A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Es akkor most mi is az elkepzeles? A 14 grif marad ez szerintem mimden felallasba alap.
A kerdes szerintem.
Ad 1 7-8 db f 35 /a meglevo grif allomamy melle folodleges lenne tobb./
Ad 2 14 e-f gripen /mas hajtomu mas elektronika kvazi ket kulon gep uzemeltetese./
Ad 3 14 c-d hasznalt gripen beszerzese es ekkor mind a 28 gep modernizalasa.
Ad 4 18 c beszerzese es 2 d csak vezergepeket modernizalni es vezergepkent alkalmazni mindenfele ew kutyuvel es brutal radarral. Gepszamba ez a legdurvabb igy lenne 2 szazad C es 6 db D kikepzesre oktatasra.
Ad4\5 d valtozatokbol rendelni tobbet es azok lennenek a vezerek.

Foldi csapasmero fegyverzet beszerzese nem valasztas hanem kotelezo :D grif barmej beszerzese eseten alzernativ legiharc raketa us szoba johet. /valami filleres infras legirendesz meg valami jo aras radaros./

Iranyitott legibombak es szarnyas bombak teren en torok es izraeli /sot mint lattam emirsegeki fegyverzetet is megnezegetnek./
+ van !eg egy bonusz variacio.
+10 c d beszerzes. Atterni a 12 gepes szazad rendszerre. Marad minden ahogy van nem modernizalunk semmit. Cserebe a modernizacio aran es a 4 hasznalt gep aran veszunk 2 db saab legterellenorzo gepet. Arba ez is kb annyi mint a fentiek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 139
73 701
113
A hozzászólásomnak volt ám eleje is!
Szerintem nagyon nem látjátok a tendenciákat! Minden olyan ország, ahol nem többszáz darabos aktív fighterrel dolgozik, ott van nagyobb számban egy olyan kiképző gép, ami light attack szerepkörben is bevethető.
Sorolom:
A lengyelek 16db Mastert rendeltek - tulajdonképpen 32db F-35 elé. De korábban 32db Iskrát tartottak rendszerben.
Csehek: már felvázoltam. Az L-39-es trainerek (5db) mellett 24 (!) ALCA-t tartanak rendszerben - a 14 Gripen mellett.
Osztrákok: 15db EF-ra 19 SAAB 105 jutott.
Olaszok: 90EF, 75 F-35, 32 AMX erre rendeltek 22 db M346-ot és 45db M345-öt. DE MB339-ből még 70 db van rendszerben.
Franciák: 96 db Alpha Jetből még mindig 57 körül van rendszerben. Ennyi pilótára nincs azért szükségük.
Svédek: 100-120 Gripenre (ebből 20+ kétüléses) 46db SAAB 105-öt tartanak.
Finnek: 64 F-18-ra tartanak 31 Hawk-ot!

Ezen fentebbi számok jól mutatják, hogy ezen mennyiségű jet trainer rendszerben tartása tök felesleges lenne, ha csak pusztán a pilóták kiképzése (egyszeri fighter szintre való kiképzése) lenne a cél.
Azonban mégis több (3-4-5) századnyi gépet is tartanak. A mi méretünkkel rendelkező osztrákok vagy csehek meg ráadásul extrém arányokat tartanak fenn. Értsd: több a trainer, mint a fighter.

A lengyelek azért vettek M346-ot, mert tudták hogy F-35-öt vesznek és a képzéshez az kell.
Csehek: saját gyártás, kell a hazai referencia az eladáshoz
Osztrákok: Saab 105 kivonva. Nem terveznek helyette semmit. Vagy csak EF marad vagy vesznek valami olcsóbban üzemeltethetőt helyette.
Olaszok: saját gyártás, hazai referencia kell, ezért kellett rendszeresíteni a M345-öt. Amiből van kétüléses változat, ahhoz ez is elég lenne, de van M346 is rendszeresítve, ami jó az F-35-höz is.
Franciák: Az Alphajetek már az utolsókat rúgják, saját fejlesztés nem lesz, olasz M345 gépek beszerzésén gondolkodnak, de eddig csak PC-21-et vettek.
Svédek: már régen PC-21-el repülnének, ha a svájci népszavazáson nem buknak el és a második körben nem zárják ki a Saab-ot. A részben saját T-7A rendszeresítése valamiért még nem került szóba.
Finnek: hamarosan kiderül milyen típust választanak és ahhoz milyen és mennyi gyakorlógép kell majd...

A sima M346/T346A és az M346FA (van még vagy 3 jelölése) az nem ugyanaz a gép.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
A legsporolosabb variacio +10 cd beszerzese es atterni a 12 gepes szazadra. /esetleg megkockazdatni a delafrikai gepeket minimalis belenyulassal hogy illeszkedjenek a rendszerbe delafrikai levego levego fegyverzettel es filleres csapasmero fegyverzettel./ sok butabomba nehany noname szarnyas es szabadesesu iranyitott kitt.
 
K

kamm

Guest
Es akkor most mi is az elkepzeles? A 14 grif marad ez szerintem mimden felallasba alap.
A kerdes szerintem.
Ad 1 7-8 db f 35 /a meglevo grif allomamy melle folodleges lenne tobb./
Ad 2 14 e-f gripen /mas hajtomu mas elektronika kvazi ket kulon gep uzemeltetese./
Ad 3 14 c-d hasznalt gripen beszerzese es ekkor mind a 28 gep modernizalasa.
Ad 4 18 c beszerzese es 2 d csak vezergepeket modernizalni es vezergepkent alkalmazni mindenfele ew kutyuvel es brutal radarral. Gepszamba ez a legdurvabb igy lenne 2 szazad C es 6 db D kikepzesre oktatasra.
Ad4\5 d valtozatokbol rendelni tobbet es azok lennenek a vezerek.

Foldi csapasmero fegyverzet beszerzese nem valasztas hanem kotelezo :D grif barmej beszerzese eseten alzernativ legiharc raketa us szoba johet. /valami filleres infras legirendesz meg valami jo aras radaros./

Iranyitott legibombak es szarnyas bombak teren en torok es izraeli /sot mint lattam emirsegeki fegyverzetet is megnezegetnek./
Egyreszt nem "melle", mert huszevesek lesznek a jelenlegi Gripenek is addigra, hanem helyettuk, megha legterezesre maradnak is meg egy tizest esetleg. Masreszt nem lesz F-35, no meg 7-8 total fölösleges, semmire nem eleg a Gripenek helyett.
E/F lesz, a kerdes csak az, hogy egy szazad vagy kettő (mert akkor 20-25 evre letudtak a kerdest megint, max vesznek meg melle, ha nagyon kellene, amikor 2030 utan eltunnek a mostaniak.)
En meg abban reménykedem, hogy ha ket szazad jon, akkor a Saab belegyur nekunk ket Globaleyet opciókent a csomagba mint a finneknek tette. ;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Egyreszt nem "melle", mert huszevesek lesznek a jelenlegi Gripenek is addigra, hanem helyettuk, megha legterezesre maradnak is meg egy tizest esetleg. Masreszt nem lesz F-35, no meg 7-8 total fölösleges, semmire nem eleg a Gripenek helyett.
E/F lesz, a kerdes csak az, hogy egy szazad vagy kettő (mert akkor 20-25 evre letudtak a kerdest megint, max vesznek meg melle, ha nagyon kellene, amikor 2030 utan eltunnek a mostaniak.)
En meg abban reménykedem, hogy ha ket szazad jon, akkor a Saab belegyur nekunk ket Globaleyet opciókent a csomagba mint a finneknek tette. ;)
Nem tudom szerintem a c d k mindenkepp maradnak. Lejar a lizing maradvany aron kar lenne lemondani rolluk. Nem tudom mennyit bir a gripen de a cd szerintem meg sokaig szolgalatba lessznek. Es akar mi jon legirendesznek a c d t nyuzatnam. Egy uzemido hosszabitast minimum megernek es meg csak felvetulni sem halottam sehol hogy erre a kozel kozep jovobe szukseg lenne. Ugyhogy en minden variacioba szamolok veluk. /de szerintem 8 f35 es 14 gripennel uber kiralyak lennenk a tersegbe./ az hogy semmi ertelme... Vannak 8 szazados gepek. Plane ha az air policit a gripen vinne hadrafoghatosaggal tervezni lehetne..../
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
El kellene gondolkodni, hogy elég-e ha csak a legújabb, legdrágább technikát szerezzük be kis darabszámban, ami évek múlva lesz itt vagy esetleg szerezzünk be olcsó, használt, de fejleszthető technikát is. 1 Leopárd zászlóajl biztos, hogy nem elegendő (a múltkor a román tábornok pont erről beszélt, ha a lehetséges ellenfél is így gondolja akkor abban lehet valami) Érdekes lehetne tudni, hogy mi lesz a kivonandó 77 db Challenger 2 sorsa amiről a brit topicban volt szó, vajon milyen áron fogják eladni? Ha beszereznénk 1 zászlólaj mennyiséget ahogy mindig írjátok "gombokért", később a RM zalai gyárában lehetne modernizálni, tekintve, hogy a britek is a RM 120 mm-es harckocsiágyút építik be, de megkaphatná a RM szenzorait is. Üzembentartás szempontjából nem ideális 2 típus rendszeresítése, de 2 modern tank/hk zászlóalj miatt megérné, ráadásul a 120 mm-es gránátokat gyártani fogjuk Várpalotán. Erre mondhatnánk, hogy egyszerűbb lenne még egy Leo zászlóalj beszerzése. Jó lenne, csak az a probléma, hogy még csak tervben sincs (30-ig biztos nem lesz), ráadásul biztos, hogy drágább lenne és nekünk most kellenek a tankok nem 32-ben. Az ukránok láthatóan felismerték, hogy nincsen politikai megoldás Donbasszra csak katonai. Bidennel a hátuk mögött nagyon bátrak, biztos, hogy meg fogják próbálni fegyverrel visszaszerezni Donbasszt és akkor az oroszok a fejükre fognak csúnyán koppintani, ami érdekes helyzet lesz a számunkra is. Most csak a tankok vételárát kellene kifizetni ami nem lehet nagy tétel. A modernizáció ráér pár évet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 405
113
No no, csehek a gyártó ország, az osztrák EF-k történetét ismerve meg lehet én is inkább ott SAAB-on repülnék. :)
A nagyobb 100+ gépes légierőkhöz hasonlítani minket meg nem sportszerű...ezt be kell lássad ;)

A lengyelek azért vettek M346-ot, mert tudták hogy F-35-öt vesznek és a képzéshez az kell.
Csehek: saját gyártás, kell a hazai referencia az eladáshoz
Osztrákok: Saab 105 kivonva. Nem terveznek helyette semmit. Vagy csak EF marad vagy vesznek valami olcsóbban üzemeltethetőt helyette.
Olaszok: saját gyártás, hazai referencia kell, ezért kellett rendszeresíteni a M345-öt. Amiből van kétüléses változat, ahhoz ez is elég lenne, de van M346 is rendszeresítve, ami jó az F-35-höz is.
Franciák: Az Alphajetek már az utolsókat rúgják, saját fejlesztés nem lesz, olasz M345 gépek beszerzésén gondolkodnak, de eddig csak PC-21-et vettek.
Svédek: már régen PC-21-el repülnének, ha a svájci népszavazáson nem buknak el és a második körben nem zárják ki a Saab-ot. A részben saját T-7A rendszeresítése valamiért még nem került szóba.
Finnek: hamarosan kiderül milyen típust választanak és ahhoz milyen és mennyi gyakorlógép kell majd...

A sima M346/T346A és az M346FA (van még vagy 3 jelölése) az nem ugyanaz a gép.
Egyikőtök sem értette meg a lényeget!

A tényleges pilótaképzéshez képest lényegesen több gépet tart fenn szinte minden ország a szintentartásra, illetve a kiválogatásra.
Az NFTC programban 19 Hawkon, és 22 Harward II-n folyik az oktatás (én ilyen adatot találtam).
Kb. 130an kezdenek Harwardon minden évben és ebből kb. 30-an jutnak el a Hawkra.
Akkor ezek alapján tessék elkezdeni arányosítani, hogy az egyes országoknak mekkora az éves pilótaképző kapacitása!
Ugye, hogy teljesen aránytalan?
 
K

kamm

Guest
Osztrákok: Saab 105 kivonva. Nem terveznek helyette semmit. Vagy csak EF marad vagy vesznek valami olcsóbban üzemeltethetőt helyette.
Igen, erre en is emlékszem, higy nyugdijazas van, uj egyelore nem lesz. Az EF a tokuk tele van, mert a korai szeriaval csunyan megszivtak anyagilag, szerintem el fogjak adni...
Nem tudom szerintem a c d k mindenkepp maradnak. Lejar a lizing maradvany aron kar lenne lemondani rolluk. Nem tudom mennyit bir a gripen de a cd szerintem meg sokaig szolgalatba lessznek. Es akar mi jon legirendesznek a c d t nyuzatnam. Egy uzemido hosszabitast minimum megernek es meg csak felvetulni sem halottam sehol hogy erre a kozel kozep jovobe szukseg lenne.
Ezt irtam, hogy legeterezni meg egy tizest lehuzhatnak, utana annyi nekik.

Ugyhogy en minden variacioba szamolok veluk. /de szerintem 8 f35 es 14 gripennel uber kiralyak lennenk a tersegbe./ az hogy semmi ertelme... Vannak 8 szazados gepek. Plane ha az air policit a gripen vinne hadrafoghatosaggal tervezni lehetne..../
Ket kulon rendszert orultseg lenne futtatni, plane az F35-ot, ami annyira draga, hogy az E/F kepest eg yfel szazad jonne ki beloluk, annak meg vegkepp nincs ertelme szerintem.
 
K

kamm

Guest
El kellene gondolkodni, hogy elég-e ha csak a legújabb, legdrágább technikát szerezzük be kis darabszámban, ami évek múlva lesz itt vagy esetleg szerezzünk be olcsó, használt, de fejleszthető technikát is. 1 Leopárd zászlóajl biztos, hogy nem elegendő (a múltkor a román tábornok pont erről beszélt, ha a lehetséges ellenfél is így gondolja akkor abban lehet valami) Érdekes lehetne tudni, hogy mi lesz a kivonandó 77 db Challenger 2 sorsa amiről a brit topicban volt szó, vajon milyen áron fogják eladni? Ha beszereznénk 1 zászlólaj mennyiséget ahogy mindig írjátok "gombokért", később a RM zalai gyárában lehetne modernizálni, tekintve, hogy a britek is a RM 120 mm-es harckocsiágyút építik be, de megkaphatná a RM szenzorait is. Üzembentartás szempontjából nem ideális 2 típus rendszeresítése, de 2 modern tank/hk zászlóalj miatt megérné, ráadásul a 120 mm-es gránátokat gyártani fogjuk Várpalotán. Erre mondhatnánk, hogy egyszerűbb lenne még egy Leo zászlóalj beszerzése. Jó lenne, csak az a probléma, hogy még csak tervben sincs (30-ig biztos nem lesz), ráadásul biztos, hogy drágább lenne és nekünk most kellenek a tankok nem 32-ben. Az ukránok láthatóan felismerték, hogy nincsen politikai megoldás Donbasszra csak katonai. Bidennel a hátuk mögött nagyon bátrak, biztos, hogy meg fogják próbálni fegyverrel visszaszerezni Donbasszt és akkor az oroszok a fejükre fognak csúnyán koppintani, ami érdekes helyzet lesz a számunkra is.
jaj ne, mar megint a kukabuvar otleteles... most komolyan: szerinted mi lenne "fejlesztheto" nekunk azon a 30+ eves Challengeren, ami mar a nalunk sokkal erosebb iparral es hadsereggel rendelkezo, sokkal tehetosebb briteknek is hasznalhatatlan, mert egyszeruen nem eri meg nekik arra is megvenni a sokmillios RM upgrade csomagot (amivel meg mindig egy generacioval el fog maradni az uj 2A7HUtol)...?
Most csak a tankok vételárát kellene kifizetni ami nem lehet nagy tétel. A modernizáció ráér pár évet.
Hat az meg aztan igazan csodalatos otlet, vegyunk egy valag eloregedett ocskavasat, amit aztan elrohasztunk es egyre csilagaszatibb osszegbe kerulne upgradelni, ahogy oregszik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
El kellene gondolkodni, hogy elég-e ha csak a legújabb, legdrágább technikát szerezzük be kis darabszámban, ami évek múlva lesz itt vagy esetleg szerezzünk be olcsó, használt, de fejleszthető technikát is. 1 Leopárd zászlóajl biztos, hogy nem elegendő (a múltkor a román tábornok pont erről beszélt, ha a lehetséges ellenfél is így gondolja akkor abban lehet valami) Érdekes lehetne tudni, hogy mi lesz a kivonandó 77 db Challenger 2 sorsa amiről a brit topicban volt szó, vajon milyen áron fogják eladni? Ha beszereznénk 1 zászlólaj mennyiséget ahogy mindig írjátok "gombokért", később a RM zalai gyárában lehetne modernizálni, tekintve, hogy a britek is a RM 120 mm-es harckocsiágyút építik be, de megkaphatná a RM szenzorait is. Üzembentartás szempontjából nem ideális 2 típus rendszeresítése, de 2 modern tank/hk zászlóalj miatt megérné, ráadásul a 120 mm-es gránátokat gyártani fogjuk Várpalotán. Erre mondhatnánk, hogy egyszerűbb lenne még egy Leo zászlóalj beszerzése. Jó lenne, csak az a probléma, hogy még csak tervben sincs (30-ig biztos nem lesz), ráadásul biztos, hogy drágább lenne és nekünk most kellenek a tankok nem 32-ben. Az ukránok láthatóan felismerték, hogy nincsen politikai megoldás Donbasszra csak katonai. Bidennel a hátuk mögött nagyon bátrak, biztos, hogy meg fogják próbálni fegyverrel visszaszerezni Donbasszt és akkor az oroszok a fejükre fognak csúnyán koppintani, ami érdekes helyzet lesz a számunkra is. Most csak a tankok vételárát kellene kifizetni ami nem lehet nagy tétel. A modernizáció ráér pár évet.
A challanger a legdragabban uzemeltetheto tipus ;) a kis db szam miagt meg az abrams gazturbinaval is mogotte van no es full englis sgabvany...

En azt mondom ha sporolni akarunk 2 onallo zaszloalj. Zaszloaljankent 1 szazad leo a7 hun nal valami tuzerseggel kiegeszitve .Ezt kesobb lehet fejlesztgetni... Ha olcsosodik a leo vagy ha szukseg ugy kivanja... Onallo zaszloalj mar kepes onallo muveletre. Akar egy helyorsegbe mind a 2 onallo zaszloaljat. Akkor mar csak egy egy konnyu "hegyi" ezred lenne vissza meg egy onallo tuzer ezred. De jelenleg a jelenlegi allomamytabla feltoltese szerintem a legfontosabb.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 132
113
El kellene gondolkodni, hogy elég-e ha csak a legújabb, legdrágább technikát szerezzük be kis darabszámban, ami évek múlva lesz itt vagy esetleg szerezzünk be olcsó, használt, de fejleszthető technikát is. 1 Leopárd zászlóajl biztos, hogy nem elegendő (a múltkor a román tábornok pont erről beszélt, ha a lehetséges ellenfél is így gondolja akkor abban lehet valami) Érdekes lehetne tudni, hogy mi lesz a kivonandó 77 db Challenger 2 sorsa amiről a brit topicban volt szó, vajon milyen áron fogják eladni? Ha beszereznénk 1 zászlólaj mennyiséget ahogy mindig írjátok "gombokért", később a RM zalai gyárában lehetne modernizálni, tekintve, hogy a britek is a RM 120 mm-es harckocsiágyút építik be, de megkaphatná a RM szenzorait is. Üzembentartás szempontjából nem ideális 2 típus rendszeresítése, de 2 modern tank/hk zászlóalj miatt megérné, ráadásul a 120 mm-es gránátokat gyártani fogjuk Várpalotán. Erre mondhatnánk, hogy egyszerűbb lenne még egy Leo zászlóalj beszerzése. Jó lenne, csak az a probléma, hogy még csak tervben sincs (30-ig biztos nem lesz), ráadásul biztos, hogy drágább lenne és nekünk most kellenek a tankok nem 32-ben. Az ukránok láthatóan felismerték, hogy nincsen politikai megoldás Donbasszra csak katonai. Bidennel a hátuk mögött nagyon bátrak, biztos, hogy meg fogják próbálni fegyverrel visszaszerezni Donbasszt és akkor az oroszok a fejükre fognak csúnyán koppintani, ami érdekes helyzet lesz a számunkra is. Most csak a tankok vételárát kellene kifizetni ami nem lehet nagy tétel. A modernizáció ráér pár évet.
12 millió euró/darab áron modernizálják őket a britek, az kb annyi amennyiért mi új gyártásút kapunk.... Ennél még a Leo 2A4 upgrade pakk is jobb ár érték arányban..
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 109
31 071
113
Akkor böngészd már át a jelenleg a gépeinkhez elérhető fegyverzeti lehetőségeket!
gripen_stores.jpg

Ráadásul a svédek olyan fegyvert integrálnak a rendszerbe, amilyet akarunk.
Ráadásul itt még nem szerepel a képen az Arexis konténer, ami meg az E-be került brutál EW képességeket tartalmazza, csak talán még hatékonyabban. Gyakorlatilag a Taurus KEPD 350, 500km-es verziói zárójelbe tennék a Himars hatósugarát.
Ezek nem olcsó dolgok, és nem is nagy sebességűek, viszont terepkövető módban közlekednek.
Sok sikert az észleléshez!
A spanyolok 43db Taurus 350-et vettek, 500km-es hatósugárral, 60M uvEUR áron.
Van egy gond ezekkel a nagy hatotavu fegyver ekkel,a celkijeloles.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 039
113
El kellene gondolkodni, hogy elég-e ha csak a legújabb, legdrágább technikát szerezzük be kis darabszámban, ami évek múlva lesz itt vagy esetleg szerezzünk be olcsó, használt, de fejleszthető technikát is. 1 Leopárd zászlóajl biztos, hogy nem elegendő (a múltkor a román tábornok pont erről beszélt, ha a lehetséges ellenfél is így gondolja akkor abban lehet valami) Érdekes lehetne tudni, hogy mi lesz a kivonandó 77 db Challenger 2 sorsa amiről a brit topicban volt szó, vajon milyen áron fogják eladni? Ha beszereznénk 1 zászlólaj mennyiséget ahogy mindig írjátok "gombokért", később a RM zalai gyárában lehetne modernizálni, tekintve, hogy a britek is a RM 120 mm-es harckocsiágyút építik be, de megkaphatná a RM szenzorait is. Üzembentartás szempontjából nem ideális 2 típus rendszeresítése, de 2 modern tank/hk zászlóalj miatt megérné, ráadásul a 120 mm-es gránátokat gyártani fogjuk Várpalotán. Erre mondhatnánk, hogy egyszerűbb lenne még egy Leo zászlóalj beszerzése. Jó lenne, csak az a probléma, hogy még csak tervben sincs (30-ig biztos nem lesz), ráadásul biztos, hogy drágább lenne és nekünk most kellenek a tankok nem 32-ben. Az ukránok láthatóan felismerték, hogy nincsen politikai megoldás Donbasszra csak katonai. Bidennel a hátuk mögött nagyon bátrak, biztos, hogy meg fogják próbálni fegyverrel visszaszerezni Donbasszt és akkor az oroszok a fejükre fognak csúnyán koppintani, ami érdekes helyzet lesz a számunkra is. Most csak a tankok vételárát kellene kifizetni ami nem lehet nagy tétel. A modernizáció ráér pár évet.

Egy optimista realista.
Hiába van igazunk:

Mindjárt jönnek a fizetett fő- és mellék-állású fórumtársak által támogatott és szorgosan like-olt 44-hívők.
..."szakértőkkel" ! ! !
...végül is: 2026-30-ig Leo fénymásolatot kellene lobogtatnunk.
...meg a szerződést!
...meg a "Mutti" megvásárolt jóindulatát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 132
113
Ha mindenképp szeretnétek relatíve gyorsabban beszerezni akkor azt lehet a teljes kiképzési is logisztikai rendszer megbaszása nélkül is csinálni. Spanyol, svájci és norvég leo2a4-ek beszerzésével. (ebből a spanyol nincs jó állapotban, a svájci jó állapotú, csak drágább és vannak exkluzív svácji alkatrészek de ez a modernizáció folyamán ez németre cserélhető, a norvég jó állapotú rendben tartott de még kérdéses, hogy eladják-e) És akkor lőszer, pótalkatrész, kiképzés etc. egyforma marad.

Svájccal spanyolokkal tárgyaltunk is már 2014-16-ban.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
515
1 727
93
Ha mindenképp szeretnétek relatíve gyorsabban beszerezni akkor azt lehet a teljes kiképzési is logisztikai rendszer megbaszása nélkül is csinálni. Spanyol, svájci és norvég leo2a4-ek beszerzésével. (ebből a spanyol nincs jó állapotban, a svájci jó állapotú, csak drágább és vannak exkluzív svácji alkatrészek de ez a modernizáció folyamán ez németre cserélhető, a norvég jó állapotú rendben tartott de még kérdéses, hogy eladják-e) És akkor lőszer, pótalkatrész, kiképzés etc. egyforma marad.
Ha ezt like-olom, akkor fizetett fórumtársá válok? Csak hogy tudjam...