A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
Lehet, hogy csak egy freudi elszólással van dolgunk a hülye megfogalmazás mögött. :) Patria AMV (Armored Modular Vehicle)
Ebbe a koncepció meg simán elfér az amit régebben írtam, ha rosomak lesz, mert abból letudnak hirtelen sok mindent ami kell: Rosomak - Rosomak M2/M3 - Rosomak S -Rosomak RAK -Rosomak WEM
Így lesz kerekes ifv, 120-as önjáró, apc és eü jármű is.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Akkor már inkább az amerikaiak, Izrael vagy az oroszok. A németek állandó ellenségei a szlávoknak, és ha visszatérünk német oldalra, akkor a németek fel fognak minket használni a szlávok ellen, és a szlávok minket fognak kinyírni.
Tetszik nem tetszik, az amerikaiak diktálnak az Eu-nak, Izrael tízezer szállal kötődik a forrásai miatt US-hoz. Oroszhoz se fizikailag, se jogilag, se katonailag nem tartozhatsz. Azt az apróságot is hozzátéve, hogy nem is kellenénk nekik. Éppen elég bajuk van a saját határaikon belül, és amúgy ők is a lóvéra hajtanak és az energiából ezerszer többet profitálnak a gazdagabb államokból, Kínából.
A németek katonailag momentán gyengék, vagyis nem hozzák a régi formájukat, a technikai fejlettség ellenére, a népesség változása miatt megszűnőben a homogenitásuk, kevert népességgel kizárólag a gazdasági hegemóniára korlátozódik a hatalmuk. Növekedőben a belső konfliktus veszélye az egész szövetségi államban.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Lehet, hogy csak egy freudi elszólással van dolgunk a hülye megfogalmazás mögött. :) Patria AMV (Armored Modular Vehicle)

Pár hónapja olvastam, hogy a nehéz dandárt lánctalpasokkal látnák el. Mivel a BTR-t még rendszerben akarják tartani, lehet, hogy nem gumikerekessel kellene kezdeni. Persze az elképzelések napról-napra változnak.
Ez a németországi látogatás meg csak olyan, mint a többi. A Svédeknél is járt valami fejes nem is olyan régen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Pár hónapja olvastam, hogy a nehéz dandárt lánctalpasokkal látnák el. Mivel a BTR-t még rendszerben akarják tartani, lehet, hogy nem gumikerekessel kellene kezdeni. Persze az elképzelések napról-napra változnak.
Ez a németországi látogatás meg csak olyan, mint a többi. A Svédeknél is járt valami fejes nem is olyan régen.

Nekem is ez jött le abból, hogy korszerűsíteni fogjuk a BTR-t. Mivel több százas nagyságrendben kell hogy még leygen, ez némiképp logikus lépés is lehet. Nagyon bízom a láncos IFV közeljövőbeni megjelenésében. Puma csúcs lenne, de felújított Maeder is megfelelő lehet, ha garantálható hogy legalább 20 évig a kor szinvonalán tartjuk és folyamatos lesz a üzemeltetés és karbantartás biztosítása, normálisan.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 905
113
Idézet az lhsn.hu ról:
Mindezekkel persze még nem zárható a sor, a jövőbeli fejlesztési tervek között szerepel még a Gripenek fegyverzeti modernizálása, „rámpás” gépek beszerzésének előkészítése, új páncélozott többcélú moduláris harcjármű képesség, BTR modernizáció, harckocsi képesség megújítása, tüzér és páncéltörő képesség, légvédelmi rakétarendszer modernizálása, további kis és közepes hatótávolságú rakétakomplexumok beszerzése, réskitöltő, mobil háromdimenziós radarállomások beszerzése, valamint a katonai repülőterek felújítása és korszerűsítése is, nem beszélve a honvédség tartalékos és aktív állományának létszámbővítéséről, a teljes hadsereg vezetés struktúrájának szervezeti átalakításáról is.
Nekem az jön le ebből szárazföld esetén hogy amit tudunk modernizálunk. Ezzel is adva egy löketett a hazai ipar "újbóli" kiépítésének.
Ami új lehet az a megemlített több célú (apc-ifv??) új harcjármű beszerzése. Valahogy a törökök jutnak erről eszembe :)
Remélem valami manpads ot is fogunk beszerezni.
Ha a fiatalokat az említett honvédelmi (kötetlen formában) ismeretekkel sikerül megfogniuk. Akkor a létszám (toborzás) is már eredményesebb lehet.

"Harcjármű képesség" "harckocsi képesség"... Még mindig nem tanultak meg magyarul. Hatékonytalanok.
De Igen, én is úgy értelmezem, hogy lesz valami új csörömp a nyulaknak,meg kezdenek valamit a BTR-ekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and vilmoci

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 056
26 617
113
Nekem is ez jött le abból, hogy korszerűsíteni fogjuk a BTR-t. Mivel több százas nagyságrendben kell hogy még leygen, ez némiképp logikus lépés is lehet. Nagyon bízom a láncos IFV közeljövőbeni megjelenésében. Puma csúcs lenne, de felújított Maeder is megfelelő lehet, ha garantálható hogy legalább 20 évig a kor szinvonalán tartjuk és folyamatos lesz a üzemeltetés és karbantartás biztosítása, normálisan.
Nincs Marder se. Ha jól tudom, ez lett a sorsa azoknak, amit nem tudtak eladni:
article-2612347-1D517BC900000578-225_964x639.jpg

article-2612347-1D51771C00000578-128_964x637.jpg

https://www.dailymail.co.uk/news/ar...vehicles-Europe-countries-strip-military.html
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
  • Tetszik
Reactions: Loken and anonim999

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 056
26 617
113
Marder éppenséggel még kell hogy legyen. A németek új gyártású Pumákra, gondolom folyamatosan cserélik majd, a még meglévő régebbi harcjárműveket. Tehát, kell hogy kikerüljön tőlük Marder 1/A5, nagyobb mennyiségben még.

10103976293_9616e41f9c_b.jpg
Háromszázvalahány darabot hagytak meg, a legutolsó eladások már abból mentek.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 559
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Puma_(IFV)#cite_note-bw-1
Most néztem a német fejlesztésű Puma IFV-t. Azért az durva, hogy egy C védettségi osztályú Puma 43 tonna...azaz olyan nehéz mint egy T-72 MBT.
Mégis mozgékony, - ez pedig fontos, ugyanis a legtöbb IFV nem eléggé mozgékony, hogy lépést tartson a MBT-kel - számos kulcs technológiának köszönhetően.
Elsősorban a kompakt, könnyűsúlyú MTU V10 892 dízel motornak, ami szokatlanul erős 800 KW-os névleges teljesítményű (1100 Le) 4250 percenkénti fordulatszámon, ami miatt akár a legerősebbé is teheti az IFV motorok között manapság. Ezt a teljesítményt még a max. 43 tonnás súlyú C védettségi osztályú verzió esetén is tudja tartani, ami nagyobb Kw/t arányt jelent mint amivel a leopard2 MBT állítólag rendelkezik.

Én e mellett törnék lándzsát. Igaz 8,85 millió euró darabja, de már majd 10 éve gyártják (2009-től), 2015-től áll szolgálatban szóval a gyerek betegségeket biztos kinőtte. Egy 100 db-os mennyiség szerintem overkill lenne a szomszédokkal szemben és jó ideig meg is őriznénk az erőfölényt.

A környékünkön a Csehek 210 db új IFV-t szeretnének harcrendbe állítani 2 milliárd euró összegben 2019 és 2024 között, az öregedő BMP-2-es IFV és támogató variánsai helyett. Később további 100 járműre is igényt tarthatnak. A 2017 júniusában tartott 9 napos tesztelés folyamán 5 különböző IFV típust hasonlítottak össze (a CV-90 két verzióját, a Lynx-et, az ASCOD-ot és a Pumát). Nem hivatalosan a Cseh vezérkar a Puma mellett döntött, annak technológiai fölénye miatt. A szerződést 2018-ban írják alá.

A Horvátok a 128 M80A IFV-t szeretnék lecserélni. A CV-90 és a Puma a fő esélyes. A Horvát Hadsereg 108 járművet szeretne 88 IFV, 4 vezetés oktató járművet, 8 páncélozott sebesült szállítót és 8 parancsnoki járművet. A büdzsé a 108 járműre még nincs meg, de 400 millió eurót terveznek a projektre. A horvát verzió 30 mm-es ágyúval és iker páncél elhárító rakétavetővel jönne. A járművek vásárlását 2021 utánra tervezik.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 377
7 860
113
Egyébként biztos hogy német vonalon kellene keresgélnünk? Asszhem a múlt héten valami komolyabb megállapodást kötöttünk a törökökkel. Igaz kötöttünk mi itt már mindenkivel :)
Még mielőtt bárki nekem esne. Én is inkább a német-lengyel-finn vonal ...................
Kb 1-2 hónapja ép azt ecseteltük itt hogy mennyibe is fájna egy komolyabb dandár (dandárok) fulra felfegyverezni. Értve ez alatt mindent. Valami 800-1500 mrd közötti összegek jöttek ki.
Nos adva van egy torta. Ez lehet 200 vagy 500 vagy nagyon jó esetben akár 800-1000 mrd is. Egy dolog a gdp 2% a de térjünk vissza rá később. Ez a torta se adva van egyből hanem évről évre a gdp százalékának megfelelően töltődik fel. Más tészta hogy mennyire?
Most nem akarok kitérni a tervezett létszám növekedésre ( 15-20 ezer embert megcélozni bezony mrd ok.) Mert a plusz létszám ........
De ha adva lesz a gdp megfelelően ennyi akkor álmodozhatunk itt nagyságrendileg ilyen meg olyan modern ifv, apc ről ha a torta csak annyit ad meg. Szerintem itt sokan annak is örülnének ha a későbbiekben ár értékben végre új eszközökre ruháznánk be. Az más tészta hogy a fotel tábornokok mit fognak hozzá szólni :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Lesz pénz/megéri új kerekes harcjárműre, plusz me
Leginkább semmilyenben.

Gondolom motorikusan, erőátvitel, stb, kaphat valami felújítást, hogy a tartalékosoknak még sokáig kitartson, ha az aktív alakulatoknál cseréljük őket. ATGM integráció megoldható lenne rá ? Páncélzat erősítést nem tudom mennyire bírná el a konstrukció.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 745
4 494
113
Lesz pénz/megéri új kerekes harcjárműre, plusz mellette a Btr-t is upgradelni?
A BTR típuson -van kerekesünk - szerintem minimális modernizáció lesz, hogy hadrendben maradhasson. Tehát kerekes kell a fenének, úgy lesznek vele szerintem.
Amire szükségünk van az a lánctalpas IFV. Hogy melyik típus lesz...?:rolleyes:ezt nem tudjuk, vagyis nem nyilvános még.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken