A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 836
113
Bocsi, de azt hiszem Csepel Cs-130 volt a típusjele annak a rajgépkocsinak, amin anno a gépkocsizó lövészek kerültek szállításra még az általad írt 30 évnél jóval régebben, de már a II. VH utáni hadseregben.

Közben találtam is egy anyagot róla a neten, belinkelem, bár még én sem olvastam:


http://epa.oszk.hu/02700/02735/00082/pdf/EPA02735_katonai_logisztika_2016_2_282-297.pdf

Csepel D-344, volt a Néphadseregben, ráfért egy szakasz simán. Nem rajgépkocsi volt. Akkor amikor már nem szükségmegoldások voltak, mint az általad leírt típus. Mert már megvolt a PSZH és a BMP.1. Amit említettél, az a páncélozott szállító és harcjárművek alőtt lehetett. Nyílván azért, mert akkor még nem volt páncélozott eszközünk erre a célra rendszeresítve.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nos, felvilágosítalak. Ilyesmi hogy rajgépkocsi, a világháborúban volt, egyfelől a Német haderőben, illetve a Magyar királyi Honvédségben. Nálunk a Botond volt az, a németeknél több típus is látezett. Anno, a Néphadseregünkben sem volt ilyesmi már, nem is hallottuk ezt az elnevezést, úgy 30 éve egykoron. Akkor ott voltak a platós teherautók, a katonák szállítására, ha nem hadgyakorlat, kiképzés volt aktuálisan. Illetve kis számban Ikarus buszok. Ma egyértelmű, nem véletlenül vettünk 100-as tételben buszt. Kiképzésen, hadgyakorlaton, ne adj isten éles harci bevetésen, a rredszeresített harcjárműveken megyünk, mert bizony azzal is kell menni. Ma nincs a hadrendben olyan, hogy gépkocsizó lövész. Volt ilyen, egészen a PSZH megjelenéséig, mert addig nem volt APC a Honvédségben. Azonban ott sem rajgépkocsi volt, hanem platós Csepel, a 60-as években. Arra meg felment egy egész szakasz, nem egy raj. Tehát az sem volt egészséges. Nem véletlenül lett PSZH, majd a BMP-1.
Anno a konyhanyelvben rajgaznak hivták pl a GAZ69 könnyű terepjáró gépjárművet.De az UAZ is volt tisztelve pkUAZ és rajkocsi néven is.Tehát a mrcédesz g kategria nemhivatalos megnevezés a rajkocsi,és bár eszerint már kikopott ez a szleng a használatbol,de azért szerintem elégé érthető ma is.És erre a kategriára ma is szükség van minden seregnek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 836
113
Csepel D-344, volt a Néphadseregben, ráfért egy szakasz simán. Nem rajgépkocsi volt. Akkor amikor már nem szükségmegoldások voltak, mint az általad leírt típus. Mert már megvolt a PSZH és a BMP.1. Amit említettél, az a páncélozott szállító és harcjárművek alőtt lehetett. Nyílván azért, mert akkor még nem volt páncélozott eszközünk erre a célra rendszeresítve.

http://www.csepel-sziget.hu/wordpress/files/teherauto/d344.htm
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 836
113
Anno a konyhanyelvben rajgaznak hivták pl a GAZ69 könnyű terepjáró gépjárművet.De az UAZ is volt tisztelve pkUAZ és rajkocsi néven is.Tehát a mrcédesz g kategria nemhivatalos megnevezés a rajkocsi,és bár eszerint már kikopott ez a szleng a használatbol,de azért szerintem elégé érthető ma is.És erre a kategriára ma is szükség van minden seregnek.

Ennyire mélyen nem mennék bele, hogy minek mi a szleng megnevezése. Viszont tény hogy ilyesmi, hogy raj gk már nincs és emlékeim szerint, a 80-as évek Néphadseregében sem voltak.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Melyik modernnek nevezett háborúban nem harcoltak gépesített kötelékek inkább ? Szerintem ahol voltak ilyen magasabb egységek, ott harcoltak is, pláne. Balkánon is a 90-es években, de leginkább most, a kelet ukrajnai konfliktus igazi, összfegvyernemi harc. Mármint ott ahol ,megvannak ezek az egységek, ott leginkább ők viszik a harc terhét, mert ők erre a legalkalmasabbak. Na ahol nincs, aki nem rendelkezik ilyen kötelákekkel, na ott persze, szükség alapján, mennek mindenfélével a harcba. Azonban ha tényleg haderőt akarunk, akkor nem mozdulhatunk félmegoldások felé. Egy országnak illik hogy legyen rendes hadereje.


Nos, akkor, látom szeretsz csípőből tüzelni és több hsz-ből kiragadni egy-egy gondolatot. Pld. Kelet Ukrajnában a MH-nél jóval nagyobb kötelékek mozognak. Álmodni lehet, hogy itt is lesznek ekkora kötelékek, de azt hiszem azt már nem érjük meg. Amit írtam, inkább értsed úgy, hogy nem elég készülni a konvencionális összfegyvernemi harcra (bár a jelenlegi helyzetnél ez is jobb lenne, mert itt már csak alegység töredékek vannak), hanem meg kell tudni védeni a hadtáplépcsőidet, szállító alakulataidat is Nem hagyhatod, hogy védtelen teherautókon szállítsák az utánpótlást, mert az manapság már nem érne a rendeltetési helyére csak békében. APC, meg IFV biztosítás az utánszállítás részére meg luxus. Valószínűleg soha nem lesz annyi korszerű ilyen eszközünk, hogy erre a feladatra is jusson...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nos, akkor, látom szeretsz csípőből tüzelni és több hsz-ből kiragadni egy-egy gondolatot. Pld. Kelet Ukrajnában a MH-nél jóval nagyobb kötelékek mozognak. Álmodni lehet, hogy itt is lesznek ekkora kötelékek, de azt hiszem azt már nem érjük meg. Amit írtam, inkább értsed úgy, hogy nem elég készülni a konvencionális összfegyvernemi harcra (bár a jelenlegi helyzetnél ez is jobb lenne, mert itt már csak alegység töredékek vannak), hanem meg kell tudni védeni a hadtáplépcsőidet, szállító alakulataidat is Nem hagyhatod, hogy védtelen teherautókon szállítsák az utánpótlást, mert az manapság már nem érne a rendeltetési helyére csak békében. APC, meg IFV biztosítás az utánszállítás részére meg luxus. Valószínűleg soha nem lesz annyi korszerű ilyen eszközünk, hogy erre a feladatra is jusson...
A legtöbb katonai járműcsaládnak van különböző mértékben páncélozott változata
p1183198.jpg
69ec5aedf47d8ce513ff8187d3c0df23.jpg

És vannak harctéri páncélozott szállitok is.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Csepel D-344, volt a Néphadseregben, ráfért egy szakasz simán. Nem rajgépkocsi volt. Akkor amikor már nem szükségmegoldások voltak, mint az általad leírt típus. Mert már megvolt a PSZH és a BMP.1. Amit említettél, az a páncélozott szállító és harcjárművek alőtt lehetett. Nyílván azért, mert akkor még nem volt páncélozott eszközünk erre a célra rendszeresítve.


És akkor most mi vele a gond? A háború után pont erre a célra lett kifejlesztve, pont úgy hívták, amit te próbálsz negligálni. Lényegtelen, hogy mi volt a Te soros korodban, de sanszos, hogy édesapád, ha lövész volt, akkor ismerte ezt a típust. Ha jól tudom "Kecske" volt a beceneve. Ez egy haditechnika történeti kérdés, slussz-passz. Úgy beszélsz, mintha a puska előtt a hideg szálfegyverek csak szükségmegoldások lettek volna. De bocsánat, hogy felhívtam a figyelmedet erre, látom nem kellett volna, mert tudomást sem akarsz róla venni, bár tudod a PSZH és a BMP-1 előtt is voltak más, rendszeresített haditechnikai eszközök...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A legtöbb katonai járműcsaládnak van különböző mértékben páncélozott változata
p1183198.jpg
69ec5aedf47d8ce513ff8187d3c0df23.jpg

És vannak harctéri páncélozott szállitok is.


Egyébiránt azt nem értem, ez mire lenne válasz? Mert nem ez a kérdés, hanem a MH felszerelése, fejlesztése. Nálam úgy merül fel ez a kérdés, ha már van ilyen járművekre igény, akkor nem lenne célszerű elgondolkozni, hogy hazai termékkel szerelkezzünk fel???? Amint látom, abban egyet értünk, hogy igény és feladat lenne, akkor miért ne???
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 836
113
És akkor most mi vele a gond? A háború után pont erre a célra lett kifejlesztve, pont úgy hívták, amit te próbálsz negligálni. Lényegtelen, hogy mi volt a Te soros korodban, de sanszos, hogy édesapád, ha lövész volt, akkor ismerte ezt a típust. Ha jól tudom "Kecske" volt a beceneve. Ez egy haditechnika történeti kérdés, slussz-passz. Úgy beszélsz, mintha a puska előtt a hideg szálfegyverek csak szükségmegoldások lettek volna. De bocsánat, hogy felhívtam a figyelmedet erre, látom nem kellett volna, mert tudomást sem akarsz róla venni, bár tudod a PSZH és a BMP-1 előtt is voltak más, rendszeresített haditechnikai eszközök...

Tévedésben lennél szerintem. Mert itt konkrét felvetés volt, miszerint ma is lenne létjogosultsága a Honvédségben egy ilyen eszköznek. Erre írtam én, hogy ma már nem. A vita lényeg ennyi, úgy gondolom. Te vetetted épp fel és celebra is támogatta az ötleted. Erre jöttek a válaszok, krissstől, duditól és tőlem, hogy nem. Ennyi történt csupán. Nincs jelentősége végül is az egyet nem értésünknek, semmi gond ezzel. Ezért van a fórum, hogy itt értekezzünk, akkor is ha nem értünk egyet.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 836
113
Egyébiránt azt nem értem, ez mire lenne válasz? Mert nem ez a kérdés, hanem a MH felszerelése, fejlesztése. Nálam úgy merül fel ez a kérdés, ha már van ilyen járművekre igény, akkor nem lenne célszerű elgondolkozni, hogy hazai termékkel szerelkezzünk fel???? Amint látom, abban egyet értünk, hogy igény és feladat lenne, akkor miért ne???

MRAP a válasz erre. Van nekünk is, annyi amennyi kell, misszióba. Ahol veszélyes utakon történhet közlekedés, szállítás. Itthon nem biztos hogy erre van igény. Harcba páncélozott harcjárműveken megyünk, szállítani meg saját területen szállítunk, nem az ellenséges vonalak mögött. Amennyiben egy másik ország megszállására készülünk, na akkor jól jöhet. Készül arra a Honvédség hogy megszállja valamelyik szomszédos országot ?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
MRAP a válasz erre. Van nekünk is, annyi amennyi kell, misszióba. Ahol veszélyes utakon történhet közlekedés, szállítás. Itthon nem biztos hogy erre van igény. Harcba páncélozott harcjárműveken megyünk, szállítani meg saját területen szállítunk, nem az ellenséges vonalak mögött. Amennyiben egy másik ország megszállására készülünk, na akkor jól jöhet. Készül arra a Honvédség hogy megszállja valamelyik szomszédos országot ?

Ez az érvelés elfogadhatatlan. A hadviselés egyre mozgáscentrikussá válása idején olyat hogy védett hazai hátország elég nehéz elképzelni... legalábbis nekem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 097
124 471
113
Egyébiránt azt nem értem, ez mire lenne válasz? Mert nem ez a kérdés, hanem a MH felszerelése, fejlesztése. Nálam úgy merül fel ez a kérdés, ha már van ilyen járművekre igény, akkor nem lenne célszerű elgondolkozni, hogy hazai termékkel szerelkezzünk fel???? Amint látom, abban egyet értünk, hogy igény és feladat lenne, akkor miért ne???
Ha csak szálltani akarsz, akkor egyértelműen a rába VZF a te géped.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Egyébiránt azt nem értem, ez mire lenne válasz? Mert nem ez a kérdés, hanem a MH felszerelése, fejlesztése. Nálam úgy merül fel ez a kérdés, ha már van ilyen járművekre igény, akkor nem lenne célszerű elgondolkozni, hogy hazai termékkel szerelkezzünk fel???? Amint látom, abban egyet értünk, hogy igény és feladat lenne, akkor miért ne???
Van "hazai" megoldás,páncélozott fülkés Rába.És megvan ennek is a fokoztaossága,elsősorban anyagi okokbol.Komondornak van duplafülkés platos változata,de túl drága utánszálitásra ilyesmivel felszerelni a logisztikai láncot.
rdo-3921_rdo3932_komondor.jpg

Ilyen célra egy teherautó kell,védett fülkével
m02007101300017.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 097
124 471
113
Ez az érvelés elfogadhatatlan. A hadviselés egyre mozgáscentrikussá válása idején olyat hogy védett hazai hátország elég nehéz elképzelni... legalábbis nekem.
Te szerintem arrra a szcenárióra gondolsz amikor a szakadárok Graddal rommá lőttek egy ukrán utánpótlás konvojt. Nos ilyen esetben a páncélozott rába VZF a nagyobb kapacitása miatt sokkal jobb döntés. Az MRAP-el az a gond főleg, hogy arra lett kifejlesztve hogy jelenlétet mutass felkelők ellen, városi környezetben. Ami nekünk kell, az egy moduláris értelmes méretekkel rendelkező platform ami egyaránt használható minimális páncélzattal felderítő, mentő, híradó, katonai rendész, műszaki kocsi feladatokra valamint páncél nélkül futkosni terepen. A G mercik ezt tudják, viszont a legózásuk macerásabb ezért vagyok az IVECO LMW mellett, ami sokkal jobban modulálható. Az utánpótlás védett szállítására pedig egy Rába VZF kaliberű jármű százszor alkalmasabb mint a komondor.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 097
124 471
113
Te szerintem arrra a szcenárióra gondolsz amikor a szakadárok Graddal rommá lőttek egy ukrán utánpótlás konvojt. Nos ilyen esetben a páncélozott rába VZF a nagyobb kapacitása miatt sokkal jobb döntés. Az MRAP-el az a gond főleg, hogy arra lett kifejlesztve hogy jelenlétet mutass felkelők ellen, városi környezetben. Ami nekünk kell, az egy moduláris értelmes méretekkel rendelkező platform ami egyaránt használható minimális páncélzattal felderítő, mentő, híradó, katonai rendész, műszaki kocsi feladatokra valamint páncél nélkül futkosni terepen. A G mercik ezt tudják, viszont a legózásuk macerásabb ezért vagyok az IVECO LMW mellett, ami sokkal jobban modulálható. Az utánpótlás védett szállítására pedig egy Rába VZF kaliberű jármű százszor alkalmasabb mint a komondor.
Remélem ezzel sikerült választ adni a felmerülő kérdésekre.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Remélem ezzel sikerült választ adni a felmerülő kérdésekre.


Nagyjából értelek. Azért csak nagyjából, mert utána kellene néznem pár dolognak, amire utaltál, de hihatő a sztori. Úgyhogy márcsak egy kérdésem marad. Te akkor -ha jól értem- egyáltalán nem tartasz szükségesnek akkor semelyik kialakítású Komondor járművet hazai katonai feladatokra? (Pedig hidd el jól jönnének, ha itt is lázadnának, mint a Dél Afrikai feketék.) De ez a szcenárió még talán odébb van...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 926
80 575
113
Nagyjából értelek. Azért csak nagyjából, mert utána kellene néznem pár dolognak, amire utaltál, de hihatő a sztori. Úgyhogy márcsak egy kérdésem marad. Te akkor -ha jól értem- egyáltalán nem tartasz szükségesnek akkor semelyik kialakítású Komondor járművet hazai katonai feladatokra? (Pedig hidd el jól jönnének, ha itt is lázadnának, mint a Dél Afrikai feketék.) De ez a szcenárió még talán odébb van...

Én nem az biztos.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 097
124 471
113
Nagyjából értelek. Azért csak nagyjából, mert utána kellene néznem pár dolognak, amire utaltál, de hihatő a sztori. Úgyhogy márcsak egy kérdésem marad. Te akkor -ha jól értem- egyáltalán nem tartasz szükségesnek akkor semelyik kialakítású Komondor járművet hazai katonai feladatokra? (Pedig hidd el jól jönnének, ha itt is lázadnának, mint a Dél Afrikai feketék.) De ez a szcenárió még talán odébb van...
A TEK-nek valamint a rendőrség bevetési egységeinek a kisebbik mehetne bőven. De katonai feladatokra nem, tartom szükségesnek, ha az a járműkategória be van töltve amit a korábbiakban leírtam kiegészítve egy modern APC-vel illetve kisebb mennyiségben IFV-vel (ami meg lesz)
 
  • Tetszik
Reactions: honved and szpg9

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nagyjából értelek. Azért csak nagyjából, mert utána kellene néznem pár dolognak, amire utaltál, de hihatő a sztori. Úgyhogy márcsak egy kérdésem marad. Te akkor -ha jól értem- egyáltalán nem tartasz szükségesnek akkor semelyik kialakítású Komondor járművet hazai katonai feladatokra? (Pedig hidd el jól jönnének, ha itt is lázadnának, mint a Dél Afrikai feketék.) De ez a szcenárió még talán odébb van...
Egyépként már a korai Casspirnak is vannak változatai
CasspirTFMPeruMejia%20(1).jpg
106mm-recoiless-rifle-640x442.jpg
Blesbok-640x360.jpg
Blesbok.jpg
Gemsbok.jpg

De ez még egy jval egyszerűbb,és olcsóbb jármű,mint a Komondo.De még ma is gyártják,mert jol bevált-és mert olcsó a maga nemében.
És nevezzük nevén,igen,számitani kéne a cigányproblémákra