A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 322
113
Ok, és akkor most kéne mellé legalább ennyi nagyobbacska is a rendes szállító helikopter kategóriából. Én speciel csak 16-ra tippeltem. Ezek egy új század lesznek, vagy kettő, esetleg több? Ha és hol települnek majd? Ők is Szolnokon? Mind?

Én két századba raknám szét. Kíváncsi vagyok, hogy ezred lesz-e, vagy zászlóalj az orosz gépekkel együtt.

Mondjuk az érdekes hogy ha jól olvasom akkor ezeket a Mi-8/17 helyett akarják??? :O

A honvédelem.hu-n (is) azt írják.

Olvasd el figyelmesebben a gyártó oldalát. Minden benne van a csomagban. Kiképzéstől a teljeskörű támogatásig.

Legalábbis azt írják, aztán várjuk ki a végét.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 291
113
Jah ott olvastam én is. Egyébként az osztály nem zászlóalj szerintem. Ha jól tudom 12 vagy attól kevesebb gép egy heli század, de tulajdonkepp fogalmam sincs mennyi a NATO standard és ettől hogyan lehet eltérni. De gondolom lehet őket feladatkör szerint is szazadolni, nem tudom lesz -e köztük mentős kivitel mert azt is igen szokták emlegetni hogy fontos. Gondolom az doktor lobbi a seregben. Meg ugye a kutató mentő amit itt is említettük. Meg talán pizsamas taxi is vagy kettő. Mert ezek eltérő feladatkörök a normális rendeltetesutol. Lehet két század lesz, egy Szolnokon egy máshol? Vagy mind tök egyforma lesz nem lesz eu/sar es az alkalomnak megfelelően hol fegyvert tesznek rá hol meg elvisz 8(?) felfegyverzett katonat? Na és mi lesz az új század(ok) neve? Reaktivalnak egy régit? Mert most van 1 aktív még talán egy fantom(?) század? Mert ugye a Mi-24 nem is fel kéne támasztani a régit. Vagy azok egybe lesznek vonva a Mi-17-el egy századba meg ezek is egy század lesznek? Így olcsóbb mert nem kell annyi szdpk meg miegyeb. Passz , de kíváncsi vagyok.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szentkiralyt nem nyitják ki újra? :)
A logikus az lenne hogy legalább 2-3 helyre szórnák szét az országban. De minimum egy dunántúli "új" bázist ki kellene akakítani. Szolnok meg megmarad közép és tiszántúlnak.
Futárgépnek meg kiképző helikopter pár db új mókus pont elég lenne. Ezzel futárkör ki is esne az új gépektől.
Szittya valami ilyesmi felállást képzelt el. 14 db új szállító heli meg 6 db kiképző rohangászos könnyű helikopter. Ez lenne a leglogikusabb felállás. De ez még sok idő. Addig bármi közbevághat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 564
79 730
113
A logikus az lenne hogy legalább 2-3 helyre szórnák szét az országban. De minimum egy dunántúli "új" bázist ki kellene akakítani. Szolnok meg megmarad közép és tiszántúlnak.
Futárgépnek meg kiképző helikopter pár db új mókus pont elég lenne. Ezzel futárkör ki is esne az új gépektől.
Szittya valami ilyesmi felállást képzelt el. 14 db új szállító heli meg 6 db kiképző rohangászos könnyű helikopter. Ez lenne a leglogikusabb felállás. De ez még sok idő. Addig bármi közbevághat.
Minek?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 291
113
Szóval akkor marad a két repterünk, 40 helikoffer Szolnokon, Kecskeméten meg a 13-14 Puma Gripen + a szállító Teve század.
Már amennyiben Kecskemét a miénk marad. A pizsamásokért meg elrepkednek Fehérvárra, tényleg ott hol szállnak le, Börgöndön?
Közben meg a "sereg" háromnegyede a Bakonyba jár túrázni az Alföldről. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 564
79 730
113
Szóval akkor marad a két repterünk, 40 helikoffer Szolnokon, Kecskeméten meg a 13-14 Puma Gripen + a szállító Teve század.
Már amennyiben Kecskemét a miénk marad. A pizsamásokért meg elrepkednek Fehérvárra, tényleg ott hol szállnak le, Börgöndön?
Közben meg a "sereg" háromnegyede a Bakonyba jár túrázni az Alföldről. :)

Anank van értelme ha egy légibázison van gép nem csak teng leng egy század.Nagy lukszus 1 századnak légibázist fenntartani.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Bárki ellen pár évtizedes távlatban. Csak dudi szavait tudom ismételni. Mármint azokat, hogy bármilyen komolyabb cuccot veszünk mostanában, az elkövetkezendő 20-30 évben abból kell majd gazdálkodnunk, mert újabbra addig szinte biztosan nem fogjuk cserélni.
Egyébként azért minimum az F változat, mert annak már többcélú "MPWH" (élőerő ellen is hatásos és páncéltörő is egyben) robbanófeje van.
8. oldal:
https://ndiastorage.blob.core.usgovcloudapi.net/ndia/2013/PSAR_13/hicks.pdf

A G változat meg azért lenne még jobb, mert az már hűtetlen hőképalkotó érzékelőket használ, ami azt jelenti, hogy kisebb karbantartásigény, nagyobb üzembiztonság és élettartam, meg persze a rendszer tűzkésszé tételéhez nem kell kivárni azt az emlékeim szerint kb. 30 másodpercet, amennyit most kell azért, hogy a hűtőgáz megfelelően lehűtse az érzékelőket.

"The Spiral 3 effort will develop a new launch tube assembly and battery unit, and will replace the current gas-cooled seeker with an uncooled seeker in the guidance section of the missile. Production missiles will be designated FGM-148G."

http://www.dote.osd.mil/pub/reports/FY2017/pdf/army/2017javelin.pdf
Azért mellé jó lenne a TOW-ból is néhány, mondjuk a wireless verzióból felülről támadós és hagyományos változat is. (Álmodozás...)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 703
76 716
113

https://honvedelem.hu/cikk/111163_europai_orszag_lehet_a_kc-390_kovetkezo_vasarloja

Megjelent a Honvédelem.hu-n is a hír. Furcsa hogy a Jetfly írására hivatkozik. Ami meg flightglobal.com-ra.


Én korábban belinkeltem az eredeti flightglobal.com-os hírt a KC390 topikba, de abban szó sincs arról hogy újabb európai vásárló van kilátásban, az csak a portugál megrendelés közeli aláírásáról ír.

https://www.flightglobal.com/news/a...o-completing-portuguese-kc-390-contra-449773/

Ez nagyon úgy néz ki, mintha a HM nem akarná még megírni hogy mi is veszünk ilyet, de azért sejtetni akarja. A Jetfly meg úgy írta meg hogy valójában nem írta meg, de majd ha hivatalos lesz, akkor elmondhatják hogy mi már akkor megírtuk. Vagy csak én képzelem bele? Persze itt a fórumon már mindenki tudja hogy rendszeresítve lesz a KC390:)

2 hét múlva Fairford és Farnborough, lesz újabb ürügy hogy az újságírók a beszámolókban célozgassanak a beszerzésre .
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
https://honvedelem.hu/cikk/111163_europai_orszag_lehet_a_kc-390_kovetkezo_vasarloja

Megjelent a Honvédelem.hu-n is a hír. Furcsa hogy a Jetfly írására hivatkozik. Ami meg flightglobal.com-ra.


Én korábban belinkeltem az eredeti flightglobal.com-os hírt a KC390 topikba, de abban szó sincs arról hogy újabb európai vásárló van kilátásban, az csak a portugál megrendelés közeli aláírásáról ír.

https://www.flightglobal.com/news/a...o-completing-portuguese-kc-390-contra-449773/

Ez nagyon úgy néz ki, mintha a HM nem akarná még megírni hogy mi is veszünk ilyet, de azért sejtetni akarja. A Jetfly meg úgy írta meg hogy valójában nem írta meg, de majd ha hivatalos lesz, akkor elmondhatják hogy mi már akkor megírtuk. Vagy csak én képzelem bele? Persze itt a fórumon már mindenki tudja hogy rendszeresítve lesz a KC390:)

2 hét múlva Fairford és Farnborough, lesz újabb ürügy hogy az újságírók a beszámolókban célozgassanak a beszerzésre .

Igen ez most ilyen, hozzá kell szokni, hogy a kormány kommunikáció ilyen, bejelentés előtti időszakba elkezdik sugalmazni ! Maga a géppel szemben szerinte nem sok kivetni való lehet, nem egy levedlett régi gép úgymond
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 628
5 513
113
https://honvedelem.hu/cikk/111163_europai_orszag_lehet_a_kc-390_kovetkezo_vasarloja

Megjelent a Honvédelem.hu-n is a hír. Furcsa hogy a Jetfly írására hivatkozik. Ami meg flightglobal.com-ra.


Én korábban belinkeltem az eredeti flightglobal.com-os hírt a KC390 topikba, de abban szó sincs arról hogy újabb európai vásárló van kilátásban, az csak a portugál megrendelés közeli aláírásáról ír.

https://www.flightglobal.com/news/a...o-completing-portuguese-kc-390-contra-449773/

Ez nagyon úgy néz ki, mintha a HM nem akarná még megírni hogy mi is veszünk ilyet, de azért sejtetni akarja. A Jetfly meg úgy írta meg hogy valójában nem írta meg, de majd ha hivatalos lesz, akkor elmondhatják hogy mi már akkor megírtuk. Vagy csak én képzelem bele? Persze itt a fórumon már mindenki tudja hogy rendszeresítve lesz a KC390:)

2 hét múlva Fairford és Farnborough, lesz újabb ürügy hogy az újságírók a beszámolókban célozgassanak a beszerzésre .

Ez szerintem is a portugál beszerzesrol szól, de miért osztana meg egy ilyen cikket a honv.hu ha nem az "izgalmas" címe miatt? :) Külföldi beszerzéseket nem szokott csak úgy oknélkül posztolni...
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Szóval akkor marad a két repterünk, 40 helikoffer Szolnokon, Kecskeméten meg a 13-14 Puma Gripen + a szállító Teve század.
Már amennyiben Kecskemét a miénk marad. A pizsamásokért meg elrepkednek Fehérvárra, tényleg ott hol szállnak le, Börgöndön?
Közben meg a "sereg" háromnegyede a Bakonyba jár túrázni az Alföldről. :)
Az lenne logikus szerintem, ha a hadiipart , az orszagos szintu legvedelmet es a Gripeneket a Duna vonala moge vonnak (Osztrak, Horvat hatarhoz legyenek kozelebb semmint az Ukran, Roman, Szlovak, Szerb-hez), hiszen a Gripen ugyis odaer 0 sec alatt barhova. (Persze mas kerdes, hogy Taszar, Papa ujranyitasa mibe kerule), majd a Mihu-kat es H145M-eket Szolnokra, a Tisza vonala moge, hisz nekik adott esetben tobb ido lenne mig elernek az ukran/roman/szerb hatart. A nehezdandart meg majd Debrecenbe tenni (igen tudom, ez is penz, logisztikai kihivas, hivatasos csaladja mar Tatan el,... nem azt mondom, hogy ezt holnap meg kell lepni, csak azt, hogy mi lenne az idealis a haderoreform vegere) hisz nekik kell majd az elso csapast felfogni, a kozepes es konnyu dandar mehet nyugatabbra. Debrecen azert is logikus nehezdandarnak mert ezzel Szlovakiat is sakkban tartod, ugy, hogy kozben nem vehetik zokon, hiszen nyilvanvaloan Ukrajna vagy Romania ellen vannak ott. Ez az elrendezes vedene a hadiipart, orszagos legvedelmet es a Gripeneket a szerbektol is es a kozepes vagy konnyu dandar Debrecennel delebbre helyezesevel azert orajuk is lehetne figyelni, ugy, hogy azert meg nem lenne provokacio. Ha a Romanok meg provokacionak fogjak megelni, hat akkor vegyek ugy, meg mindig jobb mintha nem lenne keleten ero felmutatva.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
A mostani 3 as koncepcioba egy kozepes dd alkalmasabb vedelemre mint egy nehez /nehez inkabb ellentamadni tamadni valo/jobban mondva ott jon ki az elonye. Mamoverezes kozben./
Papara most tessz penzt az allam jobbaan momdva a honvedseg./emellettletszamilag is jobb debrecen a nehezdandarhoz kevesebb ember kell mint egy kozepeshez es debrecenbe az ember nem akkora gond mint tatan/
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 948
123 521
113
Az lenne logikus szerintem, ha a hadiipart , az orszagos szintu legvedelmet es a Gripeneket a Duna vonala moge vonnak (Osztrak, Horvat hatarhoz legyenek kozelebb semmint az Ukran, Roman, Szlovak, Szerb-hez), hiszen a Gripen ugyis odaer 0 sec alatt barhova. (Persze mas kerdes, hogy Taszar, Papa ujranyitasa mibe kerule), majd a Mihu-kat es H145M-eket Szolnokra, a Tisza vonala moge, hisz nekik adott esetben tobb ido lenne mig elernek az ukran/roman/szerb hatart. A nehezdandart meg majd Debrecenbe tenni (igen tudom, ez is penz, logisztikai kihivas, hivatasos csaladja mar Tatan el,... nem azt mondom, hogy ezt holnap meg kell lepni, csak azt, hogy mi lenne az idealis a haderoreform vegere) hisz nekik kell majd az elso csapast felfogni, a kozepes es konnyu dandar mehet nyugatabbra. Debrecen azert is logikus nehezdandarnak mert ezzel Szlovakiat is sakkban tartod, ugy, hogy kozben nem vehetik zokon, hiszen nyilvanvaloan Ukrajna vagy Romania ellen vannak ott. Ez az elrendezes vedene a hadiipart, orszagos legvedelmet es a Gripeneket a szerbektol is es a kozepes vagy konnyu dandar Debrecennel delebbre helyezesevel azert orajuk is lehetne figyelni, ugy, hogy azert meg nem lenne provokacio. Ha a Romanok meg provokacionak fogjak megelni, hat akkor vegyek ugy, meg mindig jobb mintha nem lenne keleten ero felmutatva.
Pápát minek akarod újranyitni amikor aktív és a Gripenek üzemeltetésére már most is alkalmas? (meg az összes gépünkére) A közepes dandárnak meg 3/4-ede hódmezőn van. Az eléggé dél nem?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Pápát minek akarod újranyitni amikor aktív és a Gripenek üzemeltetésére már most is alkalmas? (meg az összes gépünkére) A közepes dandárnak meg 3/4-ede hódmezőn van. Az eléggé dél nem?
Csak egy durva, gyors osszegzes volt, nem az a lenyeg, hogy melyik hany %-ban van nyitva, stb. Tudom, hogy Papan uzemel C-17 (vagy mi a hivatalos neve) de en ugy ertettem, hogy oda szuperszonikus vadaszbombazot telepiteni, nyilvan az koltseg es munka van vele. De megegyszer, ez csak egy rovid vazlat volt, nyilvan lehet beszelni arrol, ha mondjuk lesz me egy szazad (akar szubszonikus) gep akkor mondjuk Kecskemet is kellene (megtartani...), stb.