A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 907
65 816
113
Én inkább valami ilyen alvázra építenék fegyvert személyzettel:

18305.jpg
maxresdefault.jpg

Ilyenre meg személyzet nélkül távirányítással ,ami lehet mondjuk kábeles is, az nem zavarható. Értelem szerűen kb ZU-23, Tow, Mistral kategóriájú fegyverekkel. De lehet belőle akár európai "humánus" dzsihádmobilt is csinálni városi környezetre, vagy felderítő, bemérő, radar, vagy zavaró, hírközlő, továbbjátszó (erre mivel távirányított kimondottan alkalmas) eszközök alváza lehetne.
25840942_640x480_1521649933.jpg
h-K_p0306.jpg
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Amit írtál önnmagában 1 milliárd EUR.
A tankok mellé még kell kb. u.annyi IFV, tamogató járművek, mobil tüzérség, lőszer és az emberek...
Ez így együtt alaphangon min. 2.5 milliárd EUR (de inkább több...)
Szerinted mennyire reális?
Boven realis, csak nem egy even belul, hanem kb 3 ev alatt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ezzel vitáznék. Ezek az eszközök sorozott hadseregnek, annak igényeire, és legfőképp a KIKÉPZÉSben meglévő korlátoknak megfelelően készültek. Bárki minimális előképzettség mellett is meg tudja tanulni a kezelésüket.
2évnyi sorkatonai kiképzéssel számolva.És nem éppen a jolképzettség ccsúcsára számitottak-hanem magas veszteségekre.Tartalékos-területvédelmi miliciánál felejsd el a BTR,D20 kategóriát.Ezek a reguláris haderőnek valók.Lehet jolképzett sorköteles haderőt létrehozni,2-3 éves szolgálati idővel,minimum 2 évente 1hónapnyi intenziv emlékeztető gyakorlatozással.Na,ez Izrael,nem Magyarország.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
2évnyi sorkatonai kiképzéssel számolva.És nem éppen a jolképzettség ccsúcsára számitottak-hanem magas veszteségekre.Tartalékos-területvédelmi miliciánál felejsd el a BTR,D20 kategóriát.Ezek a reguláris haderőnek valók.Lehet jolképzett sorköteles haderőt létrehozni,2-3 éves szolgálati idővel,minimum 2 évente 1hónapnyi intenziv emlékeztető gyakorlatozással.Na,ez Izrael,nem Magyarország.
Annak idején a szakalap kiképzés 3 hónap volt. Ennyi elegendő az alap jártasságok megszerzéséhez. A 2 év szolgálat alatt csináltak ám sok mindent, sok feleslegeset is. Népgazdasági munka a TSZ paraszt helyett stb stb.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Amugy, illusztralni, hogy mire van penz, ha van akarat is:
Tegyuk fel, hogy egyetlen szazalekpontal tobb lenne a koltsegvetes hianya (igy is csak 3% lenne, ami meg nem szegne meg az EU-s stabilitasi paktumot, sok EU-s orszag orulne ilyennek). Ebbol az extra osszegbol aztan csak a seregre koltenenek (mivel ez extra penz, mehetne mind a seregre). Ekkor 392.000.000.000 (392 milliard) PLUSZ penz lenne vasarlasokra. Na az hany tankhadosztaly lenne pluszban? :)
(Mivel Mo nagyon olcson kap hitelt, gond nelkul meg is lehetne csinalni es meg igy is csokkene az allamadossag, mivel 4% most a gazdasagi novekedes.)
Ezt a rovid kis okfejtest azok kedveert irtam, akik azt hiszik, hogy partucat nehezvassal lehet csak szamolni 2026-ra. (Es ez ugye egyetlen evre vonatkozna csak)
https://tradingeconomics.com/hungary/government-budget
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Annak idején a szakalap kiképzés 3 hónap volt. Ennyi elegendő az alap jártasságok megszerzéséhez. A 2 év szolgálat alatt csináltak ám sok mindent, sok feleslegeset is. Népgazdasági munka a TSZ paraszt helyett stb stb.
Szerintem csak akkor, ha van rendszeres szintentartas is. De lehet, hogy meg igy is a profi sereg tartalekaba kellene a BTR-t tenni, nem a tartalekosoknak, azoknak inkabb RPG, karabely, stb valo. De lehet tevedek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Annak idején a szakalap kiképzés 3 hónap volt. Ennyi elegendő az alap jártasságok megszerzéséhez. A 2 év szolgálat alatt csináltak ám sok mindent, sok feleslegeset is. Népgazdasági munka a TSZ paraszt helyett stb stb.
Nem is volt egy élvonalbeli haderő az MN.
Olyan ez mint a jogositvány.Mikor megkapja a tanonc,még messze van a gyakorlott,jó soförtöl.Gyakorlat nélkül meg soha nem is lesz jó soför.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 959
18 457
113
Annak idején a szakalap kiképzés 3 hónap volt. Ennyi elegendő az alap jártasságok megszerzéséhez. A 2 év szolgálat alatt csináltak ám sok mindent, sok feleslegeset is. Népgazdasági munka a TSZ paraszt helyett stb stb.

Nem volt egységes szinvonalon a Néphadsereg kiképzése, ezt itt is kitárgyaltuk már többször. Én Szombathelyen, szinte megállás nélkül harcászkodtam, lőttem, gyakorlatoztam. 1 hónap alap kiképzés után jött az úgynevezett 4 hónapos báziskiképzés. Ez volt a szakkiképzés. Utána a maradék egy évemben folyamatos volt az amit az elején írtám. Egyszer volt néhány hét mezőgazdasági munka, a többi mind csak katonai tevékenység. Nyílván ez nem volt jellemző minden alakulatra, csak a kiemelt magasabbegységekre. De ezeknél képződött az évek során annyi jól képzett, leszerlet katona, hogy elég szép számú, kiképzett tartalékosa volt a Néphadseregnek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 959
18 457
113
Ezzel vitáznék. Ezek az eszközök sorozott hadseregnek, annak igényeire, és legfőképp a KIKÉPZÉSben meglévő korlátoknak megfelelően készültek. Bárki minimális előképzettség mellett is meg tudja tanulni a kezelésüket.

Kis országok esetében, a háborúkat, sorozott katonák vívják, a hivatásos katonákkal vállvetve. Mi nem tudunk 150.000 fős hadi létszámra feltöltött profi haderőt kiállítani.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Tekintve, hogy a modern kézifegyver alumínium meg kompozit műanyag ezért az acél nem igazán játszik. Amúgy csőfúró gépsort, alkatrész marósort satöbbi. Acélművet nem fognak felhúzni hozzá. Az cső biztosan hozott anyagból lesz.

Azért ne misztifikáljuk már úgy túl ezt a puskacső-gyártást. A törökök olasz meg német licencek alapján tudnak vadászpuskákat gyártani? Egy 30-06 vagy 300 WinMag kaliber nehogymár kevésbé vegye igénybe a cső és zárszerkezet anyagát mint a 7,62x39 vagy 308Win. Ez nekem valahogy nem tiszta. A FÉG tudott fegyvercsövet gyártani? Mi több rohadt pontos és hosszú élettartamú csövet 50 évvel ez előtt? Alapanyag. Egy karabély csövéhez hány kiló acél kell? A bren2 zárszerkezetének kialakításához hány kiló acél kell? A tokhoz mennyi aluminium kell? Nehogy már az a pár tonna acél meg aluminum legyen kérdés ami ehhez szükséges!
A mai CNC-világban mindez csak alapanyag meg akarat kérdése. És a legfontosabb az lenne, hogy ami mienk az a mienk és senki másé. Ha legalább a kézifegyver és aknavető gyártást meg tudja oldani Magyarország saját kútfőből, már nincs úgy kiszolgáltatva az ország. Mindehhez némi robbanóanyag meg lőszer kapacitás, amihez Balatonfűzfőn szinte minden adott csak a talján tulajt kéne elkergetni, és valami jó máris megvalósult.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 059
113
Kis országok esetében, a háborúkat, sorozott katonák vívják, a hivatásos katonákkal vállvetve. Mi nem tudunk 150.000 fős hadi létszámra feltöltött profi haderőt kiállítani.
De talán 40.000-re igen. A finn rendszer (6 hónapig sorkatonák, de intenzív a kiképzés) nekem szimpatikus. Az évente bevonultatható fiatal férfiak becsült száma nálunk ~ 60.000 (wikipedia). Ha ennek tizedét vagy ötödét veszem, az évente 6-12.000 kiképzett tartalékos. Persze nem vagyok szakember, csak hangosan töprengek.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
De talán 40.000-re igen. A finn rendszer (6 hónapig sorkatonák, de intenzív a kiképzés) nekem szimpatikus. Az évente bevonultatható fiatal férfiak becsült száma nálunk ~ 60.000 (wikipedia). Ha ennek tizedét vagy ötödét veszem, az évente 6-12.000 kiképzett tartalékos. Persze nem vagyok szakember, csak hangosan töprengek.
Az a 60000 kevesebb mint 50000. 1998 óta 100000 alatti a születések száma, ugye ezt kell kb. felezni(fiúk,lányok). Ha 18 évvel számolok akkor kb. a 2000-ben születettek lehetnek bevonultathatók jelenleg, akkor 97597-en születtek. 2010-től meg már 90000 körüli ez a szám. Ebben nincs benne az elvándorlás.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarország_népessége
 
  • Tetszik
Reactions: endre

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Kis országok esetében, a háborúkat, sorozott katonák vívják, a hivatásos katonákkal vállvetve. Mi nem tudunk 150.000 fős hadi létszámra feltöltött profi haderőt kiállítani.

Annak idején Gödöllőn sok jó cimborám volt az egyetem mérnöktiszti karának hallgatói közül. No amikor a sorkatonaság kontra zsoldos-sereg kérdéséről beszélgettünk pont az egyik ejtőernyő-őrült barátom (D. Gyula, akkoriban főhadnagy úr a flottillánál) azt mondta, hogy a 2000es évek elejének műszaki színvonalán egy újonc kiképzése 6-8 hónap. Ez alatt intenzíven meghajtva a gyereket bele lehet sulykolni a műszaki és harcászati alapokat amennyiben a megfelelő adottságú újonc a megfelelő helyre kerül. Minden további idő csak pazarlás, mert újat nem tudsz tanítani neki (nem lehet cél profi műszaki ismeretekkel rendelkező hivatásos szintjére felhozni mert ahhoz nem 8 hónap de három-négy év iskola kell) és egy idő után csak arra fog hajtani hogyan sumákolja el a gyakorlatokat. Ha viszont 8 hónap után hazaengeded és évente berántod 2-szer két hétre máris többet tudsz kifacsarni belőlle, mert működni fog a civil élet monotonitását megtörő faktor. Nem tudom, hogy a Gyulának igaza volt vagy se, de szerintem ez a rendszer lehet hogy effektív tudna lenni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Annak idején Gödöllőn sok jó cimborám volt az egyetem mérnöktiszti karának hallgatói közül. No amikor a sorkatonaság kontra zsoldos-sereg kérdéséről beszélgettünk pont az egyik ejtőernyő-őrült barátom (D. Gyula, akkoriban főhadnagy úr a flottillánál) azt mondta, hogy a 2000es évek elejének műszaki színvonalán egy újonc kiképzése 6-8 hónap. Ez alatt intenzíven meghajtva a gyereket bele lehet sulykolni a műszaki és harcászati alapokat amennyiben a megfelelő adottságú újonc a megfelelő helyre kerül. Minden további idő csak pazarlás, mert újat nem tudsz tanítani neki (nem lehet cél profi műszaki ismeretekkel rendelkező hivatásos szintjére felhozni mert ahhoz nem 8 hónap de három-négy év iskola kell) és egy idő után csak arra fog hajtani hogyan sumákolja el a gyakorlatokat. Ha viszont 8 hónap után hazaengeded és évente berántod 2-szer két hétre máris többet tudsz kifacsarni belőlle, mert működni fog a civil élet monotonitását megtörő faktor. Nem tudom, hogy a Gyulának igaza volt vagy se, de szerintem ez a rendszer lehet hogy effektív tudna lenni.
Szerintem igaza volt meg nem is.Ha a haditechnika gyakorlótéren való biztonságos kezelésénsk készségét veszem,igen.Ha a bármikor hatékonnyan harcbavethető modern gépesitett haderőhöz mérem,szerintem kevés.Meg kell tanulni minden évszakban készségszinten kezelni,harchrlyzetben bevethető mértékben kezelni a teknyikát,és az alkalmazást.Ahoz 8hónap kevés,egy modern összfegyverzeti haderőben
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113