Igen, volt már rá példa, hogy a franciákkal volt "kölcsönös stratégiai közeledés" - annak általában komoly sírás volt mindig a vége. Arra is volt példa, hogy pl. olyan összeurópai dzsembori keretein belül magunk mögött tudva Németországot, mint "régi természetes szövetségest" olyan dolgokba öltük a "pénz, paripa fegyvert", hogy pl. 200.000 -et küldtünk a sztyeppére a húsdarálóba ...
Mali -ról (meg térségéről) ejtettem már szót, de tényleg nem célom "wall-of-text" -eket iderakni, mert nagyon eltérnénk a topik témájáról. Ezt is figyelembevéve én inkább azt mondom, hogy az alakulgató (de nem makulátlan) német-francia tengelynek inkább a Balkán -on "molyolásban" segédkezzünk. Ez talán a méretünk és erőforrásainkhoz (igen, a haderő is) és lehetőségeinkhez is jobban igazítható. Talán a célok és a várható előnyök is jobban látható - akár a nép számára is.
Konkrétan az afrikai magas szintű katonai részvétellel kapcsolatban - azért picit aggályos, hogy ehhez szükséges expedíciós haderőt fejlesztenénk (amikor most éppen a "letolt gatyán" kívül nincs sok minden más) meg mondjuk a Gripen flottát (részét) delegálnánk oda felfegyverezve - miközben egyfelől még továbbra is tele vagyunk "baráti szomszédos" országokkal arról nem is beszélve, hogy közben más(ok) "ellophatják a show -t" pl. a Balkán -on.
4 db beérkezett Leo 2A4 (meg CG -k meg pár "apróság") után ne gondoljuk most, hogy tényezők lettünk a világpolitikában (gazdasági értelemben sem). Pláne a mostani nagyon zavaros időkben különösen érdemes lenne észnél lenni, hogy a XX. sz. katasztrófáihoz még csak hasonlóakba se gyalogoljunk bele "szép ideák" meg ilyen-olyan "szövetségi rendszerek" kedvéért. Azt ne feledjük a történelemben mindig csak utólag lehet megmondani, hogy "ki volt az okos" (és még az okosakkal is történhetnek rossz dolgok - pláne a kisebbekkel).
Nem egészen ide tartozik, de mivel a Mo. biztpol. mindig belpol. miatt zárva ideírom.
Az egesz történelem ilyen. Sírás, kacagás, mindenre lehet példát találni és az ellenkezőjére is. A maga korában és geopolitikai körülményeiben lehet minden lépést értékelni. Főleg utólag okos az ember, a jövő mindig nyitott. A múlt tapasztalataiból és a jelen állandóan változó folyamataiból próbálnak okos stratégák megfelelő lépéseket kitalálni. De mivel ez egy sokszereplős játszma, nincsenek tuti döntések.
A Balkánt és a Kárpát medencét sztem félreértitek. Nem katonai megszállás, hagyományos értelemben vett terjeszkedésről van szó. Ez már egy vesztett játszma, mentőlépése.
Lásd Ukrajna. Az amerikaiak puccsal átvették az irányítást, az oroszok
Donyeckkel, Krimmel veszteséget minimalizáltak. De így is 100 évre visszább szorult 1 határral, a saját határra, az orosz érdekszféra nyugati vonala. Ez nekik totalis bukta az USAnak totális győzelem volt. Az ukrán emberek sorsa mkinek harmadrangú kérdés.
Szal a Balkán és Kárpát medencei magyar befolyást a német módszerrel kell elérni. Ahogy ők lenyúlták Kelet-Európát. Pénzügyi, média és gazdasagi uralom. Max. arról tárgyalhatunk a nemetekkel, hogy legalább kölcsönösen előnyös legyen, ne egyoldalúan a javukra. Ebben a kölcsönösségben léptünk előre nagyot az elmúlt 10 évben, szinte minden vita erről szól és nem az EU kilépésről, stb.. . Ennek a német(francia?) - magyar megállapodásnak a záloga a Z2026 lesz, Leo, Puma, Pzh2000 stb. képében.
Ezek nem aktuálpolitikai szivesség-vásárlasok (részben lehetnek azok is, de nem az a lényeg), hanem statégiai szövetségi megállapodások. Nem véletlen, hogy nem Lenygelorszag, Románia, Szerbia vesz új Leopard tankokat, hanem mi. Lengyelország-Románia az USA, Szerbia Oroszország első számú szövetségese próbál lenni.
Persze most mondhattok ellenpéldát, mi is veszünk rakétákat az USA-tól, van H145M Szerbiában is, vannak Leo A4-esek Lengyelországban. Sokszereplős játék, sok szemponttal, de nem 1 lépést, ami lehet kiegészítő mellékszál, vagy akár taktikai okokból ellentétes is, hanem folyamatokat kell nézni.
Miért akarunk bármit is a Balkanon?Az egész egy nagy pöcegödör amióta világ a világ.A világ legnagyobb hülyesege ott bármit is csinálni azon kívül,hogy körbefalazod az egeszet beöntesz egy halom fegyert közéjük és amikor elhalgattak a fegyverek(és jól kiirtották egymást)akkor van értelme odamenni szétnezni,hogy milyen lehetőségek vannak.
Az a helyzet, hogy nincs nagyon más választásunk. Az a térség nyitott, tele gazdasági potenciállal. A többi zárt, foglalt. Minden terjeszkedés rizikós, de ha mi nem lépünk, megteszi más és máris hátrányba kerülünk.
A románok Moldova felé kacsingatnak, a Balkán államai még gazdasagilag gyengék, a törökök erre is próbálkoznak, de velük meg tudunk állapodni, ezért fontos nekünk a jó partneri viszony. Itt mindent meg is tettünk, még qrva kellemetlen, kínos pillanatokban is kiálltunk mellettük a hosszú távú jó viszony érdekében.
Ennek első gyümölcse a Nurol Makina szerződés lehet.