A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
idézek, mert jól összefoglalta a topictárs:
Most lesz egy kicsit pénz. Talán illene váltani ,egy fiatalabb, ambiciózusabb főtisztre a VKF poszton. Benne talán lenne még energia, hogy belevágjon, ha némi szabad kezet kap, pár dologba. Bár a szabad kéz, már lehet nem lenne olyan szabad, ha maga akarna valamit. Nem tudom. De Benkő tábornok totál alkalmatlan. Miféle nyilatkozatot adott ? "Nem veszünk támadó fegyvert, mert mi védelemre készülünk, nem akarunk megtámadni senkit." Édes jó istenem, ez a tábornok itt tart ? Milyen lehet a többi, ha ez a VKF. ? Nem tudja, hogy a lerakott élőerő és páncélosok elleni taposókanák kivételével, minden fegyverrel lehet védekezni és támadni egyaránt ? Lehet tudja, cde akkor az ilyen megnyilatkozásokkal csak leégeti saját magát és a Honvédséget.
Azert az sem kizart, hogy ezt a kornyezo allamoknak szanta. Mivel igaz, hogy sehol sem vagyunk hozzajjuk kepest, de el kell ismerni, hogy Mo hadereje kb. 50%-al no evente (igen, 5000 plusz fo (megha tartalekos is) meg 0-rol 10-re (Mihuk nelkul) emelet helikopterszam nemi uj CG-vel az bizony kb. ekkora novekedes), mig a kornyezo orszagok ereje csak 1-2%-al no evente. Szoval megha latjak is hogy meg sokaig nem kell izgulniuk, azert csak jon fel Mo mint a talajviz...
De ettol fuggetlenul azert szerintem is uj arc kellene az uj koncepcio elere.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 814
122 819
113
Azert az sem kizart, hogy ezt a kornyezo allamoknak szanta. Mivel igaz, hogy sehol sem vagyunk hozzajjuk kepest, de el kell ismerni, hogy Mo hadereje kb. 50%-al no evente (igen, 5000 plusz fo (megha tartalekos is) meg 0-rol 10-re (Mihuk nelkul) emelet helikopterszam nemi uj CG-vel az bizony kb. ekkora novekedes), mig a kornyezo orszagok ereje csak 1-2%-al no evente. Szoval megha latjak is hogy meg sokaig nem kell izgulniuk, azert csak jon fel Mo mint a talajviz...
De ettol fuggetlenul azert szerintem is uj arc kellene az uj koncepcio elere.
Ez olyan mint a román GDP növekedés, hogy onnan könnyű felfelé jönni nagy százalékkal.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Azokkal még túl is teljesítünk. Az más kérdés, hogy a videó készítőjének, vajon hogy jöttek ki ezek az érdekes számok?! Remélem nem egy tábornokunk súgott!
Ugyan mar, mindenki tudja, hogy ezeket wikipediarol szedik. Nyugaton elkepszeto szintu a tudomanyos igenytelenseg, mivel sosem volt naluk kommunizmus igy nem ertik, hogy a wikipedia egy dezinformacios, propaganda csatorna. Minden, szo szerint minden (szandekos) hazugsag rajta. (Jo, ha pl. azt akarod megnezni, hogy mi Fro fovarosa, akkor az helyesen lesz megadva (csak mara, ha az erdekel mi volt 1000 eve, akkor mar az sem helyes sokszor).
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Ez olyan mint a román GDP növekedés, hogy onnan könnyű felfelé jönni nagy százalékkal.
Igen, de megis jelent valamit, ugyanigy a 0-rol felfele jovo Ro GDP-novekedesere mutogat a baloldal amikor megprobalja elhitetni, hogy az olahok jobban elnek...
Lehet ezert kellettek ezek a mondatok (mondom csak lehet).
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 814
122 819
113
Igen, de megis jelent valamit, ugyanigy a 0-rol felfele jovo Ro GDP-novekedesere mutogat a baloldal amikor megprobalja elhitetni, hogy az olahok jobban elnek...
Lehet ezert kellettek ezek a mondatok (mondom csak lehet).
Csak mi vagyunk itt a cégnél ennyire cinikusak? Az 5 évvel ezelőtti önmagamra emlékeztet ez a hozzáállás :D
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 980
113
HA- hangsúlyozom, ha- kialakítanának egy közös európai hadsereget, akkor jelen pillanatban milyen "képesség" lenne az, amit Te jó szívvel beletennél magyar részről, hogy ne legyen totál égő, hogy ne kolonc legyen a közös sereg nyakán, hanem valós erő, ami növeli a közös hadsereg ütőképességét és képes vele együttműködni? Őszintén kíváncsi lennék a véleményetekre...

Véleményem szerint egyedül a Gripen század üti meg azt a színvonalat illetve a szolnoki különlegesek (megfelelő légi mozgékonyság esetén) amivel be tudnánk szállni.

Szerintem a meglátásod, hogy "feláldozható parasztok" lennénk azért sem helyénvaló, mert melyik korszerű seregben tartanak fenn "feláldozható parasztokat", értsd golyófogó-, aknataposó csapatokat? Szerintem nem a Benkő úr és a szemlélete lenne a vezérlő irányelv ebben a közös seregben.
Természetesen nem azt akarom ezzel mondani, hogy a magyar sereg többi eleme " feláldozható paraszt" jelenleg, hanem azt, hogy a politikai és katonai vezetés folytatólagosan elkövetett bűnös hanyagsága (illetve tudatos károkozása) miatt legtöbbjük vágóhídra menne egy harchelyzetben. Sajnos.

Egyébként egy korábbi hozzászólásra reagálva- amiben az Airbus beszerzés kapcsán a liberális sajtó magatartását kritizálta valaki- azt mondom, hogy a magyar átlagpolgár, még a liberális is, elfogadná a haderő fejlesztését, ha az tényleg valós erőnövekedést hozna. Ezt egyébként korrekten be lehetne mutatni a "népnek". Ha az Airbusokat nem ilyen titkolózva suttogják el, hanem azonnal látunk olyan képeket és terveket, hogy mi lesz belül, akkor szerintem senkinek egy szava sem lehetne, lenne, azokat meg akik jajgatnak egyszerűen kiröhögnék. De most lehet azt sugallni, hogy elképesztő belső pompa fogadja majd az állami vezetőket és a katonák csak alibi a beszerzésnél. Egy kicsit nyíltabba kellene ehhez hozzáállni. Nehogy már egy csapatszállító legyen államtitok mikor más országokban a katonai repülőgép fejlesztések zajlanak a kellő nyíltsággal!
Ha lenne egy karcsú, de high-tech seregünk olyan fasza kis díszszemélt lehetne tartani a Dózsa György úton, mint régen, és apuka kivinné a kisfiait, menne anyuci is, lufi, pattogatott kukorica stb. És azt látnák a flaszteron, amit a német, meg francia, meg amerikai felvonulásokon. Látnák hogy van valós erő, van modern tecnika, jól lett elköltve a pénzük. Most apuka azt mutogatná, hogy "jé, én is pont ilyennel voltam soros 1989-ben"! Amúgy az elmúlt 28 év töketlenségét pont a sereg mutatja a legjobban!
Egy közös europai hadseregbe amit beletudnánk adni a következők lennének :
-jól felszerelt megfelelő kiképzet lővészek.
-könnyű aknavédelemmel is ellátott járművek. Lásd kommondor
-könnyű tűzérség. Aknavető, könnyű rakétás tűzérség gps tűzvezetéssel
-modernizát T-72
-kiépitett jármű javító bázis
-dron felderítő, megsemitő légvédelmi egység
-egészségügyi felszerelések, konténerek, kisebb bázisok.
-moderizált vagy felújított ifv ék bmp kategoria tartalékba (ez most lehet hülyén hangzik)
-btr 80 ok felajánlása tartalékba
-D-20 sok felajánlása tartalékba.
-T-72 ek felajánlása tartartalékba feltéve ha csak egy festést kapnak.
-tartalékos egységek felajánlása tartalékba (gondolom egy bizonyos állományú tartalékra is szükség lesz.
Tehát mind olyan létszám, eszköz amit itt helyben bizonyos pénz kapacítással ráfordítással meg tudunk csinálni. Úgy hogy közben a hazai ipart is valamelyest rendbeszedjük. Ja lehet hogy ez már érdeket fog sérteni egyes nagyobb nyugati hadicégeknél?
Egyébként még az is megeshet hogy a felújított, modernizált eszközöket, létszámot, egészségügyi berendezéseket eszközöket hamarább fogjuk tudni kiállítani.
Kíváncsi vagyok pl a német "lekonzervált" leo-2 ből hogy hány db lenne azonal üzemkész?
Ha meg átmegy érdekvédelmi kategoriába. Lásd fentébb. Akkor hagyjuk a picsába az egészet mert körülbelül ennyibe fognak nézni bennünket egy konfliktus esetén. Nem a baráti közkatona, hanem a vezetők.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Amellett, hogy ez itt offtopic, melyik részére gondolsz?
- amikor a romanizált gótok adták a birodalom hadseregének a nagyját és védték a határt
- amikor a betörő vandálokat senki nem állította meg, mert szokás szerint épp polgárháború volt és Ravennában mindenki azzal volt elfoglalva, hogy likvidálja a potenciális ellenfeleut, a barbárok majd ráérnek utána is
- amikor a polgárháborúba bekapcsolódó brit szigeteki légiók is átjöttek a kontinensre elfoglalni észak-galliát, melynek eredményeképpen egy emberöltő alatt a beáramló pénz hiányában az addig árutermelő és viszonylag urbanizált gazdaság teljesen összeomlott
- amikor a nyugati birodalom legfontosabb adófizetőjét, a mai Tunéziát elfoglalják a vandálok és ennek hatására anyagilag összeomlik a birodalom? Ennek hatására dél-galliában a helyi elit szó nélkül független gót királyságot hoz létre, fenntartva a korábbi állam működését
- amikor 100 év múlva Justinianus meghódítja az akkorra már romhalmaz Rómát és Nápolyt, majd lecsap a népesség harmadát kiirtó bubópestis, nyár nélküli évek és a kontinens nyugati fele központi hatalom, kereskedelem, fogyasztók nélküli önellátásba zuhan vissza?
Szerintem arra gondol, hogy Roma is tulhoditotta magat es lehetet akarmilyen csillogo meg fejlett (amugy ez relativ, sok dologban nem ertek el a kor nomad nepeinek szintjet, de azert osszessegeben joval fejlettebb volt mint a german barbarok) es elbukott a tul nagyra nott birodalom tul sok fele akarata miatt (es az ilymodon meglassulo informacioaramlas miatt), es amikor a fejletlen barbar hordakat mar nem tudta az integracio (altalad is felsorolt peldaival) fenntartani (foleg amikor egy masik nagyhatalom, a Hun birodalom megszervezte a germanokat) akkor vege lett mindennek, es kb. itt tart ma az EU.
Roma az EU,
A german barbarok a muszlimok
A Hun Birodalom meg akarmelyik nagyhatalom lehet amelyik epp EU ellen van es megszervezi a muszlimokat most epp USA.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fip7

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Csak mi vagyunk itt a cégnél ennyire cinikusak? Az 5 évvel ezelőtti önmagamra emlékeztet ez a hozzáállás :D
Most ezt nem ertem... azt tudom, hogy cinikus vagy, nem azt, hanem mi van most a roman GDP-vel? Mi nem stimmel azon amit irtam? Ugye egyertelmu hogy a Ro GDP/fo toredeke a magyarnak (ahogy a MH is toredeke a Ro-i seregnek), de a baloldal naponta probalja elmagyarazni a nepnek, hogy mivel a Roman GDP gyorsabban no mint a Magyar (ahogy a MH ereje is kb. 50% -al nott egy eve alatt mig a roman mondjuk csak 2%-al), ezert meg az olahok is jobban elnek mint mi. Ez ugye total hulyeseg (ahogy a Mo sereg sem erosebb a Ro-inal, hiaba erosodik gyorsabban). Szoval szerintem ez jo pelda. Ezek a szamok (mind az eletszinvonal mind a seregre vonatkozoan), akkor is ha valaki cinikus meg akkor is ha tul optimista, esetleg realista.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 814
122 819
113
Most ezt nem ertem... azt tudom, hogy cinikus vagy, nem azt, hanem mi van most a roman GDP-vel? Mi nem stimmel azon amit irtam? Ugye egyertelmu hogy a Ro GDP/fo toredeke a magyarnak (ahogy a MH is toredeke a Ro-i seregnek), de a baloldal naponta probalja elmagyarazni a nepnek, hogy mivel a Roman GDP gyorsabban no mint a Magyar (ahogy a MH ereje is kb. 50% -al nott egy eve alatt mig a roman mondjuk csak 2%-al), ezert meg az olahok is jobban elnek mint mi. Ez ugye total hulyeseg (ahogy a Mo sereg sem erosebb a Ro-inal, hiaba erosodik gyorsabban). Szoval szerintem ez jo pelda. Ezek a szamok (mind az eletszinvonal mind a seregre vonatkozoan), akkor is ha valaki cinikus meg akkor is ha tul optimista, esetleg realista.
A példa teljesen jó amit említesz, én csak arra gondoltam, hogy te még képes vagy reménykedni mi pedig már nem annyira :D
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A példa teljesen jó amit említesz, én csak arra gondoltam, hogy te még képes vagy reménykedni mi pedig már nem annyira :D
Ez azert van mert tanultam 5 ev torit (igaz, azt a dimplomam meg nem fejeztem be) es tudom, hogy a jelenlegi Mo-i helyzetnel sokkal, de sokkal melyebbrol is jottek fel orszagok. Nem latom sotetebben sem vilagosabban sem a helyzetet (oke, persze mindenki azt gondolja, hogy pont o lat elfogulatlanul). Sokan meg korulottem nem ertik, hogy en miert vagyok borulato. Nekik is ezt szoktam mondani: mert a tortenelem arra tanit, hogy baj lesz ebbol. De Mo most egy reneszansz periodus elejen tart, csak az ilyet utolag szoktak eszrevenni (nem veletlen, hogy a korszakokat is utolag nevezik el, nem elore). Igen, millio visszahuzo ero van Mo-n, de visszafele rancigalni csak azt lehet aki nem gurul lefele a lejton (mint korabban Mo) hanem megindult elorefele.
 
  • Tetszik
Reactions: marton and zeal

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 127
4 156
113
Ugyan mar, mindenki tudja, hogy ezeket wikipediarol szedik. Nyugaton elkepszeto szintu a tudomanyos igenytelenseg, mivel sosem volt naluk kommunizmus igy nem ertik, hogy a wikipedia egy dezinformacios, propaganda csatorna. Minden, szo szerint minden (szandekos) hazugsag rajta. (Jo, ha pl. azt akarod megnezni, hogy mi Fro fovarosa, akkor az helyesen lesz megadva (csak mara, ha az erdekel mi volt 1000 eve, akkor mar az sem helyes sokszor).
Én ezt tudom! Mondjuk azért ők akkor frissítenek, ha kapnak új infókat a változásokról. Szerintem a nagy titkolózásban, a honvédelmi szervektől ebben nem találnak partnerre. Ezért szerintem az ő felelősségük is a fals információ. Tény, hogy azért a wikisek sem ássák bele túl mélyen magukat, a neten fellelhető infókba. Egyébként érdekesség, hogy a helikopterekkel kapcsolatban igazuk lett a felújítást illetően, a számokban is. Már több mint 10 éve tudták azt, amit a vezetőink nem! :)
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
A honvédelmi miniszterrel készült interjú a honvédséggel kapcsolatos képességekről, fejlesztésekről, stb....Az interjú 2018.01.10.-én készült.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Látod hogy abszolúte fogalmad sincs erről a folyamatról. Ez az egész nem a imádatról és az utálatról, vagy turizmusról szól.
Sőt, explicite emmi köze hozzá.
A megértéséhez ajánlom alapos tanulmányozásra a késői római kortól kezdődő kb. Kr.u. 2.századtól a 6. századig tartó időszakot.


meg kevered a szezont a fazonnal.
de gondolom arra akartál utalni, hogy ott is khmm privatizálták a fél római birodalmat, aztán az írástudatlan plebs mindenféle egoista alakot tartott hatalmon, akik istennek hitték magukat?


na de, a szárazföldi fejlesztések mellé összehasonlításul...

(megjegyzem, a negyedosztályú Eger focicsapata 2.5 milliárdért kap focistadiont. de kb naponta össze tudom szedni a hírekből hogy elfolyt 15-20 milliárd forint valamire.)
 
  • Tetszik
Reactions: ZRÍNYI 20!026

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
  • Tetszik
Reactions: Pal

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 972
22 920
113
Jó, hát ez olyan mint a "békével jöttünk, nem kell aggódni".
Ha mondjuk egy politikus mondaná ugyanazt, akkor a környező titkorszolgálatoknál páran felhúzták volna a szemöldöküket káve kavargatás közben.

Iron-Sky-We-Come-In-Peace-Wallpaper.jpg