A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 194
113
Nehézfegyverzet ezzel nem jön át. Anélkül meg egy valódi nehézdandár ellen - ha lenne - te nem túl sokáig vitézkedsz főleg úgy, hogy a te alapkoncepciód arra épül, hogy szétszórsz mindent...
Ő ezt úgy gondolta, hogy a szétszórt erők lekötik meg zaklatják gerilla módon a gyors reagálású erőket és addig a főerők beérkeznek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Pusztán diverzánsokkal nem lehet háborút nyerni.
Kissé nehezen tudom elfogadni azt az érvet, hogy az ellenség teljesen felkészül, közben mi nem veszünk észre semmit, és nem teszünk semmit.
Nem is ők nyerik meg.
Pont az a lényege, hogy ennek az előkészületei teljesen rejthetők, a reguláris erőké nem. Amíg ez az első hullám dolgozik és megpróbálja a saját bázisain lekötni a megtámadott erőinket, addig van úgy 24 óra a regulárisok határátlépésére és az addigra kialakult/kialakított ütközőpontokhoz és nagy aktivitású területekhez való felvonulásukra. Ezzel le lehet küzdeni azt a szimmetriát, hogy ha én készülődök akkor készülődik a szomszéd is.
félreértettél nem akartam bunkózni.
Megbeszéltük.
Nehézfegyverzet ezzel nem jön át.
Majd jön egy fél nap múlva. Addigra látszik hol van rá szükség.
Anélkül meg egy valódi nehézdandár ellen - ha lenne - te nem túl sokáig vitézkedsz főleg úgy, hogy a te alapkoncepciód arra épül, hogy szétszórsz mindent...
Attól függ. A szétszórás addig tart amíg a riasztott Gripenek és alól kell kicsúszni, illetve a MANPAD és a logisztika próbál fű alatt mozogni. Ha a harckész állapot elérése előtt elérik a nehéz dandár lokációját (az adott pont közelében már a pk belátása szerinti mértékben összevonva), akkor baj van, kevés jármű biztonságos pozícióból is szét tudja aknavetőzni. Ugyanez áll a repterekre, kül. ellenállásra képes szervezetek bázisaira. Kelet felől egyedül Pápa rejtett elérése jelentene komoly kihívást egy éjszaka alatt a dunai hidak várható zárása/ellenőrzése miatt. Mire Pápát elérik az aknavetősök (van pár olyan típus amit hátizsákban el tudna vinni egy motoros) addigra oda már jó eséllyel áttelepültek a megmaradt (?) Gripenek és csapást mérhetnek a felderített ellenségre, plusz valószínűleg kitolták a bázis védelmét is.
Tisztában vagyok vele, hogy area controlling (mi erre a jó magyar kifejezés?) és elektronikai felderítő rendszerek vannak valószínűleg Magyarországon is telepítve, ezek bizonyos mértékben árnyalhatják a képet de nem jelentenek komoly akadályt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 194
113
Nem is ők nyerik meg.
Pont az a lényege, hogy ennek az előkészületei teljesen rejthetők, a reguláris erőké nem. Amíg ez az első hullám dolgozik és megpróbálja a saját bázisain lekötni a megtámadott erőinket, addig van úgy 24 óra a regulárisok határátlépésére és az addigra kialakult/kialakított ütközőpontokhoz és nagy aktivitású területekhez való felvonulásukra. Ezzel le lehet küzdeni azt a szimmetriát, hogy ha én készülődök akkor készülődik a szomszéd is.

Megbeszéltük.

Majd jön egy fél nap múlva. Addigra látszik hol van rá szükség.

Attól függ. A szétszórás addig tart amíg a riasztott Gripenek és alól kell kicsúszni, illetve a MANPAD és a logisztika próbál fű alatt mozogni. Ha a harckész állapot elérése előtt elérik a nehéz dandár lokációját (az adott pont közelében már a pk belátása szerinti mértékben összevonva), akkor baj van, kevés jármű biztonságos pozícióból is szét tudja aknavetőzni. Ugyanez áll a repterekre, kül. ellenállásra képes szervezetek bázisaira. Kelet felől egyedül Pápa rejtett elérése jelentene komoly kihívást egy éjszaka alatt a dunai hidak várható zárása/ellenőrzése miatt. Mire Pápát elérik az aknavetősök (van pár olyan típus amit hátizsákban el tudna vinni egy motoros) addigra oda már jó eséllyel áttelepültek a megmaradt (?) Gripenek és csapást mérhetnek a felderített ellenségre, plusz valószínűleg kitolták a bázis védelmét is.
Tisztában vagyok vele, hogy area controlling (mi erre a jó magyar kifejezés?) és elektronikai felderítő rendszerek vannak valószínűleg Magyarországon is telepítve, ezek bizonyos mértékben árnyalhatják a képet de nem jelentenek komoly akadályt.
Amúgy tökéletesen körbeírtad a hibrid hadviselést.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 911
113
Nehézfegyverzet ezzel nem jön át. Anélkül meg egy valódi nehézdandár ellen - ha lenne - te nem túl sokáig vitézkedsz főleg úgy, hogy a te alapkoncepciód arra épül, hogy szétszórsz mindent...

Tulajdonképpen egy összehangolt terrortámadás sorozat, amit felvázol. Hirtelen lehet, hogy nem is lenne gyanús, ha Piréziában általános mozgósítás lenne, mert ráfogják, hogy a terroristák miatt van.
 
M

molnibalage

Guest
Attól függ. A szétszórás addig tart amíg a riasztott Gripenek és alól kell kicsúszni, illetve a MANPAD és a logisztika próbál fű alatt mozogni. Ha a harckész állapot elérése előtt elérik a nehéz dandár lokációját (az adott pont közelében már a pk belátása szerinti mértékben összevonva), akkor baj van, kevés jármű biztonságos pozícióból is szét tudja aknavetőzni. Ugyanez áll a repterekre, kül. ellenállásra képes szervezetek bázisaira. Kelet felől egyedül Pápa rejtett elérése jelentene komoly kihívást egy éjszaka alatt a dunai hidak várható zárása/ellenőrzése miatt. Mire Pápát elérik az aknavetősök (van pár olyan típus amit hátizsákban el tudna vinni egy motoros) addigra oda már jó eséllyel áttelepültek a megmaradt (?) Gripenek és csapást mérhetnek a felderített ellenségre, plusz valószínűleg kitolták a bázis védelmét is.
Tisztában vagyok vele, hogy area controlling (mi erre a jó magyar kifejezés?) és elektronikai felderítő rendszerek vannak valószínűleg Magyarországon is telepítve, ezek bizonyos mértékben árnyalhatják a képet de nem jelentenek komoly akadályt.
Teljesen félreérted a CAS működését és emiatt az egész felvázolt ötleted elég vicces. Nem tudsz kicsúszni alóla. A te fejedben mintha a Gripen olyan eszköz lenne, ami inváziót állít meg. Az nem az, a nehézdandár az. Ahhoz azt extra és gyorsan pozícionálható tűzerő pluszt a Gripen. Ha te szétszóród az erőket, akkor köszni szépen a Gripen, egyesével a 0 légvédelmű egységeket szétbombázza, ha lenne elég PGM. MANPAD zónán kívül a földiek odalent felveszik a harcérintkezést és hívják a CAS-t. Egyesével csapnak agyon minden ki csapatot.

Te felvázoltad az öngyilkosság tökéletes koncepcióját... Pontosan ilyen egységeket mészárolt halomra a jenki CAS... Ezzel valóban nem lehet országnyi területet ellenőrzés alatt tartani, de villámgyorsan felszámolni kis csoportokat igen...

Ezen felül olyan muris, hogy szerinted a magyar gumitalpúak ülnek a seggükön és nem tűnik fel, hogy pakolászni kell az ellen nehézdandárja vagy légiereje mozgolódik. Mert a légierő támogatása nélkül megint ott vagyunk, hogy Gripenek azt csinálnak, amit akarnak...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
Amúgy a Gripeneket a földön tényleg nem lenne nehéz elcsípni.
Kecskemét nagyon kicsi és nem beton kerítéses, szóval egész jól belátható. Ráadásul (emlékeim szerint) van egy fás/erdős sáv mellette a futópálya egyik oldalán, a másik oldalt meg végig mellette fut a közút..... Gyakorlatilag védhetetlen a komolyabb diverzáns akciókkal szemben.
Gránát vetőkkel, aknavetőkkel , RPG-vel vagy romboló puskával is nagyon komoly károkat lehet okozni az ott álló maréknyi gépnek.
Gyakorlatilag a teljes légierőnk harcképtelenné tehető a földön kb. 10 perc alatt, és ez nagyon komoly biztonsági kockázat, szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy a Gripeneket a földön tényleg nem lenne nehéz elcsípni.
Kecskemét nagyon kicsi és nem beton kerítéses, szóval egész jól belátható. Ráadásul (emlékeim szerint) van egy fás/erdős sáv mellette a futópálya egyik oldalán, a másik oldalt meg végig mellette fut a közút..... Gyakorlatilag védhetetlen a komolyabb diverzáns akciókkal szemben.
Gránát vetőkkel, aknavetőkkel , RPG-vel vagy romboló puskával is nagyon komoly károkat lehet okozni az ott álló maréknyi gépnek.
Gyakorlatilag a teljes légierőnk harcképtelenné tehető a földön kb. 10 perc alatt, és ez nagyon komoly biztonsági kockázat, szerintem.
Háborús esetben nem véletlenül őrzik és zárják le a repterek környékét normális helyeken. Szíriában mit is csinált az elő oda érkezett orosz ezred (ha jól emlékszem?). Annyi erejük volt, hogy a repteret védték.

Kecsón ezért annyi lenne a minimum, hogy földsáncokat hoznak létre, mert akkor LOS fegyverekkel nem lehet benne kárt tenni. Se ATGM, se RPG, min. aknavető kéne és azzal is jó pontosan lőni. Cssk, azt meg nem cipelgeti az ember csak úgy több tucat gránáttal.

Betonfedezék esetén meg diverzáns akció sikerének esélye 0, mert be kell kopogni a hangárajtón ahhoz.Csak ezt sem csináltuk meg...

A hangárok köré mozgásérzékelőtől kezdve mehet bármi - lásd B-1B a Doomsday mission dokufilmben, linkeltem - és oda lehet tenni pár PSzH-t. Sok sikert ennek áttöréséhez...
 

tomka03

Well-Known Member
2014. október 20.
122
259
63
Amúgy a Gripeneket a földön tényleg nem lenne nehéz elcsípni.
Kecskemét nagyon kicsi és nem beton kerítéses, szóval egész jól belátható. Ráadásul (emlékeim szerint) van egy fás/erdős sáv mellette a futópálya egyik oldalán, a másik oldalt meg végig mellette fut a közút..... Gyakorlatilag védhetetlen a komolyabb diverzáns akciókkal szemben.
Gránát vetőkkel, aknavetőkkel , RPG-vel vagy romboló puskával is nagyon komoly károkat lehet okozni az ott álló maréknyi gépnek.
Gyakorlatilag a teljes légierőnk harcképtelenné tehető a földön kb. 10 perc alatt, és ez nagyon komoly biztonsági kockázat, szerintem.



Azt figyeltem, hogy pont a készültségii gépek hangárjaival egy vonalban, az út túloldalán csináltak egy jó nagy földrakást, Már egy pár éve ott van.
Sima a rálátás, alig 200m a távolság.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
molnibalage

Értem én, hogy mi lehetne, de én arról írtam ami volt amikor én pár éve utoljára arra jártam.
Szerintem nem lenne egy nagy összeg építeni egy 3-4 méter magas beton kerítést a bázis körül. Viszont nagyon kellene. (szerintem)

tomka03

Nem emlékszem a földrakásra, lehet régebben voltam ott, mint amikor oda került.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Tulajdonképpen egy összehangolt terrortámadás sorozat, amit felvázol. Hirtelen lehet, hogy nem is lenne gyanús, ha Piréziában általános mozgósítás lenne, mert ráfogják, hogy a terroristák miatt van.
Igen. A konspiratív előkészítés adná a meglepetés nagyját. Ha egy ünnepség/hadgyakorlat/bármi ürügyén a reguláris állomány a bázisán van, onnantól fogva mikor az első hullám első harcérintkezésekor már megkezdhetik a berakodást, stb. A beépült hírszerző ekkor már hiába jelez haza, ha egyáltalán lehetősége van rá.
Meg lehet úgy csinálni az átvizsgálás felületességét ismerve, hogy folyamatosan küldöd át a határon a személyautókat kisebb méretű fegyverekkel a hátizsákokban, és csak ha kiszúrnak akkor veszed fel a harcérintkezést a határőrökkel, ehhez három saját autót kell egymás mögött küldeni, hogy legyen biztosítás. Ha a saját határőr is be van avatva, még könnyebb. Elég filmszerű a dolog, de nincs elvi akadálya. Az ISIS többször eljátszotta az ilyen határtámadást, az egyikről elég híressé vált videó is készült.Ha a Budapestre bekötött kamerákat azonnal semlegesítik és a kommunikációt blokkolják akkor a vezetés számára az sem lesz világos (csak sejthető), hogy milyen jellegű a fenyegetés.
Az addig átcsúszott tűzpárok/tűzcsoportok járművükkel már akárhol járhatnak. Nyilvánvaló, hogy légvédelmi rakétát és komolyabb mennyiségű muníciót csak akkor tudsz bevinni ha már nincs átvizsgálás.

Teljesen félreérted a CAS működését és emiatt az egész felvázolt ötleted elég vicces. Nem tudsz kicsúszni alóla. A te fejedben mintha a Gripen olyan eszköz lenne, ami inváziót állít meg. Az nem az, a nehézdandár az. Ahhoz azt extra és gyorsan pozícionálható tűzerő pluszt a Gripen. Ha te szétszóród az erőket, akkor köszni szépen a Gripen, egyesével a 0 légvédelmű egységeket szétbombázza, ha lenne elég PGM. MANPAD zónán kívül a földiek odalent felveszik a harcérintkezést és hívják a CAS-t. Egyesével csapnak agyon minden ki csapatot.
Nem, te nem érted a koncepciót (ami vagy működőképes elképzelés, vagy nem, nem vagyok tacsk0 ha érted...).
Konvencionálisan gondolkodsz, illetve a jenki CAS (mert az az volt, ez meg nem) a sivatagban tök egyértelmű szándékkal, konvojban haladó turbánosokat kapta szét. Azok ellen működik.
Van-e más eszköz amit Budapestről értékelhető gyorsasággal kiküldhetnek, hogy legalább egy általános helyzetkép legyen a vezetés számára? A határátkelők szenzorai kiesnek, a közutak ellenőrzőpontjait (többek között erre gondolok) a szétszóródással kerülik el (amikor egyértelmű a támadás ténye és állami háttere, ezeket is nyugodtan szét lehet kapni).
Nekem hirtelen csak a Gripen és a helikopterek jutnak eszembe, utóbbiak nem tűrik jól a MANPADS-et. Marad a Gripen, és a matek: ha Kecskemét megkapja a hírt az első fegyveres cselekmény után mondjuk 30 másodperccel, onnantól mennyi idő amíg felszállnak a gépek, mennyi idő alatt érnek oda? Szolnoki deszant ugyanez. Akkor jön a meglepi, hogy addigra mekkora területet érint a behatolás? Majd rögtön a második, hogy távolról csak a befelé teperő járművek egy részéről lehet megmondani, hogy kombattáns-e. Amin pedig látszik pl. a nehézgéppuska, automata gránátvető, nagyobb aknavető, mobil radar vagy kommunikációs eszközök (hasamra ütöttem), azokat már védheti nyíltan a MANPADS is.
Ezen felül olyan muris, hogy szerinted a magyar gumitalpúak ülnek a seggükön és nem tűnik fel, hogy pakolászni kell az ellen nehézdandárja vagy légiereje mozgolódik. Mert a légierő támogatása nélkül megint ott vagyunk, hogy Gripenek azt csinálnak, amit akarnak...
Ezt a behatoló könnyű járműves erőt fel lehet készíteni észrevétlenül. A nehézdandár és a légierő az első határátlépéskor kezdheti a harckészültséget.
Megint ott vagyunk, hogy vagy van informátora a hírszerzésnek, vagy nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Teljesen félreérted a CAS működését és emiatt az egész felvázolt ötleted elég vicces. Nem tudsz kicsúszni alóla. A te fejedben mintha a Gripen olyan eszköz lenne, ami inváziót állít meg. Az nem az, a nehézdandár az. Ahhoz azt extra és gyorsan pozícionálható tűzerő pluszt a Gripen. Ha te szétszóród az erőket, akkor köszni szépen a Gripen, egyesével a 0 légvédelmű egységeket szétbombázza, ha lenne elég PGM. MANPAD zónán kívül a földiek odalent felveszik a harcérintkezést és hívják a CAS-t. Egyesével csapnak agyon minden ki csapatot.

Te felvázoltad az öngyilkosság tökéletes koncepcióját... Pontosan ilyen egységeket mészárolt halomra a jenki CAS... Ezzel valóban nem lehet országnyi területet ellenőrzés alatt tartani, de villámgyorsan felszámolni kis csoportokat igen...

Ezen felül olyan muris, hogy szerinted a magyar gumitalpúak ülnek a seggükön és nem tűnik fel, hogy pakolászni kell az ellen nehézdandárja vagy légiereje mozgolódik. Mert a légierő támogatása nélkül megint ott vagyunk, hogy Gripenek azt csinálnak, amit akarnak...

Ez egy jenki lègierőre vetítve igaz.
De. A szavaiddal élve HA lenne megfelelő mennyiségű preciziós eszköz a Gripenhez, HA lenne nehézdandár, HA lenne betonfedezék a gépeknek, HA lenne....
Evvel mind az a baj hogy Nincs.
Nem vitatkozni akarok avval amit mondasz mert teljesen igazad van hogy mi lenne HA lenne,meg mi van Amerikában. De ez itt nálunk nincs.
Amit itt többen felvazolnak amolyan hibrid háborukent az sajnos nagyon is valos .
A légierőnk egy diverzáns akcióval kb 20 perc alatt kiiktatható. Nemlétező nehézdandár illetve modern atgm kèpessèg nélkül meg az ellensèg igen könnyen tudna operálni. Viszont egyik szomszèdunknak sincs olyan mèretű ès felszereltsègű hadserege amivel komolyabb támadó hadműveleteket lehetne indítani.
Pèldàval megtàmasztva az Ukrajnai konfliktus egyik pontja, a Debalcevei csata.
Egy 20 ezres kisváros ès környèke ami szàntóföld. Harcolt ott kb 20 ezer katona egy összessègèben 20-25 kilomèteres szakaszon.nah akkor kèpzeljuk el hogy mekkora tàmadó sereg kellene egy 200 ezres Debrecenhez ahol van valamennyi haditechnika meg katona...
Lehet hogy a Románok fegyverkeznek de ez èdeskevès bármilyen komolyabb hadmuvelethez.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
...és amiket eddig nagy pofával leírtam akkor működne ilyen (viszonylag) kezelhetően - mert ez még kezelhető- ha nincs az országban már eleve becsempészett fegyver. Mert ennél is szarabbul jövünk ki, ha a hajtóművek indításakor aknavetőzik szét Kecskemétet, nem nagyon csak éppen nem tudnak felszállni, az első mozgást látva csapnak oda Szolnoknak, Hódmezőnek, Debrecennek, stb. stb.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Azt figyeltem, hogy pont a készültségii gépek hangárjaival egy vonalban, az út túloldalán csináltak egy jó nagy földrakást, Már egy pár éve ott van.
Sima a rálátás, alig 200m a távolság.
Tehát pont jó lehet egyik figyelőpontnak a reptéri külső őrség számára, ahonnan a környéket is jól belátni és lehet irányítani kivezényelt járőröket. Lehet hogy éjszakánként ma is van ott őrség :hadonaszos:, csak mi nem tudjuk mert itthon alszunk. :)
 
M

molnibalage

Guest
Ez egy jenki lègierőre vetítve igaz.
De. A szavaiddal élve HA lenne megfelelő mennyiségű preciziós eszköz a Gripenhez, HA lenne nehézdandár, HA lenne betonfedezék a gépeknek, HA lenne....
Evvel mind az a baj hogy Nincs.
Nem vitatkozni akarok avval amit mondasz mert teljesen igazad van hogy mi lenne HA lenne,meg mi van Amerikában. De ez itt nálunk nincs.
Amit itt többen felvazolnak amolyan hibrid háborukent az sajnos nagyon is valos .
A légierőnk egy diverzáns akcióval kb 20 perc alatt kiiktatható. Nemlétező nehézdandár illetve modern atgm kèpessèg nélkül meg az ellensèg igen könnyen tudna operálni. Viszont egyik szomszèdunknak sincs olyan mèretű ès felszereltsègű hadserege amivel komolyabb támadó hadműveleteket lehetne indítani.
Pèldàval megtàmasztva az Ukrajnai konfliktus egyik pontja, a Debalcevei csata.
Egy 20 ezres kisváros ès környèke ami szàntóföld. Harcolt ott kb 20 ezer katona egy összessègèben 20-25 kilomèteres szakaszon.nah akkor kèpzeljuk el hogy mekkora tàmadó sereg kellene egy 200 ezres Debrecenhez ahol van valamennyi haditechnika meg katona...
Lehet hogy a Románok fegyverkeznek de ez èdeskevès bármilyen komolyabb hadmuvelethez.
És az elképzelt inváziós erőből mi van meg...?
Sluir egész koncepciója amolyan koppkarcsis. Itthon mindenki hülye és semmi nincs, az ellenfél meg a no.1 hadereje minden téren és tökéletes meglepetés...
A CAS-t továbbra sem érti, de nekem most nincs időm, dolgoznom kell...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Tulajdonképpen egy összehangolt terrortámadás sorozat, amit felvázol. Hirtelen lehet, hogy nem is lenne gyanús, ha Piréziában általános mozgósítás lenne, mert ráfogják, hogy a terroristák miatt van.
Az nem úgy működik hogy ha a szomszédban mozgósítás van, akkor adnak VALAMILYEN/BÁRMILYEN magyarázatot és mi megnyugszunk, katonáknak kimenő irány a mozi. Ha ők mozgósítanak akkor mi is - akár ugyanarra az okra hivatkozva, ha ott terrorveszély van akkor itt is lehet!
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 698
113
Tulajdonképpen egy összehangolt terrortámadás sorozat, amit felvázol. Hirtelen lehet, hogy nem is lenne gyanús, ha Piréziában általános mozgósítás lenne, mert ráfogják, hogy a terroristák miatt van.

Hát én nem tudom, de kis túlzással ha egy rohadt Tu-26ost az oroszok arrébb tolnak Szibériában, az USAF tervező szuperszámítógépeiben máris minden hadijáték szimulációt lefrissítenek és pl. a nehézbombázók meg SLCM hordozók is megkapják a naprakész változásokat az adott egység lokációját/állapotát illetően.
Ma már olyan drágák és kevés van a modern fegyverekből, hogy darabra mind számba van véve, nyomon van követve, tudják hol áll, mikor jön a következő javításközi üzemideje, stb... ez a titkosszolgálatok dolga. Minden eszköz a haderőknél, ami nagyobb egy aktatáskánál leltárban van az ellenfeleknél. Van saját kis könyvtára, benne minden adattal, mit csak össze tudnak szedni.
Az, ha egy ország ma képes a fegyverzetét rejtve teljesen harckésszé tenni, feltölteni az állományt, beindítani az ellátási láncot - az gyak. lehetetlen. ELINT/HUMINT/stb. szinte mindenhol szemmel tart mindent és manapság aligha lehet ilyen szintű mozgást elrejteni (még a 73-as arab támadást is tök jól látták, csak nem hitték, pedig az 50 éve volt).
 
  • Tetszik
Reactions: endre