6. generációsnak mondott vadászbombázók

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 120
113

Korea partnerre akar lépni Szaúd-Arábiával a vadászgép-fejlesztési programban​



Global Defense & Aerospace Post
  • 입력 2024.01.30 19:30
Az ASIA ECONOMY című koreai napilap január 30-án arról számolt be, hogy a koreai kormánydelegáció a múlt héten Szaúd-Arábiába látogatott, hogy javaslatot tegyen a vadászrepülőgép-program közös fejlesztésére.

Az ASIA ECONOMY tájékoztatása szerint a Nemzetvédelmi Minisztérium és az ADD (Védelmi Fejlesztési Ügynökség) tisztviselőiből álló koreai delegáció udvariassági felhívással fordult Khaled bin Hussein Al-Biyari alelnökhöz is.

A látogatás során Korea köztudottan bemutatja a koreai repülőgép-fejlesztési programját, amely szerint az 5. generációs, KF-21 Block III fejlesztését tervezi a KF-21, 4,5 TH generáció fejlesztésével . Korea hangsúlyozta, hogy a KF-21 Block III fejlesztésével a 6. generációs MUM-T (Manned-Unmanned Teaming) átfutási ideje jelentősen lerövidíthető.

Ettől az évtől 2032-ig 120 darab KF-21-es repülőgép készül.
Igen azóta végigolvastam.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 643
14 619
113
Mit értesz ez alatt?
Nincs egyértelmű hivatalos definíciója az 5. generációnak, legtöbb esetben a 4+/4.5 gépektől a belső fegyvertér, alacsony észlelhetőség, a kiemelkedő tolóerő/tömeg-arány és a supercirkálás képessége különbözteti meg. AESA Radar, passzív érzékelők, modern avionika, szenzorfúzió, stb ezekkel többé-kevésbé csúcsra húzhatóak a 4+/4.5gen gépek utólagos korszerűsítéssel is, de előbbiekkel történő ellátásuk nehézkes, ahhoz új sárkány/hmű kell.
(Ha már itt tartunk a 6. generációs lépés elvileg az ember vezette és pilóta nélküli eszközök együttműködésének lehetősége, valamint az opcionálisan vezethetőség /ha olyan küldetés adódik, el lehet küldeni távvezérelve pilóta nélkül is/ lesz, de ugye ennek sincs exact definíciója. Egyesek ide sorolják a változtathatú áramú hajtóművet is, amit ugye a YF-22 és YF-23-ban is tesztelt YF-120 erőforrás tudott is, de végül a versenyben alulmaradt az YF-119-cel szemben.)


A fentieket tekintve nézzük:
  • belső fegyvertere van? igen
  • minimális radarkeresztmetszet: ezt ugye emberi szemmel nehéz megállapítani, és nagyon részletes, ill. közeli fotókat sem láthattunk még, de formára sokkal kidolgozottabbnak tűnik, mint a PAK-FA/T-50/Szu-57, látszik, hogy az F-22 iskoláját próbálták követni. A radarabszorbens borítás hatékonyságát is nehéz szemmelverni.
  • szupercirkálás: az erős hajtóművek és a belső fegyvertér miatt esélyes, hogy milyen sokáig tudja fenntartani, azt megint szemmel megmondani...
  • kimagasló tölőerő-tömeg arány: szigorúan "autóskártyázva" (a TUSAS közzétett adatai szerint) 2x128kN tolóerő hmű a 27tonnás MTOW-hoz, azaz 1 tonnára kb 9.5kN jut (hasonlításként az F-22 két db 156kN-os erőforrás 38tonnás MTOW-hoz, ami 1 tonnára 8,2 kN, figyelmen kívül hagyva, hogy a Raptor tipik repült konfigja kb 30tonna körül mozog, azaz tonnánként 10,5 kN-os tolóerő jut)
  • elektronika: a hírek szerint helyi fejlesztésű AESA radar, EW rendszer, magas szenzorfúzió, korszerű avionika kerül(t) bele

Az biztos, hogy sárkányszerkezet tekintetében átugrották a koreaiakat (akik ugye majd a KF-21 Block3-nál jutnak el oda), a belső fegyvertér hiánya nyilván hatással van az RCS-re is. Részemről nevezhető 5. generációsnak a török gép, pláne, hogy a Szuhoj PAK-FA/T-50/Szu-57 is annak lett nevezve, holott sárkányszerkezet kialakításnál kevésbé feküldtek rá az alacsony RCS-re.

Én úgy tudom a 6gen a hiperszónikus lenne.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 664
113

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 643
14 619
113
6. generációsnak mondott vadászbombázók topikban már több mint 10 éve azt találgatjuk hogy mi lesz, hogy lesz, de még mindig nem tudjuk. Majd ha az első ilyen gép repülni fog, talán kiderül. Amit eddig 6. generációsnak mondanak (NGAD, FCAS, Tempest), ott úgy tűnik hogy nem lesz ekkora sebesség.

Szerintem a felsoroltak inkább csak 5. generációsok lennének, esetleg 5+-osok. Legalábbis azok alapján amiket tudok róluk.

Nem érzem, hogy generációs ugrást jelentenének. Egyszerűen csak le vannak maradva a jenkiktől (és a kínaiaktól).
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 029
113
6. generációsnak mondott vadászbombázók topikban már több mint 10 éve azt találgatjuk hogy mi lesz, hogy lesz, de még mindig nem tudjuk. Majd ha az első ilyen gép repülni fog, talán kiderül. Amit eddig 6. generációsnak mondanak (NGAD, FCAS, Tempest), ott úgy tűnik hogy nem lesz ekkora sebesség.
.
.
Szerintem a 6. generacios gepek elsö peldanya, elöfutara a török Kizilelma dron. Ez a pilotanelkuli vadaszgep koncepcio lesz a 6. gen.
.
A többi terv, NGAD, FCAS, Tempest inkabb a mostani 5.gen fejlesztesenek tunik, 5.5, 5+ es hasonlo szamokat tennek rajuk.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 224
33 683
113
szerintem a 6. generáció egy már valamikor kitalált de adott korban kevésbé alkalmazható teknológia fogja jellemezni.
az autonóm drónokat én nem sorolnám 6. generációs vadászokhoz inkább az x edik generációs drónokhoz sorolnám.
drónok vezérlése valószínűleg lessz. én esélyesnek tartom a 2 ülléses változatok visszatérését és kb mint alegységparancsnokok tevékenykednek majd az embervezette gépek a levegőbe...
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 693
113
.
.
Szerintem a 6. generacios gepek elsö peldanya, elöfutara a török Kizilelma dron. Ez a pilotanelkuli vadaszgep koncepcio lesz a 6. gen.
.
A többi terv, NGAD, FCAS, Tempest inkabb a mostani 5.gen fejlesztesenek tunik, 5.5, 5+ es hasonlo szamokat tennek rajuk.

Nem teljesen.
Gyakorlatilag a concept képességmátrix e pillanatban egy hátratolt LW hub/LR stand off/APS fegyverplatformot takar.
Vagyis egy olyan gépet, aminek iszonyat (bombázókat idéző) hatótávolsága van, fel van szerelve belső térben nagy hatótávolságú fegyverzettel, aktív védelmi rendszerrel, Growlert a sarokba zavaró EW-vel - és emellé a HF környéki frekik irányába is stealth gúnyát húztak rá.
Ennek megfelelően nem lesz fürge - a fürgeség ki lett szervezve az LW drónoknak, valszeg 2 személyes, a személyzet egyik tagja a géppel törődik, a másik meg manageli az egész hóbelevancot. Szóval nekem ebből egy FB-111 kategóriás LO vas jön le, ami a drónjaival együtt tud mélyre betörni, együttműködve a B-21-essel.

BTW mondjuk ilyenkor kicsit csodálkozni szoktam, hogy a svédek ezt az LW hub conceptet egy olyan pici, nem stealth kasztnira képzeli el, mint a JAS-39E/F. Szerintem az arra nem ideális, mert se APS, se LO tulajdonságok, vagyis a kötelék (mert a 6.th gen már nem egyetlen gépről, hanem emberes/nem emberes kötelékekről szól) agyközpontja nem megfelelően védett...
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 029
113
BTW mondjuk ilyenkor kicsit csodálkozni szoktam, hogy a svédek ezt az LW hub conceptet egy olyan pici, nem stealth kasztnira képzeli el, mint a JAS-39E/F. Szerintem az arra nem ideális, mert se APS, se LO tulajdonságok, vagyis a kötelék (mert a 6.th gen már nem egyetlen gépről, hanem emberes/nem emberes kötelékekről szól) agyközpontja nem megfelelően védett...
.
.
Nyilván azért mert nincs pénzük újra, ill nem látják esélyét, hogy egy új gépet el tudnának adni a világpiacon, hogy megérje rákölteni a pénzt új fejlesztésre. Igy próbálják tolni jobb hiján a Gripen szekeret, amig csak lehet, azután majd állhatnak be alvállalkozónak mások fejlesztéseibe.
(Ezt csinálja sokkal primitivebb szinten az Aero is a NER-39NG-vel, próbálják nyúzni a rókáról a bőröket, csak egyre nehezebb)
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 664
113
Sweden asks Saab to study ‘future fighter concepts’...

Sweden planned to delay a decision on how to approach its future fighter jet needs until 2031 and in the meantime would be assessing the “risks and possibilities” of different approaches. Three options are on the table: Either “build a system, develop a system with someone, or… acquire a system,” the official said.


 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
.
.
Szerintem a 6. generacios gepek elsö peldanya, elöfutara a török Kizilelma dron. Ez a pilotanelkuli vadaszgep koncepcio lesz a 6. gen.
.
A többi terv, NGAD, FCAS, Tempest inkabb a mostani 5.gen fejlesztesenek tunik, 5.5, 5+ es hasonlo szamokat tennek rajuk.

Részben egyetértek: a 6. generációt szerintem az Ember+AI-s irányítású drónrajt vezérlő "harcálláspont" jelenti majd, ha addig omlik össze ("magába": sorozatos polgárháborúkb) a jelenlegi Civilizáció!

Tovább-gondolás helyett megyek hűtőhöz egy(-két...) sörért!
Attól talán:
  1. elfelejtem,
  2. a reggeli ébredésig jó kedvem lesz!

U.I.: Korábban is ilyesmit tippeltem. Tévedhetek! Tévedhetek?

.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 979
113
Talán még ez is lehet egyszer...


Legkésőbb 2025 végén prezentálja a SAAB az új generációs vadászgépének és annak kísérő drónjának a modelljét.

71016-b6178a5d410fc31a24f5e4fa60b95e02.png
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 096
31 039
113
Talán még ez is lehet egyszer...


Legkésőbb 2025 végén prezentálja a SAAB az új generációs vadászgépének és annak kísérő drónjának a modelljét.

71016-b6178a5d410fc31a24f5e4fa60b95e02.png
Ez a rajz már vagy 15 éves.Volt belőle kéthajtóműves változat is.
saabjet_2.jpg

Se pénz,se posztó nincs a megvalósitásához.Meg technológia se.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 979
113
Ez a rajz már vagy 15 éves.Volt belőle kéthajtóműves változat is.
saabjet_2.jpg

Se pénz,se posztó nincs a megvalósitásához.Meg technológia se.
én sem tartom valószínűnek ezt az irányt.
Majd letesz a SAAB egy koncepciót meg mellé egy árcetlit és ütemtervet és valszeg akkor elmegy a svéd kormány kedve az egésztől...
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and Kávé

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 096
31 039
113
én sem tartom valószínűnek ezt az irányt.
Majd letesz a SAAB egy koncepciót meg mellé egy árcetlit és ütemtervet és valszeg akkor elmegy a svéd kormány kedve az egésztől...
Ma már egy kis országnak egyszerűen túl nagy falat egy korszerű vadászgép kifejlesztése.Gripen legalább annyira BAe,mint SAAB.Kfir egy francia gép,amerikai hajtóművel.Lavi se készült volna el a Grumman nélkül (és a bukását is az okozta,hogy végül az USMC mégse rendelte meg az A4 gépek váltására.Izraelnek magában meg egyszerűen nem volt rá pénze,hogy sorozatgyártásba kerűljön-pedig most F414 hajtóművel milyen jol jönne nekünk.....)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
742
1 411
93
Svédország szerződést kötött a Saab-val, a GKN-nel a következő generációs vadászgépek fejlesztésére.

A Gripen E harci repülőgép modellje a Saab stockholmi főhadiszállásán. Mivel a típus a svéd légierő szolgálatában lesz a 2040-es évekig, az ország most azt vizsgálja, mi jöhet még ezután.

A Svéd Védelmi Anyagigazgatási Hivatal (Försvarets Materialverk: FMV) szerződést kötött a Saab-bal és a GKN-nel, hogy tanulmányokon, technológiai fejlesztéseken és a demonstrátorok előkészítésén alapuló alapot biztosítsanak a vadászgépekkel kapcsolatos jövőbeni döntésekhez.


A március 22-én kihirdetett díjak két évig tartanak, 2024 elejétől 2025 végéig.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Részben egyetértek: a 6. generációt szerintem az Ember+AI-s irányítású drónrajt vezérlő "harcálláspont" jelenti majd, ha addig omlik össze ("magába": sorozatos polgárháborúkb) a jelenlegi Civilizáció!

Tovább-gondolás helyett megyek hűtőhöz egy(-két...) sörért!
Attól talán:
  1. elfelejtem,
  2. a reggeli ébredésig jó kedvem lesz!

U.I.: Korábban is ilyesmit tippeltem. Tévedhetek! Tévedhetek?

.


Más szemszögből, de szerintem jól megközelítve a kérdést: Minimálisan elvárható követelmény a következő generációs rep-gép(más haditechnika)-tól is, hogy az előző generációsak egyértelműen esélytelenek ellene!
Mind!

Ezzel anélkül jól összefoglalható az egyik legfontosabb jellemző, hogy elvesznénk a jelenleg még nem is létező, nem ismert "technika" részletekben.
... ami részletek összessége adja az említett képességet a következő generációs "gépnek".

.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby