Amint az előző hsz-ban is látszott a trianoni előírások miatt 1922-ben a minimális létszámú puskás századszervezetet hoztuk létre, hogy az így "spórolt" létszámból a lovasság alakulatainak felállítására is jusson.Akkor kezdjük a hds. szervezés legnagyobb akadályával, a trianoni előírásokkal. A gyalogezred -századszintig - kötelező szervezési és létszámelőírásai miatt ezt tudtuk felállítani:
Tehát egészen a századokig a pontos összetétel is elő volt írva, ahogy a létszám is:
Legnagyobb létszám Legkisebb létszám (tisztek+legénység)
Gyalogezred: 65+2.000 52+1.600
Gyalogzászlóalj: 16+650 12+500
Gyalog- vagy géppuskás-század: 3+160 2+120
Tábori tüzérüteg: 4+150 2+120
Aknavető-század: 3+150 2+100
Szervezetileg egyik irányba sem lehetett átlépni ezeket a számokat, a gyakorlatban csak kevesebb lehetett. Felünő a tiszti állomány nagyon komoly alulméretezése, csaknem kétszer ennyi lesz 1942-re beállítva. Ráadásul a 20%-os tiszti, 15%-os altiszti arányt a tényleges állományhoz mérték, azaz ha a toborzás nem sikerült, a gyakorlatban még ezeket a számokat is csökkenteni kellett (volna). Ez magyarázza a számos "civil" közalkalmazott beállítását, akik persze gyakran hivatásos katonák voltak.
Ehhez a századlétszámelőíráshoz kellett "szabadon" kitalálni a szakasz-raj összetételt, az érdekesség a kézi gpu-s /máshol könnyűnek is nevezett/ szakasz, ők tkp. a golyószórósok voltak.
Konkrétan kimondták, hogy amilyen alakulat nincs az előírásokban, azt felállítani sem lehet, a gyalogság szempontjából érdekes lehet:
kizárólag ho. szinten
összekötő különítmény : 1 távbeszélő- és távíróosztag, 1 lehallgató-szakasz és 1 postagalamb-szakasz: max. 11+330
utászzászlóalj: 1 törzs, 2 utászszázad, 1 hidászszakasz és 1 fényszórószakasz: 14+500 ill. 8+300
+ ugyanitt tüzérezred, kerékpáros zlj., lovasszázad.
A nálunk bevezetett vegyes dandár szinten ezekből kerékpáros zlj, lovas század, aknavető század, kisebb távbeszélő- ill. árkász osztag lehetett, semmi más és mindenből 1-1/ho. ill. dd.
Természetesen a fegyverzet fajta és mennyiség is korlátozva volt. Egy állami fegyvergyár lehetett, minimális - csak az elhasznált anyagok pótlására - elegendő kapacitással. Tilos volt az export-import, fejlesztés stb.
A fegyverzet és lőszer engedélyezett 1000 főre ill. egy fegyverre eső mennyisége:
Puska vagy karabély: 1.150 500 lövés
Nehéz vagy könnyű géppuska: 15 10.000 lövés
Könnyű aknavető v. Középnagyságú aknavető: 2 500 v. 1000 lövés
Tábori vagy hegyi ágyú, vagy tarack: 3 1.000 lövés
Önműködő puskát vagy karabélyt könnyű géppuskának kellett tekinteni.
Nehéz, vagyis 105 mm.-nél nagyobb kaliberű löveg használata nincs megengedve.
Ezeken kívül még számos kiképzési, szervezési korlát volt, ezeket is az egészen 1927-ig - a mi komoly költségünkön - itt lévő ellenőrök felügyelték, több-kevesebb sikerrel. Így az érdemi átalakítások majd ezután jönnek.
Ennek okán századonként 3 puskás és 1 kézi/könnyű gpu-s szakasz létrehozására futotta. A puskás szakaszok álltak 34 főből: szakasz pcs., sz.pcs. helyettes, kürtös, 3 puskás raj, rajonként 10 emberrel, a pontos összetételét nem tudom, de vsz. a későbbieknek megfelelően 1 raj pcs. és helyettese, 2 kézigránátos, 1-1 puskagránátos ill. mesterlövész és 4 puskás csatár. A kézi gpu-s szakasz 19 fő: 5 fős "törzs" és 2 könnyű gpu-s raj 7-7 fővel és 1-1 könnyű gpu-val.
Ezek elég irreális számok, így 1924-25-re már komoly változások történtek:
Sajnos innen csak ez a könnyű géppuskás raj oldal van meg, de meglepne ha a puskás rajokat hasonlóképp nem bővítették volna, így én már hozzájuk is a 12+1-es létszámot venném. Ennek összetétele és az ide is érvényes jelmagyarázat az 1929-es ábrán látható. Nem kis fejtörést okoz az 1924-es harcászati szabályzat, mert bár egyértelműen a golyószórós rajok harcászatáról értekezik, a honvédség fegyverei között nem szerepelteti a golyószórót, így jó kérdés, hogy ekkor már feloszlatták-e a kézi géppuskás szakaszokat és helyettük golyószórós/könnyű gpu-s rajok álltak-e be a puskás szakaszokba, ahogy az 29-re már elég egyértelműnek tűnik. Vsz a két dátum között történt meg az átállás.
1927-ben elhagyták az országot a fegyverzeti ellenőrök, így szabadabban lehetett kijátszani a rendelkezéseket. 1929-ben a rajok szervezete már a 12+1-es létszámot hozta, golyószórós raj:
Puskás raj:
Mint látható, egy olvasó a gsz. málhásállatosát is berajzolta a golyószórósokhoz.
Az évtizedben még fontos szerep jutott a félrajoknak, ha szétszakad a raj a rajparancsnok mindig az 1. félrajt vezeti, golyószórósoknál a gsz. félrajt fel kell tölteni a 2. félrajból. Félraj akár elvezényelhető a rajból, de a félrajokat nem szabad megbontani stb.
Fentieknek megfelelően persze a szakasz létszáma is nőtt, immár 3 raj, rajonként 12+1 fővel - elméletileg 2 puskás és 1 gsz. rajjal - és a szakaszparancsnoki félraj - helyettese, kürtös, jelentőfutó, tiszti küldönc- alkotta, összesen min. 44 fővel.
A következő jó tíz éveben ez a rendszer maradt életben, a fontosabb változások, hogy 1939-re már eltűntek a specializált csatárok - gránátosok, puskagránátos, mesterlövész -, a 31M golyószórók már nem igényelték a külön szerelékest, így helyére puskás csatár került. A félrajozás is kikopóban:
ill. megkezdődött a golyószórók térnyerése. 1937-ben még mindig csak századonként 3 - azaz egy szakasznak még egy sincs - aztán, már minden szakasznak 1, utána szakaszonként 2, végül 1941-re 3, azaz minden raj golyószórós volt, sőt ekkor már ezek harmada állványos.
Az 1940-41-es szervezési év nagy változásokat hozott: az immár csak golyószórós rajok létszámát rajonként 10 főre csökkentették, ráadásul ebbe már a korábban századszintre beosztott málhásállat vezető is benne volt: raj pcs. és helyettes, golyószórós, 3 lőszeres, 1 málhásállatvezető, 3 puskás csatár. Így a szakaszok létszáma megint csökkent, ellenben a századokban puskás - ill. tkp. golyószórós - szakaszok mellett megjelent a nehézfegyverszakasz/gépszakasz is: 1 nehézpuskás raj és 2 gránátvetős raj, + szakaszparancsnok, hírvivő, lőszer kocsis alkotta.
1942-re a málhásállatvezető helyett puskás csatár került a golyószórós rajokba - növelni a lökőerőt - a fegyverek meg a szakaszkocsira kerültek. A nehézpuskás rajok számát is duplázták, így egy kivonuló szakasz-raj szervezete így nézett ki:
Szervezetszerűleg nem, de egyébként elvileg raj és szakaszszinten 1-1 géppisztoly is megjelent.
A Szabolcs hadrend sem a szakaszok, sem a rajok szervezetében nem hozott érdemi változásokat, elvileg tovább nőtt az állványos golyószórók aránya, ahogy a géppisztolyok száma is. Megjelentek a kézi rakétavetők, a német puskagránátok, azaz a tűzerő további növelése és a páncélelhárító képesség fokozása volt a cél.
Sok mindent terveztem még írni - fegyverzeti ismertetés, a fegyverzeti-szervezési változások mögött álló gyakorlati-harcászati-elméleti okok stb. - de már így is messze túlléptem egy hsz keretét