A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 284
14 208
113
Még nem kezdtük el kint használni a breneket.


Fasza.
Végre van egy modern, NATO szabvány lőszert lövő gépkarabély nagyobb számban a honvédségnek, és nem viszik külszolgálatban. Inkább a toldozott-foldozott ak-kat használják még mindíg kint.

Azt lehet tudni miért? Mi a koncepció?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 189
113
Fasza.
Végre van egy modern, NATO szabvány lőszert lövő gépkarabély nagyobb számban a honvédségnek, és nem viszik külszolgálatban. Inkább a toldozott-foldozott ak-kat használják még mindíg kint.

Azt lehet tudni miért? Mi a koncepció?
Nincsenek nagy létszámú kiképzések COVID miatt és így lassul az átállás az új fegyverekre. Valamint amíg nincs készségszintre elsajátítva az új karabély nem kell azt misszióba vinni (a horvát különlegeseknél volt halál ebből állítólag egypár éve, hogy nem nyomták eleget az új karabélyt (G36) és nem tudták úgy használni ahogy kellett volna tűzharcban)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 041
113
Figyelemre méltó!

(szerintem)







.
watch
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 284
14 208
113
Nincsenek nagy létszámú kiképzések COVID miatt és így lassul az átállás az új fegyverekre. Valamint amíg nincs készségszintre elsajátítva az új karabély nem kell azt misszióba vinni (a horvát különlegeseknél volt halál ebből állítólag egypár éve, hogy nem nyomták eleget az új karabélyt (G36) és nem tudták úgy használni ahogy kellett volna tűzharcban)


o_O
Egy missziós felkészítés több hónap. Az alatt azért át lehet szokni ak-ról. Ráadásul ergonómikusabb is.
Egy karabély azért nem egy vadászgép.


Nem ismerem a horvát történetet. Kicsit fura ha különlegesen képzett katonák nem tudták egy gépkarabélyt megfelelően használni?:rolleyes:
Előző nap kapták meg a fegyvereket? o_O

Glockok is csak misszióban volt pár éve. De aki használta szerintem nem sírt mert nem szokott át a P9RC-ről.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 189
113
o_O
Egy missziós felkészítés több hónap. Az alatt azért át lehet szokni ak-ról. Ráadásul ergonómikusabb is.
Egy karabély azért nem egy vadászgép.


Nem ismerem a horvát történetet. Kicsit fura ha különlegesen képzett katonák nem tudták egy gépkarabélyt megfelelően használni?:rolleyes:
Előző nap kapták meg a fegyvereket? o_O

Glockok is csak misszióban volt pár éve. De aki használta szerintem nem sírt mert nem szokott át a P9RC-ről.
Valszeg akkor lesz kihurcolva misszióba ha meglesz a teljes állomány átképzése. Aztán maid kiderül.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Ezelőtt bő egy éve volt egy magyar fejlesztésű hátizsák bemutatva a combatgear blogon. Fogalmam sincs, hogy azóta történt-e bármilyen fejlemény vele kapcsolatban?
Érdekesnek tartottam az elképzelést, még az is lehetséges, hogy a "civil" piacon is megállná a helyét. Viszont volt vele kapcsolatban egy hiányérzetem, amit nem tudtam, hova tenni, de most végre megvan!!!
Ime a zsák:
https://combatgear.blog.hu/2019/02/14/hatizsak_80_literes
https://combatgear.blog.hu/2019/02/19/hatizsak_80_literes_oldalzsebek_es_a_rohamzsak
https://combatgear.blog.hu/2019/02/27/hatizsak_80_literes_taktikai_malhaheveder
Szó van benne a "kenyérzsákról", amit vagy a nagy zsákra lehet feltenni, vagy a két oldalzsebre és abba elvileg belefér a napi kajacsomag. Valamiért róla esik a legkevesebb szó.
Fogalmam sincs, hogy él-e még a projekt, vagy elvetették, de amit az egészből megtartanék és továbbfejlesztenék az a "kenyérzsák". Ha el is halt a proket azt a kenyérzsákot más zsákokra is rá lehet majd tenni. Amit meg fejlesztenék rajta, az lenne, hogy felül-odalra tennék két fület egy hevedernek, hogy oldalzsákként is lehessen hordani.
Tulajdonképpen ez volt a bajom. A kenyérzsák (bread bag) gyakorlatilag oldaltáskát jelent. Ennek a kenyérzsáknak meg nem adták meg a lehetőséget, hogy oldaltáskaként lehessen használni.
A dolgon gyakorlatilag semmit sem bonyolítana vagy nehezítene két erősebb műanyagfül. Opció lehetne amolyan "békebeli" feladatokra, amikor egy műanyag szatyor is bőven elegendő, de ez mégiscsak "katonásabb".
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 189
113
Ezelőtt bő egy éve volt egy magyar fejlesztésű hátizsák bemutatva a combatgear blogon. Fogalmam sincs, hogy azóta történt-e bármilyen fejlemény vele kapcsolatban?
Érdekesnek tartottam az elképzelést, még az is lehetséges, hogy a "civil" piacon is megállná a helyét. Viszont volt vele kapcsolatban egy hiányérzetem, amit nem tudtam, hova tenni, de most végre megvan!!!
Ime a zsák:
https://combatgear.blog.hu/2019/02/14/hatizsak_80_literes
https://combatgear.blog.hu/2019/02/19/hatizsak_80_literes_oldalzsebek_es_a_rohamzsak
https://combatgear.blog.hu/2019/02/27/hatizsak_80_literes_taktikai_malhaheveder
Szó van benne a "kenyérzsákról", amit vagy a nagy zsákra lehet feltenni, vagy a két oldalzsebre és abba elvileg belefér a napi kajacsomag. Valamiért róla esik a legkevesebb szó.
Fogalmam sincs, hogy él-e még a projekt, vagy elvetették, de amit az egészből megtartanék és továbbfejlesztenék az a "kenyérzsák". Ha el is halt a proket azt a kenyérzsákot más zsákokra is rá lehet majd tenni. Amit meg fejlesztenék rajta, az lenne, hogy felül-odalra tennék két fület egy hevedernek, hogy oldalzsákként is lehessen hordani.
Tulajdonképpen ez volt a bajom. A kenyérzsák (bread bag) gyakorlatilag oldaltáskát jelent. Ennek a kenyérzsáknak meg nem adták meg a lehetőséget, hogy oldaltáskaként lehessen használni.
A dolgon gyakorlatilag semmit sem bonyolítana vagy nehezítene két erősebb műanyagfül. Opció lehetne amolyan "békebeli" feladatokra, amikor egy műanyag szatyor is bőven elegendő, de ez mégiscsak "katonásabb".
A projektet jegelték mert más lett a személyi felszerelésről az elképzelés (nem kell mindent magába foglalnia ami szükségszerűség volt mert nem volt tiszta a rá szánt összeg) a jelenleg futó program az acélkockás dologban látható (igaz ott 5.11-es zsákok vannak de az elképzelés szerint hazai termékkel lenne helyettesítve )

Ez az oldaltáskaként használatot nem tudom értelmezni, a megnevezés egyértelműbb lenne, egyébként mint nagyobb méretű általános zseb, mert igazából ez nem zsák hanem egy PALS rendszerű zseb. Előbb használok egy kis hátizsákot mint bármiféle oldaltáskát civil használatban is, már csak azért is mert kényelmesebb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Ezelőtt bő egy éve volt egy magyar fejlesztésű hátizsák bemutatva a combatgear blogon. Fogalmam sincs, hogy azóta történt-e bármilyen fejlemény vele kapcsolatban?
Érdekesnek tartottam az elképzelést, még az is lehetséges, hogy a "civil" piacon is megállná a helyét. Viszont volt vele kapcsolatban egy hiányérzetem, amit nem tudtam, hova tenni, de most végre megvan!!!
Ime a zsák:
https://combatgear.blog.hu/2019/02/14/hatizsak_80_literes
https://combatgear.blog.hu/2019/02/19/hatizsak_80_literes_oldalzsebek_es_a_rohamzsak
https://combatgear.blog.hu/2019/02/27/hatizsak_80_literes_taktikai_malhaheveder
Szó van benne a "kenyérzsákról", amit vagy a nagy zsákra lehet feltenni, vagy a két oldalzsebre és abba elvileg belefér a napi kajacsomag. Valamiért róla esik a legkevesebb szó.
Fogalmam sincs, hogy él-e még a projekt, vagy elvetették, de amit az egészből megtartanék és továbbfejlesztenék az a "kenyérzsák". Ha el is halt a proket azt a kenyérzsákot más zsákokra is rá lehet majd tenni. Amit meg fejlesztenék rajta, az lenne, hogy felül-odalra tennék két fület egy hevedernek, hogy oldalzsákként is lehessen hordani.
Tulajdonképpen ez volt a bajom. A kenyérzsák (bread bag) gyakorlatilag oldaltáskát jelent. Ennek a kenyérzsáknak meg nem adták meg a lehetőséget, hogy oldaltáskaként lehessen használni.
A dolgon gyakorlatilag semmit sem bonyolítana vagy nehezítene két erősebb műanyagfül. Opció lehetne amolyan "békebeli" feladatokra, amikor egy műanyag szatyor is bőven elegendő, de ez mégiscsak "katonásabb".

A kenyérzsákot oldaltáskaként max a volt VSZ országok közül használták a nagyon nyomorékok de még ott se nagyon.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
A projektet jegelték mert más lett a személyi felszerelésről az elképzelés (nem kell mindent magába foglalnia ami szükségszerűség volt mert nem volt tiszta a rá szánt összeg) a jelenleg futó program az acélkockás dologban látható (igaz ott 5.11-es zsákok vannak de az elképzelés szerint hazai termékkel lenne helyettesítve )

Ez az oldaltáskaként használatot nem tudom értelmezni, a megnevezés egyértelműbb lenne, egyébként mint nagyobb méretű általános zseb, mert igazából ez nem zsák hanem egy PALS rendszerű zseb. Előbb használok egy kis hátizsákot mint bármiféle oldaltáskát civil használatban is, már csak azért is mert kényelmesebb.

Rendben, akkor legyen zseb. Nekem mindkettő van, úgy hátizsák, mint oldaltáska (kenyérzsák) és mindkettőt szinte napi szinten használom. Úgy vagyok vele, hogy minnél kevesebb és könnyebb dolgokat hordok úgy tolódik el a preferenciám az oldaltáska irányába, minnél több és nehezebbet a hátisákéba. Kenyérzsák álandóan kéznél van, ki-be lehet rakosgatni belőle, nem kell le és felvenni. Ha kiszaladok a boltba venni pár apróságot akkor azt viszem.

A kenyérzsákot oldaltáskaként max a volt VSZ országok közül használták a nagyon nyomorékok de még ott se nagyon.
Egy időbe mindenki használta, aztán szépen mindenhonnan kikopott és marad a VSZ országoknál. A helyzet, hogy teljesen jogosan és nem is akarok senkit meggyőzni, hogy visszahozzák.
Viszont ha van egy ilyen multifunkci zsebed, amibe a kajádat pakolod és valamilyen nagyobb felszerelés részét képezi, lényebében ingyen beleépítheted ezt a képességet is. Nagyon nincs mit veszíts. Drágább lesz a zsebed két műanyagfüllel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 189
113
Rendben, akkor legyen zseb. Nekem mindkettő van, úgy hátizsák, mint oldaltáska (kenyérzsák) és mindkettőt szinte napi szinten használom. Úgy vagyok vele, hogy minnél kevesebb és könnyebb dolgokat hordok úgy tolódik el a preferenciám az oldaltáska irányába, minnél több és nehezebbet a hátisákéba. Kenyérzsák álandóan kéznél van, ki-be lehet rakosgatni belőle, nem kell le és felvenni. Ha kiszaladok a boltba venni pár apróságot akkor azt viszem.


Egy időbe mindenki használta, aztán szépen mindenhonnan kikopott és marad a VSZ országoknál. A helyzet, hogy teljesen jogosan és nem is akarok senkit meggyőzni, hogy visszahozzák.
Viszont ha van egy ilyen multifunkci zsebed, amibe a kajádat pakolod és valamilyen nagyobb felszerelés részét képezi, lényebében ingyen beleépítheted ezt a képességet is. Nagyon nincs mit veszíts. Drágább lesz a zsebed két műanyagfüllel.
Hát szerintem személyes preferencia mert felhasználói igény sehol sem merült fel hasonló sem (szerintem mély traumát okozott minden oldaltáska jellegű cucc a honvédség kollektív pszcihéjében a tártáska meg a szimatszatyor miatt)
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Hát szerintem személyes preferencia mert felhasználói igény sehol sem merült fel hasonló sem (szerintem mély traumát okozott minden oldaltáska jellegű cucc a honvédség kollektív pszcihéjében a tártáska meg a szimatszatyor miatt)
Persze, mert háborús környezetben akartak oldaltáskát használni, ami ökörség. Nem is csoda, hogy mindenhonnan kikoptak.
Én viszont kényelmes hátországi feladatokról beszélek, ahova szintén jól jön valamilyen táskaféleség, csak egy hátizsák lehet, hogy túl sok.
Azét mekkora divarja volt szimatszatyroknak a vicilek körében. Egy horgásznak egy olyasmi bővel elég. Viszont ő nem is Észak-Olaszországot megy felszabadítani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 189
113
Persze, mert háborús környezetben akartak oldaltáskát használni, ami ökörség. Nem is csoda, hogy mindenhonnan kikoptak.
Én viszont kényelmes hátországi feladatokról beszélek, ahova szintén jól jön valamilyen táskaféleség, csak egy hátizsák lehet, hogy túl sok.
Azét mekkora divarja volt szimatszatyroknak a vicilek körében. Egy horgásznak egy olyasmi bővel elég. Viszont ő nem is Észak-Olaszországot megy felszabadítani.
Hát én a 25 literes egynaposommal járok bevásárolni (de mondjuk horgászni is). Utoljára 14 éves koromban volt egy nike oldaltáskám idestova tizenpár éve.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 881
91 445
113
Hát izé..... :D:D

Az lehetséges, hogy ezekben a járványdepis időkben mégis veszünk vmit idén a Muttitól? Nem csiripelnek nálatok erről a madarak?

Olyan fasza majdnem BMW kaliberü beruházásról hallottam ma, hogy teljesen felvillanyozódtam.

(ugye a BMW utan fél évvel jött a Leo, bár lehet nincs összefüggés... :cool:)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 189
113
Hát izé..... :D:D

Az lehetséges, hogy ezekben a járványdepis időkben mégis veszünk vmit idén a Muttitól? Nem csiripelnek nálatok erről a madarak?

Olyan fasza majdnem BMW kaliberü beruházásról hallottam ma, hogy teljesen felvillanyozódtam.

(ugye a BMW utan fél évvel jött a Leo, bár lehet nincs összefüggés... :cool:)
Hát nem csiripeltek ilyesmit egyelőre de hogy én nem hallottam az nem jelent semmit.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 358
113

A műszaki ezred kijelölt állománya a Húsvéti ünnepek után a Tolna megyei Pincehely településen ún. „MABEY UNIVERSAL” hídkészlettel kezdte meg egy híd megépítését.
A felépített híd a két településrészt összekapcsoló, megrongálódott vasbeton Kapos-híd lebontási és újraépítési időszaka alatt segíti a zavartalan gyalogos és gépjárműves forgalmat a nagy igénybevételű 61. sz. főúton, ezzel is mentesítve a környékbeli lakosságot a 80-100 km-es kerülőúttól.