A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Nem azért nincs itthon fegyvercső gyártáshoz gép mert nem hozná vissza az árát? Egy olyan gép lehet akár több százmillió forint is. Évente mennyi SZÉP puskát adnak el? Mérnök gárda meg pláne lenne. Tanítanak ennél komolyabb dolgokat is az egyetemeken, meg szereznek sokan ettől komolyabb tapasztalatokat is sokan a civil életben mint egy cső anyagismerete, vastagsága, huzagolás száma, stb... Azért nincs itthon ilyen mert nincs rá szükség már 30 éve. Azóta csak fel lettek élve az egykori készletek, meg lett véve 60db kis mütyür. 60db 30 év alatt, erre ipart ,gyárat szervezni,fenntartani nem lehet.
Elnézést, de nem igazán értem a kommentedet, de ez nyílván az én hibám. A csőgyártás az alapja minden fegyvergyártásnak, e nélkül csak összeszerelünk. A jelenleg zajló lőfegyver projekt sokkal olcsóbb lenne, ha egy itthon létező gyár készítené licenszben. Ezen kívűl nézd meg a Horvát (Springfield XD, VHS stb) Szlovén, Szlovák cégeket, akik, lévén van gyártási kapacitás, a világon eladható löfegyvereket gyártanak. Az írásom nem a Szép puskáról szól, amit amúgy nem is tartok nagyra, hanem a hadiipar alapjaira.
A bejegyzésed oktatásra vonatkozó részét nem értem, de lehet azért mert szerintem elképzelésed sincs a dologról. Nekem kicsit pacifista a dolog, lehet, hogy nem is jó helyen írsz.
Ha, ahhogy írtad, nincs erre szükség, akkor miért is kell CZ fegyverek összeszerelését itthon kiépíteni? Nem igazán értem a gondolatmeneted. Nekem, úgy hangzik mint "minek villamosmérnök, amikor alig van villamos"
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
A cső acélbol van-anélkül nincs karabély.Megfelelő aluminiumötvözet,vagy kompozit műanyag előállitása is komoly gyártókapacitással lehetséges csak.PA63 pisztolyok alu tokja pl nem volt valami strapabiró.AKM63 müanyag tusa sem volt sikertörténet
A minőségbiztosítást a CZ ellenőrzi a behozott anyagoknál is amit a beszállítók adnak a gyártásba, de ne a 40 éves magyar műanyaggyártásból induljunk aki amihez amúgy is az olaszoktól vettünk alapanyagot.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
5-6 millio körül van platós ami megfelelne?
A bicikli még olcsóbb. Netán öszvér. A célnak megfelelő járműveket kell venni. Tábornok bácsinak futkározni bőven elég a Vitara. Vettek is már talán vagy 500db-ot. A csapatoknak meg nem biztos hogy jó a Vitara, Hacsak nem akarsz valami ilyen torzszülöttet csinálni. Ez nem Hummwee katagória, ráadásul a Vitara még xrabb terepen mint a román csoda.
708bd1fa-dacia-duster-army-325255b225255d.jpg
a6636de48191660c604f160155cc6455.jpg

post-1311-0-69769900-1387905768.jpg


Ha még ebbe pakolsz is be pár dolgot meg bakát úgy fog ülni a hátulja mint buddha. A Vitarának 650kg a teherbírása, beül 4 Jóska az 400 kg, 50l benzin, egy ilyen monstrum a tetejére 100kg, meg még pár dolog a csomagtartóba és máris vége.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
A bicikli még olcsóbb. Netán öszvér. A célnak megfelelő járműveket kell venni. Tábornok bácsinak futkározni bőven elég a Vitara. Vettek is már talán vagy 500db-ot. A csapatoknak meg nem biztos hogy jó a Vitara, Hacsak nem akarsz valami ilyen torzszülöttet csinálni. Ez nem Hummwee katagória, ráadásul a Vitara még xrabb terepen mint a román csoda.
708bd1fa-dacia-duster-army-325255b225255d.jpg
a6636de48191660c604f160155cc6455.jpg

post-1311-0-69769900-1387905768.jpg


Ha még ebbe pakolsz is be pár dolgot meg bakát úgy fog ülni a hátulja mint buddha. A Vitarának 650kg a teherbírása, beül 4 Jóska az 400 kg, 50l benzin, egy ilyen monstrum a tetejére 100kg, meg még pár dolog a csomagtartóba és máris vége.
A vitara nem erre lett véve, nem is erre való.

amúgy ez hihetetlen rusnya :D
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Rossz elgondolás.BTR,D-20,stb ugyan viszonylag egyszerű,de a valóban hatékony alkalmazásukhoz nagyonjolképzett személyzet kell.Főleg,ha modernebb felszerelése van az ellennek.Gyakorlatlan tartalékosok hamar veszteséglistát növelnék csak.
Ezzel vitáznék. Ezek az eszközök sorozott hadseregnek, annak igényeire, és legfőképp a KIKÉPZÉSben meglévő korlátoknak megfelelően készültek. Bárki minimális előképzettség mellett is meg tudja tanulni a kezelésüket.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner and Pal

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Ezzel vitáznék. Ezek az eszközök sorozott hadseregnek, annak igényeire, és legfőképp a KIKÉPZÉSben meglévő korlátoknak megfelelően készültek. Bárki minimális előképzettség mellett is meg tudja tanulni a kezelésüket.
Csak akkor is másodvonalas technika volt amikor megvettük, most pedig már inkább 5-öd vonalas. A műszaki állapotát meg el tudjátok képzelni.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Tekintve, hogy a modern kézifegyver alumínium meg kompozit műanyag ezért az acél nem igazán játszik. Amúgy csőfúró gépsort, alkatrész marósort satöbbi. Acélművet nem fognak felhúzni hozzá. Az cső biztosan hozott anyagból lesz.
Amit leírtál talán a tokszerkezetekre igaz. A csó az jó minőségű acél. Meg egy pár alkatrész még az M4 ben is. A csógyártás nem az alapanyagul szolgáló acél kohászati úton való előállítása, hanem abból az anyagból történő megmunkálás jellemzően speciális csó kovácsoló géppel vagy gyengébb minőségnél fúrással.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
Elnézést, de nem igazán értem a kommentedet, de ez nyílván az én hibám. A csőgyártás az alapja minden fegyvergyártásnak, e nélkül csak összeszerelünk. A jelenleg zajló lőfegyver projekt sokkal olcsóbb lenne, ha egy itthon létező gyár készítené licenszben. Ezen kívűl nézd meg a Horvát (Springfield XD, VHS stb) Szlovén, Szlovák cégeket, akik, lévén van gyártási kapacitás, a világon eladható löfegyvereket gyártanak. Az írásom nem a Szép puskáról szól, amit amúgy nem is tartok nagyra, hanem a hadiipar alapjaira.
A bejegyzésed oktatásra vonatkozó részét nem értem, de lehet azért mert szerintem elképzelésed sincs a dologról. Nekem kicsit pacifista a dolog, lehet, hogy nem is jó helyen írsz.
Ha, ahhogy írtad, nincs erre szükség, akkor miért is kell CZ fegyverek összeszerelését itthon kiépíteni? Nem igazán értem a gondolatmeneted. Nekem, úgy hangzik mint "minek villamosmérnök, amikor alig van villamos"
Magyarán akkor volna rá szükség ha vásárolna a HM mondjuk évi 2-300 db aknavetőt. Úgy legalább napi 1db-ot legyártanának valami kisebb csarnokban úgy kb 4-5 melóssal meg mérnökkel összesen. Ehelyett vásárolt a HM 60 darab aknavetőt 30 év alatt, az pedig évi 2! db. Ha gondolod lépd meg a dolgot, hozz létre vállalkozást erre az évi 2db-ra, majd szólj ha nyereséges lesz.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
A bicikli még olcsóbb. Netán öszvér. A célnak megfelelő járműveket kell venni. Tábornok bácsinak futkározni bőven elég a Vitara. Vettek is már talán vagy 500db-ot. A csapatoknak meg nem biztos hogy jó a Vitara, Hacsak nem akarsz valami ilyen torzszülöttet csinálni. Ez nem Hummwee katagória, ráadásul a Vitara még xrabb terepen mint a román csoda.
708bd1fa-dacia-duster-army-325255b225255d.jpg
a6636de48191660c604f160155cc6455.jpg

post-1311-0-69769900-1387905768.jpg


Ha még ebbe pakolsz is be pár dolgot meg bakát úgy fog ülni a hátulja mint buddha. A Vitarának 650kg a teherbírása, beül 4 Jóska az 400 kg, 50l benzin, egy ilyen monstrum a tetejére 100kg, meg még pár dolog a csomagtartóba és máris vége.
Ezt azért meghagynám annak a szövetségesünknek, ahol gyártják.:D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Amit leírtál talán a tokszerkezetekre igaz. A csó az jó minőségű acél. Meg egy pár alkatrész még az M4 ben is. A csógyártás nem az alapanyagul szolgáló acél kohászati úton való előállítása, hanem abból az anyagból történő megmunkálás jellemzően speciális csó kovácsoló géppel vagy gyengébb minőségnél fúrással.
Azért írtam, hogy a cső hozott anyagból lesz, valószinüleg a CZ saját kohászatából.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Magyarán akkor volna rá szükség ha vásárolna a HM mondjuk évi 2-300 db aknavetőt. Úgy legalább napi 1db-ot legyártanának valami kisebb csarnokban úgy kb 4-5 melóssal meg mérnökkel összesen. Ehelyett vásárolt a HM 60 darab aknavetőt 30 év alatt, az pedig évi 2! db. Ha gondolod lépd meg a dolgot, hozz létre vállalkozást erre az évi 2db-ra, majd szólj ha nyereséges lesz.
Látom nem érted, de ez az én hibám. Az av. gyártást azért hoztam fel példaként, MERT AZ A LEGEGYSZERŰBB. Egy üzem, amelyi gyalogsági, kedvedért kézi fegyvert tud gyártani, sok mindenre képes. Pl av-re, gpu-ra, pi, gpi stb. A piacon ezek ráadásul eladhatóak. Még az olyan szemetek is mint a Spanyol EXPAL av-k, amit jó drágán kellett megvenni, de lagalább hamar tönkremegy.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
Én inkább valami ilyen alvázra építenék fegyvert személyzettel:

18305.jpg
maxresdefault.jpg

Ilyenre meg személyzet nélkül távirányítással ,ami lehet mondjuk kábeles is, az nem zavarható. Értelem szerűen kb ZU-23, Tow, Mistral kategóriájú fegyverekkel. De lehet belőle akár európai "humánus" dzsihádmobilt is csinálni városi környezetre, vagy felderítő, bemérő, radar, vagy zavaró, hírközlő, továbbjátszó (erre mivel távirányított kimondottan alkalmas) eszközök alváza lehetne.
25840942_640x480_1521649933.jpg
h-K_p0306.jpg
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Amit írtál önnmagában 1 milliárd EUR.
A tankok mellé még kell kb. u.annyi IFV, tamogató járművek, mobil tüzérség, lőszer és az emberek...
Ez így együtt alaphangon min. 2.5 milliárd EUR (de inkább több...)
Szerinted mennyire reális?
Boven realis, csak nem egy even belul, hanem kb 3 ev alatt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ezzel vitáznék. Ezek az eszközök sorozott hadseregnek, annak igényeire, és legfőképp a KIKÉPZÉSben meglévő korlátoknak megfelelően készültek. Bárki minimális előképzettség mellett is meg tudja tanulni a kezelésüket.
2évnyi sorkatonai kiképzéssel számolva.És nem éppen a jolképzettség ccsúcsára számitottak-hanem magas veszteségekre.Tartalékos-területvédelmi miliciánál felejsd el a BTR,D20 kategóriát.Ezek a reguláris haderőnek valók.Lehet jolképzett sorköteles haderőt létrehozni,2-3 éves szolgálati idővel,minimum 2 évente 1hónapnyi intenziv emlékeztető gyakorlatozással.Na,ez Izrael,nem Magyarország.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
2évnyi sorkatonai kiképzéssel számolva.És nem éppen a jolképzettség ccsúcsára számitottak-hanem magas veszteségekre.Tartalékos-területvédelmi miliciánál felejsd el a BTR,D20 kategóriát.Ezek a reguláris haderőnek valók.Lehet jolképzett sorköteles haderőt létrehozni,2-3 éves szolgálati idővel,minimum 2 évente 1hónapnyi intenziv emlékeztető gyakorlatozással.Na,ez Izrael,nem Magyarország.
Annak idején a szakalap kiképzés 3 hónap volt. Ennyi elegendő az alap jártasságok megszerzéséhez. A 2 év szolgálat alatt csináltak ám sok mindent, sok feleslegeset is. Népgazdasági munka a TSZ paraszt helyett stb stb.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Amugy, illusztralni, hogy mire van penz, ha van akarat is:
Tegyuk fel, hogy egyetlen szazalekpontal tobb lenne a koltsegvetes hianya (igy is csak 3% lenne, ami meg nem szegne meg az EU-s stabilitasi paktumot, sok EU-s orszag orulne ilyennek). Ebbol az extra osszegbol aztan csak a seregre koltenenek (mivel ez extra penz, mehetne mind a seregre). Ekkor 392.000.000.000 (392 milliard) PLUSZ penz lenne vasarlasokra. Na az hany tankhadosztaly lenne pluszban? :)
(Mivel Mo nagyon olcson kap hitelt, gond nelkul meg is lehetne csinalni es meg igy is csokkene az allamadossag, mivel 4% most a gazdasagi novekedes.)
Ezt a rovid kis okfejtest azok kedveert irtam, akik azt hiszik, hogy partucat nehezvassal lehet csak szamolni 2026-ra. (Es ez ugye egyetlen evre vonatkozna csak)
https://tradingeconomics.com/hungary/government-budget
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Annak idején a szakalap kiképzés 3 hónap volt. Ennyi elegendő az alap jártasságok megszerzéséhez. A 2 év szolgálat alatt csináltak ám sok mindent, sok feleslegeset is. Népgazdasági munka a TSZ paraszt helyett stb stb.
Szerintem csak akkor, ha van rendszeres szintentartas is. De lehet, hogy meg igy is a profi sereg tartalekaba kellene a BTR-t tenni, nem a tartalekosoknak, azoknak inkabb RPG, karabely, stb valo. De lehet tevedek.