A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
Hát ezért van 4.
Most akkor döntsd el, hogy mi van:
ezt az előbb írtad:
A raj A raj a legkisebb harcászati alegység, általában 6–12 főből áll, rendszerint valamilyen szakasz állományába tartozik.
A raj felépítése (változat):
– rajparancsnok;
– rajparancsnok-helyettes;
– harcjármű irányzó (ha harcjárművel van a raj felszerelve);
– harcjármű-vezető (ha harcjárművel van a raj felszerelve);
– 2-4 fő lövész (1-3 fő gépkarabélyos, 1 fő páncéltörő gránátvetős);
– 1-2 fő géppuskás.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 369
113
A németek (Bundeswehr) hivatalosan is tényként közlik, hogy német mintájú kiképzésre áll át a magyar honvédség:
https://www.deutschesheer.de/portal...EvZ0FBIS9nQSEh/#Z7_694IG2S0MO6IE0QS6U78MA00H1

Ezt a néhány mondatot mindenki forditsa le maga :)

"Die Ungarn wollen ihre Streitkräfte modernisieren und streben langfristig eine vollständige Verzahnung mit der Bundeswehr an."

"Am 10. Mai 2019 war eine offizielle Bitte Ungarns um Unterstützung eingegangen."

"Darüber hinaus wäre die Stärkung der deutsch-ungarischen Rüstungskooperation durch die Beschaffung deutscher Waffensysteme des Heeres ein großartiges Zeichen der intensiven Zusammenarbeit. Die Ungarn zeigen Interesse am Gepanzerten Transportkraftfahrzeug Boxer und am Kampfpanzer Puma, die aus Sicht des Deutschen Heeres über eine Reihe innovativer Technologien verfügen und sich durch einen gemeinsamen technischen und operationellen Ansatz in Bezug auf Einsatz, Schulung, Weiterentwicklungen oder Logistik ergänzen."
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 200
113
Markotányosnők voltak, akik az étel, ital és egyéb holmik mellett időnként más szolgáltatásokat is elláttak

Nemtom miért, de barátnőim (nő barátaim), akik ht. állományban ott dolgoznak, voltak az Öböl-háborúban, meg Afganisztánban is (egyikük többször is).



Én is amikor megérkeztem első afgánomba, első utamon egy hadnagy dr.nő mellé kerültem egy hummerba.
Rögtön mondta tegezzem.
Mikor látta nem tettszik a dolog, elmagyarázta ő igazából nem katona.
Orvos, úgyhogy az hogy ő hadnagy én meg szakaszvezető az neki nem számít semmit. Ő csak be lett öltöztetve. Utálja a fegyvereket, lőni sem szeret,tud.
De ez egy kezdő orvosnak igen jó pénzkereset.

Mondtam neki lehet nem számít a rendfokozat beli különbség de nekem igen.
És,hogy ha harcérintkezésre kerül sor azért használja majd a fegyverét. Vagy a lőszerét adja nekem. Én abban is bennevagyok.:)


De ők nem is azért voltak kint hogy csípőböl tüzelve rambózzanak. Nem negatív kritika irányukba, hogy nem katonák. Csak tény.

És lehet van pár kivétel a több ezerben. Azt természetesen nem tudom
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
A németek (Bundeswehr) hivatalosan is tényként közlik, hogy német mintájú kiképzésre áll át a magyar honvédség:
https://www.deutschesheer.de/portal...EvZ0FBIS9nQSEh/#Z7_694IG2S0MO6IE0QS6U78MA00H1

Ezt a néhány mondatot mindenki forditsa le maga :)

"Die Ungarn wollen ihre Streitkräfte modernisieren und streben langfristig eine vollständige Verzahnung mit der Bundeswehr an."

"Am 10. Mai 2019 war eine offizielle Bitte Ungarns um Unterstützung eingegangen."

"Darüber hinaus wäre die Stärkung der deutsch-ungarischen Rüstungskooperation durch die Beschaffung deutscher Waffensysteme des Heeres ein großartiges Zeichen der intensiven Zusammenarbeit. Die Ungarn zeigen Interesse am Gepanzerten Transportkraftfahrzeug Boxer und am Kampfpanzer Puma, die aus Sicht des Deutschen Heeres über eine Reihe innovativer Technologien verfügen und sich durch einen gemeinsamen technischen und operationellen Ansatz in Bezug auf Einsatz, Schulung, Weiterentwicklungen oder Logistik ergänzen."
Mit jelent a német mintajú kiképzés?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Arrol nem is beszelve hogy muzulman orszagba jarorbe kuldeni is rizikos egy not./egyszeruen celpontta vallik./nem csak arab orszagokba egyebkent pont a nagy moralrombolo hatas miatt ami a halalat koveti./ ha muzulman orszagban esetleg meg meg is szolitja a helyi ferfiakat esetleg felszolitja /eleg csak a papirok atadasara./ netan beallitja a sorba vagy barminemu parancsot ad... /nagyon nagy riziko... Eleg ha 100 bol 1 erzi tulzott megalazasnak es forral bosszut./persze a muzulmam nok miatt szukseg van rajuk de veres tapasztalat volt hogy leessen a tantusz hogy csak nokkel szembe intezkedhet max gyerekek...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 369
113
Mit jelent a német mintajú kiképzés?
Ha az egész cikket leforditod magyarra - egész jó a google- leirják, mi mindent néztek/látogattak meg, és mit terveznek közösen...persze csak nagyvonalakba. Ha megnézed, hogy azokban a német intézményekben esetleg mi is van...lehet közelebb kerülsz a válaszhoz :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Én is amikor megérkeztem első afgánomba, első utamon egy hadnagy dr.nő mellé kerültem egy hummerba.
Rögtön mondta tegezzem.
Mikor látta nem tettszik a dolog, elmagyarázta ő igazából nem katona.
Orvos, úgyhogy az hogy ő hadnagy én meg szakaszvezető az neki nem számít semmit. Ő csak be lett öltöztetve. Utálja a fegyvereket, lőni sem szeret,tud.
De ez egy kezdő orvosnak igen jó pénzkereset.

Mondtam neki lehet nem számít a rendfokozat beli különbség de nekem igen.
És,hogy ha harcérintkezésre kerül sor azért használja majd a fegyverét. Vagy a lőszerét adja nekem. Én abban is bennevagyok.:)


De ők nem is azért voltak kint hogy csípőböl tüzelve rambózzanak. Nem negatív kritika irányukba, hogy nem katonák. Csak tény.

És lehet van pár kivétel a több ezerben. Azt természetesen nem tudom
Na erről volt szó annak idején Dudiékkal folytattott Combat Medicről szóló vitánkban, csak nem akarták megérteni. Idehaza egészen más alapokon van a honvédelmi egészségügy, mint amin az angolszász országokban. Nálunk először egészségügyisek, és utána lesznek katonák, náluk meg fordítva.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
Na erről volt szó annak idején Dudiékkal folytattott Combat Medicről szóló vitánkban, csak nem akarták megérteni. Idehaza egészen más alapokon van a honvédelmi egészségügy, mint amin az angolszász országokban. Nálunk először egészségügyisek, és utána lesznek katonák, náluk meg fordítva.
A rendes orvos ott is először lett orvos és csak aztán katona.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 200
113
Na erről volt szó annak idején Dudiékkal folytattott Combat Medicről szóló vitánkban, csak nem akarták megérteni. Idehaza egészen más alapokon van a honvédelmi egészségügy, mint amin az angolszász országokban. Nálunk először egészségügyisek, és utána lesznek katonák, náluk meg fordítva.


Ha valakinek van eüs végzettsége és utánna katonának áll az jó. Csak sokan ezt kényszerből teszik. Ráadásul utánna igazi katonai kiképzést nem kapnak. Ülnek az eüközpontban csapatnál, vagy akár a honvéd korházban dolgoznak. Ettől nem lesznek katonák.


Ugyanekkor kint volt a táborban egy amcsi előretolt műtős csoport a 82esektől.
Ők szinte minden nap sportoltak. Sajna ezt a magyaroktól nem láttam.
Volt kiállásuk, és nem csak a felszerelés miatt. Ráadásul büszkék voltak arra amit csináltak.
Amikor cls képzést tartottak nekünk odakint az sajnos fényévekkel megelőzte a tünde utcai képzést(bár utánna mégegyszer voltam a tünde utcában és sokat javult a kiképzés szinvonala).

A magyar cls képzést sajnos én teljesen elégtelennek tartottam. Csak azért van, hogy jogilag le legyen védve a honvédség.

Bár én akkortájt nagyon rákattantam erre a dologra(stifnecktől kezdve infúziókon át literes betadinokon keresztül mindent vettünk páran, + eüs zsákot összerakva minden kocsiba, haverom mentős ismerőse tartott plussz oktatásokat szabadság alatt) de szerencsére nem kellett kipróbálni mennyire tudnék egy kivérzett emberen vénátszúrni.

Szóval azért én örültem ha a közelemben volt egy ilyen nem katona eüs ember.:)

Csak a honvédkórház létszámát én nem számolnám bele a magyar haderőbe.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
Ha valakinek van eüs végzettsége és utánna katonának áll az jó. Csak sokan ezt kényszerből teszik. Ráadásul utánna igazi katonai kiképzést nem kapnak. Ülnek az eüközpontban csapatnál, vagy akár a honvéd korházban dolgoznak. Ettől nem lesznek katonák.


Ugyanekkor kint volt a táborban egy amcsi előretolt műtős csoport a 82esektől.
Ők szinte minden nap sportoltak. Sajna ezt a magyaroktól nem láttam.
Volt kiállásuk, és nem csak a felszerelés miatt. Ráadásul büszkék voltak arra amit csináltak.
Amikor cls képzést tartottak nekünk odakint az sajnos fényévekkel megelőzte a tünde utcai képzést(bár utánna mégegyszer voltam a tünde utcában és sokat javult a kiképzés szinvonala).

A magyar cls képzést sajnos én teljesen elégtelennek tartottam. Csak azért van, hogy jogilag le legyen védve a honvédség.

Bár én akkortájt nagyon rákattantam erre a dologra(stifnecktől kezdve infúziókon át literes betadinokon keresztül mindent vettünk páran, + eüs zsákot összerakva minden kocsiba, haverom mentős ismerőse tartott plussz oktatásokat szabadság alatt) de szerencsére nem kellett kipróbálni mennyire tudnék egy kivérzett emberen vénátszúrni.

Szóval azért én örültem ha a közelemben volt egy ilyen nem katona eüs ember.:)

Csak a honvédkórház létszámát én nem számolnám bele a magyar haderőbe.
Hát a CLS program azótta kinőtte magát kicsit, egymásnak szúrtunk vénát, köttöttünk be infúziót, meg tettünk be nazotubust, többek között.

https://combatgear.blog.hu/2019/06/18/cls_zsak
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Ocses

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 021
113
Egyrészt, aki katona az ÁEK-ban, az kap(ott) katonai kiképzést, illetve speciális katonai eü képzést.
A német katonai kórházba kerültek, ahol az übermenschek eléggé lekezelték őket (finoman szólva).
De kiderült, hogy nem rosszabbak a volksdeutschoknál.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 200
113
Egyrészt, aki katona az ÁEK-ban, az kap(ott) katonai kiképzést, illetve speciális katonai eü képzést.
A német katonai kórházba kerültek, ahol az übermenschek eléggé lekezelték őket (finoman szólva).
De kiderült, hogy nem rosszabbak a volksdeutschoknál.

Nem akarok negatívba átmenni, úgyhogy csak annyit mondok egyszer 1 hétig szemtanúja voltam ennek a képzésnek.
Ne viccelj.