csak Tatrára felrakott Bozsenát.....
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
http://www.flickr.com/photos/isafmedia/7542599412/in/photostream/   na itt épp ezzel kapálják fel az utat Afganisztánban.
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Nem védte meg a Mastiff a brit katonákat
A láncos cséphadaró aknamezőre való!

Az IED nem az úton, sokkal inkább az út szélén vagy az út mellett található - természetesen álcázva! Tehát lehet oszlop, szemétkupac, autóroncs, de akár állati vagy emberi tetem is. Nagy erejű, irányított robbanással "bármit" eltünet az útról!
Természetesen nem a konvoj elejénél, hanem a "legértékesebb jármű" pl csapatszállító mellett fogják robbantani..!!!

Ellene a konvoj élén haladó pl. "cséphadarós" kütyü csak akkor hatásos, ha annak láttán a telefonos tálib halálra röhögi magát...!!!