A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Én is a D-20 felújításra, izé beüzemelésre gondoltam, de szigorúan a tarcsisoknak, területvédelemnek! Most az mindennél fontosabb lett. Persze lehet, hogy nem szánunk nekik ilyen bonyolult szerepeket, mert még megsérül valaki! Mondjuk a kiképzési idejük rövid is erre. Meg hát a homokzsákokat is kell valakinek pakolni alkalomadtán. Ennyi pénzből új lövegekre, hozzájuk tartozó megfelelő mennyiségű lőszerre nem igen futja. Lőszer nélkül meg tényleg csak parasztvakításra lennének jók!

Hát, szerintem a tartalékosok még rendes lövész alapkiképzést sem kapnak. 5 nap alatt biztosan nem. A felvételeken is látszott, csak vaklőszerrel lövöldöztek. Persze évi 20 nap a kiképzés, majd kiderül a következő 5 napos modulban mit csinálnak. Viszont ilyen kevés idő alatt szakkiképzést végezni biztos nem lehet. ( Tüzér, harckocsizó, légvédelmi rakétás, stb. ) Én ilyen jellegű tartalékos kötelékekkel nem számolnék. Szerintem ha felállnak a századok, még BTR-t sem kapnak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Hát, szerintem a tartalékosok még rendes lövész alapkiképzést sem kapnak. 5 nap alatt biztosan nem. A felvételeken is látszott, csak vaklőszerrel lövöldöztek. Persze évi 20 nap a kiképzés, majd kiderül a következő 5 napos modulban mit csinálnak. Viszont ilyen kevés idő alatt szakkiképzést végezni biztos nem lehet. ( Tüzér, harckocsizó, légvédelmi rakétás, stb. ) Én ilyen jellegű tartalékos kötelékekkel nem számolnék. Szerintem ha felállnak a századok, még BTR-t sem kapnak.

Ennyi idő alatt semmit nem lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 874
113
Feltéve ha tényleg a D 20 ok felújítására szánják az összeget. megj legyen hozzá elég felújítható lövegünk. Akkor bizonyosan már valami kiképzési tervel is rendelkeznek. Persze ehhez létszám is kellene. Vagy maradnak az új aknavetők. De ehhez is létszám kell. Na majd este folyt köv. Rohanok melózni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 874
113
Nem a technika a gátja annak,hogy legyen egy komplett tüzérosztályunk D-20-a meg egy komplett harckocsi zászlóaljunk T-72-vel mert mind a kettőből van elég itthon(igaz nagyjavítani kéne őket).Ember nincs elég hozzá!!!
Na ezért is erőltetik részben az ÖMT, ÖTT, szolgálati formákat az egyetemekken' főiskolákon. Hátha le tudnak akasztani pár főt szerződésnek. Egyébként egy ÖMT os is lehetne kiszolgáló, nem kezelő! Abban az évi 30- 60 napban egy ilyen alapszintű kiképzés belefér. Szerintetek aki sorosként aknavetős volt az hány napban kapta meg az aknavetőhöz a kiképzést annak idején.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Én a feladat nélküli tiszteknek tennék visszautasíthatatlan ajánlatot, hogy vagy mennek átképzésre az újonnan beszerzett technikához vagy a viszont látásra.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
A dánok Caesar-ja azért csak 2.5 mill., mert nekik nem kellett a teljes tűzvezetés- és felderítés eszközeit cserélni. Indiának az M777 darabára kb. 5 mill. USD, de abba minden benne van, még a kiképzés és annak eszközigénye is. Ha be lehet sorolni egy ilyen nagyobb megrendeléshez, pont elég lenne 6-8 db-ra, az osztály nevezetű ütegünknek :)
1, Vagy vesznek egy osztály (18 db) M777-et teljesen csupaszon, ami így pont arra lesz jó, mint a D-20-asok most - semmire.
2, Modernizálják a teljes felderítést, tűzvezetést és a D-20-asokat, és talán lenne egy teljes osztály, ami azért használható.
3, Vesznek még pár 60 mm-es av-t :)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Én is a D-20 felújításra, izé beüzemelésre gondoltam, de szigorúan a tarcsisoknak, területvédelemnek! Most az mindennél fontosabb lett. Persze lehet, hogy nem szánunk nekik ilyen bonyolult szerepeket, mert még megsérül valaki! Mondjuk a kiképzési idejük rövid is erre. Meg hát a homokzsákokat is kell valakinek pakolni alkalomadtán. Ennyi pénzből új lövegekre, hozzájuk tartozó megfelelő mennyiségű lőszerre nem igen futja. Lőszer nélkül meg tényleg csak parasztvakításra lennének jók!

Egy ÖTT tüzérosztálynak úgy lenne értelme, hogy a felderítő, lőelemképző, ütegelsőtiszti és természetesen a parancsnoki (plusz a löveg irányzó) pozíciókat hivatásos/szerződéses és volt hivatásos tüzérek töltik be. Lövegkezelőnek, biztosítóknak, sofőröknek és a logisztikának mehetne az egyszerűbb, kevésbé képzett ÖTT-s.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Ott nem a volt szerdzsoknak valo... Az ex szerdzsoknak hivatasosoknak az omt kellene atalakitani normalis juttatasokkal... Az ott... Az ott meg maradhatna a volt sorosoknak nosztalgiazni es a full civileknek hobbinak.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
4 milliárdért buszokat? Az 13millió €,azért mennyi atgm-et,vagy manpads-t lehetett volna venni?
De én vagyok hülye,hogy olvasom ezt a topikot,csak feltoszom magam,jobb havonta megkérdezni inkább, hogy vettünk e már valamit,amivel lőni is lehet,az kevés bé sztrók elősegítő.
:(
Csak az egeszseged miatt: nemreg vettek geppisztolyokat a rendorsegnek (hatarorsegnek?) es bombakat a Gripenekre. Meg a korabban 0 mukodo Mi-17-bol 5 fel lett ujitva, es mindegyiken van gepagyu es nem iranyitott raketa.:)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 141
73 702
113
Csak az egeszseged miatt: nemreg vettek geppisztolyokat a rendorsegnek (hatarorsegnek?) es bombakat a Gripenekre. Meg a korabban 0 mukodo Mi-17-bol 5 fel lett ujitva, es mindegyiken van gepagyu es nem iranyitott raketa.:)

Ebből mi mennyibe került és melyik évben volt? (Hátha tudod fejből gyorsabban, mint ahogy én utánanézek.)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113

idézek:

Embrek! Ezekben a projektekben kétszer 10 milliárd a bakfitty. Persze, ha az orosz-szovjet két radart akarom lecserélni Jutason és Kupon mobil radarra, akkor el lehet indulni belőle. Ha viszontag Jutast és Kupot, esteleg Nagyalásonyt is fel akarom számolni annak következtében, hogy egy gerinc radart telepítek végre a Zengőre, akkor kevés. A tűztámogatáshoz kell egy vegyes tüzér ezred, egy támadó, vagy vegyes helikopter ezred. Csak az egyik többszöröse a 10 milliárdnak. Ha 2019-ben tartani akarják a tempót a a 2024-es GDP 2% felé, akkor 2019-re GDP 1,22%-ot kell tervezni, ez GDP 0,16% növekedés, forintban 105-110 milliárd pluszba a 2018 évi 427 milliárdhoz képest. Van (lesz) miből tervezni, csak akkor nem ötletelni kell évről évre, hanem kellene egy 10 éves, vagy tágabb koncepció. A Z20-26 nem ilyen.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Csak az egeszseged miatt: nemreg vettek geppisztolyokat a rendorsegnek (hatarorsegnek?) es bombakat a Gripenekre. Meg a korabban 0 mukodo Mi-17-bol 5 fel lett ujitva, es mindegyiken van gepagyu es nem iranyitott raketa.:)
Valaki küldjön már nekem linket erről a géppisztoly beszerzésről, mert már nem először hivatkoztok rá, én viszont még mindig ott tartok, hogy egy-két képen feltűnt, mint csapatpróba alatti fegyver. A csapatpróba meg nem beszerzés.