A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Az 1. vh-t úgy kezdték a hadseregek, hogy azt gondolták olyan lesz mint a 19.sz nagy háborúi. Sok lovasroham némi ágyúzással és puskázással fűszerezve. Nagyon jól tudták, mely fegyvernemet hogyan kell használni. Aztán jól pofára estek, mert nem olyan lett a háború!
Mert az akkori kőagyúak kb. vakok voltak a technológiai fejlődés terén, hogy mire képes.

A2. vh-t úgy kezdték, hogy az majd olyan lesz mint az első. Kiterjedt lövészárokrendszer, állóháború baromi tüzérséggel. Még egy marha drága Maginot vonalat is csináltak. Aztán jól ráestek az arcukra.
Ugyanaz a helyzet. Alábecsülték a gépesítés hatását és más fegyverek, de főleg annak használatának a módját nem értették meg.

Ha most azt gondoljuk, hogy Európa következő háborújában a döntő tényezők a 2.-vhhoz hasonló lesz, akkor valószínűleg tévedünk.
Hát nem is úgy néznek ki a haderők, mint akkor...

Ráadásul vannak ugye az olyan gazdaságilag erős államok, amelyek háború esetén képesek üzemanyaggal, lőszer, fegyver és ember utánpótlással ellátni a hadseregüket. Na mi, nem tartozunk közéjük.
Ez ebben a formában nem igaz. A II. vh alatt 1944 augusztásban a szövik szárazföldi ereje napi 2 millió liter benzint igényelt. Ez soknak tűnik, de alig napi 1800 tonna. Ennyit röhögve tud ma is a magyar finomító kapacitás. Százhalombatta ma egyedül ellátná a teljes szövi haderőt Franciaországban. A lőszer és húzós, mert azt ma senki nem gyárt folyamatosan nagy mennyiségben. A mozgatás inkább a másik kihívás.

Nagyon leegyszerűsítve a németek azért vesztették el a2. vh-t, mert hiába volt az övék a legjobb felszerelés,
Ezen a ponton hangosan felröhögtem. Ez szinte soha nem volt igaz még egyes területen sem, nemhogy generálisan.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Ezért sosem az számít, hogy mennyi a nominális fizetés, hanem mennyi a vásárlóerő-paritáson számolt fizetés.
Magyarországon átlagosan 2-szer olcsóbb minden, mint Németországban, ezért az ő fizetését kettővel kell osztani.
Vagy a tied kettővel szorozni.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_...hly_salary_(adjusted_for_living_costs_in_PPP)
Ugyanez igaz a GDP-re is.
Bocs,de ez nem igaz.Ma Mo-on egy albérlet megközelíti a német szintet.Ha ugyanolyan színvonalú szolgáltatást akarsz,mint ott,az sem sokkal olcsóbb.A boltban meg konkrétan olcsóbban veszel jobb minőséget.Szombaton Hengerszbergben és Nunbergben vásároltam.Ma meg Calaisba..
 
  • Tetszik
Reactions: papi

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Én kb. egy éven belül beszéltem német kollégával, beosztás kb. azonos, nem teljesen mert egy az egyben nem átültethető, de sacc/kb!

Én kb. 340-es Euróval számolva 1700 Eur-t keresek most Bruttó. Akkor kevesebb volt, viszont más az Euró árfolyam, kb. 1500 volt nagyjából. Ő majdnem 4x annyit keresett. Leesett az állam! Aztán elkezdtük átdumálni a dolgokat mélyebben, hogy mi mennyibe kerül NEKI, mennyibe nekem, lakás, biztosítások, élelmiszer, közlekedés, gyógyszer, etc etc. Aztán kijött hirtelen úgy 2-3 óra kötetlen dumálás után, hogy bár 4x annyit keres, a valós életszínvonala kb. csak 2x jobb mint az enyém! Na ott fogtunk padlót mindketten!

Félreértés ne legyen, a 2x életszínvonal még mindig hatalmas különbség a javára! Nincs miről beszélni, fényévvel van előttünk! Csak szerintem marhára árnyalja azért ezt az egész hülyeséget, mikor megnézzük hogy mennyi az átlag fizu náluk, meg nálunk!

Én, távolabbi rokonoknak, ismerősöknek, ha néha megkérdezték régebben a következőt szoktam mondani, ausztriai munkával kapcsolatban. Először is hagyják a fenébe, nem ér annyit. De ha mégis, akkor próbáljanak meg itthon megmaradni, a nyugati határszélen élni, életvitelszerűen. Aztán járjanak át Burgenlandba, napi szinten. Ne menjenek messzebb, mert az ottani megélhetés elég húzós, a lakbérrel együtt, ha ott kell lakni. Ráadásul magyarként, ugyanazért a munkáért, nem biztos, de lehet hogy kicsivel kevesebbet fognak kapni, mint egy osztrák. Keressenek albérletet itthon, de ne megyeszékhelyen, hanem valamelyik határmenti kisvárosban. Úgy a leg költséghatékonyabb, az egész kaland. Nem tudom, de 1300 eurot ha ott egy adott munkáért kap egy hazánk fia nettoban, átlagban, ma talán Bár ennek nem néztem utána soha, csak amit szoktam hallani. Ennyit Győrben ,Szombathelyen is megkap, szintén nettoban, valamelyik komolyabb cégnél. Nyílván más volt a helyzet, 15-20 évvel ezelőtt. Mára sokat javultak a jövedelmi viszonyok itthon ,alapvetően a versenyszféra bizonyos területein. Érdemes komolyan kalkulálni mindennel, ha valaki ma külföldi munkára készül. Önmagában a fizetés összege, nagyon nem minden. Azt is mérlegelni szerencsés, hogy mennyi megy el havonta megélhetésre, minden egyébre.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Én, távolabbi rokonoknak, ismerősöknek, ha néha megkérdezték régebben a következőt szoktam mondani, ausztriai munkával kapcsolatban. Először is hagyják a fenébe, nem ér annyit. De ha mégis, akkor próbáljanak meg itthon megmaradni, a nyugati határszélen élni, életvitelszerűen. Aztán járjanak át Burgenlandba, napi szinten. Ne menjenek messzebb, mert az ottani megélhetés elég húzós, a lakbérrel együtt, ha ott kell lakni. Ráadásul magyarként, ugyanazért a munkáért, nem biztos, de lehet hogy kicsivel kevesebbet fognak kapni, mint egy osztrák. Keressenek albérletet itthon, de ne megyeszékhelyen, hanem valamelyik határmenti kisvárosban. Úgy a leg költséghatékonyabb, az egész kaland. Nem tudom, de 1300 eurot ha ott egy adott munkáért kap egy hazánk fia nettoban, átlagban, ma talán Bár ennek nem néztem utána soha, csak amit szoktam hallani. Ennyit Győrben ,Szombathelyen is megkap, szintén nettoban, valamelyik komolyabb cégnél. Nyílván más volt a helyzet, 15-20 évvel ezelőtt. Mára sokat javultak a jövedelmi viszonyok itthon ,alapvetően a versenyszféra bizonyos területein. Érdemes komolyan kalkulálni mindennel, ha valaki ma külföldi munkára készül. Önmagában a fizetés összege, nagyon nem minden. Azt is mérlegelni szerencsés, hogy mennyi megy el havonta megélhetésre, minden egyébre.
Egyet értünk!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Bocs,de ez nem igaz.Ma Mo-on egy albérlet megközelíti a német szintet.Ha ugyanolyan színvonalú szolgáltatást akarsz,mint ott,az sem sokkal olcsóbb.A boltban meg konkrétan olcsóbban veszel jobb minőséget.Szombaton Hengerszbergben és Nunbergben vásároltam.Ma meg Calaisba..
Hát győrben bútorozott felújított 50 négyzerméteres lakást bérelsz 120 - ért ha ezt nyugaton ennyiér megoldod megtapsollak. Pesten drága az albérlet de a többi városban bőven kihozható.

Belga ismerősöm egy sorház részt bérel 2000 euróért a menyasszonyával.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Én, távolabbi rokonoknak, ismerősöknek, ha néha megkérdezték régebben a következőt szoktam mondani, ausztriai munkával kapcsolatban. Először is hagyják a fenébe, nem ér annyit. De ha mégis, akkor próbáljanak meg itthon megmaradni, a nyugati határszélen élni, életvitelszerűen. Aztán járjanak át Burgenlandba, napi szinten. Ne menjenek messzebb, mert az ottani megélhetés elég húzós, a lakbérrel együtt, ha ott kell lakni. Ráadásul magyarként, ugyanazért a munkáért, nem biztos, de lehet hogy kicsivel kevesebbet fognak kapni, mint egy osztrák. Keressenek albérletet itthon, de ne megyeszékhelyen, hanem valamelyik határmenti kisvárosban. Úgy a leg költséghatékonyabb, az egész kaland. Nem tudom, de 1300 eurot ha ott egy adott munkáért kap egy hazánk fia nettoban, átlagban, ma talán Bár ennek nem néztem utána soha, csak amit szoktam hallani. Ennyit Győrben ,Szombathelyen is megkap, szintén nettoban, valamelyik komolyabb cégnél. Nyílván más volt a helyzet, 15-20 évvel ezelőtt. Mára sokat javultak a jövedelmi viszonyok itthon ,alapvetően a versenyszféra bizonyos területein. Érdemes komolyan kalkulálni mindennel, ha valaki ma külföldi munkára készül. Önmagában a fizetés összege, nagyon nem minden. Azt is mérlegelni szerencsés, hogy mennyi megy el havonta megélhetésre, minden egyébre.
Az egyik volt kollégám jött haza németből egy éve. Kereset 1300€-ot abból levontak 400€-at lakhatásra kapásból így 900€-val gazdálkodhatott. Annyit itt is meg keres az ember, már nem nagyon éri meg kimenni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Hát győrben bútorozott felújított 50 négyzerméteres lakást bérelsz 120 - ért ha ezt nyugaton ennyiér megoldod megtapsollak. Pesten drága az albérlet de a többi városban bőven kihozható.

Belga ismerősöm egy sorház részt bérel 2000 euróért a menyasszonyával.
Lányom 180+rezsi Pesten. Németben viszont benne van általában a rezsi az albérleti díjban.Druszam Regensburgban így bérel 2szobast 600ejuoert,csak a villany megy neki,
Asszonnyal karácsonykor holland van voltunk,Arheimban.Kiakadt,hogy nem sokkal drágábbak ott a lakás/ház árak,mint nálunk,Kb harmadával,és nem Pesten lakunk.Fizetesek viszont nem harmadával többek...
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Barátom pont Arheimben lakik, fél évig kerestek lakást. 1000euro plusz rezsi egy szoba plusz konyha kis etkezovel. Ja a nyaron jonnek haza (feleseg odavalo).
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Az egyik volt kollégám jött haza németből egy éve. Kereset 1300€-ot abból levontak 400€-at lakhatásra kapásból így 900€-val gazdálkodhatott. Annyit itt is meg keres az ember, már nem nagyon éri meg kimenni.
Ha van akasod, házad.De ha nincs, megéri.Es ott könnyebb előre lépni
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
824
4 187
93
Lányom 180+rezsi Pesten. Németben viszont benne van általában a rezsi az albérleti díjban.Druszam Regensburgban így bérel 2szobast 600ejuoert,csak a villany megy neki,
Asszonnyal karácsonykor holland van voltunk,Arheimban.Kiakadt,hogy nem sokkal drágábbak ott a lakás/ház árak,mint nálunk,Kb harmadával,és nem Pesten lakunk.Fizetesek viszont nem harmadával többek...
Nagyszerű. 65.000 fős megyeszékhelyen 55 m2-es lakást megkapsz 70.000 Ft-ért. Az 200 euro, és nem szar, lepusztult helyen. Ne mindig a pesti árakat vessük már össze az akármilyen nyugati városi árakkal. Akkor nézzük meg hogy Párizs belvárosában mennyi az albérlet, vagy mondjuk Berlinben, és utána hasonlitgassunk.

Budapest:
Budapesten a kiadó lakások átlagos bérleti díja idén októberben 160 ezer forint volt, vagyis tavaly október óta 7 százalékkal nőttek az albérletárak – írja az Index.
London :
According to HomeLet, the average rent in London for new tenancies is £1,665 a month. HomeLet also say that rents in London have increased by 3.1 per cent compared to last year. But rents can of course vary depending on lots of factors, including the location and number of bedrooms. Take for example the average rents in Croydon and Westminster – at oppostite ends of the spectrum – of £1,136 and £2,526 respectively, according to HomeLet.

Summary about cost of living in Berlin:
  • Four-person family monthly costs: 928,860.13Ft (2,647.37€) without rent (using our estimator).
  • A single person monthly costs: 272,303.80Ft (776.10€) without rent.
  • Cost of living index in Berlin is 57.58% higher than in Budapest.
  • Rent in Berlin is, in average, 93.61% higher than in Budapest.
Summary about cost of living in Paris:
  • Four-person family monthly costs: 1,222,766.27Ft (3,485.04€) without rent (using our estimator).
  • A single person monthly costs: 339,112.43Ft (966.51€) without rent.
  • Cost of living index in Paris is 111.88% higher than in Budapest.
  • Rent in Paris is, in average, 177.84% higher than in Budapest.
Summary about cost of living in Stockholm:
  • Four-person family monthly costs: 1,072,000.90Ft (34,154.78kr) without rent (using our estimator).
  • A single person monthly costs: 288,422.41Ft (9,189.36kr) without rent.
  • Cost of living index in Stockholm is 76.42% higher than in Budapest.
  • Rent in Stockholm is, in average, 117.07% higher than in Budapest.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Lehet nézegetni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Nagyszerű. 65.000 fős megyeszékhelyen 55 m2-es lakást megkapsz 70.000 Ft-ért. Az 200 euro, és nem szar, lepusztult helyen. Ne mindig a pesti árakat vessük már össze az akármilyen nyugati városi árakkal. Akkor nézzük meg hogy Párizs belvárosában mennyi az albérlet, vagy mondjuk Berlinben, és utána hasonlitgassunk.

Budapest:
Budapesten a kiadó lakások átlagos bérleti díja idén októberben 160 ezer forint volt, vagyis tavaly október óta 7 százalékkal nőttek az albérletárak – írja az Index.
London :
According to HomeLet, the average rent in London for new tenancies is £1,665 a month. HomeLet also say that rents in London have increased by 3.1 per cent compared to last year. But rents can of course vary depending on lots of factors, including the location and number of bedrooms. Take for example the average rents in Croydon and Westminster – at oppostite ends of the spectrum – of £1,136 and £2,526 respectively, according to HomeLet.

Summary about cost of living in Berlin:
  • Four-person family monthly costs: 928,860.13Ft (2,647.37€) without rent (using our estimator).
  • A single person monthly costs: 272,303.80Ft (776.10€) without rent.
  • Cost of living index in Berlin is 57.58% higher than in Budapest.
  • Rent in Berlin is, in average, 93.61% higher than in Budapest.
Summary about cost of living in Paris:
  • Four-person family monthly costs: 1,222,766.27Ft (3,485.04€) without rent (using our estimator).
  • A single person monthly costs: 339,112.43Ft (966.51€) without rent.
  • Cost of living index in Paris is 111.88% higher than in Budapest.
  • Rent in Paris is, in average, 177.84% higher than in Budapest.
Summary about cost of living in Stockholm:
  • Four-person family monthly costs: 1,072,000.90Ft (34,154.78kr) without rent (using our estimator).
  • A single person monthly costs: 288,422.41Ft (9,189.36kr) without rent.
  • Cost of living index in Stockholm is 76.42% higher than in Budapest.
  • Rent in Stockholm is, in average, 117.07% higher than in Budapest.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Lehet nézegetni.
Nezegessed.En laktam Kölnben és Freiburgban.Vasarolni meg most voltam.Nem nézegetem,hanem tapasztalom.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Bocs,de ez nem igaz.Ma Mo-on egy albérlet megközelíti a német szintet.Ha ugyanolyan színvonalú szolgáltatást akarsz,mint ott,az sem sokkal olcsóbb.A boltban meg konkrétan olcsóbban veszel jobb minőséget.Szombaton Hengerszbergben és Nunbergben vásároltam.Ma meg Calaisba..
Neba! De tényleg. Nem vagy te ekkora populista.
Tehát mo-n egy lakás bérleti díja 1500 euró?
Szolgáltatásokról volt szó, nem Nutelláról meg Milka csokiról a Hofferben!
Még jó, hogy az osztrákok meg a vendégmunkások ezt nem tudják és hülye mód hazajárnak fogorvoshoz, fodrászhoz, körmöshöz... :rolleyes:
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
Beszélgessünk hogy milyen tábori és egyéni készletre lenne szükség.
Kanalgep oké
Kellene egy újratölthető kezfertotlenito
Ez elférne egy kis tatyoba. Ami mollezhato. Kellene bele még egy öngyújtó orlangos hogy legyen szurolang egy guriga henger nélküli wc papír is elférne benne (olyan romanos stílusban) hutozacskoban (így kantinba is kapható lehetne!) mh köröm csipesz MH szappan. (Akár kis szállodai meretben lehetőleg fegyverre is jó legyen Horthy típusok ) esetleg egy kis termosztát 2.5-3 dl külön tépőzáras zsebbel. Mi kellene még bele?
Ezt a magyar ipar képes lenne produkálni?(minden eleme kantinba/militarisophban beszerezhetove tehető e? Vagy akár a szabadpiacon?
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Beszélgessünk hogy milyen tábori és egyéni készletre lenne szükség.
Kanalgep oké
Kellene egy újratölthető kezfertotlenito
Ez elférne egy kis tatyoba. Ami mollezhato. Kellene bele még egy öngyújtó orlangos hogy legyen szurolang egy guriga henger nélküli wc papír is elférne benne (olyan romanos stílusban) hutozacskoban (így kantinba is kapható lehetne!) mh köröm csipesz MH szappan. (Akár kis szállodai meretben lehetőleg fegyverre is jó legyen Horthy típusok ) esetleg egy kis termosztát 2.5-3 dl külön tépőzáras zsebbel. Mi kellene még bele?
Ezt a magyar ipar képes lenne produkálni?(minden eleme kantinba/militarisophban beszerezhetove tehető e? Vagy akár a szabadpiacon?
A kis termosz minek ? Kávé esetleg? (azt nem kistatyóba tenném, hanem hátizsákba inkább)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
A kis termosz minek ? Kávé esetleg? (azt nem kistatyóba tenném, hanem hátizsákba inkább)
A voltak a határon meg jarorbe is. Elfér az. A nagyobb mehet a hátizsákba. A thermisznak akkora nak kell lenni mint az energia italos doboznak kisebb űrtartalomal . Tű és cérna nak is kellene hely. Varrógép kis gurknis méretbe. Tű se baj ha nem hosszú.de széles sima feje legyen.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
A voltak a határon meg jarorbe is. Elfér az. A nagyobb mehet a hátizsákba. A thermisznak akkora nak kell lenni mint az energia italos doboznak kisebb űrtartalomal . Tű és cérna nak is kellene hely. Varrógép kis gurknis méretbe
Amúgy fogsz egy sima molle általános zsebet aminek vannak lefogatós gumihevederek a beljesében és belerakod.
De egyébként ezt magadra rögzítve cipelni annyira nem jó, inkább egy napos kis hátizsákban. Amúgy van rendszersített MH varrókészlet kis tokban csak nem kapott senki évek óta.

Amúgy, varrókészlet, kistermosz (de inkább egy fél literest rakok zsákba ) , kézfertőtlenítő, körömcsipesz. kiscsomagos alkoholos törlőkendő.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
A voltak a határon meg jarorbe is. Elfér az. A nagyobb mehet a hátizsákba. A thermisznak akkora nak kell lenni mint az energia italos doboznak kisebb űrtartalomal . Tű és cérna nak is kellene hely. Varrógép kis gurknis méretbe. Tű se baj ha nem hosszú.de széles sima feje legyen.

Az energiaitalos doboz méretű termoszba(0,33) jó ha 1,5 deci valami fér,az semmire nem elég azért kár az egész.