A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Szerintem jól gondolod. A múltkor én írtam, hogy a Rába vett egy új kovácsoló gyártósort 9 milliárdért (én is a Rába Magazinban olvastam), ami lehet hogy nem jelent semmit a haditechnikai beszerzések szempontjából, de ha IFV-t akarsz gyártani mindenképpen előny ha van és ha hozzáveszed azt, hogy a Rába és a KMW között sok éve van együttműködés, egymás alkatrészbeszállítói (szintén a Magazinban olvastam) akkor ne lenne nagy meglepetés ha KMW termék lenne az IFV is ráadásul ahogy a Leo2 és a Pzh beszerzés is gyakorlatilag teljes körű támogatást élvez (ami ha belegondolsz nagy dolog nálunk ahol mindig mindenki kritizál mindent, elég ha visszalapozol néhányat és látni fogod, hogy abból a rövid javaslatból, hogy a polgári sportlövészek kaphatnának engedélyt maroklőfegyverre ha vállalják a tartalékos szolgálatot néhányan mit ki nem hoztak, hihetetlen), ezek a világ egyik legkorszerűbb, élvonalbeli haditechnikai termékei. A Leo2, Pzh viszonylag alacsony darabszáma miatt nem hiszem, hogy megérné a gyártás hazai kiépítése, de 4-500 Puma vagy Boxer gyártása már messzemenően megérné idehaza. Arról nem beszélve, hogy hatalmas tapasztalati tudás halmzódna fel a Rábánál a gyártás során amit később más termékek gyártása során is kamatoztathatna.
Látjátok, kb erről beszéltem, hogy mindenki erőlteti itt az IFV-zést meg APC-zést, mintha nem lenne magyar megfelelője, vagy az sokkal hosszabb lenne, esetleg lenne itt egy külföldi, akinek mindenki megakar felelni. Minek? A Gyhj meg a pszh csak egy, azaz 1 betűvel hosszabb.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen, nekem 30-40-szeres ár jött ki a támadás-védekezés költségeinek különbségére, 100%-os védelmet feltételezve.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az aktív védelemre költeni hiábavaló dolog, az ellenség csak megduplázza az ATACMS indítók és rakéták számát és már ezzel csődbe vitt minket. Ezen a áron már atomfegyvert is fejleszthetünk, annak jóval nagyobb elrettentő ereje van, mint egy SAM-ABM rendszernek.

Egyetértek.
Csak van egy olyan egyezmény, amely 300 km hatótávban és 500 kg TNT robbanótöltetben maximálja az eladható/licenszgyártásba adható BM rendszerek főbb paramétereit. (ezért kapott Románia is "csak" ATACMS-t)
Ebből az következik, hogy
  1. találunk egy olyan országot, aki elad nekünk ennél nagyobb teljesítményű BM rendszert, vagy
  2. megelégedünk a fenti paraméterrel rendelkező BM rendszer licenszének megvásárlásával, és azt 1 fokozattal továbbfejlesztve kifejlesztünk egy 1500 km/1 T paraméterű közepes hatótávolságú BM rendszert.
Valójában egy korszerübb légvédelmi rendszernek elvileg képesnek kell lennie a rövidebb lábú BMek elháritására.Csak aztán valahogy egy valóban korszerű BM ellen mégsem olyan egyszerű ez.A sokásos kard és pajzs versenye.
Komoly,korszerű BM gyártására mi meg nem vagyuunk jelenleg képesek.Még a sima sorozatvető rakéta gyártásához is fel kéne gyürni az ingújját.
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 399
2 673
113
Nagyon nem.
És édes istenem, megint elég volt csak belenézni a kommentekbe...
Kedves Molni.

Ne mond már, hogy korszerű, pontos, többféle fejrésszel ellátható rakétás rendszer butaság. Még csak nem is tíltott néhány 100 km-ig. Ki is tudjuk fizetni ( Leo 2A7+ után pláne látni a szándékot)
Persze nagyos sok mindenre szükség lenne, ami most nincs. De ez is kell! Tudod mi a legjobb védekezés!!!
Ha nincs kardunk, akkor minek pajzs?
Felhúztam magam...
 
M

molnibalage

Guest
Kedves Molni.

Ne mond már, hogy korszerű, pontos, többféle fejrésszel ellátható rakétás rendszer butaság. Még csak nem is tíltott néhány 100 km-ig. Ki is tudjuk fizetni ( Leo 2A7+ után pláne látni a szándékot)
Persze nagyos sok mindenre szükség lenne, ami most nincs. De ez is kell! Tudod mi a legjobb védekezés!!!
Ha nincs kardunk, akkor minek pajzs?
Felhúztam magam...
És ezek közül melyik volt igaz a kiszórt szutyok SCUD-okra? Egyik sem. Lehetett volna ilyet varázsolni belőlük? Nem.
Egyesek meg erről az ökörségről fantáziálnak.

Most mondjam, hogy felhúztam magam? Szövegértelmezésből 0.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
És ezek közül melyik volt igaz a kiszórt szutyok SCUD-okra? Egyik sem. Lehetett volna ilyet varázsolni belőlük? Nem.
Egyesek meg erről az ökörségről fantáziálnak.

Most mondjam, hogy felhúztam magam? Szövegértelmezésből 0.
Nem kell írnod, minden hozzászólásodban tudtunkra adod, hogy felhúztak. Olyan vagy mint Celebra a rendszerszintű változásával. Neki se kell mondania, tudjuk. :)
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 399
2 673
113
És ezek közül melyik volt igaz a kiszórt szutyok SCUD-okra? Egyik sem. Lehetett volna ilyet varázsolni belőlük? Nem.
Egyesek meg erről az ökörségről fantáziálnak.

Most mondjam, hogy felhúztam magam? Szövegértelmezésből 0.
Fel lehetett volna húzni komoly szintre.
Persze erre egyesek mindig azt hozzák fel, hogy minek a trabiba lcd kijelző...
De olcsó, gyors és hasznos pedig.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen, nekem 30-40-szeres ár jött ki a támadás-védekezés költségeinek különbségére, 100%-os védelmet feltételezve.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az aktív védelemre költeni hiábavaló dolog, az ellenség csak megduplázza az ATACMS indítók és rakéták számát és már ezzel csődbe vitt minket. Ezen a áron már atomfegyvert is fejleszthetünk, annak jóval nagyobb elrettentő ereje van, mint egy SAM-ABM rendszernek.

Egyetértek.
Csak van egy olyan egyezmény, amely 300 km hatótávban és 500 kg TNT robbanótöltetben maximálja az eladható/licenszgyártásba adható BM rendszerek főbb paramétereit. (ezért kapott Románia is "csak" ATACMS-t)
Ebből az következik, hogy
  1. találunk egy olyan országot, aki elad nekünk ennél nagyobb teljesítményű BM rendszert, vagy
  2. megelégedünk a fenti paraméterrel rendelkező BM rendszer licenszének megvásárlásával, és azt 1 fokozattal továbbfejlesztve kifejlesztünk egy 1500 km/1 T paraméterű közepes hatótávolságú BM rendszert.
Nekünk a brazilok
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen, nekem 30-40-szeres ár jött ki a támadás-védekezés költségeinek különbségére, 100%-os védelmet feltételezve.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az aktív védelemre költeni hiábavaló dolog, az ellenség csak megduplázza az ATACMS indítók és rakéták számát és már ezzel csődbe vitt minket. Ezen a áron már atomfegyvert is fejleszthetünk, annak jóval nagyobb elrettentő ereje van, mint egy SAM-ABM rendszernek.

Egyetértek.
Csak van egy olyan egyezmény, amely 300 km hatótávban és 500 kg TNT robbanótöltetben maximálja az eladható/licenszgyártásba adható BM rendszerek főbb paramétereit. (ezért kapott Románia is "csak" ATACMS-t)
Ebből az következik, hogy
  1. találunk egy olyan országot, aki elad nekünk ennél nagyobb teljesítményű BM rendszert, vagy
  2. megelégedünk a fenti paraméterrel rendelkező BM rendszer licenszének megvásárlásával, és azt 1 fokozattal továbbfejlesztve kifejlesztünk egy 1500 km/1 T paraméterű közepes hatótávolságú BM rendszert.
Meglógott a hsz többi része?
Nekünk a brazilok valamiért félbemaradt ASTROS III rendszere lenne nekünk ideállis.Csak a 127es konténert 122milisre cserélve.300km-es hatótáv nekünk elég.Volt róla hir,hogy befejezik a fejlesztést,de azóta ujra csönd van körülötte
 
M

molnibalage

Guest
Fel lehetett volna húzni komoly szintre.
Persze erre egyesek mindig azt hozzák fel, hogy minek a trabiba lcd kijelző...
De olcsó, gyors és hasznos pedig.
Hogyan? Ki által? Miből? Minek?

Nem értem, hogy ha szerinted felhúzható, akkor az oroszok miért alkottak meg azóta két új BM generációt.
Kb. annyira reális a kijelentésed, mint Ladából F1 autót építeni. Hogy a frászkarikába értél el volna kb. két nagyságrenddel kisebb CEP-et? Hm...?

Egy BM az soha nem olcsó.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Kellett egy kicsit gondolkodnom, mit béemeztek, de aztán csak rájöttem, hogy még mindig ciki a magyar magyarok közt egy magyar oldalon, és ballisztikus rakétára gondoltatok igazából. Sz*r is az, ha az embernek már a gondolatai is angolul vannak.

Más.

Benne leszünk az „űrhadsereg” fejlesztésében
"Izgalmasabban hangzik annak a vezető nélküli szárazföldi járműnek a kifejlesztése, amelynek alkalmasnak kell lennie a szállítási feladatokon túl a megfigyelésre, drónok reptetésére is. A fejlesztésért Magyarországon kívül Észtország, Belgium, Csehország, Spanyolország, Lettország, Finnország, Hollandia és Lengyelország vállalt felelősséget. Nagyon leegyszerűsítve egy kis méretű, tankra, páncélozott harci járműre hasonlító szerkezetet kell elképzelni, amely önállóan képes tájékozódni, vagy távolról irányítható. Ausztria, Franciaország, Horvátország és Magyarország vállalta a kémiai-, biológiai- és nukleáris riasztórendszer kidolgozását. Ennek érzékelnie kell minden vegyi-, biológiai-, vagy nukleáris szennyezést az Unió területén, így értelemszerűen katasztrófavédelmi feladatokat is ellát majd. A rendszer részei lesznek a vezető nélkül működő, érzékelőkkel felszerelt földi-, és légi járművek is.
Más országok mellett Magyarország is részt vesz annak a közös uniós platformnak a kifejlesztésében, amely képes lesz a kibertámadások elhárítására. A program kiemelt fontosságú, hiszen a kibertámadások a 21. századi hadviselés egyik legfontosabb elemévé váltak és a platform olyan közös képességek, adatbázisok megalkotását feltételezi, amelyek a lehető legérzékenyebb adatokat tartalmazzák."
https://nepszava.hu/3019994_benne-leszunk-az-urhadsereg-fejleszteseben
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ezt nem tudom olvastátok-e a kelet európai AFV beszerzésekről szól:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2017/11/eastern-european-afv-program-updates.html

Az elején a szlovák patriaról beszél aztán meg arról hogy a románok ugyan azt játszák most a németekkel az Agilis program kapcsán mint amit a helikoptereknél művelnek a franciákkal. Nem akarózik megjönni az ígért Agilis rendelés a Rheinmetall-hoz.
A legvégén van egy érdekes rész a Cseh puma besszezésről:
"As detailed by the Czech military news website/blog Armádní Noviny, the negotiations on buying the Puma IFV are going on. The main German companies responsible for developing and manufacturing the Puma have met with representatives of more than 30 potential Czech partner companies in the Diplomat hotel in Prague to discuss possible work-share and future cooperation in the military vehicle industry. According to PSM Projekt System & Management GmbH, the joint-venture between Krauss-Maffei Wegmann (KMW) and Rheinmetall that manages the Puma project, a cooperation in the manufacturing process of the Puma IFV would result in a gain of know-how and could also lead to future cooperations in projects like the Boxer APC, the Leopard 2 main battle tank and the Panzerhaubitze 2000, vehicles that the Czech Army might want to buy in the future."

Már volt róla szó hogy még a Puma helyi gyártását is felajánlották nekik de nekem úgy tűnik mintha emelték volna a tétet. Most már jövőbeni együttműködésről beszélnek a Boxer, Leo2 valamint PZH2000 esetében is, amit úgy tűnik szintén vásárolni akarnak a Csehek.
Hát meg kell hagyni nagyon tudnak alkudni... ha valaki komolyan gondolja a Magyar hadiipar feltámasztását szerintem kb kész a recept... be kell lengetni 200 db ifv vételét nekem úgy tűnik a Németek ilyen darabszám esetén már elég kedvező együttműködést ajánlanak gyártásra valamint fejlesztésre.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 905
65 806
113
Fel lehetett volna húzni komoly szintre.
Persze erre egyesek mindig azt hozzák fel, hogy minek a trabiba lcd kijelző...
De olcsó, gyors és hasznos pedig.
Az egyik legelső dolga volt a nyugatnak hogy kivegye a kezünkből (nem csak a mienkbol) a nukleáris robbanofejet,raketakat hordozni képes eszközöket. VSz felbomlása után ez a félelem a részükről valamennyire érthető is volt, hiszen elég zavaros dolgok voltak nem egy friss függetlenné vált K európai országban. Szerintem "megkérték minket" vagy még fizettek is a megsemmisitest. Nekem tulajdonkepp nem is ezzel van bajom, igaz sajnálom a technikát, meg a Mazokat, és múzeumba tényleg rakhattunk volna belőle, vagy cserebere más külföldi múzeummal ezért azért. Nekem csak az az oromkodes visszataszító ami a filmből kihallatszik. Meg a tűzijáték.
 
M

molnibalage

Guest
Az egyik legelső dolga volt a nyugatnak hogy kivegye a kezünkből (nem csak a mienkbol) a nukleáris robbanofejet,raketakat hordozni képes eszközöket. VSz felbomlása után ez a félelem a részükről valamennyire érthető is volt, hiszen elég zavaros dolgok voltak nem egy friss függetlenné vált K európai országban. Szerintem "megkérték minket" vagy még fizettek is a megsemmisitest. Nekem tulajdonkepp nem is ezzel van bajom, igaz sajnálom a technikát, meg a Mazokat, és múzeumba tényleg rakhattunk volna belőle, vagy cserebere más külföldi múzeummal ezért azért. Nekem csak az az oromkodes visszataszító ami a filmből kihallatszik. Meg a tűzijáték.
A nyugat is tudta, hogy semmiféle harci részünk nincs hozzá és ez fel sem merülhetett, hiszen az NNPT-t is aláírtuk és ellenőrizték is. Lehet, hogy megkértek miket, de kb. whatever volt főleg, hogy önkéntesen toltuk.

Egyébként a videó kommentek között is ott van, már a robbantásos show előtt évekkel használhatatlanná lett téve a technika. A robbantásos show előtt több évvel a rakéták egy részének hajtóművét asszem elműködteték (?). Láttam képet és videót arról, hogy hatalmas lángcsóvával csináltak valamit és nézte a publikum.

A 4. oldalon, hogy mit robbantottak fel.
http://epa.oszk.hu/02700/02735/00011/pdf/EPA02735_katonai_logisztika_1995_3_182-188.pdf

Volt korábbi feltöltés, ott is egyesek sajnálkoztak a kidobáson hiába magyaráztam nekik és volt a videóban is az idézett rész. Semmire sem voltak jó. Az egész politikai gesztus = ökörség volt. Szét is lehetett volna vágni őket és múzeumba is küldeni.

 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 062
10 190
113
Az egyik legelső dolga volt a nyugatnak hogy kivegye a kezünkből (nem csak a mienkbol) a nukleáris robbanofejet,raketakat hordozni képes eszközöket. VSz felbomlása után ez a félelem a részükről valamennyire érthető is volt, hiszen elég zavaros dolgok voltak nem egy friss függetlenné vált K európai országban. Szerintem "megkérték minket" vagy még fizettek is a megsemmisitest. Nekem tulajdonkepp nem is ezzel van bajom, igaz sajnálom a technikát, meg a Mazokat, és múzeumba tényleg rakhattunk volna belőle, vagy cserebere más külföldi múzeummal ezért azért. Nekem csak az az oromkodes visszataszító ami a filmből kihallatszik. Meg a tűzijáték.
Kecelen van szerintem, hogy mennyire van elrothadva az nem tudom, régen jártam ott:
http://pintermuvek.hu/hadtechnikai-park/
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 896
12 482
113
... ha valaki komolyan gondolja a Magyar hadiipar feltámasztását szerintem kb kész a recept...

Magyarorság jelenleg(2016-26 között :)) abban az egyedülálló helyzetben van hogy szinte minden fegyvernemet megújít/ujjáéleszt. Az hogy milyen technikát veszünk az elsősorban politikai kérdés. Az a nem mindegy hogy kitől - én ugyanolyan biztonságban érezném magam ha 44db Abramsot/K2-t vettek volna mint most. Azzal hogy főleg német és francia termékeket vesz ,Magyarország deklarálja hogy "hol a helye" és hogy kikkel is kíván együttműködni a jövőben. En személy szerint örülök hogy a kormány nem "kísérletezett" orosz/török csodafegyverekkel.

SAAB, Airbus, KMW esetleg MBDA - szerintem ezek lesznek a fő partnerek és ezektől fogjuk venni a többi cuccot is. Például most minek vennénk a Rheinmetalltól Lynxet amikor már van a KMW-től Leo meg Pzh is. KMW-nél alapból jobbak a tárgyalási pozíciók. Ha netalán lesz támadó helikopter az is szinte biztos hogy az Airbustól.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 395
113
Magyarorság jelenleg(2016-26 között :)) abban az egyedülálló helyzetben van hogy szinte minden fegyvernemet megújít/ujjáéleszt. Az hogy milyen technikát veszünk az elsősorban politikai kérdés. Az a nem mindegy hogy kitől - én ugyanolyan biztonságban érezném magam ha 44db Abramsot/K2-t vettek volna mint most. Azzal hogy főleg német és francia termékeket vesz ,Magyarország deklarálja hogy "hol a helye" és hogy kikkel is kíván együttműködni a jövőben. En személy szerint örülök hogy a kormány nem "kísérletezett" orosz/török csodafegyverekkel.

SAAB, Airbus, KMW esetleg MBDA - szerintem ezek lesznek a fő partnerek és ezektől fogjuk venni a többi cuccot is. Például most minek vennénk a Rheinmetalltól Lynxet amikor már van a KMW-től Leo meg Pzh is. KMW-nél alapból jobbak a tárgyalási pozíciók. Ha netalán lesz támadó helikopter az is szinte biztos hogy az Airbustól.

Azért APC-nél még elég esélyes egy licenszelt török "csoda"
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Azért APC-nél még elég esélyes egy licenszelt török "csoda"
Azok után, hogy ilyen jól bevásároltunk német cuccokból, nem hiszem hogy vennénk PSZH-t a törököktől. Valószínűleg nem mentek bele abba, hogy idehozzanak bármilyen gyártást. Én már csak az Unión belülről számítok bármilyen vásárlással, maximum még egy kis amerikaival, hogy kussoljanak már, meg eszükbe se jusson demokráciát hozni ide.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
A Magyar haderőfejlesztés morzsái összfegyvernemi szemléletben

2018. december 29., szombat

17:14

Ha ilyen kis országot nézünk mint Magyarország , ennyi baráti néppel körülvéve , akkor Izraelt tudnám példának tekinteni.

Izrael 70 év következetes és okos védelmi stratégiával egy olyan haderőt hozott létre , mely körvonalaiban Magyarország számára is mintául szolgál.

-Barátaink akikkel számolni kell : 1, Románia 2, Ukrajna 3, Szlovákia 4, Szerbia 5,Horvátország 6, Ausztria 7, Szlovénia

-Az összfegyvernemi haderő mely a légierőből és szárazföldi erőből áll , erősségét együttműködésük és kettőjük valamely részének legszűkebb keresztmetszete határozza meg.

1, Legfontosabb a légierő , gyorsasága , tűzereje , többcélúsága , és nagy hatótávolsága miatt.

2, Légi szállítású deszant alakulatok .

3, Felderítés harcászati , hadműveleti , és mélységi katonai hírszerzés .( légierő , szárazföldi erő , titkos szolgálatok által)

4, Légvédelem : Objektum légvédelem kis, és közepes hatótávolsággal (hozzátartozó radar , optikai , lézer és infra)

Csapat légvédelem kis és közepes hatótávolsággal ( -=-)

5, Szárazföldierők : Nehéz dandár + erősített hadseregközvetlen tü.o

Közepes dandár + erősített hadseregközvetlen tü.o

Könnyű dandár + különleges műveleti dandár

-Szervezetileg , de NEM szervezetben mozgatva , mert minden hadműveletre modulárisan összerakott műveleti magasabb egységek kellenek . Melyek a feladatoknak megfelelően állandóan megváltoznak.

Pl. Karpátalja blokkolása, Szamosvölgyi irány , Királyhágó blokkolása , Marosvölgyi irány etc.

-Légierő részletezve : 2 db Gripen század légi fölény biztosításához , hadműveleti , harcászati csapásokhoz

1 db kiképző század mely a szubszonikus feladatokra is alkalmas

1 db szállító század ( ezeknek rengeteg feladatuk lenne)

2 db Vegyes helikopter század a különleges műveleti dandár és a könnyű dandár feladataihoz

6, Híradó alakulatok , mint hadseregközvetlen a műveleti csoportokhoz , légi egységekhez , objektumokhoz , hadtápbázisokhoz kihelyezve , az illető alakulatok saját híregységeiken felül.

7, Hadtáp alakulatok mint hadseregközvetlenek : légi , vasúti , országúti , csapat.

"Mert hogy is mennek a szerelvények : lőszer, lőszer, lőszer , üzemanyag , üzemanyag , üzemanyag , élelem , élelem

élelem etc… etc.."

Összefoglaló : minden műveleti csoport összfegyvernemi tehát vegyes , szárazföldi , légi , hadtáp , mind "bekötve a híradó alakulatokkal az összfegyvernemi parancsnokságra , és általa irányitva.

Fegyverbe mi kell ehhez : 28 Gripen 44 Leopárd

14 M-346 95 T-72

2 Saab 340nAEW 24 Phz. 2000

6 Saab Giraffe A4 72 önjáróvá tett D20 ( fel a platóra)

12 MI 24 300 BTR80 A

8 MI 17 20 H145 M

4 MI 8 16 H225 M

6 KC 390 2400 Rába H22, H18 , H14

Egy jó vezérkar , és tök mindegy , hogy NATO tagok , vagy függetlenek vagyunk , mert igazából csak igy van szuverenitás
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 480
24 082
113
Azért APC-nél még elég esélyes egy licenszelt török "csoda"
Tulparra gondolsz abból még ha csináltak 5 db-ot lehet sokat mondok, szerintem abból nem lesz még legalább 3-4 évig semmi és azután indul csak be a saját maguknak szánt sorozatgyártás.