96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Én is arra szavazok, hogy kell mindkettő... Teljesen fölösleges pl. gépágyú lőtávolságán belül a drágább rakétákat használni, nem? Több célpont esetén vagy rakéta céltévesztése esetén érdemesebb lehet a gépágyú, gondolom...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 456
113
Nem arról van szó, hogy rakéta, vagy gépágyú? Hanem, hogy egy platformon legyenek, vagy külön-külön.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Node nem költséghatékonyabb, praktikusabb, stb., ha mindkettő egy hordozón van rajta?
Illetve azt értem, amit írtál... Csak azt nem értem, hogy miért van/lenne úgy, hogy nem lehet használni a gépágyút és a rakétákat egyszerre? Attól még, hogy nem fire and forget rakétákról van szó, több célpontot tudnak kezelni, nem?
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
Ha valoban UAV gyilkosnak tervezik akkor a feladata ugye a harcteren viszonylag nagyszamban elofordulo ellenseges UAV-ok felderitese es megsemmisitese.

Ha kicsit reszletesebben nezem a feladatott akkor a kovetkezoket latom.

- Az UAV ok elterjedsegebol adodoan viszonylag celpont gazdag kornyezet , ami indokolja az extra mennyisegu raketat.

- Az UAV ok repulesi profilja miatt a gepagyu hatotavolsaga csak igen igen ritkan lenne eleg a celpontok tamadasara mivel azok mgasan repulnek.

- Tekintettel a hordozo platform teherbirasanak korlataira es a megemelekedett raketak mennyisegere a gepagyunak es annak kiszolgalo rendszereinek egyszeruen nincs hely.


A felepitese igy teljesen logikus es ertheto.



Gondolom az UAV-ok is majd lepnek es jon a csoportos vadaszat agarra. Egy majd az inditasi hatotavolsag hataranal repked es meri az agart mig a masik a kapott adatok alapjan megprobalja terepfedezekbol Hellfire el becserkeszni.



Es majd jon a koetkezo ellen ellenlepes amikor meg tobb agar van es nem a lefedett terulet legszelso agar kapcsol majd radart elsore hanem bentebbi es az igy becsalt UAV nem a hataran lesz a felderitesnek es tuzzonanak hanem boooooven belul.



A LEGVEDELEM HARCASZATA mindig is technika es az ember ( kikepzes ) osszessegebol all.




Nekem tetszik a rendszer mert olcso es jo megoldasnak tunik. A tomeges UAV ok ellen az atlag lerak rendszerek overkill es draga rendszerek igy kell valami olcsosagos de hatekony megoldas. Erre ez a rendszer jonak mutatkozik.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
kuruc kösz az összefoglalót, viszont a hellfire résznél szerintem jól jönne a gépágyú. Mert Hellfire-t vadászni túl drága és túlságosan pazarlás a kevéske rakétát ellőni, mikor azok a többtízmillió dolláros UAV-kat kellene lekapják.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 362
113
Joker erre is van megoldás 1:3. 3 UV vadász és egy régebbi típus gépágyúval aki biztosító szerepet teltbe.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Ez is egy megoldás, csak az +1 platform, ami ahelyett rakétákat is vihetne. Nekem nagyon bejött a rakéta + gépágyú kombó, így mindegyik meg tudná oldani a saját védelmét, nem lenne a hellfire pl takarásban a megvédendő járműtől stb.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 456
113
Ha jól tudom két célpontot tudnak támadni egyszerre, de a rakétákat végig a célíg irányítani kell. Nem hiszem, hogy közben a gépágyút is irányítani lehetne.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Ennek ugy-e nincs hasonló feltöltőrendszere, mint ami a Kashtannál látható, hogy a hordozóplatform (hajó) belsejéből egy kis nyíláson át autómatikusan újratölti a rakétákat?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 456
113
Előnyök és hátrányok, gondolom itt is ezt mérlegelték mikor leszedték az ágyút. Amúgy az ágyúhoz tartozik egy bazi nagy tár is ami nem látszik kivülről, de a jármű belsejében nagyon sok helyet foglal.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
kuruc kösz az összefoglalót, viszont a hellfire résznél szerintem jól jönne a gépágyú. Mert Hellfire-t vadászni túl drága és túlságosan pazarlás a kevéske rakétát ellőni, mikor azok a többtízmillió dolláros UAV-kat kellene lekapják.


Hellfire re gepagyuval !!!???

Eselytelen ! Olyan kicsi a cel hogy szerintem a talalati valoszinuseg valahol maximum 5-10% kozott lehet.

Raadasul amilyen kicsi a radar visszavaro felulete a raketanak meg az sem biztos hogy a radar eszlelne vagy idejeben eszlelne tehat a lerak sem jatszana.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
Ha jól tudom két célpontot tudnak támadni egyszerre, de a rakétákat végig a célíg irányítani kell. Nem hiszem, hogy közben a gépágyút is irányítani lehetne.

Ket celt akkor tudnak tamadni ( akar raketaval is ) ha azok a radarhoz kepest 3-5 fokos szogon belul vannak. Az az esetleg egy geppart de ha mar mas iranybol jonnek akkor csak az egyikkel tud foglalkozni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 456
113
Igen. Ami a gépágyút és a Hellfire ittleti szerintem sem képes lekűzdeni. Ahhoz, hogy valamennyi esély is lenne rá AHEAD tehnológia kéne, ami tudtommal nincs meg az oroszoknak. Azt kipróbálták Maverickek ellen és működött.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
<blockquote rel="joker">kuruc kösz az összefoglalót, viszont a hellfire résznél szerintem jól jönne a gépágyú. Mert Hellfire-t vadászni túl drága és túlságosan pazarlás a kevéske rakétát ellőni, mikor azok a többtízmillió dolláros UAV-kat kellene lekapják.


Hellfire re gepagyuval !!!???

Eselytelen ! Olyan kicsi a cel hogy szerintem a talalati valoszinuseg valahol maximum 5-10% kozott lehet.

Raadasul amilyen kicsi a radar visszavaro felulete a raketanak meg az sem biztos hogy a radar eszlelne vagy idejeben eszlelne tehat a lerak sem jatszana.

</blockquote>
A radarja nem tudom milyen, lehet ha az ilyen kis célokra valahogy optimalizálták. Most nem akarok abba belemenni, hogy ez az 5-10% mennyire valós, de két ágyúval ez már 10-20%, a tűzgyorsaság meg tovább növelheti. Sokat számít a reagálás sebessége, az ágyúk minősége és a szoftver ami az egészet kezeli. A két ágyú percenként 3900-5000 db 30mm-es lövedéket képes kilőni, ha megvan a rakéta iránya, akkor ezzel elég komoly "falat" fel tudnak húzni, amibe nem lehetetlen, hogy beleütközzön a Hellfire, akármennyire is kicsi.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Előnyök és hátrányok, gondolom itt is ezt mérlegelték mikor leszedték az ágyút. Amúgy az ágyúhoz tartozik egy bazi nagy tár is ami nem látszik kivülről, de a jármű belsejében nagyon sok helyet foglal.

Az a tár nem hiába van, valamivel etetni kellett. Ha most kivették akkor belül kongó üres az a hely vagy a rakétáknak csináltak egy raktárat (esetleg autómata töltővel)?
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
<blockquote rel="Kuruc71"><blockquote rel="joker">kuruc kösz az összefoglalót, viszont a hellfire résznél szerintem jól jönne a gépágyú. Mert Hellfire-t vadászni túl drága és túlságosan pazarlás a kevéske rakétát ellőni, mikor azok a többtízmillió dolláros UAV-kat kellene lekapják.


Hellfire re gepagyuval !!!???

Eselytelen ! Olyan kicsi a cel hogy szerintem a talalati valoszinuseg valahol maximum 5-10% kozott lehet.

Raadasul amilyen kicsi a radar visszavaro felulete a raketanak meg az sem biztos hogy a radar eszlelne vagy idejeben eszlelne tehat a lerak sem jatszana.

</blockquote>
A radarja nem tudom milyen, lehet ha az ilyen kis célokra valahogy optimalizálták. Most nem akarok abba belemenni, hogy ez az 5-10% mennyire valós, de két ágyúval ez már 10-20%, a tűzgyorsaság meg tovább növelheti. Sokat számít a reagálás sebessége, az ágyúk minősége és a szoftver ami az egészet kezeli. A két ágyú percenként 3900-5000 db 30mm-es lövedéket képes kilőni, ha megvan a rakéta iránya, akkor ezzel elég komoly "falat" fel tudnak húzni, amibe nem lehetetlen, hogy beleütközzön a Hellfire, akármennyire is kicsi.</blockquote>



Meg a Phalanx rendszer 4500-6000 loves per perces tuzgyorsasaga sem eleg mindig nagy lassu cca Harpoon meretu celok lekuzdesere ugy hogy azok detektalasa es kovetese sokkal sokkal konyebb.

Egy Hellfiret flderiteni kovetesbe venni kategoriakkal nehezebb valszeg nem is kepes ra a rendszer vagy csak az ucso terminal szakaszon ahol mar sokat nam tud csinalni.

Raadasul a 30 mm es gepagyunak a szorasa repgep meretu cera es valszeg robotgep meretu celra megfelelo de egy alig 30x30 cm es celra mar nem.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Akkor hellfire ellen nincs ellenszer? Egyszer elindult akkor hull vagy?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
joker

Légvédelmi rakétákkal(TOR és társai) le lehet őket szedni.KUB-okkal itthon BM-21 rakétákra lövöldöztek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 456
113
Ühümmm... csak azokra tudtommal szögvisszaverőt tesznek a végükbe. A rakéták meg "kosárban" robbannak.