Ha már itt a napja a nyakunkon.
Mégiscsak beteszem, amiket anno
@Loki19 fórumtárs volt nagyon drága kideríteni a feltett családi kérdésemre.
/Az alábbiakban Loki infói, amiket nagyon szépen köszönök ismét neki./
"Egyetemi tanulmányait Pesten befejezve, 1840 november 1-től önköltséges közlegény a 32. (Este) gyalogezredben. A testőrséghez 1842 május 1én vétetett fel Pest vármegye ajánlatára és az utolsó évben al II. testőrőrmester. A gárdától 1847 április 30án alhadnagyi rangban a 62. (Turszky) gyalogezredhez került, mely alkalommal 150 forint felszerelési átalányt kapott. Az ezrednél szolgált mint főhadnagy még 1848-ban is. "
https://library.hungaricana.hu/hu/view/FszekCimNevTarak_37_018/?query="clementis%20gábor"&pg=124&layout=s
Bár vannak legendák, hogy Görgei Artúrt a testőrségben megismerte, G. pont akkor lép ki, amikor Gábor kezdi a szolgálatot. Itt széleskörű képzést kapnak, beleértve a vezérkarit is, nem véletlen, hogy az ősöd is szolgál majd ilyen beosztásokban.
1848 nyarán átlépve a honvédség 1. zlj.-ába szokásos módon egyet lép előre, jún.13-tól százados.
Részt vesz a Dráva-vonal őrzésében:
"Egyszer a hírlapot kiveszik kezemből, fölnyitom szemeimet, és egy ismeretlen honvéd kapitányt látok; nézek reá, és nagyon ismerősnek tetszett arca, végre visszaemlékeztem, hogy arca a velem Pesten a Bécsi utcában (Schlechta házban) egy folyosón lakott Clementisz kisasszonyokhoz hasonlít, és valószínűleg testvérük, kit – mert az első honvédzászlóaljnál volt tiszt – esetleges találkozásra üdvözöltettek is általam, megszólítám és kérdém: „nem hozzá Clementisz századoshoz van-e szerencsém?” Igennel felelt, és így elmondám neki az üzenetet. "
https://library.hungaricana.hu/hu/view/ZALM_zgy_42_TortTan/?pg=170&layout=s
Nem sokáig marad az 1. zlj. állományában, mert a Schwechati csatában már a 1. hadosztály Schweidel József vezette 1.. dandárának vezérkari századosa.
http://acta.bibl.u-szeged.hu/30886/1/aetas_2011_001_143-173.pdf
A csatáról neki is van valamiféle beszámolója, legalábbis ez a phd arra utal, sajnos egy MOL-ban lévő napló alapján, ami ugye csak ott kutatható:
"Schweidel mellé táborkari tisztként volt beosztva Clementisz Gábor százados, az 1. pesti honvédzászlóaljtól.344 Clementisz adatai szerint...
A többi a 76-78.oldalon.
http://real-phd.mtak.hu/355/1/Hernády Zsolt_disszertáció.pdf
A neve szélesebb körben is ismert lehetett, mert egy ezidő tájban készült tervezet is vezérkari tisztként számol vele a bánáti hadosztálynál. 167.oldal.
http://real-j.mtak.hu/5133/1/HadtortenelmiKozlemenyek_1924.pdf
A csata után a dandár határfigyelést végez:
"Ekkor tájban monda egyszer nekem kezelő őrmesterem, hogy elmegyünk vagy egyszer az Ambergben tanyázó ellenséget felriasztani, hogy neki megígérte Klementisz Gábor százados (a dandár vezérkari tiszte), hogy erre neki előlegesen részletes tervet és utasítást ad. "
" parancsot adott ki, hogy a 2-ik századból ismét álljon ki 30 fris önkénytes a Klementisz Gábor százados rendelkezésére. Én is hozzá csatlakoztam.
Klementisz kartácscsal töltetvén meg a köpcsényi vár oldalán kiszegezett két ágyút, megindult velünk, azon figyelmeztetéssel, hogy ha rnajd Amberghez közeledünk, szóródjunk szét és úgy lövöldözzünk a faluba; és mikor ő mondja, szaladjunk egy darabon vissza, hogy kicsaljuk őket
a sikra, ahol ágyúink közikbe kartácsolhassanak. Cselünk nem sikerült, mert csak a sövények megül lövöldöztek reánk, a síkra ki nem jöttek; csak kettő csúszott kifelé az országút árkában, hogy onnan közelről oldalba lőhessen minket; ezeket azonban az országúinál álló kökereszt melletti őrszemünk meglátván, az egyiket lelőtte, s azt társa vonszolta vissza Ambergbe. Nem láttam, de társaim igy beszélték. Mi végre, nem tudván elleneinket a faluból kicsalni, vissza tértünk és már majd Köpcsénynél voltunk, mikor még a fejünk felett is fütyöltek egyes golyóik. A mieink közül senkit se találtak."
"se a mi zászlóaljunk, se a velünk egy dandárba osztott gömöri önkénteseké nem érte el a szabály vagy szokás szerinti számot: a kettőt Klementisz Gábor őrnagy parancsnoksága alatt egyesítették."
Az idézetek a könyv 25.,29.,39. oldalról valók, nevesítve csak itt van, de nyilván számos, a könyvben leírt esemény a parancsnoksága alatt történt.
https://mek.oszk.hu/09600/09672/
Tehát az összevont zempléni-gömöri önkéntes nemzetőr zászlóalj parancsnoka lesz, immár őrnagyi rangban.
"A cs. kir. hadsereg támadása után az alakulat a Duna jobb partján vonult vissza Mosonig, majd Győrig. Győrben december 21-23. között az időközben leapadt létszámú alakulatot egyesítették a Gömör megyei önkéntes mozgó nemzetőrzászlóalj maradékával, s Clementisz Gábor őrnagy parancsnoksága alá adták. Az alakulat Görgey Kornél őrnagy (a fővezér unokatestvére) dandárjában ott volt a súlyos vereséggel végződő december 28-i bábolnai ütközetben, s kb. 40 főt veszített. Ezt követően a fővárosba vonult vissza, 1849. január-februárjában Aulich Lajos ezredes hadosztályában, a Clementisz Gábor őrnagy, később Heinrich Pusztelnik alezredes, majd Waldberg Károly őrnagy vezette dandár soraiban részt vett a Görgei vezette feldunai hadtest téli hadjáratában. Tudomásunk szerint egyedül a január 17-i, Körmöcbánya előtt vívott turcseki ütközetben került tűzbe."
Linkelni nem tudom, de megtalálod a keresőben letölthető formátumban is. Nemzetek és birodalmak. Diószegi István 80 éves. In. Hermann Róbert: Andrássy Gyula zászlóalja - Újabb adatok a zempléni önkéntes mozgó nemzetőrzászlóalj történetéhez 81.o.
Vsz. a balsikerű bábolnai csatában is ő vezeti a zászlóaljat, legalábbis ez is arra utal:
Karsa Endre, a zemplén-gömöri önkéntes mozgó nemzetőrzászlóalj hadnagya 1848. december 28-án a bábolnai ütközetben több társával együtt elszakadt alakulatától, (...) Clementis Gábor, a zemplén-gömöri zászlóalj őrnagya azt jelentette a főhadiszállásra, hogy Karsa több más tiszttel együtt elmaradt az alakulattól. Ezért Görgei december 31-én kelt napiparancsában valamennyi tisztet megfosztotta tiszti rangjától. Karsa 1849. február 18-án Inczédy és Clementis őt tisztázó bizonyítványaival jelentkezett Görgeinél"
341.oldal a Fonsban.
http://real-j.mtak.hu/19495/3/Fons_1997_4_3_.pdf
Görgei Vácott átszervezi a csapatait, így január elején az Aulich Lajos vezette hadosztály egyik dandárának parancsnokságát látja el rövid ideig, 43-45.o.
https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_BACS_Sk_kecskemetiek_48ban4/?query="clementisz%20gábor"&pg=44&layout=s
Ez sajnos fizetős, Berkó István: Görgei visszavonulása a bányavárosokra 1849 januárjában. MKK 1923. 80.o., de én most meg tudom nyitni:
Klementisz őrnagy dandára:
Sándor (2.) gy. e. 2. zlj-a
Wasa (60.) gy.e. 1.zlj-a
15. honvéd zászlóalj
4. hatfontos gyalog-üteg 8 löveg
Háromfontos gyalog-üteg 5 löveg
Utászok
https://adt.arcanum.com/hu/view/MagyarKatonaiKozlony_1923/?pg=87&layout=s
Amennyire tudni lehet, itt betegség döntötte le a lábáról, így kimaradt a tavaszi hadjárat dicsőségéből és persze az előléptetési lehetőségektől, pedig pl. a másik dandárt vezető Gáspár később hadtestparancsnok és tábornok lesz. Felépülve a VII.hdt. dandárparancsnoka lesz, jún. 11-én már biztos szolgál:
"A Ménfőn álló Clementisz-dandár őrtanyákat állít fel Koroncón és Téten, s ezáltal fenntartja az összeköttetést az Ön vitéz hadosztályával, miután előőrsei a Rába mentén állnak fel."
https://library.hungaricana.hu/hu/view/SOPM_SK_1999_Hermann/?pg=138&layout=s
Innentől sok mindent nem talátam, a második komáromi csatában szerzett sebesüléséről nincs infóm, részt vett ellenben a világosi fegyverletételt megelőző haditanácsban. 720.o.
https://mek.oszk.hu/06900/06972/pdf/06972_5.pdf
Jött a fogság Aradon ahol kertészkedett is, találtam is egy festményt amin ő is látható miniben-hátulról, de most sehol sem találom a könyvet, ha meglesz majd küldöm
Befejezve az előzőt, szabadulása után biztosítási ügynökként dolgozott, részt vett a honvédegylet alapításában, majd belekeveredett az Almásy- Nedeczky- féle függetlenségi szervezkedésbe, erről és a betöltött szerepéről részletesen pl. itt olvashatsz a 229.oldaltól:
http://real-j.mtak.hu/5188/1/HadtortenelmiKozlemenyek_1997.pdf
Újabb börtön és a nemesség elvesztése várt rá, majd amnesztia és az Országos 48-as Párt országgyűlési képviselője lesz. Erről sok adat van fenn, te is könnyen megtalálhatod. Tagja volt a Természettudományos Társulatnak is. 1889-ben halt meg, állítólag a börtönben szerzett betegségeknek is köszönhetően.
https://library.hungaricana.hu/hu/view/PestMegyeiHirlap_1989_04/?query="clementis%20gábor"&pg=187&layout=s