1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - desertfox által indítva @ 2013. január 21..

1. Parapitecus

Parapitecus Well-Known Member

Júliustól az év végéig érkeznek az A4-esek.

2. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

De. A júniusi nyilatkozatok alapján...

"Júliustól folyamatosan érkeznek a Magyar Honvédséghez a Leopard 2 A4 típusú, kiképzésre szánt harckocsik"
    Most ha cikk politokai vonatkozásait nagyvonalúan átugrom, akkor is teljesen félreérti a híradórészlet a helyzetet. Szándékosan, vagy hülyék, mki eldöntheti.

• A 3.000 milliárd nem egy beszerzés, hanem 11 különböző.
    • 1 fillér pluszpénzt sem szavazott meg a bizottság, ebből önmagában nem következik büdzsénövelés
    • A játék kedvéért. 3.000 milliárd 10 évre (az MSZP ilyen távú szerződések tervekről beszél atlagosan) arányosan elosztva 300 milliárd évente.
    A Honvédelmi költségvetés jövőre 778 milliárd. A büdzsé 30%-át fordítjuk deklaráltan fejlesztésre. Ez jövőre kb. 270 milliárd. 2022-ben ez simán lesz 300 milliárd, mivel 2024-re a GDP 2%-át célozzuk meg, 2021-ben pedig még csak olyan 1,6%-nál járunk.

Tehát ha semmit nem csinál a kormány csak tartja a 2%-os ígéretét, simán finanszírozható a program gond nélkül, semmi extra emelés nem kell.

Ami történt szabad kapott a szerződéskötésekre, előnyösebb feltételekkel tud tárgyalni, plusz kívülről senki nem tud beleszólni és időlegesen blokkolni vagy időt húzni.

Ezzel szemben a "híradóban" mit látsz?
    3.000 milliárdos beszerzést szavazott meg a honvédelmi bizottság egy gazdasági válsághelyzetben. Korrupció (nem tom eddig ilyen a program kapcsán fel sem merült) , öntik a pénzt operetthadseregre, miközben tombol a gazdasági válság.....itt is ezzel a hangulatkeltéssel foglalkozunk, miközben arról is beszélhetnénk, mire is lehetne értelmesen költeni ennyi zsét hosszú távon.

Igen, ettől még erőből átnyomták, nem foglalkoztak az ellenzék kis lelkével, a honvédelmi miniszter is odatolhatta volna a seggét.... Mindez mellékes a szememben, sokkal érdekesebbek az esetleges tervek, mivel ilyen arányú haderőfejlesztési progit, amióta követem a világ eseményeit Magyarországon még nem láttam.

Szittya, Ocses, tong djagbu and 11 others like this.
  3. Wilson

Wilson Well-Known Member

Attól függ milyen alapanyagot használnak,simán kibírnak annyit mint a fém tok.Meglepődnél mennyire magas szinten van a műanyag ipar,sokan a műanyag tokokat az egyszer használatos műanyag zacskókkal társítják,de annál nem is tévedhetnének nagyobbat.A műanyag gyártási technológia olyan szinten van,hogy olyan tokot gyártanak amilyet a megrendelő kér.Nincs különbség tartóság szempontjából egy fém vagy műanyag tok között cserébe a műanyag tok könnyebb.

4. Negan

Negan Well-Known Member

Nemtudom.De amivel van tapasztalatom,azok a műanyagok gyorsabban elöregszenek.Egy acéltokot konzerválva 50év múlva kikonzerválva ugyan olyan jó.De egy műanyagrol nekem vannak kétségeim.De lehet,hogy csak maradi vagyok.
    De mint felhomálositottak,Bren alutokos.

5. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Egyetértek, itt téves infók hangzanak el.
    De ezek alapvetően részletkérdések az ellenzék szempontjából.
    Az viszont nyilvánvaló, hogy ezt a kormány és a HM részéről alaposan el kell majd magyarázni, már csak a volumenre való tekintettel is.

Ezt viszont nem hinném. Nyilvánvaló, hogy a most előkerült 3000Mrd-os csomag plusz forrást igényel. A jelenleg is futó projektek (kmw csomag, helikopter csomag, stb.) jó előre be vannak tervezve a költségvetésbe.
    Ezen felül még az infrastruktúrális fejlesztések is olyan volumenben szükségesek, hogy lehet, hogy bőven 2% felé is becsúszunk, amennyiben tartják a beszerzések ütemét.
    A most felállított új műszaki zászlóalj is ennek szól. Vagy pénzt akarnak megfogni, vagy olyan építkezésekre lesz szükség, amiket civilek egyszerűen nem csinálhatnak meg!
    Tudod, hogy ennek a részének így kell mennie! Ezzel nem is akarok vitatkozni.
    Az ellenzéknek ez a "dóga". A kormánynak meg az, hogy szépen elmagyarázza, hogy miről is van szó. De szerintem a most lement nyilatkozatokban nincsen "operett hadseregezés" meg válságozás. Az majd csak most jön, ha hagyják elharapózni ezt a "gumicsontot" az ellenzék megmondóemberei által.
    Az mondjuk megint csak biztos, hogy amit meg Kósa mondott blődség. Nem LESZ itt semmilyen versenyeztetés. A megfelelő típusok már le vannak tárgyalva. Egyszerűen csak alá kell írni a szerződéseket.

kamm likes this.
  6. Wilson

Wilson Well-Known Member

Mondom olyat csinálnak amilyet a megrendelő kér,ugyanaz a helyzet mint bármelyik más fogyasztási cikk esetében.

7. Veér István

Veér István Well-Known Member

Miért kéne tudnom? Ezért nem szeretem ezt a fórumrendszert.

8. SilvioD

Igen, de nem fogják.... :confused:

@blogen múltkor betett egy érdekes kimutatást, a fejlesztések pénzügyi utemezéséről. Talán 2019es tervek.
    Van benne még bőven puffer a 300 milliárdig, ami az emelt büdzsébe belefér.
    A H145M lassan kifut, jöhet helyette más.
    De alapvetően minden beszerzés szépen el van évekre húzva.

9. borisz

borisz Well-Known Member

Hogy is van ütemezve a fizetés?

10. kamm

kamm Well-Known Member

Ez a HM szokasos eves budzsejeben van, a szokasos parlamenti ktgvetesi vitajahoza weboldalan mindegyik elerheto.

Igen, ez az osszeg pluszban lenne elkoltve a mar megindult beszerzeseken felul, ennyi egyertelmu, de az nem vilagos, hogy a mar eloiranyzott ktg mekkora resze lenne (azon felul, ami mar ugyeel van koltve)...?
    A laktanyak ill bazisok felepiteset sanszosan hazon belul akarjak megoldani, de ha nem, akkor versenyeztetik, igy azok BIZTOSAN nem lesznek ebben a keretbol finanszirozva (no meg az eleve nem technikai beszerzes.)

Viszont utananeztem par arnak es itt a revidealt listam:

1200 mrd Gripen E/F (24-28)
    800 mrd tracked IFV (200-220)
    300 mrd 8x8/uszo IFV (300)
    250 mrd legvedelem+radar (SAMP/T v NASAMS w/ missiles)
    150 mrd szallitogepek (3)
    175 mrd hk/howitzer (24?)
    125 mrd HIMARS (18+2 launchers w/ missiles, mint a lengyelek kitje)

tong djagbu likes this.
  11. vasszekely

vasszekely Member

Remélhetőleg német/nyugat-európai technikára költjük, esetleg némi hazai összeszereléssel. Meg arra is költenek, hogy ne a szabad ég alatt rohadjon a csúcstechnika. A technika és az infrastruktúra el fogja érni a NATO szintjét pár éven belül.

12. pöcshuszár

Ez a költségvetés HM-re vonatkozó részében (XIII. fejezet) szokott szerepelni a utolsó részben, mint az évekre áthúzódó beszerzések költségvetési ütemezése.
    Onnan van kivágva.
    De nagyon fontos, hogy ezek csak azok a projektek, amelyek áthúzódnak. A 3000Mrd-nak a 15 évre leosztott része a 200Mrd, de nem a teljes 3000Mrd lesz 15 évig kifuttatva. Azaz lehet, hogy lesz olyan év, amikor ez a rész akár 400Mrd forint is lehet.
    A Gripen azért is (pénzügyileg) jobb megoldás lesz, mert a svédek teljesen rugalmasak a konstrukció kidolgozásában. Könnyebb az ő esetükben alkudozni, módosítani, ha esetleg belefutunk egy tartósabb pénzügyi válságba.
    Az amerikaiak az F-35-ös esetében a leszállított gépeket szépen kifizettetik. Tehát ott csak azzal tudsz trükközni, hogy a gépeket mondjuk egyesével szállíttatod le.
    A lengyelek is 10 évre elhúzzák a szállítást.
    Én még olyanról nem hallottam, hogy F-35-öt hitelre/bérelve vett volna meg valaki. Sőt a lengyelek már az első részleteket már át is utalták idén az ügyletre. Pedig a szállítás majd csak - 'asszem - 2024-től várható.
    A Gripenek meg gyakorlatilag "holnap" leszállíthatók. Az üzemeltetésre extrát komolyan nem kellene költeni. A pilótákat meg az éves rendes svédországi képzés során átképezhetik a fejlesztett rendszerek használatára.

Még egy fontos dolog:
    Azt vettem észre, hogy a 11 projektben senki nem számolt a GBP program folytatásával/utódjával. Az a gond, hogy vagy a 11-ből 1 biztosan ez lesz, vagy ezen a 11-en felül kell erre külön forrást biztosítani. Eddig 6Mrd volt rá előirányozva éves szinten, azonban ez már évek óta nem volt kihasználva. A többször már berakott tanulmány a GBP-ről is részletezi, hogy ezek a számok a minimumot jelentik, és sajnos már a legelső beszerzett Rábák is már csere érettek, pedig a Krazok, Uralok még mindig ott sorakoznak az aktív állományban. OK, van ahol nem is nagyon van alternatívájuk (pontonok hordozás, D20 vontatás), de akkor is. /Mellesleg a pontonok felújítása, sőt újak beszerzése is elkerülhetetlen. /

One more important thing ;):
    A beszámolók szerint (bár a kormánypártiak most ezt cáfolták ) csak az ITM képviseltette magát az ominózus botrányos bizottsági ülésen. Ez viszont azt engedi nekem következtetni, hogy a 15 éves kifutású 1000+Mrd-os tétel csak a hazai gyártású gyalogságú harcjármű lehet (direkt nem IFV/APC-t írtam!).

tong djagbu and vasszekely like this.
  13. pöcshuszár

Az infrastrukturális fejlesztéseket minek vennék bele ebbe a 11 projektbe, amikor azok itthon megbugázott közbeszerzéseken (a 11 projekt ez alól kapott felmentést) elintézhetők?

endre likes this.
  14. vasszekely

vasszekely Member

Azt írtam, "meg arra is költenek..."
    Az infrastruktúrát lehet akármilyen keretből, csak fejlesszenek már végre.

15. Terminator

Terminator Well-Known Member

16. SilvioD

Hát sztem a linkelt táblázatnál erről most többet hivatalosan nem tudhatsz meg.
    De a trendeket lehet látni.

Vki kikukázhatná, hogyan nézett ki egy korabbi, mondjuk 2018-as és hogyan az idei 2020-as tervezet. Ha van jövő évi az még frankóbb.
    Mennyire változott évről évre, mik futottak ki, mik a további tervek.

17. SilvioD

A szlovákok is szépen előre köhögik ki az F-16-osokat.
    Viszont a kérdés mikorra kell nekünk az F-35, ha és amennyiben :)
    Hát most nem. 2027-től fokozatosan pár gép, de akkor a Gripenek mellé jönne, amitől meg sokan hülyét kapnak, mert vegyes üzemeltetés.
    Viszont a kifizetett, saját tulajdonba kerülő Gripenjeinket, minden tapasztalattal együtt kukázni, hááát...ennél csak tudunk jobbat!
    Az F-35-öt egyelőre senki sem tudja megközelíteni. Hajlok a vegyesre.... Vagy hagyunk egy kis lyukat "Közép-Európa legmodernebb hadseregén". :)

Azt hittem már elengedtük. :rolleyes:
    Államtitkári szinten képiselték a HM-et, és a Honvedségtől is volt ott vezető.

18. SilvioD

Sztem ha visszapörgetsz találsz sok fejlesztést. Szolnok, Kecskemét, Tata.... Persze lehetnek időben csúszások, lehetnének előrébb de zajlik.

vasszekely likes this.
  19. pöcshuszár

Azért jó lenne valamilyen jegyzőkönyvet látni. Mert Ok, hogy titkos az ülés, de emlékeim szerint ilyenkor is van egy nyilvános része a dolognak. És ott leírják a jelenlevő személyeket. Pl. fontos lehet, hogy az ITM-től ki volt jelen.

20. Terminator

Terminator Well-Known Member

https://magyarnemzet.hu/archivum/be...olthet-el-a-kormany-szazmilliardokat-3850999/

3 hónappal később, 2018 június 29-én jelentették be a H145M szerződést és az év második felében az összes többit (Leo, Pzh, SAMOC, H225M). Persze a szerződés aláírása és a bejelentés között bármennyi idő eltelhet.

SilvioD likes this.

Ezen oldal megosztása