A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az ágyú nagyon jó lett volna a saját fejlesztésű tankokba, rohamlövegekbe (ahogy a németek is onnan vették át a 75 és a 88 mm-est), csak politikai nyomásra a háború végéig "vártunk" a német technológiai "megváltásra", az önálló cselekvés helyett!
Saját gyártmányú motorkerékpárokkal nem tudtuk ellátni a honvédséget -pláne a kellő teljesítmányűekkel, akkor, hogy tudtunk volna a honvédség méretéhez és a kor viszonyaihoz képest megfelelő mennyiségú és minőségű tankokat, rohamlövegeket előállítani teljesen saját erőből?

csak az a gond hogy az általad említett "legjobb minőségű felszerelés" is egy kalap szar volt, olyan minimális páncélelhárításuk volt hogy kb mindenki tudta hogyha megindulnak a 34-esek egyszer akkor nem fogják mivel megfogni csak nagyon nagy veszteség árán mert nem tudják átlőni csak max az újabb Pz IV-ek amiket meg későn kaptak
Tök mindegy, hogy mivel lehetett(volna) lőni, ha nem volt mit. "Nehézfegyvereikkel hetenként és csövenkét egy lövést adhatnak le." (Nehézpuska, aknavető) Innen (38:40 perctől)
 
  • Tetszik
Reactions: papi and alfa74
K

kamm

Guest
Meg bármelyik kisebb csatorna ahol éppen nincs ott a hídvető?
Pontosan. Amikor ezt en tavaly szajkoztam kerekesek kapcsan a Patria elonyekent, mindenki allandoan leoltott, hogy a kerekes nem jo, mert elakad...

Bodrog, Kőrösök, Sajó, meg ami még megárad! Meg a rengeteg állóvíz.

Ugy-ugy, nem veletlenul vagyunk a vilagon ivovizzel az egyik legjobban eleresztett orszag. :D
Miutan tavaly errol vitaztunk es tobben irtatok errol, ugy emlekszem megneztem es a keleti orszagreszben szerintem 5-10 kilometerenkent van valami, minden masodik nem is gazolhato melysegu avagy szelessegu.
Ami azt illeti a felmerült kaposvári kerekes járműről (nem a török, hanem a RM) sem tudjuk, hogy mit takarhat.

Uszokepes 8x8-at, ez szamomra nem is igazan kerdeses. Azt kizartnak tartom, hogy lemondanank a kepessegrol, viszont az teljesen logikus, hogy nem egy Lynx-szintu vedelemmel ellatott brutal vason eroltetjuk, mert akkor ugy jarunk, mint a lengyelek a Borsukkal, meg 10 ev mulva is tesztelgetnenk a protot... ergo a kerekesnel megoldjak majd, a kerdes csak az, hogy kompromisszumkent minden uj hibrid 8x8 konnyebb vedelmet kap es uszokepes marad avagy kulon konfig lesz ra, netan a boxeres tapasztalotkbol atvesszuk a modular armort es ugy lesz vagy uszokepes, vagy nem.
En az utobbira tippelek, de ez gondolom az R&D ktg fuggvenye is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Pontosan. Amikor ezt en tavaly szajkoztam kerekesek kapcsan a Patria elonyekent, mindenki allandoan leoltott, hogy a kerekes nem jo, mert elakad.

kimentem megnézni a Lxnx gyár helyét.
na lényeg hogy ott a nyílegyenesre faragott Zala, lényegében egy nagyobb árok. De híd nélkül már azon se megy át a L. ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 875
113
Pontosan. Amikor ezt en tavaly szajkoztam kerekesek kapcsan a Patria elonyekent, mindenki allandoan leoltott, hogy a kerekes nem jo, mert elakad...



Ugy-ugy, nem veletlenul vagyunk a vilagon ivovizzel az egyik legjobban eleresztett orszag. :D
Miutan tavaly errol vitaztunk es tobben irtatok errol, ugy emlekszem megneztem es a keleti orszagreszben szerintem 5-10 kilometerenkent van valami, minden masodik nem is gazolhato melysegu avagy szelessegu.


Uszokepes 8x8-at, ez szamomra nem is igazan kerdeses. Azt kizartnak tartom, hogy lemondanank a kepessegrol, viszont az teljesen logikus, hogy nem egy Lynx-szintu vedelemmel ellatott brutal vason eroltetjuk, mert akkor ugy jarunk, mint a lengyelek a Borsukkal, meg 10 ev mulva is tesztelgetnenk a protot... ergo a kerekesnel megoldjak majd, a kerdes csak az, hogy kompromisszumkent minden uj hibrid 8x8 konnyebb vedelmet kap es uszokepes marad avagy kulon konfig lesz ra, netan a boxeres tapasztalotkbol atvesszuk a modular armort es ugy lesz vagy uszokepes, vagy nem.
En az utobbira tippelek, de ez gondolom az R&D ktg fuggvenye is.
A lengyelek eleve egy könnyű (20 tonna ) és nehéz 40 tonnás borsuk variánst terveztek.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
LMzek 2.0 said:


Az ágyú nagyon jó lett volna a saját fejlesztésű tankokba, rohamlövegekbe (ahogy a németek is onnan vették át a 75 és a 88 mm-est), csak politikai nyomásra a háború végéig "vártunk" a német technológiai "megváltásra", az önálló cselekvés helyett!


Saját gyártmányú motorkerékpárokkal nem tudtuk ellátni a honvédséget -pláne a kellő teljesítmányűekkel, akkor, hogy tudtunk volna a honvédség méretéhez és a kor viszonyaihoz képest megfelelő mennyiségú és minőségű tankokat, rohamlövegeket előállítani teljesen saját erőből?
Emlékeim szerint kb. 42-43-tól több hazai rohamlöveg/tank a "Messiás-ra" (német 75/88mm-es ágyúra) várt. :rolleyes:

És addig sem rohantak a fejlesztéssel, ahogy lehetett volna, mert ez a fejlesztést blokkoló ágyúhiány ismert volt!
Utólag "könnyű": a 80 mm-es Bofors légvédelmi különböző kaliberhosszait kellett volna alkalmazni.



fedett_mókus said:


csak az a gond hogy az általad említett "legjobb minőségű felszerelés" is egy kalap szar volt, olyan minimális páncélelhárításuk volt hogy kb mindenki tudta hogyha megindulnak a 34-esek egyszer akkor nem fogják mivel megfogni csak nagyon nagy veszteség árán mert nem tudják átlőni csak max az újabb Pz IV-ek amiket meg későn kaptak



Tök mindegy, hogy mivel lehetett(volna) lőni, ha nem volt mit. "Nehézfegyvereikkel hetenként és csövenkét egy lövést adhatnak le." (Nehézpuska, aknavető) Innen (38:40 perctől)
Olvastam, a korabeli viszonyokról, a többségi vélemény az volt, hogy túl sok szétaprózott fejlesztés gyártás volt, messze nem a hazai képességekhez és a szorító szükséghez igazítva!
Emiatt nem sikerült a valóban égető készleteket sem sokszor biztosítani!
Nagyon hiányzott a logisztikából Pl. Stromfeld !

Jó választási lehetőség nem nagyon volt!
Sem politikai, sem katonai!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 875
113
Emlékeim szerint kb. 42-43-tól több hazai rohamlöveg/tank a "Messiás-ra" (német 75/88mm-es ágyúra) várt. :rolleyes:

És addig sem rohantak a fejlesztéssel, ahogy lehetett volna, mert ez a fejlesztést blokkoló ágyúhiány ismert volt!
Utólag "könnyű": a 80 mm-es Bofors légvédelmi különböző kaliberhosszait kellett volna alkalmazni.








Olvastam, a korabeli viszonyokról, a többségi vélemény az volt, hogy túl sok szétaprózott fejlesztés gyártás volt, messze nem a hazai képességekhez és a szorító szükséghez igazítva!
Emiatt nem sikerült a valóban égető készleteket sem sokszor biztosítani!
Nagyon hiányzott a logisztikából Pl. Stromfeld !

Jó választási lehetőség nem nagyon volt!
Sem politikai, sem katonai!
Aminek amúgy megvettük a licencét csak a magyar ipar nem volt képes legyártani.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Aminek amúgy megvettük a licencét csak a magyar ipar nem volt képes legyártani.
Azt a 140+ darabot(a Juhász-Gamma-khoz Pl.) azért nem Harry Potter varázsolta, hanem a magyar hadi-ipar(MÁVAG)!


2vhlex-14-bofors29.jpg


A 80 mm, 750 m/s, 20 lövés/perc-el lassította volna bármelyik orosz páncélost, páncélos alakulatot!
 
  • Tetszik
Reactions: éber and Pogány

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Olvastam, a korabeli viszonyokról, a többségi vélemény az volt, hogy túl sok szétaprózott fejlesztés gyártás volt, messze nem a hazai képességekhez és a szorító szükséghez igazítva!
Egyrészt ez még a bombázások idején lehetett volna előny is. Másrészt -azon túl, hogy valóban logisztikai rémálom az ilyen helyzet- a magyar ipar nem elsődleges célja és feladata a hadsereg felszerelése volt akkor sem, (már csak a szankciók miatt sem lehetett az). Még a "vas és acél országa" idején sem volt képes megfelelő mennyiségű és minőségű haditechnikát előállítani az ország. Ez van.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 875
113
Nicsak, nicsak, egy gumihevederes! :) :) :)

Én "kicsit" temetném váltanám a 8x8-t a Magyarország-RheinMetal programban!
Ajj istenem.... Hogy nem találsz mindig új sírnivalót baszki....
Fele olyan nehéz gép faszom azt nyugodtan rakhatod gumihevederre. Majd a 2028-ra tervezett nehéz verzió nem gumin lesz...
Amúgy, Borsuk program 2016-óta fut, 2025-26-ra tervezik a gyártást elindítani. A nehéz verzió prototípusát tervezik 28-ra. Az áráról meg egyelőre nincs semmi (a lengyel cuccok nem olcsók általában, sőőőt)
Nekünk 28-ra az első adagnak igencsak a végén kéne már lenni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 014
123 875
113
Nicsak, nicsak, egy gumihevederes! :) :) :)

Én "kicsit" temetném váltanám a 8x8-t a Magyarország-RheinMetal programban!
Mea Culpa valamiért a lynxre asszociáltam és azzal végzünk kb 2028-ra.
Mondjuk a borsuk gyártókapacitása le van kötve a lengyel igények kielégítéséig, szóval előbb akkor sem tudnának szállítani.
 
K

kamm

Guest
Pedig ez konkrétan egy huszontonnás úszóképes járgány. A nehéz Borsukból még protó sincs.

Ez csak husz tonna lenne? Mert eleg boszme, en azt hittem, az kisebb is lesz (lasd KF31-41), mondvan azert nem akarjak feladni az armor nagy reszet...
Amúgy, Borsuk program 2016-óta fut, 2025-26-ra tervezik a gyártást elindítani. A nehéz verzió prototípusát tervezik 28-ra. Az áráról meg egyelőre nincs semmi (a lengyel cuccok nem olcsók általában, sőőőt)
Igen, pont erre celoztam, hogy 10 ev utan meg mindig csak a tesztelgetesnel fognak jarni (en 2014-re emlekeztem, mint indulasra.)

Nekünk 28-ra az első adagnak igencsak a végén kéne már lenni.
Sot. Addigra mar a hibrid 8x8-asainknak is mar a csapatoknal kellene lenniuk (meg ha alacsony szamban is)....
 
K

kamm

Guest
Pontosan így kellene csinálni minden rendszeresen ismétlődő témával... megadni hogy hol volt róla szó korábban, nem belekezdeni ezredjére is ugyanabba a vitába.
Igen, en ezert hianyolom a bookmark avagy konyvjelzo funkciot, a tag funkcion piggybackelve viszonylag konnyen hozza lehetne adni a motorhoz...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 625
11 304
113
A napi vitaindító... :D