A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
SZEREZTEK(Ukrajna) EGY "JÓ" ELLENSÉGET(oroszok), MAJD UTÁNA választottak egy "jó" szövetségest(USA).
Gratulálok.
20-30 évig el lesznek foglalva a belső gondjaikkal.

Nekünk jó, meg tanuljunk is belőle!

Akkor lesznek majd meglepodve igazan ha el lesz nekik magyarazva hogy a szovjet technikat le kell valtani nyugatira(magyarul amerikaira). :D
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
311
1 003
93
Jövő héten július úgyhogy jöhetnek az első
Leopard-2A4-Tank-1.jpg

Nagy hülyeség lenne ezekből még 20-80 darabot beszerezni? Egyáltalán mennyi lehet az ára, 2-3 millió euró?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Nagy hülyeség lenne ezekből még 20-80 darabot beszerezni? Egyáltalán mennyi lehet az ára, 2-3 millió euró?
Igen!Mindent hülyeseg megvenni ami nem a legmodernebb.Amit ma veszünk az vagy 30 évig kell,hogy jó legyen.Nem nehéz belátni ha ma nem a legmodernebbet veszed hanem egy 30-40 éves technológiai színvonalat(ami már ma is elavult) akkor milyen lesz az a technika 10-20-30 év múlva....?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Valamiért a fórumon óriási hypeja van a legyen jó sok szarunk szemléletnek.El nem tudom képzelni,hogy ezt miért erőltetik sokan...De abban biztos vagyok,hogy akik ezt a nézetet vallják fel lennének háborodva, ha az okos telefon helyett egy 3310-es,a PC/laptop helyett egy Pentium II-es az autójuk helyett meg egy Wartburg várná őket otthon amikor hazaérnek a melóból.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Valamiért a fórumon óriási hypeja van a legyen jó sok szarunk szemléletnek.El nem tudom képzelni,hogy ezt miért erőltetik sokan...De abban biztos vagyok,hogy akik ezt a nézetet vallják fel lennének háborodva, ha az okos telefon helyett egy 3310-es,a PC/laptop helyett egy Pentium II-es az autójuk helyett meg egy Wartburg várná őket otthon amikor hazaérnek a melóból.

Én a duál processzoros, két-VGA-s, 32GB RAM-os számítógép helyett(min. 250e HUF) vettem egy egy CPU-s (azért 6 magos ;) ), nV Ti1050-s, 8GB RAM-os gépet.




...meg 2 hasonlót a 2 gyereknek!

Mert van egy szükséges mennyiség ! ! !






Nem elég ha a díszszemlén van elegendő ! ! !

1, "Szerveztek" nekünk legkevesebb 2-3 ellenséges szomszédot. ...optimista voltam.
2, Nem egyedül "szoktak" jönni.
3, Ezért nekünk 150 MBT is kevés. Szerintem.
4, Miből??? Miből??? és harmadszor is Miből???


A költői kérdés: 5o Leo a jobb, vagy 200-250 Olcsóbb, pl: modernizált -a'la IDF- T-72. (az újabb 50 Leo árára gondolok)

Te az 50 Leo egyikébe ülnél-e, vagy a 250 IDF-es T-72-be.
Ne feledd: bármelyik szomszédnak egyedül is van 50-10 ATGM-je. (...stb... :( )

Én a 250 T-72 egyikébe.
...mert 250-500 ATGM-je még két "szomszédnak" együtt se nagyon van ! ! !

Mibe ülnél? Érdekel a válasz!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 043
113
Én a duál processzoros, két-VGA-s, 32GB RAM-os számítógép helyett(min. 250e HUF) vettem egy egy CPU-s (azért 6 magos ;) ), nV Ti1050-s, 8GB RAM-os gépet.




...meg 2 hasonlót a 2 gyereknek!

Mert van egy szükséges mennyiség ! ! !






Nem elég ha a díszszemlén van elegendő ! ! !

1, "Szerveztek" nekünk legkevesebb 2-3 ellenséges szomszédot. ...optimista voltam.
2, Nem egyedül "szoktak" jönni.
3, Ezért nekünk 150 MBT is kevés. Szerintem.
4, Miből??? Miből??? és harmadszor is Miből???


A költői kérdés: 5o Leo a jobb, vagy 200-250 Olcsóbb, pl: modernizált -a'la IDF- T-72. (az újabb 50 Leo árára gondolok)

Te az 50 Leo egyikébe ülnél-e, vagy a 250 IDF-es T-72-be.
Ne feledd: bármelyik szomszédnak egyedül is van 50-10 ATGM-je. (...stb... :( )

Én a 250 T-72 egyikébe.
...mert 250-500 ATGM-je még két "szomszédnak" együtt se nagyon van ! ! !

Mibe ülnél? Érdekel a válasz!
50 leóba, baszhatod sajnos a modernizációt ha a vas szétrohad alattad, 40 éves anyagnak a folyamatos használat után olyan belső anyagfáradásai lehetnek amik mondjuk még extra 15 évet nem bírnak ki, a vasnak is van szavideje.
Én szerintem, ha tippelnem kellene 2035 körül tuti kikavarják nekünk is egy területi konfliktust, ha most modernizáljuk a t72-t akkor egyből lezsírozni és a konfliktusig elő se venni mert 2 különböző típus fenntartása még nagyobb költség, viszont 15 évig csak egy raktárban álljon, felesleges, inkább abból a modernizált ~80 db t72 árából ( itt írták nemrégiben, hogy nagyjából 1-2-2,5M$) rakjunk még hozzá és vegyünk még 44 leót.
A te 250db modernizált t72-d meg kitesz lehet 75-85 db leót
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
311
1 003
93
Valamiért a fórumon óriási hypeja van a legyen jó sok szarunk szemléletnek.El nem tudom képzelni,hogy ezt miért erőltetik sokan...De abban biztos vagyok,hogy akik ezt a nézetet vallják fel lennének háborodva, ha az okos telefon helyett egy 3310-es,a PC/laptop helyett egy Pentium II-es az autójuk helyett meg egy Wartburg várná őket otthon amikor hazaérnek a melóból.

Én ezt értem, de azért ennek van más olvasata is. Ha nagyon olcsón tudsz hozzájutni nem zsír új de vállalható minőséghez (vállalható minőség=a te potenciális ellenségeid relációjában minőség) amit mondjuk az olcsósága miatt megéri mondjuk 10 év múlva is kukázni, nem kell feltétlenül 30-40 év múlva is rendszerben tartani, akkor az azért tud jó biznisz lenni erre a tíz évre. Ugye a szomszédoknál sem 2A7+-osok állnak a hegyekben a raktárakban, hanem T72-esek meg még régebbi típusok kendácsolásai.

Nyilván a legjobb az lenne ha még rárendelnénk a 44 rendelésre még mondjuk 88 darab A7+-ost.
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
874
2 754
93
Valamiért a fórumon óriási hypeja van a legyen jó sok szarunk szemléletnek.El nem tudom képzelni,hogy ezt miért erőltetik sokan...De abban biztos vagyok,hogy akik ezt a nézetet vallják fel lennének háborodva, ha az okos telefon helyett egy 3310-es,a PC/laptop helyett egy Pentium II-es az autójuk helyett meg egy Wartburg várná őket otthon amikor hazaérnek a melóból.
de akkor miért ellenzed annyira az f-35-öt egy másik topicban? (ha jól veszem ki persze)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Én ezt értem, de azért ennek van más olvasata is. Ha nagyon olcsón tudsz hozzájutni nem zsír új de vállalható minőséghez (vállalható minőség=a te potenciális ellenségeid relációjában minőség) amit mondjuk az olcsósága miatt megéri mondjuk 10 év múlva is kukázni, nem kell feltétlenül 30-40 év múlva is rendszerben tartani, akkor az azért tud jó biznisz lenni erre a tíz évre. Ugye a szomszédoknál sem 2A7+-osok állnak a hegyekben a raktárakban, hanem T72-esek meg még régebbi típusok kendácsolásai.

Nyilván a legjobb az lenne ha még rárendelnénk a 44 rendelésre még mondjuk 88 darab A7+-ost.

Az A4 30+ éves technológia,szetinted ez vállalható?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
de akkor miért ellenzed annyira az f-35-öt egy másik topicban? (ha jól veszem ki persze)

Nem ellenzem de egyenlőre ott a Gripen.Amit ellenzek az az,hogy 30 éven belül egy 3.(HARMADIK!!!)multirole gépet vegyünk a légierőnek. Használjuk őket addig amíg lehet aztán ha eljön a váltótípus ideje akkor mit bánom én,hogy F-35-öt veszünk vagy valami más 5.gen. típust.
Így érthető,hogy mi a problémám az F-35-el?

A Gripen nem egy Leopard 2 A4 ha már párhuzamot akarunk vonni a kettő közt.A Gripen egy A5 de inkább A6.
 
W

Wilson

Guest
Nem ellenzem de egyenlőre ott a Gripen.Amit ellenzek az az,hogy 30 éven belül egy 3.(HARMADIK!!!)multirole gépet vegyünk a légierőnek. Használjuk őket addig amíg lehet aztán ha eljön a váltótípus ideje akkor mit bánom én,hogy F-35-öt veszünk vagy valami más 5.gen. típust.
Így érthető,hogy mi a problémám az F-35-el?

A Gripen nem egy Leopard 2 A4 ha már párhuzamot akarunk vonni a kettő közt.A Gripen egy A5 de inkább A6.

Bizony,főleg ha a magyar Gripenneket felhozzák az E-k szintjére és mivel 2026-n még bőven lesz bennük üzemidő szerintem hülyeség lenne lecserélni őket.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Megint kezd fellangolni a HK mennyiseg/minoseg vita. De nem az volt a multkor a salamoni megoldas, hogy varjuk meg az IFV beszerzes veget?
Mert ott lehet olyan tipus is amire felpakolhatnak 105-120 milis tornyot es kesz a masodvonas tuztamogato.

A harckocsi nem tűztámogató jármű(a franciák gondolták igy 40-ben,a tőbbit meg te is tudod) hanem harckocsi.Nem lehet egy IFV-re szerelt 120-as ágyúval kiváltani.Egész egyszerűen nincs köze a ketrőbek egymáshoz,nem lehet az egyikkel a másik mellett vagy ellen érvelni.
 
W

Wilson

Guest
Megint kezd fellangolni a HK mennyiseg/minoseg vita. De nem az volt a multkor a salamoni megoldas, hogy varjuk meg az IFV beszerzes veget?
Mert ott lehet olyan tipus is amire felpakolhatnak 105-120 milis tornyot es kesz a masodvonas tuztamogato.

Úgy látszik,hogy ez még itt lesz velünk egy ideig,pedig a csehek is erősen gondolkoznak rajta,hogy kukázzák a T-72 felújítás programjukat és vesznek valamilyen modern mbt-t és korábban be volt linkelve egy lengyel katona véleménye a lengyel T-72 felújításról,magyarul el kell felejteni.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and rappali_

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 211
2 703
113
A harckocsi nem tűztámogató jármű(a franciák gondolták igy 40-ben,a tőbbit meg te is tudod) hanem harckocsi.Nem lehet egy IFV-re szerelt 120-as ágyúval kiváltani.Egész egyszerűen nincs köze a ketrőbek egymáshoz,nem lehet az egyikkel a másik mellett vagy ellen érvelni.

En ezt ertem es igy is van. De alltalaban azok akik a T-72-t valamilyen allapotban meg akarnak tartani "tuztamogato" szerepkorbe szanjak, nem eknek, "valodi" harckocsinak.
Ezert volt akkor ez a lehetoseg, hogy ha tenyleg van igeny erre a kategoriara, akkor mar inkabb uj epitesu, modern tervezesi elveket felsorakoztato jarmu legyen pl. IFV vazon. Persze fontos, hogy pl. olcsobb-e egy ilyen jarmu 3x mint egy A7. Erre jo volna latni valami osszehasonlito tablazatot...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A harckocsi nem tűztámogató jármű(a franciák gondolták igy 40-ben,a tőbbit meg te is tudod) hanem harckocsi.
Ehhez képest mindenki arra használja...;)
Még a Törökök meg az Izraeliek is....
Talán az olyan országok akiknek számos páncélos hadosztálya van - és tudják biztosítani az ehhez szükséges infrastruktúrát - gondolkodhatnak a klasszikus koncentrált harckocsi műveletekben, de mindenki másnak a tank csak egy erősen védett gyalogsági támogató harcjármű.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Én a duál processzoros, két-VGA-s, 32GB RAM-os számítógép helyett(min. 250e HUF) vettem egy egy CPU-s (azért 6 magos ;) ), nV Ti1050-s, 8GB RAM-os gépet.




...meg 2 hasonlót a 2 gyereknek!

Mert van egy szükséges mennyiség ! ! !






Nem elég ha a díszszemlén van elegendő ! ! !

1, "Szerveztek" nekünk legkevesebb 2-3 ellenséges szomszédot. ...optimista voltam.
2, Nem egyedül "szoktak" jönni.
3, Ezért nekünk 150 MBT is kevés. Szerintem.
4, Miből??? Miből??? és harmadszor is Miből???


A költői kérdés: 5o Leo a jobb, vagy 200-250 Olcsóbb, pl: modernizált -a'la IDF- T-72. (az újabb 50 Leo árára gondolok)

Te az 50 Leo egyikébe ülnél-e, vagy a 250 IDF-es T-72-be.
Ne feledd: bármelyik szomszédnak egyedül is van 50-10 ATGM-je. (...stb... :( )

Én a 250 T-72 egyikébe.
...mert 250-500 ATGM-je még két "szomszédnak" együtt se nagyon van ! ! !

Mibe ülnél? Érdekel a válasz!

A leoA7+-ba annak ugyanis ha minden igaz lesz aktív védelme is, a t72-őink meg csupaszak. a modernizált t72-t sokkal több mindennel át lehet lőni mint a leoa7+-t.
Arról nem is beszélve, hogyha beleszaladsz tömegével Atgmek-be ott valami nagyon hibádzik a stratégia és az összfegyvernemi harc terén.
2 szomszéd ellen meg egyedül jelenleg teljesen esélytelen bármelyik szcenariót veszed alapul. Ezért kell falkában 1-et támadni. Nem véletlen próbálunk 3-4 szomszéddal is szoros szövetséget kötni egy másik ellenében.

t72-t az oroszoknak meg a kazahoknak esetleg a belaruszoknak érdemes pátyolgatniuk, ahol van belőle 5-8-10+ ezer darab. Másnak pár 100-at vagy néhány tucatot nem érdemes.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
50 leóba, baszhatod sajnos a modernizációt ha a vas szétrohad alattad, 40 éves anyagnak a folyamatos használat után olyan belső anyagfáradásai lehetnek amik mondjuk még extra 15 évet nem bírnak ki, a vasnak is van szavideje. Én szerintem, ha tippelnem kellene 2035 körül tuti kikavarják nekünk is egy területi konfliktust, ha most modernizáljuk a t72-t akkor egyből lezsírozni és a konfliktusig elő se venni mert 2 különböző típus fenntartása még nagyobb költség, viszont 15 évig csak egy raktárban álljon, felesleges, inkább abból a modernizált ~80 db t72 árából ( itt írták nemrégiben, hogy nagyjából 1-2-2,5M$) rakjunk még hozzá és vegyünk még 44 leót. A te 250db modernizált t72-d meg kitesz lehet 75-85 db leót

Egy gyors "modellezése" egy képzeletbeli konfliktusnak:

1, Az 50 Leo-ból kilőnek 37-t.
Békét kötünk! :( Tippelhetsz milyet!

2, A 250 T-72-ból kilőnek 75-t Béket kérnek! :) "Meg adjuk" nekik.




De kiindulhatunk a jelenlegi helyzetből is:

1, 50 +50 Leo. Kilőnek kb. 60-t. Szerinted mi következik???

2, 50 Leo +250 T-72 (pl. IDF szerú felújított, vagy akár "hasonló" (???) IFV: 30+ g-á +2-4 ATGM).
Kilőnek 20 Leo-t és 75 "body-guard"-ját. Kb.
Maradt 30 Leo és 175 darab T-72/IFV. Mit mond neked a matek???

Ezt becsültem a fórumokban kb. 100-szor idézett anti-tank (ATGM, ...) statisztikákból, elemzésekből, táblázatokból.

Az új fegyverek kis számban szépek .
A használtak/"szokásosak" (a környéken) megfelelő/elegendő mennyiségben pedig jók .

A "vegyes" technikáktól nem kell megijedni. Jól alkalmazva "nyerő"!
Hasonló "vegyes"/hibrid dolog más területről, pl: Toyota Prius-ok, kompozit(üveg/szénszálas technológia), ...
Ezek a maguk kategóriájában csúcsok ! ! !


...és egyre több témánál gondolkodnak a tudományban/technikában/... hasonló/analóg megoldásokon.

Amikor valamit elsőként tudunk bevezetni, mások loholnak utánunk. Most mi loholunk mások után!
Qrva sok pénzbe kerül, és kevés/kérdéses eredménnyel ! ! !

Meg kell venni/szerezni/kifejleszteni a rátét páncélozási technológiát (ez már a hadi-ipari téma) és még jól is járunk vele!
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach