A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Sziasztok..Nem akarok senkit megijeszteni, de most kurva gyorsan az m zarolt cuccokat elő kellene venni..
mindent...s a katonai mentőket is.....azonnal.
sátrak, stb...rendben vannak?
remélem ellenőrök vannak...
szépen csendben.....de kurva gyorsan..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Nyugi az Öreg hamarosan be foja jelenteni ujfent hogy mindenbol van elegendo /kicsit katonas de a celnak megfelel.../ minden... Kontenerek kialakitasat atalakitasat a homvedseg pikk pakk megoldja.../ha kell mintapeldanyt is be lehet mutatni akar keszites kozben./ atalakitas kozben. Satrak raj es orvosi /plusszponyvas. / rendgeteg van /v.v. mondjuk dolgozhat a mosodaba / gazzalsterilizaloba.
Regi halozsak szintugy.... Muszerek vannak ...detektalokbol modern is regi is ami bajlodosabb de epp ugy hasznalhatok... Szint ugy sok van /kadar raktarai szerencsere meg nem urultek ki../ fertotlenitokeszletbol mondjuk par ezer htipermetezo es szontugy kezi valami mechanikus meg valamenmyi benzines permetezo mondjuk meg elferne,./.
Az ujjakbol is van eleg nagy menmyiseg.../sokat keszultunk termeszeti katasztrofara foleg arvizre..//

Mentok vannak az unimogokat barmikor feltudjuk dobozolni mentos dobozzal... /egy heten bellul mar gurulhatnak az utcan az elsok.../

Parakapuk fertotlenitoszerrel.

Igazabol varosok fertotlenitesere utcakera par permetezo dron se jonne rosszul.... Meg a vizufokra elektromos pumpat es valami vagentos szorofejet... De akar csaprahelyezheto nyomas novelo eszkoz is megfelelne.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Parakapuk fertotlenitoszerrel. Kozlekedesi csomopontokon... Meg badog tabori mosdo...de akar muamyagtalcas is lehetne...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Esetleg asvanyviz helyett. Aszkorbinsavas asvanyvizet osztani az embereknek. Parszaz ft /kg st... Sima elelmiszeripari citrompotlo kb./meheknek is szoktak adni sokan./ egy kis d vitaminnal
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Egyebkent ezt a szart lehet erdemes lenne facebookon nyomonkovetni :) es szirni ra plussz egyeb infok.../bar szerintem csinaljak mar ezerrel.../ vegulis majdhogynem szabadkez van...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Egyebkemt meg kamzsas eldobhato feher festoruha varrasaval is foglalkozik valami hazai ceg... /akik a lathatosagi mellenyt meg tudtak varni azt is/. Az ugyan az. Annyi hogy nem kapott a iso minositest../mert az olcsobb./
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 335
113
Durva, a 222-es beceneve meg "Kronosz" mint az ido istene? :p Talalo :) Van humor azert... Makettezoknek fel van adva a lecke, hogy ezt a kulcsinyt lemasoljak...
Azt hiszem pont a 222-es van nekem meg egy meg 1999-ben keszult fenykepen. A napokban ha lesz idom elokeresem. Kivancsi vagyok hogy vajon az, az a gep - e mint ez.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 737
113
Azoknak is lehet "tortenetuk". Hadeszt gondolom mar az alvilagbol vakartak vissza :p Dionusszoszba meg csak egy uveg bor utan mernek beulni :D

Korábban is szokás volt elnevezni a tankokat, lövegeket és egyéb járműveket? Pl. a 2. vh-ban vagy a Néphadseregben (MN)?
Mert most már szinte mindennek van neve. Ha jól emlékszem, már BTR-en is láttam. Vagy csak a NATO tagsággal honosodott meg a külföldi szokás?

https://forum.htka.hu/threads/nemzetközi-hadgyakorlatok.698/page-9#post-644376
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Mert vasárnap nem lesz bót!
Naigen,...
bót az lesz, de hogy mi lesz benne, az más kérdés...
Nálunk, tótországban élelmiszerhiány még nincs, de vannak dolgok amelyeket már lessan 2 hete nem lehet venni. Legutóbb a szájmaszk ára a 25€-t is meghaladta, patikában alkohol bázisú fert. szereket, denaturált szeszt és fertőtlenitő endőket, glicerint már rendelni sem lehet (vagyis lehet, de nem kapnak), ezüst-kolloidra kérdeztem, az talán talán még lesz, mert még nem felkapott az emberek körében...
Mindenki legyint még nevet, de végül kiderül, hogy erősen készleteznek az emberek tartósitott élelmiszereket, tejet, konzerveket, liszt-cukor sok helyen hiánycikk, de azt legalább pótolják...
Igazából nem attól tartanak az emberek, hogy valami nem lesz a boltokban, hanem attól, hogy ahhoz hogy megvegyék a napi dolgokat ahhoz üzletbe emberek közé kell menniük. Ha másra nem is, de most pontosan "modelleződik" egy eddig csak elkpézelt filmekből is ismert vészhelyzet, a tömeg viselkedésén keresztül a gazdaságig most minden számadat kézzelfoghatóan rendelkezésünkre fog állni egy olyan helyzetre is, mint ha pl. egy ép kibontakozó háborús konfliktus lenne...
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
El n tudom képzelni, ez az x fő per kilométer adat honnét jön. Ezen az alapon a 100 ezres sereged -feltételezve h a sorkatona annyit "ér" mint egy profi- megvéd 50 km-es szakaszt, az ukrán határra kéne negyedmiliò katona, a román határra meg vagy 800 e !
Szerintem úgy érdemes feltenni a kérdést mi véd meg jobban, 30 e hivatásos, vagy 100 e soros/ött-s (akiket lövésem nincs mivel, mennyire tervezel felszerelni)?
A mélységben kiépített védelem nem feltétlenül lövészárkokat jelent, hanem ha az első vonalon áttör az ellen akkor legyen mögötte valami erő ami gátolja a tevékenységét.
De ezt a 15 km-es példát csak azért mondtam, hogy szemléltessem milyen baromi kevés 30 ezer katona 93 ezer négyzetkilométerre.
Nekem erről a számról mindig az a 35 ezer jut eszembe, amiben maximálták Trianonban a magyar honvédség létszámát, mert azt gondolták ez már elégtelen jelentős ellenállás kifejtésére a szomszédainkkal szemben.
Van ez az általánosan elterjedt elképzelés, hogy a hivatásos, szerződéses hadsereg mindenképpen és minden területen magasabb minőség mint a sor.
Az a helyzet, hogy a katona pont olyan ipari termék mint pl egy kés. A végtermék minősége alapvetően két dolgon múlik: A felhasznált alapanyag és a technológia minőségén. A katona esetében az ember az alapanyag, a kiképzés pedig a technológia. Vacak alapanyagból semmilyen technológiával nem lehet jó kést csinálni.
Márpedig egy szerződéses hadsereg csak olyan minőségű embereket tud vásárolni a munkaerő piacon, amennyi pénzt az állam a hadseregre áldoz. Ha minimálbér környékén költenek, akkor a tiszteletre méltó hülyéken kívül sajnos nem a lakosság színe java fog jelentkezni.
Egy sorhadsereg megkapja a társadalom teljes spektrumát a félhülyétől addig a színvonalig amilyen fizikai, pszichikai, mentális képességű emberek munkaerő piaci megvásárlásáról nem is álmodhatna. (Legalábbis jelentős számban.)
Valahol azt olvastam (nagyon meg is lepődtem), hogy egy hadsereg teljes létszámának kb 20-25%-a az, aki konkrétan az ellent gyilkolja. A többiek valamilyen formában az ő harcukat támogatják. Utászok, tüzérek, rádiósok stb. Ezeknek az embereknek nem kell Rambó Józsefnek lennie. Szakemberek. Ezen feladatok jelentős részét el tudják látni a sor, vagy önkéntes katonák.
Ugye azt szokták mondani, hogy a szerződéses hadsereg nagy előnye még a sorral szemben a nagyobb motiváció. Hát, ez sem feltétlen igaz! Ki lesz motiváltabb: A szerződéses akit elküldenek afrikába, hogy ne engedje megenni a hutiknak a tucikat, vagy Kovács Béla műbútorasztalos, jól kiképzett sor vagy tartalékos, aki azért harcol, hogy ne répázza meg a feleségét és a 16 éves lányát egy tucat román?
Pár hete valaki belinkelt ide egy cikket a Kovács Gyulával, aki a pécsi tüzérdandár utolsó parancsnoka volt. Régen egy másik fórumban én beszélgettem vele. Annak ellenére, hogy lelkes híve volt a sorkatonaság megszüntetésének, állította, hogy az általa kiképzett sor tüzérek, a világ egyetlen hadseregének tüzéreivel szemben sem voltak alávalóbbak!
Ha Ukrajnát nem számítjuk, akkor is kb négyszeres létszámbeli fölényben vannak a szomszédaink. Ha nagyon akarják, lenyomnak minket, bármit csinálunk! Az egyetlen esélyünk, ha előre tudhatják, hogy ez a győzelem olyan drága lesz neki, hogy a sokadik generációjuk mosolya sem lesz őszinte.
Erre pedig egy kis létszámú hivatásos hadsereg alkalmatlan.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Naigen,...
bót az lesz, de hogy mi lesz benne, az más kérdés...
Nálunk, tótországban élelmiszerhiány még nincs, de vannak dolgok amelyeket már lessan 2 hete nem lehet venni. Legutóbb a szájmaszk ára a 25€-t is meghaladta, patikában alkohol bázisú fert. szereket, denaturált szeszt és fertőtlenitő endőket, glicerint már rendelni sem lehet (vagyis lehet, de nem kapnak), ezüst-kolloidra kérdeztem, az talán talán még lesz, mert még nem felkapott az emberek körében...
Mindenki legyint még nevet, de végül kiderül, hogy erősen készleteznek az emberek tartósitott élelmiszereket, tejet, konzerveket, liszt-cukor sok helyen hiánycikk, de azt legalább pótolják...
Igazából nem attól tartanak az emberek, hogy valami nem lesz a boltokban, hanem attól, hogy ahhoz hogy megvegyék a napi dolgokat ahhoz üzletbe emberek közé kell menniük. Ha másra nem is, de most pontosan "modelleződik" egy eddig csak elkpézelt filmekből is ismert vészhelyzet, a tömeg viselkedésén keresztül a gazdaságig most minden számadat kézzelfoghatóan rendelkezésünkre fog állni egy olyan helyzetre is, mint ha pl. egy ép kibontakozó háborús konfliktus lenne...
A szlovák boltokban menyire találhatók meg a magyar termékek?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
A szlovák boltokban menyire találhatók meg a magyar termékek?
Aszkorbin savat pl. magyar gyártásút vettem a patikában :)
A déli részeken - főleg a kisebb üzletekben - szerintem szép számmal, "Füstli" és sajtok, hústermékek, ásványvizek stb. elég elterjedtek, amerre én járok mindig akada kezembe szintiszta magyar élelmiszer, de nyilván ez régió függő.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and Gyurma