A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 878
113
És közben megint legalább vagy 2 oldalon keresztül fog menni a vita hogy van e értelme vagy sem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 417
113
Elméletileg igen, a jogos a kérdés. Viszont nem 240 darabokról van szó a jelenlegi méret szerint mint egy pl Néphadsereg idején. Ilyen kis darabszám meg alakulat mennyiség esetén inkább vásárolnék még újabb 24 PZH-2000-et. Mi az akadálya? Hogy láncos? Na és? Ugyanaz a lőszer, alkatrész,kiképzett személyzet kell hozzá. Hülyeség szerintem ilyen pár darabos mennyiségekre egy újabb kiképző és ellátó apparátot felhúzni.
Mert mondjuk mondjuk 2PZH áráért 3-4 EVA-t kapsz.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 226
4 578
113
Én most sem támogatom a sorkatonai szolgálat visszaállítását. (már a kuruc időkben is azt mondtaa nóta: "csak az menjen katonának, aki ilyet szeret")
De ha az érettségi feltétele az önkéntes munka végzésének igazolása, lehetne alapfokú honvédelmi ismereteket is középiskolai szinten oktatni - úgy elméletben, mint gyakorlatban - és ezt is feltétellé tenni középfokú végzettség elnyeréséhez. Kiválthatná az egyébként is infrastruktúrálisan megoldatlan mindennapi testnevelés egy részét. És még fel is kelthetné az érdeklődést, ha jól csinálják. Ehhez motivált oktatókra van szükség, de ilyet biztosan találni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyebbkent nekem az OTT kapcsan a lelki szemeim elott mindig az volt az elkepzeles, hogy ott teherautos, terepjaros szallitas es RPG, manpad(tudom h. jogilag nincs), aknaveto, aknatelepites(?) a max tuzero amit tudniuk kene. Ez megvalosithato egyaltalan? Legalabb valami gerilla-szintet azert csak el lehet erni veluk nem?

Gondolom a terepjarokra szerelt mindenfele legvedelmi agyuk azert is erik viragkorukat a mostani konfliktusokban, mert nem nehez sofort talalni belejuk vs. pl. egy BRDM.

Ne ijedjetek meg, nem szeretnek ekjeles dzsihadmobilt vizionalni, de ha beutne a krach szerintem a haborus evolucio igyis ugyis letrehozza ezeket nem?
Valójában nagyon is lenne értelme-de csak megfelelően kiképzett,és a felszereléshez illesztett harceljárásokkal.Lehetővé tennék a területvédelmi erőknek a manőverező harcot-de ettől még nem lesznek manővererők.Nyilt csatára nem lesznek alkalmasak.
A mai technika elképesztő lehetőségeket adhat az ilyen könnyűgépkocsizók harcához,de akkor sem lesznek gépesitett manővererők.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Szervilis pizsamásmelegedőböl valódi harcképes honvédelmi erővé.88 tábornok,ezernyi főtiszt egy 5-6000 fős harcoló létszámú seregnek-röhej.
Meg kell fizetni a katonát.Ugyanakkor nem kell nemessé testálni.Olyan fizetést,és leszerelés után hasznositható tudás megszerzésének lehetőségét kell(ene) biztositani,hogy a fiataloknak vonzó legyen 1-2 időszakot szerződéses katonaként szolgálni.És ehez nem kell feltalálni a spanyolviaszt.Csak szakitani kellene a rossz magyar hagyományokkal.
Nem tudtam, honnan szedted a 88 tábornokot, de miközben kutakodtam, egész jó anyagot találtam itt.
Érdekességképpen, a havi átlagkereset (nettó) 2019-ben 234.745 Ft (tiszthelyettes) és 359.765 Ft (tiszt).
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Én most sem támogatom a sorkatonai szolgálat visszaállítását. (már a kuruc időkben is azt mondtaa nóta: "csak az menjen katonának, aki ilyet szeret")
De ha az érettségi feltétele az önkéntes munka végzésének igazolása, lehetne alapfokú honvédelmi ismereteket is középiskolai szinten oktatni - úgy elméletben, mint gyakorlatban - és ezt is feltétellé tenni középfokú végzettség elnyeréséhez. Kiválthatná az egyébként is infrastruktúrálisan megoldatlan mindennapi testnevelés egy részét. És még fel is kelthetné az érdeklődést, ha jól csinálják. Ehhez motivált oktatókra van szükség, de ilyet biztosan találni.

Mint már megírtam, a sorkatonai szolgálatot nem kell visszaállítani, mivel jelenleg a sorozás szünetel.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Valójában nagyon is lenne értelme-de csak megfelelően kiképzett,és a felszereléshez illesztett harceljárásokkal.Lehetővé tennék a területvédelmi erőknek a manőverező harcot-de ettől még nem lesznek manővererők.Nyilt csatára nem lesznek alkalmasak.
A mai technika elképesztő lehetőségeket adhat az ilyen könnyűgépkocsizók harcához,de akkor sem lesznek gépesitett manővererők.
Szerintem egyébként az ilyen ktj-kel felszerelt egységeknek nem az RPG vagy a gp kell,hogy legyen a fő harceszközük.Azokkal tul közel kell menniük az ellenhez.Még ha csak az utánpótlást szállitó konvolyokat támadják is,a biztositó erők páncélos harcjárművei könnyen elsöpörhetik őket.A könnyű sorozatvetők jelenthetik nekik szerintem azt az eszközt,ami komoly fejfájást okozhat az ellennek.Kazettás,repesz-kumulativ altölteteket tartalmazó fejrésszel,falkataktikás üsd és fuss jellegű tüzrajtaütésekkel operálva igencsak meg tudnák keseriteni a támadó életét.Persze az ilyen jellegű akciókhoz egy 2-3hónapos kiképzés kevés.Modul rendszerben magukat továbbképeztető önkéntesek,illetve a manővererők leszerelt szerződésesei lehetnek területvédelmi tartalékosként erre alkalmasak.És ki kéne lépni a kazettás tölteteket betiltó egyezményből--spec szerintem belépni se kellett volna
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem tudtam, honnan szedted a 88 tábornokot, de miközben kutakodtam, egész jó anyagot találtam itt.
Érdekességképpen, a havi átlagkereset (nettó) 2019-ben 234.745 Ft (tiszthelyettes) és 359.765 Ft (tiszt).
Tavaly jelent meg hivatalos közleményben,hogy 90körüli tábornoka,és 900feletti főtisztje van a seregnek/HM állományában.Legénységből és csapattisztböl meg krónikus hiány.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Már akkor látszott, mekkora baromság, hogy megszüntették a katonai középiskolákat, meg szétb@szták az MHSZ-t.
Az MHSZ feltámasztásával egy csomó, egyébként költséges, a honvédelem szempontjából viszont fontos technikai sportot lehetne zervezeti keretben (újra) támogatni, és (remélhetőleg sok) fiatalt (ki)képezni szakfeladatokra (búvár, ejtőernyős, rádiós, repülő, stb.).
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 469
23 997
113
Attol függ,hogy mit tartalmazna az a 2-3 hónap.Ha valóban katonai kiképzést,aminek látják az értelmét,szerintem elfogadnák.De ha csak szopatást,lelépnének előle.
Erre nincs valami szindróma? Az eddigi kommentjeidből azt olvasom ki, hogy ha meghallod a sorkatona vagy bármilyen vele egyező szót, egyből a komcsi éra ~'75-től '90-ig terjedő időszakára gondolsz, hahó lassan 30 éve vége, akkor kellett volna átszervezni a kiképzést, 2004 is már 15 éve (akkor nem felfüggeszteni kellett volna hanem megreformálni). Komcsi érában is is voltak kimagaslóan jó soros helyek, pl fater soha nem panaszkodott szolnokra, na ott miért nem volt rossz?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Erre nincs valami szindróma? Az eddigi kommentjeidből azt olvasom ki, hogy ha meghallod a sorkatona vagy bármilyen vele egyező szót, egyből a komcsi éra ~'75-től '90-ig terjedő időszakára gondolsz, hahó lassan 30 éve vége, akkor kellett volna átszervezni a kiképzést, 2004 is már 15 éve (akkor nem felfüggeszteni kellett volna hanem megreformálni). Komcsi érában is is voltak kimagaslóan jó soros helyek, pl fater soha nem panaszkodott szolnokra, na ott miért nem volt rossz?
Mert ott biztos a kiképzésen, és nem a szívatáson volt a hangsúly.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 469
23 997
113
Elméletileg igen, a jogos a kérdés. Viszont nem 240 darabokról van szó a jelenlegi méret szerint mint egy pl Néphadsereg idején. Ilyen kis darabszám meg alakulat mennyiség esetén inkább vásárolnék még újabb 24 PZH-2000-et. Mi az akadálya? Hogy láncos? Na és? Ugyanaz a lőszer, alkatrész,kiképzett személyzet kell hozzá. Hülyeség szerintem ilyen pár darabos mennyiségekre egy újabb kiképző és ellátó apparátot felhúzni.
Szerintem ha a könnyű és közepes dd kap ilyen kerekes önjárókat és ha a jövőben pozicionálódik normálisan az önkéntes haderő akkor egy ~100db esetén lenne értelme, főleg úgy, hogy hazai összeszerelés és hordozó platform lenne alatta.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 469
23 997
113
Mert ott biztos a kiképzésen, és nem a szívatáson volt a hangsúly.
Értem de mint írtam ennek már 30 éve vége, a legtöbb őrmestertől felfele lévő már vagy nem él /nem katona. Amúgy miből gondoljátok, hogy ha újra lenne sorhaderő akkor csak a szívatás menne?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Értem de mint írtam ennek már 30 éve vége, a legtöbb őrmestertől felfele lévő már vagy nem él /nem katona. Amúgy miből gondoljátok, hogy ha újra lenne sorhaderő akkor csak a szívatás menne?
Félreértés ne essék, szerintem a sorozás alapvető lenne (attól még nem kell behívni a gyerekeket 2 évre), és pl. az én fiamnak nagyon jót tenne mondjuk pár hónap alapkiképzés. (Nekem is jót tett, mert addig burokban éltem, és az emberismeretem nagy részét a 11+7 hónap szolgálat alatt szedtem össze.)
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
TVben jelent meg.Megjegyeztem,mert annyira röhej.2dd közel 100 pizsamás+közel ezer parkettással......Inkább siralom.Gőzöm sincs hol lehetne aktuális hivatalos adatot találni.Biztos ez is titkos-legalábbis az adófizető elöl
Nem találok sehol, csak a lemil blogon van fent egy 2010-es adat (becslés?). Ott szerepel a 88.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 188
8 027
113
Szerintem ha a könnyű és közepes dd kap ilyen kerekes önjárókat és ha a jövőben pozicionálódik normálisan az önkéntes haderő akkor egy ~100db esetén lenne értelme, főleg úgy, hogy hazai összeszerelés és hordozó platform lenne alatta.
Rakéta sorozatvetők (8 db láncos a nehéz dd mellé, kiegészítendő a PzH-kat, kerekes a többihez), hazai platformon. Van az az izraeli, amit a spnyolok, és a románok is használnak.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka