A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 466
46 369
113
Ha ezt most bejelentik, abbúl nagy botrány lesz möre! :D:D
Nem lesz semmi bejelentve. Volt már itt elkotyogva :rolleyes:, hogy nyár végére az egyik páncélozott kerekes jármű komplette le lesz cserélve típus szinten. (Szándékosan nem írtam konkrét dolgot, hogy ne hozzam kellemetlen helyzetbe a forrást. A fórum keresőjéhez meg sok sikert a Nagy Testvérnek:p)
Akkor majd egyszerűen be lesznek a típusok mutatva, és kész. Páron meg lesz SARP torony, 'oszt jónapot!
:)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
A 8.-ai cikkben még csak 19 ország, a 10.-eiben meg már 20. A 20-ban meg már van NATO tagállam is. A 19-es cikkben meg leírják, hogy Hungary-n dóóógoznak. :p:D
Szerk.:
Ugye a SARP torony alapja a ATS 70/71 érzékelő komplexum. Tehát a 2 szám gyakorlatilag ugyan azt a halmazt foglalja magában.
Talán azt is lehet feltételezni a leírt számokból, hogy 300db az a miénk?
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 466
46 369
113
Talán azt is lehet feltételezni a leírt számokból, hogy 300db az a miénk?
Háát az nekem kicsit soknak tűnik.
Szerintem ez max. akkor állna fenn, ha olyan járművek is kapnának ilyet, amelyek már jelenleg is a MH kötelékében vannak. És ehhez azért kell alá is tömeg mert kb. 200kg lőszerrel együtt (ebből 50kg kerül az utastérbe), és egy könnyű járművet (pl. G-Merci) lehet hogy túl instabillá tenne.
Mondjuk a páncélozás nélküli verzió lehet hogy megoldás lehet erre. Ha meg azt vesszük, hogy ez egy alternatíva lehet a tetőn lévő páncéllemezekkel védett géppuskaállásra, akkor azért elgondolkodtató...
 
  • Tetszik
Reactions: Gyurma
T

Törölt tag 2577

Guest
Segítsetek légyszi egy laikusnak is! Most akkor örülünk, ha összejön ez a torony-üzlet, vagy csak egy kényszer opció?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Kiherélik a járvány miatt a lengyel haderőfejlesztés haditengerészetre vonatkozó progiját is.

https://www.milmag.eu/news/view?news_id=3710

"ALengyel Védelmi Minisztérium (AM) nevében eljáró Fegyverzet-felügyeleti hatóság szerint a részleget arra lehet kényszeríteni, hogy törölje a lengyel haditengerészet számos tervezett beszerzési vagy korszerűsítési programját."

Felújítási, korszerűsítési programok mellett új beszerzések is leállnak.

Ezzel a kelet-európai haderőfejlesztési tervek már több országban parkolópályára kerültek.
Csak amit itt olvastam, horvát légierő, szlovák légi és szárazföldi beszerzések, most meg ez a lengyel.
Ha nem vonunk vissza programot és esetleg a beharangozott fejlesztésekből még 1-2 megvalósul, már az nagy előrelépés lesz a térségben.
Utána meg az a játék jön, ki milyen gyorsan fizeti vissza a válság alatt felhalmozott adósságait. Aztán talán vmikor újra visszatér a haderőfejlesztés.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 867
113
Utána meg az a játék jön, ki milyen gyorsan fizeti vissza a válság alatt felhalmozott adósságait. Aztán talán vmikor újra visszatér a haderőfejlesztés.
Hát nem is tudom ha okosban és realizálva a költségeket akkor szerintem most lehetőség lenne rá hogy a személyi felszereléseket is rendbe vágják. Utána némi laktanya rehab folytatása. Ha ezek megvannak akkor álmodozhatunk tovább....... Mert oké hogy az elkövetkező években lesz némi ember anyag. De utána? Ha beindul minden mint a gőzhenger ismét szivacs módjára szívná el az embereket a gazdaság. Attól tartok külföldre is. Ezért is díjaznám egy normálisabb kidolgozott ősz tartalékos rendszert. Mert aki netán távozna és nem attól....... de a lelkesedés szikrája benne maradt akkor legyen még elérhető egy rendszerben. Az ipar és a gazdaság meg ne nyafogjon hogy évente el kellene engednie ezeket az embereket 15-25 napra. Persze ha baj lenne ismét akkor ők lennének az első vonalban a nyafogokkal együtt. Nem nem ők is tegyenek már valamit érte.
Visszatérve. Örüljünk vagy sírjunk hogy a térségi haderő reformok,modernizálások elmaradnak il jegelésre kerültek. Én pl nem nagyon örülök neki. Egyrészt lásd pl a horvátokat ahol a turizmus az egyik fő bevételi forrás. Nos a turizmus csak akkor lendülhet fel ha lesz vakcina és mindenkit jóformán beoltnak. Ez minimum 3-4 év mire magukra találnak. Addigra a Migjeik a lelküket is kilehelik. Ha nem lesz nekik segítség pénzügyi forrásban is akkor ott a Mig korszak után jóformán csak a "szövetségi" rendszer segítségén fog múlni a légtérvédelem. Szerintem nekünk az elkövetkező években biztpol jelegéből adódóan támogatni kellesz majd a déli szomszédainkat. Pl Gripen bérlés szervezése stb.........
Egyébként így számunkra nem lesz kevés az a 3 dandár szerkezet. Mert ahogy elnézem ahogy egyre mélyedünk be a gazdaságilag és egyéb okok miatt a déli szomszédokba úgy fog felértékelődni hogy szükség lesz a mostaninál jóval erősebb hadseregre is. Mert akkor tényleg mi leszünk a balkán "kapuja". Ami ha azt nézzem felelőséggel is járhat.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Tavaly már többször szóltak nekik, hogy a harckocsivezetőnek elég a B kategória nem kell C. Sokan emiatt nem jelentkeznek, pedig jönnének B jogsival, a sereg meg bukja a fiatalokat tucatjával. :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Valaki mindig átjavítja a B kategóriát C-re. Valószínűleg egy ellenérdekelt ország ügynöke. :cool:
A BTR, ami valóban harcjárművezető, az C, elméletileg, de van valami HM-es belső jogsi az utóbbi években, mert teherautó sofőr nem megy be ennyi pénzért.
Az fb- közösségi oldalon megtévesztő a hirdetés, mert harcjárművezetőt írnak, de a Leopard 2 képével hirdetik, így azt sugallják, hogy a Leopard vezetőnek C jogsi kell.
Szóval így tényleg nehéz toborozni....o_O


Mondjuk a civil jogsihoz kötés eleve egy butaság.
Gyere, álljuk a jogsidat, ha öt éven belül leszerelsz fizesd ki a képzés árát, ha maradsz van egy ingyen jogsid. Akár arányosítani is lehetne havi vagy éves bontással. Ha két év után letiplizel fizesd a 3/5 részét a képzésnek. Nem tudom mennyi embert mozgatna meg a mai világban, de egy próbát akár meg is érhetne.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 039
113
Mondjuk a civil jogsihoz kötés eleve egy butaság.
Gyere, álljuk a jogsidat, ha öt éven belül leszerelsz fizesd ki a képzés árát, ha maradsz van egy ingyen jogsid. Akár arányosítani is lehetne havi vagy éves bontással. Ha két év után letiplizel fizesd a 3/5 részét a képzésnek. Nem tudom mennyi embert mozgatna meg a mai világban, de egy próbát akár meg is érhetne.
Az MHSZ igy működött.Talán volna értelme visszahozni.
Különben van polgári megfelelője,az F kategória a láncost is lefedi..B nem személygépkocsira szól,hanem 3,5tonnáig terjedő tömegű gépjárművekre.Mezőgazdasági traktort meg Mgv kategóriával lehet vezetni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 466
46 369
113
Kiherélik a járvány miatt a lengyel haderőfejlesztés haditengerészetre vonatkozó progiját is.

https://www.milmag.eu/news/view?news_id=3710

"ALengyel Védelmi Minisztérium (AM) nevében eljáró Fegyverzet-felügyeleti hatóság szerint a részleget arra lehet kényszeríteni, hogy törölje a lengyel haditengerészet számos tervezett beszerzési vagy korszerűsítési programját."

Felújítási, korszerűsítési programok mellett új beszerzések is leállnak.

Ezzel a kelet-európai haderőfejlesztési tervek már több országban parkolópályára kerültek.
Csak amit itt olvastam, horvát légierő, szlovák légi és szárazföldi beszerzések, most meg ez a lengyel.
Ha nem vonunk vissza programot és esetleg a beharangozott fejlesztésekből még 1-2 megvalósul, már az nagy előrelépés lesz a térségben.
Utána meg az a játék jön, ki milyen gyorsan fizeti vissza a válság alatt felhalmozott adósságait. Aztán talán vmikor újra visszatér a haderőfejlesztés.
Én erről a hírről már a defence24.pl-en már olvastam egy picit korábban. Mivel - megmondom őszintén - nem nagyon voltam képben a lengyel flottáról, így egy kicsit utána néztem.
Nem vagyok benne biztos, hogy nem jártak ezzel a leállítással jobban. :rolleyes:
Az Orkan-okat még a németektől vették, akik az NDK-tól örökölték. Egyetlen modernnek mondható fegyver van rajta, mégpedig a 8 db RBS-15 GM.
Ez a felújítás program gyakorlatilag a T-72-es felújítási programjuk hasznosságával vetekszik. Tulajdonképpen mindent cserélni kellene rajtuk. Az 57mm-est, a tűzvezetést, a radarrendszert, de úgy általában a fő rendszereire is rá férne a digitalizáció. És ami húzósabb, a teljes meghajtást is cserélni kell. És ezekkel a felújításokkal is csak 15 évvel hosszabbítható a rendszerbe tartásuk. o_O
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 867
113
Én erről a hírről már a defence24.pl-en már olvastam egy picit korábban. Mivel - megmondom őszintén - nem nagyon voltam képben a lengyel flottáról, így egy kicsit utána néztem.
Nem vagyok benne biztos, hogy nem jártak ezzel a leállítással jobban. :rolleyes:
Az Orkan-okat még a németektől vették, akik az NDK-tól örökölték. Egyetlen modernnek mondható fegyver van rajta, mégpedig a 8 db RBS-15 GM.
Ez a felújítás program gyakorlatilag a T-72-es felújítási programjuk hasznosságával vetekszik. Tulajdonképpen mindent cserélni kellene rajtuk. Az 57mm-est, a tűzvezetést, a radarrendszert, de úgy általában a fő rendszereire is rá férne a digitalizáció. És ami húzósabb, a teljes meghajtást is cserélni kell. És ezekkel a felújításokkal is csak 15 évvel hosszabbítható a rendszerbe tartásuk. o_O
Majd vesznek made in germani licencet vagy usa. Jót fog tenni majd gazdaságilag a "saját" gyártás. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 466
46 369
113
Majd vesznek made in germani licencet vagy usa. Jót fog tenni majd gazdaságilag a "saját" gyártás. :)
Olyan nagyon nem dúskálnak szerintem a hajófedélzeti rendszerekben. A mostani Orkan hajókon sincs tulajdonképpen semmi lengyel.
Az ASM és a fő radar rendszer is svéd, a csöves fegyverzet még orosz eredetű. Az utólag rájuk kerülő manpadok (!) amik lengyel gyártásúak. Ezek jelentik a légvédelmét. :rolleyes:
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Kiherélik a járvány miatt a lengyel haderőfejlesztés haditengerészetre vonatkozó progiját is.

https://www.milmag.eu/news/view?news_id=3710

"ALengyel Védelmi Minisztérium (AM) nevében eljáró Fegyverzet-felügyeleti hatóság szerint a részleget arra lehet kényszeríteni, hogy törölje a lengyel haditengerészet számos tervezett beszerzési vagy korszerűsítési programját."

Felújítási, korszerűsítési programok mellett új beszerzések is leállnak.

Ezzel a kelet-európai haderőfejlesztési tervek már több országban parkolópályára kerültek.
Csak amit itt olvastam, horvát légierő, szlovák légi és szárazföldi beszerzések, most meg ez a lengyel.
Ha nem vonunk vissza programot és esetleg a beharangozott fejlesztésekből még 1-2 megvalósul, már az nagy előrelépés lesz a térségben.
Utána meg az a játék jön, ki milyen gyorsan fizeti vissza a válság alatt felhalmozott adósságait. Aztán talán vmikor újra visszatér a haderőfejlesztés.

Az már sajnos minket nem érint. Ha most buktatják a Z26-ot (ami már most is 2030-ig megvalósuló terveket tartalmaz, 2020-ban), akkor a költséges beszerzések 2035 utánra tolódnak. Tisztességes ember ilyen intervallumra nem ígér semmit, addig lesz még két válság meg három járvány.:eek:
Azért is nagy bukta lenne, mert lényegében a célként megjelölt 2 %-tól mi álltunk a legmesszebb, és ezek szerint egy tapodtat sem közeledtünk, és sokáig nem is fogunk hozzá. :confused:
A lengyel meg a román csökkentheti a költségvetését, mert van honnan, évek óta tartósan a GDP 2 %-át költik honvédelemre, mi 0,74 %-ról most jöttünk volna fel 1,2 %-ra. Ebből nem igen lehet engedni.
A futóversenyes példánál maradva, mi a legutolsó futóként nem tudunk annyit lassítani, mint a többiek. Ha igen, akkor biztos, hogy utolsók is maradunk, nem lesz felzárkózás, nem leszünk a "térség meghatározó ereje".
:(
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Az már sajnos minket nem érint. Ha most buktatják a Z26-ot (ami már most is 2030-ig megvalósuló terveket tartalmaz, 2020-ban), akkor a költséges beszerzések 2035 utánra tolódnak. Tisztességes ember ilyen intervallumra nem ígér semmit, addig lesz még két válság meg három járvány.:eek:
Azért is nagy bukta lenne, mert lényegében a célként megjelölt 2 %-tól mi álltunk a legmesszebb, és ezek szerint egy tapodtat sem közeledtünk, és sokáig nem is fogunk hozzá. :confused:
A lengyel meg a román csökkentheti a költségvetését, mert van honnan, évek óta tartósan a GDP 2 %-át költik honvédelemre, mi 0,74 %-ról most jöttünk volna fel 1,2 %-ra. Ebből nem igen lehet engedni.
A futóversenyes példánál maradva, mi a legutolsó futóként nem tudunk annyit lassítani, mint a többiek. Ha igen, akkor biztos, hogy utolsók is maradunk, nem lesz felzárkózás, nem leszünk a "térség meghatározó ereje".
:(
De Matolcsy szerint ilyenkor lehet az élre kerülni. Gondolom arra gondol, hogy mi nem adjuk fel azt, amit a többiek kénytelenek feladni. A honvédelem felzárkóztatását. Akkor egyébként tényleg lehetnénk a térségben meghatározóak az évtized második felében, ha végig vinnénk a mostani terveket, a többieké meg csúszna, de jelentősen lassulna, így utolérnénk, sok területen le is hagynánk őket.
Ez valóban történelmi lehetőség, így értem miről zagyvált...:)