A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
52 048
87 736
113
Ipari előállítás szempontjából mindegy, és nem a mai elszállt pénzéhségből induljunk. ki, hanem hogy akkor normál haszonnal dolgozott az ipar, no meg a munkaérő is olcsó volt. Megkockáztatom hogy forgó toló zárassal még több munka és költség is van, mint egy öntöltővel (rakj egymás mellé egy Mauser zártömböt meg egy sima forgózáras felutomatát, aztán gondold végig mennyit kell dolgozni egyiken meg másikon az esztergagépen).

Mindenestre utánaolvasva a Garandnak a háború vége felé már 31 dollárból kihoztak egyet.
Ha szerinted egy gázelvételes, forgózárfejes öntöltő fegyver egyszerűbben előállítható, mint egy forgó tolózáras puska...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
52 048
87 736
113
De ez az extraprofit is úgy hülyeség, ahogy van (abba bele se menjünk, hogy csupán egy teljesen blőd politikai bullshit). Nincs extra profitja ma sem a hadiipati cégeknek. A pénzüknél vannak ez tény, csak amikor pl drágállod a 105-ös és 155-ös lőszer darabárát, akkor gondolj arra, hogy manapság az egész Nyugat jó ha nagyon maximum 2 milliót gyárt évente ezekből összesen (és nagyon felfelé kerekítettem)míg a Monarchia az 1.vh 4 éve alatt kb 70 millió tüzérségi gránátot gyártott le (azaz kb 18milliót évente). Na ott mennyi profit lehetett még úgy is,hogy potom penz volt a darabár.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
52 048
87 736
113
Mégegyszer. Szóval :

"Eleinte , 1949-1951 között a fegyverek kizárólag préselt és sajtolt alkatrészekből készültek, tekintettel ezek egyszerűségére, munkaerő-igénytelenségére, hatékonyságára. Egy forgácsolt tok elkészítéséhez 45 kg acélra volt szükség, míg egy sajtolt tokhoz 8,5 kg-ra, ráadásul a sajtolás 70%-kal kevesebb időt vett igénybe, és 200-zal kevesebb gépi műveletet. 1951 után azonban a jármű- és repülőgépipar elszippantotta a sajtolótechnológiát, ezért visszatértek a forgácsoláshoz, ami erősebb tokokat eredményezett. Csak magát a tokot egy 2,65 kg-os tömbből forgácsolták egy 0,65 kg-os tokká.

Az ötvenes években a keleti blokkban általános tendenciaként csökkentek a háborús mértékű hadikiadások, és egyre inkább előtérbe kerültek a polgári piacra szánt termékek, mint legyártandó irányzatok az ötéves tervekben. Előtérbe került hát a költségtakarékosság a Szovjetunióban is, de persze csak úgy oroszosan. Értem ezalatt azt, hogy nem az örökkévalóságnak terveztek és gyártottak ezután, megelégedtek csupán azzal, ha a következő öt generációt kiszolgálja a termék. Ez a Kalasnyikovokban úgy jelent meg, hogy a kovácsolt acéltömbből és mart ház helyett acéllemezből sajtolják a továbbiakban ezt a főalkatrészt, így csökkent a fegyver súlya (4,3 kg-ról 3,14 kg-ra), ami kellemesebb felhasználási tulajdonságokat eredményezett (gondoljunk csak bele egy huszonnégy órás őrségbe vagy egy menetgyakorlatba…), illetve jelentősen csökkent az anyagköltség és a megmunkálási gépidő is. Ennek a típusnak a neve AKM (Avtomat Kalasnyikova Modernizovannyij).
Persze így a fegyver veszített valamelyest a tartósságából, de mint azt a fenti példa is érzékelteti, még mindig több fegyvert "hagytak el" a katonák, mint elkoptattak."