A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
2 zlj harckocsi max 5.5M Euro/db áron ~200 milliárd Ft (már a kérdés az, hogy milyet akarunk, mi fér bele ebbe az árba?)
Ugyan annyi IFV max 5.5M Euro/db akkor megint ~200 milliárd Ft (ez csak az eszköz ára minden más + költség)
.
.
.
Nagyjából 2026-ig simán rá lehetne költeni a seregre ~2000-2500 milliárd Ft-ot így.
Itt nem tudom mennyire reálisak az árak, lehet szemezgetni, útmutatónak lehet jó:
http://nationsdawnofanera.weebly.com/tanks.html
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 033
113
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
Az árakat én is figyelgettem pár tanknál erősen túlzóak, a T90MS-re találtam egy 2015-ös árazást ott 4,5M/db. Viszonyításnak megfelelő lehet ha erősen fog a ceruza :D mondjuk az ottani árakat elosztjuk 2-vel akkor már reálisabbnak hat
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az árakat én is figyelgettem pár tanknál erősen túlzóak, a T90MS-re találtam egy 2015-ös árazást ott 4,5M/db. Viszonyításnak megfelelő lehet ha erősen fog a ceruza :D mondjuk az ottani árakat elosztjuk 2-vel akkor már reálisabbnak hat
Az a 4 es fel milla az sajat maguknak annyi, nem exportra. Az exportvaltozatnak ugye tobb az ara mert ott le kell meg gyalulni, flexelni a pancelbol par cm-t ;), meg hat akkor mar legyen nemi profit is es a hadipar nem 20%-os marge -al dolgozik.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 033
113
Az a 4 es fel milla az sajat maguknak annyi, nem exportra. Az exportvaltozatnak ugye tobb az ara mert ott le kell meg gyalulni, flexelni a pancelbol par cm-t ;), meg hat akkor mar legyen nemi profit is es a hadipar nem 20%-os marge -al dolgozik.
Az MS az alapból exportra szánt variáció modernizált változata, ugyanúgy exportra csak kapott egy erősebb motort meg sosna-u rendszert. Egyiptomnak meg ilyen közel-keleti államoknak ajánlgatták.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az MS az alapból exportra szánt variáció modernizált változata, ugyanúgy exportra csak kapott egy erősebb motort meg sosna-u rendszert. Egyiptomnak meg ilyen közel-keleti államoknak ajánlgatták.
Akkor viszont rohadt olcso ha dollarban, ha euroban van.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
Ezeket a számokat hol láttad? Nekem kicsit soknak tűnnek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
Az árakat én is figyelgettem pár tanknál erősen túlzóak, a T90MS-re találtam egy 2015-ös árazást ott 4,5M/db. Viszonyításnak megfelelő lehet ha erősen fog a ceruza :D mondjuk az ottani árakat elosztjuk 2-vel akkor már reálisabbnak hat
Szerintem nem túlzóak, ennyi az áruk.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
Jézusom egy A7 ért 20 misi dollárban. Az euróban kb 18 lenne. Az igen. Egyébként reális ár? Na akkor az új leo-leclerc hibrid is valami 15-18 között nyithat. Sajnos reális árban nyitna.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
Jézusom egy A7 ért 20 misi dollárban. Az euróban kb 18 lenne. Az igen. Egyébként reális ár? Na akkor az új leo-leclerc hibrid is valami 15-18 között nyithat. Sajnos reális árban nyitna.
Lehet lesz az több is, mert most már kétszer akkora céget kell eltartani. :) És a tank az továbbra is fogyóeszköz... Lehet nem is akkora hülyeség egy T-72B-t kipofozni B4-re? Az még talán beleférne 5-6 misibe...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A realitás pont az, hogy szarásig vagyunk BTR-rel, amit a jövőben cserélni kellene, a pick-up meg nem tétel.
Ha jelentkezel tartalékosnak valszeg lehet benne ismét élményed :D
2026-ig beleférne.
Kellene hozzá még legalább 10-15 ezer aktív is.
De talán 40.000-re igen. A finn rendszer (6 hónapig sorkatonák, de intenzív a kiképzés) nekem szimpatikus. Az évente bevonultatható fiatal férfiak becsült száma nálunk ~ 60.000 (wikipedia). Ha ennek tizedét vagy ötödét veszem, az évente 6-12.000 kiképzett tartalékos. Persze nem vagyok szakember, csak hangosan töprengek.
Sajnos reálisan max évente 1-2 ezer fiatalt tudnál megszólítani. Őket is leginkább az új kadét programon keresztül vagy tanulmányi támogatással. A gond ott kezdődik hogy a hazai kisebb-nagyobb cégek nem érdekeltek a tartalékosságban. Magyarán ha sikerülne elhelyezkednie feltéve ha itthon marad akkor az a 2-3 beleölt év elszállna a jó munkahely miatt. A hideg rázza ki őket a szó hallatán. Egyébként csak egy történytervezeti tolvonás lenne. Havi 2 nap kötelezően támogatni. (enyhítés hogy egy nap péntekre essen másik meg szombatra) Plusz évi 5 nap (10 nap helyzet esetén pl elhuzodó árvíz) kötelezően. Kibúvás,kiskapu nincs. Így nem is lenne szükség sorkatonaságra. Egy jól kiépített tartalékos rendszerrel így többre mehetnénk. A kisebb, nagyobb cégek meg legyenek szívesek a megváltozott geopolitika helyzetből kifolyólag hozzájárulni is azáltal hogy törvényileg kötelezővé tennénk a tartalékosság támogatását. Így is ép elegé ki van nyalva a se...k. Aki meg így is kibuvot keres mert miért ne. Akkor létszám/bevétel hányadosa esetén hozzájárulási adó. Ép ideje hogy a társadalmi szerepléshez hozzájáruljanak. Kint nyugaton egész jól működik a rendszer. Akkor ideje hogy pár év múlva itt is működjön.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Ha bunkó lennék azt mondanám, hogy nem erősen túlárazott mint a nyugati társai.
Azert mindennek oka van. Gndololod, hogy az oroszok a ket szep szemedert adjak olcsobban mint a nemet? Hat nem, ki kell azt is fizetni, csak mashol. Ma mar minden csomagban megy. Ha pl. Oroszo tudna megakadalyozni Ukrajna EU es NATO csatlakozasat Budapest keresere, akkor szerinted menyi lenne az o tankjuk ara? Ugye nem gondolod, hogy Budapest egeydul olyan eros, hogy azt mondhatja hogy Kijev minden lesz csak europai nem? Ehhez kell Berlin vagy Washington beleegyezese is. Igy maris nem olyan draga az az Airbus vagy Leo vagy akarmi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Most,hogy felszereltünk minden jóval 1000000 katonát azt áruljátok el nekem,hogy a végrehajtó állomány felét adó Észak-Kelet Magyarországból ki fog katonának jönni ha felépül a BMW gyár?Egyszerűsítve honnan szereznek majd embert?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
Azert mindennek oka van. Gndololod, hogy az oroszok a ket szep szemedert adjak olcsobban mint a nemet? Hat nem, ki kell azt is fizetni, csak mashol. Ma mar minden csomagban megy. Ha pl. Oroszo tudna megakadalyozni Ukrajna EU es NATO csatlakozasat Budapest keresere, akkor szerinted menyi lenne az o tankjuk ara? Ugye nem gondolod, hogy Budapest egeydul olyan eros, hogy azt mondhatja hogy Kijev minden lesz csak europai nem? Ehhez kell Berlin vagy Washington beleegyezese is. Igy maris nem olyan draga az az Airbus vagy Leo vagy akarmi.
De, drága, qrvadrága. Ha valaki a szövetségesem, akkor az a célom, hogy minél erősebb legyen, azt meg nem lehet úgy, hogy az utolsó bőrt is lehúzom róla, mert nekem 2-3000%-os profitra fáj a fogam. Egy szövetségesnél megelégszik a gyártó 4-500% profittal, és akkor marad pénze kajára meg befektetésekre is, hogy a hadsereg mellett a gazdasága is erős legyen. De nem ez a helyzet a csicskákkal, meg a gyarmatokkal. Azoknak mindent többszörös áron szokás kiszámlázni, és meg kell tiltani, hogy fél- vagy negyedáron megvegyék "ugyanazt" a konkurenciától és beléjük verni, hogy jó "szövetséges" ilyent biza nem tesz, hanem inkább kifizeti többszörösét ugyanazért.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
Most,hogy felszereltünk minden jóval 1000000 katonát azt áruljátok el nekem,hogy a végrehajtó állomány felét adó Észak-Kelet Magyarországból ki fog katonának jönni ha felépül a BMW gyár?Egyszerűsítve honnan szereznek majd embert?
1500 emberről beszélnek a BMW-nél, ha ez elvesz annyit a honvédségtől, hogy nem lesz amivel feltölteni a helyeket, akkor így jártatok. Ugyanazt tudom mondani, mint a cégeseknek "a munkást meg kell fizetni!". Függetlenűl attól, hogy ez nem csak szakma hanem hivatás, otthon a családnak enni kell, a kocsi elromlik, a lakást fel kell újítani, stb.
Nálunk a kormánynak kb egyetlen normális döntése volt, hogy a közszférában dolgozóknak felemelte látványosan a bérét. Ez meg akarva akaratlanul húzta magával a magánszféra béreit is. Persze lehet ha beledöglünk meg becsődölünk, de az nem a béremelések, hanem a többi szarság sara. Uh kedvse MH, üdv a versenyszférában ha tetszik ha nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and tindalos

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
1500 emberről beszélnek a BMW-nél, ha ez elvesz annyit a honvédségtől, hogy nem lesz amivel feltölteni a helyeket, akkor így jártatok. Ugyanazt tudom mondani, mint a cégeseknek "a munkást meg kell fizetni!". Függetlenűl attól, hogy ez nem csak szakma hanem hivatás, otthon a családnak enni kell, a kocsi elromlik, a lakást fel kell újítani, stb.
Nálunk a kormánynak kb egyetlen normális döntése volt, hogy a közszférában dolgozóknak felemelte látványosan a bérét. Ez meg akarva akaratlanul húzta magával a magánszféra béreit is. Persze lehet ha beledöglünk meg becsődölünk, de az nem a béremelések, hanem a többi szarság sara. Uh kedvse MH, üdv a versenyszférában ha tetszik ha nem.

1500 ember?A debreceni laktanya kiürül.Ugyan olyan szellemlaktanya lesz mi t a tatai...
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
De, drága, qrvadrága. Ha valaki a szövetségesem, akkor az a célom, hogy minél erősebb legyen, azt meg nem lehet úgy, hogy az utolsó bőrt is lehúzom róla, mert nekem 2-3000%-os profitra fáj a fogam. Egy szövetségesnél megelégszik a gyártó 4-500% profittal, és akkor marad pénze kajára meg befektetésekre is, hogy a hadsereg mellett a gazdasága is erős legyen. De nem ez a helyzet a csicskákkal, meg a gyarmatokkal. Azoknak mindent többszörös áron szokás kiszámlázni, és meg kell tiltani, hogy fél- vagy negyedáron megvegyék "ugyanazt" a konkurenciától és beléjük verni, hogy jó "szövetséges" ilyent biza nem tesz, hanem inkább kifizeti többszörösét ugyanazért.
De egyedul csak romania az akit kifacsart az usa, az olahok meg megerdemlik, ha nem alltak volna minden egyes oraban mas oldalra akkor a szovetsegeseik megbecsulnek oket is. Hidd el, az USA azert facsarja ki romaniat, azert kezivezerli (pl. a korrupcio ellenes vagy milyen nevu hivatalon keresztul) mert ok pontosan tudjak, hogy semennyire nem bizhatnak meg benne, hiszen eleve egy lengyel tortenesz (Marek Chodakiewicz) Trump egyik foideologusa, tehat a nyugateuropai kis liberalis genderpartok politikusaival ellentetben Washington pontosan tudja mi a valosag Kelet-Europaban. NE felejtsuk el, hogy Romania nem csak Mo-t, de Lo-t is atverte, csak Lo-t mar 39-ben. De ott van meg egy csomo masik lengyel Washingtonban vezeto pozicioban (Zbigniew Brzezinski, John David Dingell, stb, ...), szoval Washington pontosan tudja mi a realitas Keleteuropaban, kire lehet szamitani, kit kell kihasznalni amennyire csak lehet mielott megint atall. Ezert romania nem szovetseges, hanem vazallus. Ez persze rossz romania mindegyik nepenek sajnos, de Romania azert vallata ezt a szerepet, mert Franciao elvesztette a befolyasat a tersegben es a kisantant is megszunt, igy kellett romanianak egy eros gazda, barmi aron. Aztan hogy meddig kell Washingtonnak romania az mar egy masik kerdes, biztos vagyok benne, hogy romaniat fel fogja majd osztani a kelet es a nyugat, megha en mar nem is biztos hogy megelem.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
1500 ember?A debreceni laktanya kiürül.Ugyan olyan szellemlaktanya lesz mi t a tatai...
200,000+-os város, fel sem kellene tűnjön egy ekkora cég, ha a környező településeket meg a határ közelségét is figyelembe veszed. Ha meg kiürül emiatt a laktanya, akkor szívás, de jobban meg kellett volna fizetni az embereket, mert elég szomorú, ha abban a laktanyában mindenki arra az egyetlen kiugróra vár, hogy végre elhúzhasson és ne éhbérért kelljen katonáskodjon.