A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 909
113
Egy nettó 150 ezer ft os átlagfizetés után az ősz munkaadói bérköltség 280 ezer ft! Nem a bruttód hanem amit a munkaadónak kell kigazdálkodnia. Tehát közel 100 ember után az éves bérköltséged 336 millió ft. És ez csak az altiszti (tisztes) átlagbér. Erre számoljunk rá még a cafatériát + egyéb pótlékokat. És máris az 450-500 misit nyeldesel annál a száz embernél. A munkadói bérköltség függetlenül attól hogy állami szervezet és a bruttó házon belül marad,mert a levonások más állami büdzsébe vándorolnak "nyugdij" tb stb. Na ezt egésszétsük ki 1000 főre,valamint a nettó átlagot nyomjuk fel 230 ezerre. Vegyük figyelembe a tiszti fizetéseket is. Bizony kemény milliárdokra jönne ki.

A HM-nek be kell fizetnie az adókat?
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 927
113
A HM-nek be kell fizetnie az adókat?
Még jó hogy....
a munkavállalók után mindent, amit egyébként is kellene. Ezért is szoktak néha átrendeződések lenni, hogy változik a béren kívüli juttatás (legózás az utalványban kapott összeggel, mindenféle kártyák, amik váltogatják egymást: emc/Erzsébet/Széchenyi), hogy ne „dráguljon” a dolgozó. Mert amúgy könyörtelenül jön az adómanó és letör egy harmadot a pénzedből...
Aztán sok minden közbeszerzésben szerződik be. Ott meg ugye all in... mondjon egy számot, bármennyit kérhet.
Ha minden nap kimenne valaki az obiba (behelyettesíthető akár az auchan + mákoslecsó-konzerv páros, vagy ami eszedbe jut) egy bevásárlócetlivel, hogy fúrószár, mérőszalag, stb. akkor kb. feleannyiból meg lehetne úszni, csak hát akkor nincs ugye közbeszerzés, az meg má' milyen lenne...
Szóval jópofa a GDP ennyiannyi százalék, csak ennek valójában az 60-70 százaléka hasznosul értelmes cél érdekében, a többi megy bele a nagy közös entrópiába.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and dudi

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 878
113
10-10 milliárd nem csak nekem tűnik kevésnek. De ne zsörtölödjünk annak is ürülni kellene hogy már valamit áldoznak rájuk.
10 milliárdból vajon milyen tűztámogatási rendszert tudnának beszerezni? Esetleg pár db Cézárt. Azt kötve hiszem. Aknavetőket vagy könnyű tábori tarackokat? Na mindegy ne kalandozunk el ennyire a valóságtól:p
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
10-10 milliárd nem csak nekem tűnik kevésnek. De ne zsörtölödjünk annak is ürülni kellene hogy már valamit áldoznak rájuk.
10 milliárdból vajon milyen tűztámogatási rendszert tudnának beszerezni? Aknavetőket vagy könnyű tábori tarackokat? Na mindegy ne kalandozunk el ennyire a valóságtól:p
Tüzérségi fejlesztésre elég korrekt összeg ez. Ha jól számolom 30 millió euró . Jó pár vontatott löveget lehet venni ezért a pénzért. 155 mm-esből akár 30. ..40 db-ot is. Ez is csak a tüzérség költséghatékonyságát bizonyítja.
Légvédelemből valszeg gépágyúk lesznek ennyi pénzből. Az is okos dolog, mert kétfeladatos.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
T

Törölt tag 1586

Guest
10-10 milliárd nem csak nekem tűnik kevésnek. De ne zsörtölödjünk annak is ürülni kellene hogy már valamit áldoznak rájuk.
10 milliárdból vajon milyen tűztámogatási rendszert tudnának beszerezni? Esetleg pár db Cézárt. Azt kötve hiszem. Aknavetőket vagy könnyű tábori tarackokat? Na mindegy ne kalandozunk el ennyire a valóságtól:p
10 milliárd HUF úgy 37 millió USD. Egy Caesar 8x8-as (lsd.: Dán beszerzés) ~2,5 millió USD/db.
Szerintem jobban járnának ha 10-15 Caesar helyett 100-as nagyságrendben vennének mobil aknavetőket (Alakran) és szintén könnyű mobil 105 mm-es tüzérséget (Hawkeye)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 878
113
Személy szerint én is az aknavető/mobil 105 ket támogatom. Feltéve ha tényleg területvédelemben gondolkodnak.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Tüzérségi fejlesztésre elég korrekt összeg ez. Ha jól számolom 30 millió euró . Jó pár vontatott löveget lehet venni ezért a pénzért. 155 mm-esből akár 30. ..40 db-ot is. Ez is csak a tüzérség költséghatékonyságát bizonyítja.
Légvédelemből valszeg gépágyúk lesznek ennyi pénzből. Az is okos dolog, mert kétfeladatos.

Vontatott lövegünk most is van.
Önjáró löveg kellene inkább, az meg azért drágább jószág. Ahogy fenti is írták, ekkora összegből egy rendes tüzérségi üteget is macerás kiállítani.
A "tüzérség költséghatékonysága" relatív dolog, mert itt megint csak a lövegekről beszél mindenki. Tüzérségi radar? Meteorológiai állomások? Esetleg precíziós lövedékek? Hozzájuk megfelelő helymeghatározó és célmeghatározó rendszer. Illetve önmagában a lőszerek, hajítótöltetek, stb.
10 milliárd forint sajnos nem sok...

A 105mm-es lövegeket én hanyagolnám. (Lehetőleg önjáró) Aknavetők és önjáró 155mm-es lenne jó párosítás, de kellene melléjük tüzérségi radar, rendes háttér (meteo állomások pl.), rendes típusú és rendes mennyiségű gránátok, stb. Az adott összegből ez nem jön ki sehogy sem...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 377
77 063
113
Vontatott lövegünk most is van.
Önjáró löveg kellene inkább, az meg azért drágább jószág. Ahogy fenti is írták, ekkora összegből egy rendes tüzérségi üteget is macerás kiállítani.
A "tüzérség költséghatékonysága" relatív dolog, mert itt megint csak a lövegekről beszél mindenki. Tüzérségi radar? Meteorológiai állomások? Esetleg precíziós lövedékek? Hozzájuk megfelelő helymeghatározó és célmeghatározó rendszer. Illetve önmagában a lőszerek, hajítótöltetek, stb.
10 milliárd forint sajnos nem sok...

A 105mm-es lövegeket én hanyagolnám. (Lehetőleg önjáró) Aknavetők és önjáró 155mm-es lenne jó párosítás, de kellene melléjük tüzérségi radar, rendes háttér (meteo állomások pl.), rendes típusú és rendes mennyiségű gránátok, stb. Az adott összegből ez nem jön ki sehogy sem...

Ne korlátozzon be az ésszerűség.Veszünk mindenből 2 darabot(két ágyú,2 met.állomás stb) és azt mutogatjuk mindenhol mint képesség!
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Fordítok magyarra:
fél vidéki stadion ára elmehet égvédelemre.. (radar?) illetve tűztámogatásra.

USD árfolyam honlap szerint ebben a percben 272-278 forint.
na lehet innen számolni, hogy mire elég valójában az összeg.

korszerű cuccokra érdemben?
A cikkeket elnézve ilyen szerződéseknél 100 milló zöldhasú szokott lenni az indítóösszeg...


tűztámogatás?
modern lövegből lőszerrel, pótalkatrészekkel, a XXI században elvárható sallangokkal?

(Talán az angoloktól, ott is volt hadsereglefejlesztés, van modern vontatott raktáron, talán adnak a ruhák után)


Én gonosz vagyok: gondolom valamelyik strómanon keresztül találtak raktárból álló VSZ idők óta ott álló cuccot. az kap egy réteg zöld festést, és azzal fognak parádézni a választások előtt.
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Ne korlátozzon be az ésszerűség.Veszünk mindenből 2 darabot(két ágyú,2 met.állomás stb) és azt mutogatjuk mindenhol mint képesség!

Én arra tippelek, feltöltik teljes létszámra a tatai tüzérosztályt, Nekik kikonzerválnak, vagy felújítanak újabb D-20 tarackokat. Így lehet meg lesz a komplett osztály. Esetleg veszünk tüzérségi radart ? ÁÁÁÁÁ, azt már biztosan nem.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
756980.jpg
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Oppsz nem ezt akartam, de mindegy....

De ötletnek nem rossz... A Hamasznak vannak óccó rakétái....
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 016
54 016
113
"Felidézte, hogy már ebben az évben beszereztek Zlin típusú felderítő gépeket, s ugyanebből a típusból további gépek beszerzése is folyamatban van.

Elmondta továbbá, hogy a honvédségi autóbuszpark modernizálása is megkezdődött, 4 milliárd forintból a HM Currus és az Ikarus együttműködésében készülő buszokat vásároltak.

Céljuk a Magyar Honvédség erősítése, ami Magyarország biztonságát a legmagasabb szinten tudja garantálni."

Ezek szerint a Zlinek felderítőgépek, (fel is derültem :) ) a honvédség új buszai pedig az ország biztonságát a legmagasabb szinten garantálják. Ejjha


4 milliárdért buszokat? Az 13millió €,azért mennyi atgm-et,vagy manpads-t lehetett volna venni?
De én vagyok hülye,hogy olvasom ezt a topikot,csak feltoszom magam,jobb havonta megkérdezni inkább, hogy vettünk e már valamit,amivel lőni is lehet,az kevés bé sztrók elősegítő.
:(
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 377
77 063
113
Nem a technika a gátja annak,hogy legyen egy komplett tüzérosztályunk D-20-a meg egy komplett harckocsi zászlóaljunk T-72-vel mert mind a kettőből van elég itthon(igaz nagyjavítani kéne őket).Ember nincs elég hozzá!!!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 016
54 016
113
Nem a technika a gátja annak,hogy legyen egy komplett tüzérosztályunk D-20-a meg egy komplett harckocsi zászlóaljunk T-72-vel mert mind a kettőből van elég itthon(igaz nagyjavítani kéne őket).Ember nincs elég hozzá!!!


1 tüzérosztály mennyi d20-at jelent? Ahhoz mennyi ember,tgk,egyéb technika kellene, hogy teljes legyen?
Mennyi lőszer jár 1 d20-hoz?
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 073
4 037
113
Én arra tippelek, feltöltik teljes létszámra a tatai tüzérosztályt, Nekik kikonzerválnak, vagy felújítanak újabb D-20 tarackokat. Így lehet meg lesz a komplett osztály. Esetleg veszünk tüzérségi radart ? ÁÁÁÁÁ, azt már biztosan nem.
Én is a D-20 felújításra, izé beüzemelésre gondoltam, de szigorúan a tarcsisoknak, területvédelemnek! Most az mindennél fontosabb lett. Persze lehet, hogy nem szánunk nekik ilyen bonyolult szerepeket, mert még megsérül valaki! Mondjuk a kiképzési idejük rövid is erre. Meg hát a homokzsákokat is kell valakinek pakolni alkalomadtán. Ennyi pénzből új lövegekre, hozzájuk tartozó megfelelő mennyiségű lőszerre nem igen futja. Lőszer nélkül meg tényleg csak parasztvakításra lennének jók!