A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113
Köszönöm! Pont a Leós gyári grafikákra hivatkoztam a Gidrán topicban,és így elnézve is csak azt tudom mondani,hogy egyszerűen sokkal közelebb van ahhoz,amit a Gidránon látunk,mint ami a Leókra végül rá lett festve... Nekem is az a gyanúm,hogy KMW-nél fogták,aztán ami kéznél volt abból ráfújtak valami hasonlót,es azt se épp túl jó minőségben. Hogy ez mennyire az ő saruk,vagy mennyire az MH-é passz... Részemről nem örülök neki,de a vilag végének se tartom 12 tank esetében,viszont azt nagyon remélem,hogy ami már ezután érkezik technika,az már mind a Gidránon látott formában és minőségben lesz lefestve,mert ha a Leo A7-esek esetében is ilyen mázolást ad ki a kezei közül a KMW,és az a honvédségnek megfelel,akkor az már tényleg rohadt nagy gond,és igencsak problémás szerintem...

Most mi ez a hiszti a festés miatt??

Mit kell nézni, hol van elbaszva?

Crusader linkelte be a tataidandar oldaláról a kmw terveit, lényegében olyan is lett, de oda van írva, hogy minden tank festése kicsit más, egyedi.

Szóval most megint, - ezúttal- mi a picsogás oka?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A színvitához ezt a linket küldeném, amely alapján egyértelmű, hogy a KMW a fő ludas ebben a sztoriban. Nekünk meg gondolom nem volt merszünk hozzá, hogy megtagadjuk az átvételt.
https://tataidandar.hu/2020/08/06/kozkivanatra/

Elképzelés:
Leo-Sz%C3%ADn-4-790x400.png


Eredmény:
106902193_3100313170023395_892549209667294910_o.jpg


Elképzelés:
Leo_002.jpg


Eredmény:
9Z9A92919Z9A9291.jpg


Elképzelés:
Leo_003.jpg


Eredmény:
840_472_matched__qd32ia_840472matchedqd1i38Leo2A4Wegry.jpg

Hát, a barna szín kicsit erősebb lett a grafikán, mint a valódi tank barnásszürkéje, az antracitszürkének meg egy ilyen grafikán fogalmam sincs, hogy hogyan kéne kinéznie, de szerintem azon kívül a maketten mind a színek, mind a minta sokkal jobban hasonlít a Leók festésére, mint a Yalcinokéra.

132191675_3835434159877276_5716975601391953252_o.jpg


És a tataiak megadták a RAL kódokat is.

A festésminta hivatalos, gyári színkódjai:

1. alapszín (40-50%) a NATO-zöld (RAL 6031);

2. mellékszín (20-25%) a barnásszürke (RAL 7013);

3. első kiegészítő szín (5-10%) az antracitszürke (RAL 7016);

4. második kiegészítő szín (5-10%) a bézs (RAL 1001).

Namármost, a Leók a KMW-től jöttek. A grafikát a makettről is a KMW készíthette (vagy esetleg itthon valaki?), csak ott valamit kicsit elronthattak. De a színkódok nyilván le voltak egyeztetve az MH és a KMW között, sőt valószínűleg maga az MH kérte ezeket a színeket (mármint a valódi tankokra).

Köszönöm! Pont a Leós gyári grafikákra hivatkoztam a Gidrán topicban,és így elnézve is csak azt tudom mondani,hogy egyszerűen sokkal közelebb van ahhoz,amit a Gidránon látunk,mint ami a Leókra végül rá lett festve... Nekem is az a gyanúm,hogy KMW-nél fogták,aztán ami kéznél volt abból ráfújtak valami hasonlót,es azt se épp túl jó minőségben. Hogy ez mennyire az ő saruk,vagy mennyire az MH-é passz... Részemről nem örülök neki,de a vilag végének se tartom 12 tank esetében,viszont azt nagyon remélem,hogy ami már ezután érkezik technika,az már mind a Gidránon látott formában és minőségben lesz lefestve,mert ha a Leo A7-esek esetében is ilyen mázolást ad ki a kezei közül a KMW,és az a honvédségnek megfelel,akkor az már tényleg rohadt nagy gond,és igencsak problémás szerintem...

"Nekem is az a gyanúm,hogy KMW-nél fogták,aztán ami kéznél volt abból ráfújtak valami hasonlót,es azt se épp túl jó minőségben."

A Lynxeket pl. nem a KMW, hanem a Rheinmetall gyártja és ennek ellenére pont olyan lett a makett, mint a Leók festése. Sőt, még jobban is sikerült, mint a Leó makettgrafikáé. Vagyis, ezek szerint a Rheinmetall-nak is odaadta az MH a színkódokat, csak ők jobban meg tudták csinál(tat)ni a makettet, mint a KMW a grafikát.

200817_lynx_alairas_1.jpg


200817_lynx_alairas_4.jpg


A Rheinmetall makettjének és a KMW által leszállított tankoknak a színei egyeznek. A KMW makettgrafikájának színei közül kettő valamelyest eltér a valódi tankok színeitől (a minta egyezik).
A Yalcinoknál tehát vagy szándékosan eltérő festést akartak, vagy valaki elcseszett valamit, vagy csak olyan személy került (ebben az ügyben) döntéshozói pozícióba, aki bele van szerelmesedve a bociba és azért lett ilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Hát, a barna szín kicsit erősebb lett a grafikán, mint a valódi tank barnásszürkéje, az antracitszürkének meg egy ilyen grafikán fogalmam sincs, hogy hogyan kéne kinéznie, de szerintem azon kívül a maketten mind a színek, mind a minta sokkal jobban hasonlít a Leók festésére, mint a Yalcinokéra.

132191675_3835434159877276_5716975601391953252_o.jpg


És a tataiak megadták a RAL kódokat is.

A festésminta hivatalos, gyári színkódjai:

1. alapszín (40-50%) a NATO-zöld (RAL 6031);

2. mellékszín (20-25%) a barnásszürke (RAL 7013);

3. első kiegészítő szín (5-10%) az antracitszürke (RAL 7016);

4. második kiegészítő szín (5-10%) a bézs (RAL 1001).

Namármost, a Leók a KMW-től jöttek. A grafikát a makettről is a KMW készíthette (vagy esetleg itthon valaki?), csak ott valamit kicsit elronthattak. De a színkódok nyilván le voltak egyeztetve az MH és a KMW között, sőt valószínűleg maga az MH kérte ezeket a színeket (mármint a valódi tankokra).



"Nekem is az a gyanúm,hogy KMW-nél fogták,aztán ami kéznél volt abból ráfújtak valami hasonlót,es azt se épp túl jó minőségben."

A Lynxeket pl. nem a KMW, hanem a Rheinmetall gyártja és ennek ellenére pont olyan lett a makett, mint a Leók festése. Sőt, még jobban is sikerült, mint a Leó makettgrafikáé. Vagyis, ezek szerint a Rheinmetall-nak is odaadta az MH a színkódokat, csak ők jobban meg tudták csinál(tat)ni a makettet, mint a KMW a grafikát.

200817_lynx_alairas_1.jpg


200817_lynx_alairas_4.jpg


A Rheinmetall makettjének és a KMW által leszállított tankoknak a színei egyeznek. A KMW makettgrafikájának színei közül kettő valamelyest eltér a valódi tankok színeitől (a minta egyezik).
A Yalcinoknál tehát vagy szándékosan eltérő festést akartak, vagy valaki elcseszett valamit, vagy csak olyan személy került (ebben az ügyben) döntéshozói pozícióba, aki bele van szerelmesedve a bociba és azért lett ilyen.
Én is ezen agyaltam. Alapvetően írj be egy RAL kódot a google-be, és nézd meg hány árnyalat jön fel ugyanarra a kódra. Tanácstalan vagyok.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 180
75 635
113
Én is ezen agyaltam. Alapvetően írj be egy RAL kódot a google-be, és nézd meg hány árnyalat jön fel ugyanarra a kódra. Tanácstalan vagyok.

A Mi-24-esekre és a H145M-ekre is azt mondták hogy ugyanolyan szürkére lettek festve, mégsem egyformák...

Az nem lehet, hogy a terepmintás festés még fejlesztési fázisban van? Csak nem akarták a gyártókat azzal fárasztani, hogy egy tételen belül többféle festésvariációt kérnek? Így lett a 12 Leo az egyik elképzelés, a 10 Gidrán meg a másik.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Pogány

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
548
1 542
93
Hát, a barna szín kicsit erősebb lett a grafikán, mint a valódi tank barnásszürkéje, az antracitszürkének meg egy ilyen grafikán fogalmam sincs, hogy hogyan kéne kinéznie, de szerintem azon kívül a maketten mind a színek, mind a minta sokkal jobban hasonlít a Leók festésére, mint a Yalcinokéra.

132191675_3835434159877276_5716975601391953252_o.jpg


És a tataiak megadták a RAL kódokat is.

A festésminta hivatalos, gyári színkódjai:

1. alapszín (40-50%) a NATO-zöld (RAL 6031);

2. mellékszín (20-25%) a barnásszürke (RAL 7013);

3. első kiegészítő szín (5-10%) az antracitszürke (RAL 7016);

4. második kiegészítő szín (5-10%) a bézs (RAL 1001).

Namármost, a Leók a KMW-től jöttek. A grafikát a makettről is a KMW készíthette (vagy esetleg itthon valaki?), csak ott valamit kicsit elronthattak. De a színkódok nyilván le voltak egyeztetve az MH és a KMW között, sőt valószínűleg maga az MH kérte ezeket a színeket (mármint a valódi tankokra).



"Nekem is az a gyanúm,hogy KMW-nél fogták,aztán ami kéznél volt abból ráfújtak valami hasonlót,es azt se épp túl jó minőségben."

A Lynxeket pl. nem a KMW, hanem a Rheinmetall gyártja és ennek ellenére pont olyan lett a makett, mint a Leók festése. Sőt, még jobban is sikerült, mint a Leó makettgrafikáé. Vagyis, ezek szerint a Rheinmetall-nak is odaadta az MH a színkódokat, csak ők jobban meg tudták csinál(tat)ni a makettet, mint a KMW a grafikát.

200817_lynx_alairas_1.jpg


200817_lynx_alairas_4.jpg


A Rheinmetall makettjének és a KMW által leszállított tankoknak a színei egyeznek. A KMW makettgrafikájának színei közül kettő valamelyest eltér a valódi tankok színeitől (a minta egyezik).
A Yalcinoknál tehát vagy szándékosan eltérő festést akartak, vagy valaki elcseszett valamit, vagy csak olyan személy került (ebben az ügyben) döntéshozói pozícióba, aki bele van szerelmesedve a bociba és azért lett ilyen.

Ráadásul a korábban Budaörsön bemutatott gépeken is ugyanezek a színek voltak. Gondolom azt sem véletlenül festették a törökök ilyenre.

015-jpg.177308
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 180
75 635
113
Még így sincs sok értelme, hogy egy 3ik fél 8x8 asát húzzák felfele, ami alulmaradt az ausztrál tenderen a sajátjukkal szemben. A Boxernek ők a többségi tulajdonosai, jobb kiinduló alap a további fejlesztésekre, így személy szerint a Terrex továbbfejlesztését itthon nem tartom valószínűnek, ha valami jön akkor a Bronco az valószínűbb

Úszóképesben most mit tud ajánlani az RM?
Persze lehet hogy azért nincs nekik ilyen, mert nincs rá piaci igény.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 909
4 986
113
Talan akkor, ha nem kerul penzbe a Terrex mert hozza az ST...? Akkor el tudom kepzelni, hogy a RM (Hungary) hajlando raszanni az R&D penzt, hogy csinaljon belole valamit, az ST meg majd arulhatja az azsiai piacon, a RM Hungary meg Europaban es esetleg Amerikaban.
A mai Magyar Nemzet cikk után (felkészül a Rába a hadiipari termelésre) nagyon is elképzelhető. Rossz a viszony a RM és a KMW között, a RM igyekszik olyan termékeket gyártani amelyben nem kell a KMW hozzájárulása, ezért is jött jól a RM-nak a Gildán-projekt. A Rába-RM-ST mindenkinek előnyös lenne: Rába hazai gyártás, exportlehetőség, RM el tudja adni az általa gyártott fegyvereket, lőszert, szenzorokat stb. , ST hozza a Terrex-et, hozzáfér a RM technikájához, fegyvereihez. win-win
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 532
8 870
113
A színekről.
Fotósként csak annyit mondhatok látszik, hogy nincs hozzáértő felelős gazdája ennek a történetnek a honvédségnél.
Ha komolyan vesszük a dolgokat, akkor egy profi fotóst meg kell bízni, aki egy év alatt egy prezentációt készít a 4 évszak színeiről a magyarországi városi/mezei/erdei környezetről és pontos színkódokat ad.
Na ezeknek a tudatában lehet döntést hozni bármilyen technika és felszerelés helyes és színazonos festéséről, elkészítéséről.
Így a jövőben egységes is lehetne és megfelelne a valóságnak.
Már ha van rá igény.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 613
8 236
113
Rakétatatüzérségről nincs valami hír?
Olyasmi kéne amit gyártani is tudnánk odahaza.
Avibrassal összeállhatnának létrehozni valami vegyesvállalatot az Astros gyártásához.
Astros jó lenne, vagy a MARS2, letárolt német készlet felújításával, ez @kamm nak is tetszene. Vagy Elbit PULS, az odab@szós nagyon. Vagy T122 Sakarya. Mind Rheinmetall alvázon.
Csak HIMARS-ot ne, az biztos jó, csak nagyon drága :(
 
H

Hummen23

Guest
A Mi-24-esekre és a H145M-ekre is azt mondták hogy ugyanolyan szürkére lettek festve, mégsem egyformák...

Az nem lehet, hogy a terepmintás festés még fejlesztési fázisban van? Csak nem akarták a gyártókat azzal fárasztani, hogy egy tételen belül többféle festésvariációt kérnek? Így lett a 12 Leo az egyik elképzelés, a 10 Gidrán meg a másik.

Fejleszteni úgy szokás, hogy a kidolgozott elméleti munka után a gyakorlati teszteket a leg minimálisabb költségekkel oldják meg. Ez esetben molinóval, makettekkel, roncs autókkal...ect. Ha bárki azzal állna elő, hogy legyen 12 ilyen tank, 10 amolyan mrap és az isten tudja még mi, aztán majd eldöntjük, hát azt biz isten nyakon vágná a főnöke.
Ennél rosszabbúl nem is lehetne pénzt elkölteni.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader and krisss

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 939
7 690
113
Amúgy nem.volt szó valami olyasmiről hogy akarnak változó festést , hogy télre meg nyára át lehessen pingálni tankokat hogy mindig megfelelő színbe legyenek ? Mert ha igen , akkor lehet hogy ideiglenes nem volt prioritás a rejtő szín kérdése
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 705
122 300
113
Amúgy nem.volt szó valami olyasmiről hogy akarnak változó festést , hogy télre meg nyára át lehessen pingálni tankokat hogy mindig megfelelő színbe legyenek ? Mert ha igen , akkor lehet hogy ideiglenes nem volt prioritás a rejtő szín kérdése
Nem volt róla szó, Saab Barracuda multispektrális járműálcákról volt szó.
 
H

Hummen23

Guest
Van egy vad elméletem erre az a4-es színre.
Már az eredeti elképzelés is a Gidránokon látható camo volt.
Csak jött egy olyan ember, akinek volt is beleszólása, és nehezebb felelősségre vonni, és ilyenre színezte már gyerek korában is a harckocsikat a kifestőjében. Mondjuk ő lett a harckocsizó dandár parancsnoka.
A felettesei félrenéztek, de amikor a nyílvánosságtól jöttek a negatív visszhangok, akkor már ragaszkodtak az eredeti, szakmai koncepcióhoz.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Fejleszteni úgy szokás, hogy a kidolgozott elméleti munka után a gyakorlati teszteket a leg minimálisabb költségekkel oldják meg. Ez esetben molinóval, makettekkel, roncs autókkal...ect. Ha bárki azzal állna elő, hogy legyen 12 ilyen tank, 10 amolyan mrap és az isten tudja még mi, aztán majd eldöntjük, hát azt biz isten nyakon vágná a főnöke.
Ennél rosszabbúl nem is lehetne pénzt elkölteni.
Na ja! Nyugodtan pingálhatnának már évek óta BTR-eket.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Én is ezen agyaltam. Alapvetően írj be egy RAL kódot a google-be, és nézd meg hány árnyalat jön fel ugyanarra a kódra. Tanácstalan vagyok.


Igen, ez az egyik, hogy még az adott színkódra kereséssel kapott színminták sem egyformák.
A másik, amit már korábban is említettem, hogy digitális képekről messzemenő következtetést nem mindig érdemes levonni, mert a kamera automatikusan is belepiszkálhat a színekbe, na meg azokat még gyakran utómunkázni is szokták, szóval nem teljesen a valóságot adja vissza...

De ami a lényeg és úgy érzem, hogy ezt fontos egyértelműsíteni.
A valódi Leókra került festés (és a Lynx makett festésének) színei megegyeznek a tataiak/KMW által megadott RAL színkódokkal. Ahol eltérés látható, az a KMW (vagy valmelyik itthon PS-huszár) grafikája a makettről.
Viszont, az a grafika esélyesen későbbi (vagy kb. azonos időben készült), mint a valódi Leók festésének megkezdése.
Tehát az én értelmezésem szerint a KMW azt a festést alkalmazta, amit kértek tőle/ígért és annak pontosan meg is adta a színkódjait. Tehát a Honvédség pontosan azt kapta, ami le volt tárgyalva. A grafika (ami minden bizonnyal akkor készült, amikor már régen le volt tisztázva, hogy pontosan milyen színek és minta lesz a Leókon) mutat némi eltérést, annál hibázhatott valaki.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Igen, ez az egyik, hogy még az adott színkódra kereséssel kapott színminták sem egyformák.
A másik, amit már korábban is említettem, hogy digitális képekről messzemenő következtetést nem mindig érdemes levonni, mert a kamera automatikusan is belepiszkálhat a színekbe, na meg azokat még gyakran utómunkázni is szokták, szóval nem teljesen a valóságot adja vissza...

De ami a lényeg és úgy érzem, hogy ezt fontos egyértelműsíteni.
A valódi Leókra került festés (és a Lynx makett festésének) színei megegyeznek a tataiak/KMW által megadott RAL színkódokkal. Ahol eltérés látható, az a KMW (vagy valmelyik itthon PS-huszár) grafikája a makettről.
Viszont, az a grafika esélyesen későbbi (vagy kb. azonos időben készült), mint a valódi Leók festésének megkezdése.
Tehát az én értelmezésem szerint a KMW azt a festést alkalmazta, amit kértek tőle/ígért és annak pontosan meg is adta a színkódjait. Tehát a Honvédség pontosan azt kapta, ami le volt tárgyalva. A grafika (ami minden bizonnyal akkor készült, amikor már régen le volt tisztázva, hogy pontosan milyen színek és minta lesz a Leókon) mutat némi eltérést, annál hibázhatott valaki.
Hát akkor majd kiderül.... ismét van mire várnunk az tuti :D
 
  • Tetszik
Reactions: honved and wolfram

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 676
34 857
113
Telre le kell nyomni diszperzittel
Van egy vad elméletem erre az a4-es színre.
Már az eredeti elképzelés is a Gidránokon látható camo volt.
Csak jött egy olyan ember, akinek volt is beleszólása, és nehezebb felelősségre vonni, és ilyenre színezte már gyerek korában is a harckocsikat a kifestőjében. Mondjuk ő lett a harckocsizó dandár parancsnoka.
A felettesei félrenéztek, de amikor a nyílvánosságtól jöttek a negatív visszhangok, akkor már ragaszkodtak az eredeti, szakmai koncepcióhoz.
Es ezt hogy kepzeled hogy mukodott?
Atruccant deuchba majd gyarlatogatott ahol osszehaverkodott a festokkel es par uveg sor mellett leboltolta hogy mas szinre fessek a vasakat? Vagy az uzem vezetosegevel palinkazott es farzsebbol elorantott gyerekori rajzra mutatva aztmondta sracok szarjatok arra mi all a szerzodesben. Ilyen legyen! ? :D szerintem olyan egyszeru hogy csak a sivatagi sargat ismerik a nemetek.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 180
75 635
113
Igen, ez az egyik, hogy még az adott színkódra kereséssel kapott színminták sem egyformák.
A másik, amit már korábban is említettem, hogy digitális képekről messzemenő következtetést nem mindig érdemes levonni, mert a kamera automatikusan is belepiszkálhat a színekbe, na meg azokat még gyakran utómunkázni is szokták, szóval nem teljesen a valóságot adja vissza...

A fényviszonyoktól is nagyon függ, milyennek látjuk. Az hogy milyen színt látunk, az függ attól mivel világítjuk meg (pl. lenyugvó nap fényében több a vörös szín), függ a felülettől hogy a megvilágításból mit nyel el és mit ver vissza és függ attól hogy a visszavert fényből a megfigyelő (emberi szem, fényképezőgép) mit tud észlelni. És persze erre jön még az "utómunka". A Gripen fotóknál is ment a "milyen piszkosak a gépek", pedig csak a fotós az utómunkánál túltolta a HDR-t.

Azon gondolkoztam én is el, hogy ki az itt a fórumon, aki már élőben is látta a magyar Leopardokat és a Gidránokat is...