A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 236
26 178
113
Ungváry Budapest ostroma c. könyvéhez van ugyebár egy térkép melléklet.
Ahhoz egy kis adalék:

edit: bocs. Mégsem ehhez van. Csak megegyeznek a térképjelek.
Akkor milyen térkép :/
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 520
25 361
113
Számvébert Norbert indított egy blogot.

Erre a palira lehet mondani ezt is azt is, de megkerdojelezhetetlenul nagy tudasa van.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 236
26 178
113
Számvébert Norbert indított egy blogot.
Na. Kellett neked reklámozni. Már be is halt az oldal :D
edit: most épp megint jó
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 649
16 106
113
Az egész Index döglódik. Szerintem meghekkelték..... Hol elérhető, hol meg "karbantartás" szombat délután...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 800
4 965
113
https://honvedelem.hu/hirek/hosi-ha...Ysr9g1ad0XWIgIHBv_f-bqSc7tNcCtu6hmTr3JffdV5Us
Maruzs Roland alezredes volt a Spirit FM Katonadolog című műsor legújabb adásának vendége november 24-én. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokhelyettesét a hazai hadisírgondozásról kérdezte Vogyerák Anikó műsorvezető.

„A hadisírgondozás nagyon komplex feladat” – szögezte Maruzs Roland alezredes arra a kérdésre, hogy mit is takar maga a kifejezés. Mint részletezte, minden más tevékenységet megelőz a szellemi része, vagyis a kutatómunka. „Aki hivatásszerűen foglalkozik ezzel, annak ismernie kell a vonatkozó szakirodalmat és a levéltári iratanyagokat, valamint rendelkeznie kell alapvető hadtörténeti ismerettel is, hiszen ezeket megismerve lehet következtetéseket levonni, és utána indulhatunk ki a terepre” – mondta.
Ott aztán – mint Maruzs alezredes fogalmaz – az azonosító feltárásoknak is több fajtája létezik. Van, amikor azért tárnak fel hadisírokat, mert fejfa és sírjel hiányában meg akarják tudni, hogy ki nyugszik ott. Először is meg kell állapítani, hogy milyen nemzetiségű katona nyugszik az adott sírhelyen. Ezt példázva hozzáfűzte, hogy sokszor kapnak olyan bejelentést, miszerint magyar katona nyugszik valahol, aztán az exhumáláskor kiderül, hogy más nemzet hősi halottját temették oda. Ha külföldi katonát találnak, az ő földi maradványait átadják a szóban forgó állam képviselőinek.
A kérdésre, miszerint hány katonasírról is kell a hadisírgondozóknak gondoskodnia, Maruzs Roland elmondta, hogy több tízezres nagyságrendről kell beszélni. „Az első világháború folyamán a hadikórházakban elhunyt katonákat temették el Magyarország területén. Ez mintegy 23 ezer különböző nemzetiségű katonát jelent” – foglalta össze, jelezve, hogy a második világháborúval viszont már hazánkba is elérkezett a front, komoly hadműveletek folytak az ország területén. „És bizony nagyon sok olyan magyar katona van még ma is különböző területeken, külterületeken is, akiknek nem tudták megadni a végtisztességet, őket a mai napig kutatjuk. Sokan bár temetőkben lettek eltemetve, de 1990-ig gyakorlatilag nem lehetett a sírjukat gondozni, így az ő földi maradványaikat is kutatjuk, keressük” – fogalmazott.
A beszélgetés során felmerült, hogy a szakemberek vajon miként szereznek tudomást a különböző feltárásra váró hadisírokról. Erre a HM HIM parancsnokhelyettese azt válaszolta, hogy állampolgári bejelentés alapján is kaphatnak jelzést. Például egy idős ember visszaemlékezése alapján valaki jelzi, hogy úgy tudja: a kert végében temettek el katonákat, de olyan is előfordulhat, hogy például építkezések alkalmával emberi földi maradványok kerülnek elő. Ilyenkor a szakemberek kivonulnak a helyszínre és elsőként megállapítják, hogy katonáról van-e szó. Ezt olyan sírmellékletek alapján teszik, mint egy bakancs-, vagy egyenruhamaradvány, illetve felszerelés darabok. Ezek mind igazolhatják, hogy katonát találtak-e. A parancsnokhelyettes hozzátette, hogyha az azonossági jegytok – köznyelvben dögcédula – is előkerül, ráadásul jó állapotban, az segíthet azonosítani is a hősi halottat. „Ha nem, akkor arra törekszünk, hogy legalább a nemzetiségét megállapítsuk, ez szintén az egyenruházatból, illetve a felszerelési tárgyakból következtethető ki” – mondta Maruzs Roland alezredes.
Ha magyar katonáról van szó, akkor a hazai hadisírgondozó szakemberek mindent megtesznek annak érdekében, hogy azonosítani tudják, legalább az életkorát megállapíthassák, s végül gondoskodnak az újratemetésükről. E folyamat során ugyancsak törekszenek arra is, hogy felkutassák értesítsék a hősi halott leszármazottjait. Mint Maruzs Roland fogalmazott, ez nem mindig sikerül, de azért vannak említésre méltó eredmények, mondta, felidézve az Esztike 1942 feliratú jegygyűrű történetét.
Elhangzott, hogy a bejelentések mellett a szakemberek kutatómunkája is eredményezhet feltárást, a levéltári iratanyag alapján. „Legutóbb például Balatonszabadin végeztünk ilyen munkát, ott a temető végében voltak magyar katonák eltemetve. Volt arra utalás, hogy hány főről lesz szó, de a gyakorlat korántsem igazolta a leírásokat Negyvenegynéhány katonáról tudtunk a korabeli dokumentumok alapján, végül 87 katona került elő. Mind magyar katonák voltak. Visszatemettük őket és az önkormányzattal egy sírkert létrehozásáról állapodtunk meg, hogy méltó körülmények között nyughassanak”.
A beszélgetés során Maruzs Roland alezredes szólt még a hadisírgondozás technikai eszközeinek, lehetőségeinek fejlődéséről is, amelyek nem csak megkönnyítik a szakemberek munkáját, de számos új lehetőséget is jelentenek a kutatásban. Kitért a hazai katonatemetőkre is – köztük a budaörsi békeparkra is, ahol 13 ezer német és 800 magyar katona talált végső nyughelyre. Szolgálatuk kapcsán kijelentette, hogy nagyon fontos dolognak tartják a megemlékezést és a hadisírgondozást, „hiszen az a katona, aki az életét adta a hazáért, az megérdemli azt a gondoskodást, hogy legalább a sírjáról gondoskodjanak, ha már fiatalon fel kellett áldozni az életét.”
Akkor álljon itt a rokon emlékezete. Budapest ostromakor eltűnt, holtnak nyilvánítva. Majd valamikor jelentkezett valaki írásban a család egyik tagjánál kb 20 évvel ezelőtt, hogy megtalálták a részleges maradványait és valamit ami alapján azonosították, de hogy mivel részleges maradványokról van szó és nincs kapacitás újratemetésre, raktárazzák ideiglenesen. Mivel a család azon ága kb kihalt mára, felvettem a fonalat és rákérdeztem, hogy egyébként mizujsi ezzel? HM nem tud róla semmit, az volt a válasz, hogy annakidején rengeteg magáncég végezte a feltárásokat, és tudni kéne, hogy melyik cég, vagy hol csinálta ahhoz, hogy tudják mi van a maradványokkal. Ennyi idő után azt hittem legalább annyit mondtak volna, hogy ebben-abban a hadisírban van vagy, legalább tudják melyik polcon, miután anno értesítettek, de nem ... azért prüntyögtem nekik, mert nem láttam sem a hadisírnyilvántartóban, sem a publikus veszteséglistában.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 299
43 529
113
 
  • Tetszik
Reactions: beta

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 299
43 529
113
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
19 236
26 178
113
Kisiklatott vonat, 1942
hungarian-train-jpg.429364
 
  • Szomorú
Reactions: Zeze

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
714
2 715
93
Vitéz nemes barankai Barankay József százados, az 1. rohamtüzér osztály parancsnokának temetése, Stanislauban (Ivano-Frankivszk). A Zrínyi rohamtarack tetején a felravatalozott koporsó látható a százados sisakjával.
1944. 07. 15.
1f4f8.png
Felvétel készítője: Haditudósító század
OTUwMzA2.jpg