A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 979
14 061
113
"Átdobbantom" ide a hozzászólást a "Harckocsik harctéri alkalmazása" fórumból mert a végkövetkeztetés miatt inkább ide tartozik:


A mi 44 harckocsink nem fogyna el olyan gyorsan.Konkrétan szemből sebezhetetlen a legtöbb dolognak ami a környékünkön van.

Ezres mennyiségű ATGM?
A 3 ezres+ mennyiségűből jutna felénk is!


A tökéletes példa a természetből:
A nagyobb hiéna csapatok rendszeresen elveszik a kisebb oroszlán családoktól a zsákmányt!

Egyenként hiába erős Leopard, a háború még mindig nem lovagi párbaj, a mennyiség adta előnyt ekkora nagyságrendben nem tudja ellensúlyozni.A Amennyi kellene, azt a 100+ mennyiséget, nem tudjuk kifizetni!!!
És ebben szerencsére korrekt a jelenlegi vezetés, mert nem is próbál ilyen nyilvánvaló hülyeséget ígérni!
A NATO-nak német-nek beígért dandár mellé keményen mellé kell tenni a saját --honvédelemi !!! --érdeket szolgáló képességet!
Különben ugyanolyan olyan megalkuvók mint a másik csapat, csak más a csomagolás!
4-5-6 Leo árából meg lehet teremteni,vagy lehet továbbra is s***t fűrészelni, egyebet reszelgetni!
Lassan kezd nyilvánvaló lenni "civilek" számára is, hogy katonai képesség nélkül tisztán politikai/gazdasági eszközökkel csak a "jól-tejel-a-magyar-marha" valóságot lehet álcázni!

Visszatérve a fórum-témához, 50 körüli Leopard semmilyen valós, önállóan alkalmazható katonai erőt nem fog képviselni még a szomszédokhoz képest sem, nemhogy a "Kárpát-medence meghatározó katonai ereje..." marhaságot, akár árnyékában!

Meztelen a király!

Itt az ideje valós képességet építeni, nem pedig szolgai módon követni --a mostanában szintén szolgai-- német elvárásokat!
A a "röhej" a jelenlegi --valójában nevetséges-- szomszédos képességeket sem próbáljuk ellensúlyozni, amit a sokkal jobb gazdasági helyzetünknél fogva könnyedén meg tudnánk tenni, hanem közel teljes német technikai függőséget építünk, iszonyú áron, saját Euro tíz-milliárdokból, döntően német zsebbe! Úgy, hogy naponta kiderül, hogy semmilyen valós jóindulatot nem kapunk érte !!!



Nincs meg a mennyiség a minőség mellé, csak ha az Úr (...vagy Brüsszel, vagy a a NATO, vagy a németek az ő elsődleges érdekeikben) úgy akarják és a saját mennyiségüket is "adják" a mi morzsáink mellé!
Pont ez a politikai cél!
Az ő szempontjukból megértem. A mi szempontunkból a megvalósítás gyakorlatát NEM !!!

A nehéz dandárba is jól jönne 1-2-3 tucat (alap, de fokozatosan, több lépésben modernizált) T-72, ami megfizethető módon adja meg a térségben valóban tényezőt jelentő haderőt.
A következő dandárba/dandárokba is tud jutni további 80+, 40+ körüli darab a tartalék és karbantartás alatt, tartalékban lévő mennyiség mellett.
Mindez a képesség e közeli forgatókönyvvel megvalósítva megfizethető, ami lehetővé teszi a többi fegyvernem újjáépítését, fejlesztését és a környékbeli erőviszonyokhoz képest végre a valóban

Ezzel a magyar haderővel, ezzel a képességgel pedig jóval hatékonyabbá lehet tenni a politikai érdekérvényesítést is!


Nagyon jó a jelenlegi Leopard mennyiség annak valóban kiemelkedő minősége miatt.
Azonban a saját honvédelem által megkövetelt mennyiséghez nem kell a(z orosz sztyeppére tervezett-- további Armata/Abrams/... nagy biztonságú leküzdés képessége!

A hazai érdekek érvényesítéséhez a modernizált T55/T-72 harckocsik nagy mennyiségének leküzdésére van szükség !!!
Ehhez pedig egy elkötelezett politikai vezetés által számonkért, itthon is kivitelezhető T-72 felújítás a legköltséghatékonyabb megoldás!
Erre az elkötelezett, és számonkéréssel hatékonnyá tett út gyakorlati megvalósítására a két nagyon jó, és követendő példa az Izrael és Törökország által megvalósított katona-politika, haderőfejlesztés.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
"Átdobbantom" ide a hozzászólást a "Harckocsik harctéri alkalmazása" fórumból mert a végkövetkeztetés miatt inkább ide tartozik:




Ezres mennyiségű ATGM?
A 3 ezres+ mennyiségűből jutna felénk is!


A tökéletes példa a természetből:
A nagyobb hiéna csapatok rendszeresen elveszik a kisebb oroszlán családoktól a zsákmányt!

Egyenként hiába erős Leopard, a háború még mindig nem lovagi párbaj, a mennyiség adta előnyt ekkora nagyságrendben nem tudja ellensúlyozni.A Amennyi kellene, azt a 100+ mennyiséget, nem tudjuk kifizetni!!!
És ebben szerencsére korrekt a jelenlegi vezetés, mert nem is próbál ilyen nyilvánvaló hülyeséget ígérni!
A NATO-nak német-nek beígért dandár mellé keményen mellé kell tenni a saját --honvédelemi !!! --érdeket szolgáló képességet!
Különben ugyanolyan olyan megalkuvók mint a másik csapat, csak más a csomagolás!
4-5-6 Leo árából meg lehet teremteni,vagy lehet továbbra is s***t fűrészelni, egyebet reszelgetni!
Lassan kezd nyilvánvaló lenni "civilek" számára is, hogy katonai képesség nélkül tisztán politikai/gazdasági eszközökkel csak a "jól-tejel-a-magyar-marha" valóságot lehet álcázni!

Visszatérve a fórum-témához, 50 körüli Leopard semmilyen valós, önállóan alkalmazható katonai erőt nem fog képviselni még a szomszédokhoz képest sem, nemhogy a "Kárpát-medence meghatározó katonai ereje..." marhaságot, akár árnyékában!

Meztelen a király!

Itt az ideje valós képességet építeni, nem pedig szolgai módon követni --a mostanában szintén szolgai-- német elvárásokat!
A a "röhej" a jelenlegi --valójában nevetséges-- szomszédos képességeket sem próbáljuk ellensúlyozni, amit a sokkal jobb gazdasági helyzetünknél fogva könnyedén meg tudnánk tenni, hanem közel teljes német technikai függőséget építünk, iszonyú áron, saját Euro tíz-milliárdokból, döntően német zsebbe! Úgy, hogy naponta kiderül, hogy semmilyen valós jóindulatot nem kapunk érte !!!



Nincs meg a mennyiség a minőség mellé, csak ha az Úr (...vagy Brüsszel, vagy a a NATO, vagy a németek az ő elsődleges érdekeikben) úgy akarják és a saját mennyiségüket is "adják" a mi morzsáink mellé!
Pont ez a politikai cél!
Az ő szempontjukból megértem. A mi szempontunkból a megvalósítás gyakorlatát NEM !!!

A nehéz dandárba is jól jönne 1-2-3 tucat (alap, de fokozatosan, több lépésben modernizált) T-72, ami megfizethető módon adja meg a térségben valóban tényezőt jelentő haderőt.
A következő dandárba/dandárokba is tud jutni további 80+, 40+ körüli darab a tartalék és karbantartás alatt, tartalékban lévő mennyiség mellett.
Mindez a képesség e közeli forgatókönyvvel megvalósítva megfizethető, ami lehetővé teszi a többi fegyvernem újjáépítését, fejlesztését és a környékbeli erőviszonyokhoz képest végre a valóban

Ezzel a magyar haderővel, ezzel a képességgel pedig jóval hatékonyabbá lehet tenni a politikai érdekérvényesítést is!


Nagyon jó a jelenlegi Leopard mennyiség annak valóban kiemelkedő minősége miatt.
Azonban a saját honvédelem által megkövetelt mennyiséghez nem kell a(z orosz sztyeppére tervezett-- további Armata/Abrams/... nagy biztonságú leküzdés képessége!

A hazai érdekek érvényesítéséhez a modernizált T55/T-72 harckocsik nagy mennyiségének leküzdésére van szükség !!!
Ehhez pedig egy elkötelezett politikai vezetés által számonkért, itthon is kivitelezhető T-72 felújítás a legköltséghatékonyabb megoldás!
Erre az elkötelezett, és számonkéréssel hatékonnyá tett út gyakorlati megvalósítására a két nagyon jó, és követendő példa az Izrael és Törökország által megvalósított katona-politika, haderőfejlesztés.
Lassan már már ott tartunk, hogy szar ez a német technika! Egyébként kitől kellene vásárolnunk az amcsiktól, oroszoktól? Akkor meg azért pampognál.
Mostanában basztattak minket a németek? Én nem hallottam ilyet.

És ismét a t72 felújítás..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 979
14 061
113
Lassan már már ott tartunk, hogy szar ez a német technika! Egyébként kitől kellene vásárolnunk az amcsiktól, oroszoktól? Akkor meg azért pampognál.
Mostanában basztattak minket a németek? Én nem hallottam ilyet.

És ismét a t72 felújítás..

Te pampogsz, rosszul, és hülyeséget!

Én (nem először) ezt írtam: "...Nagyon jó a jelenlegi Leopard mennyiség annak valóban kiemelkedő minősége miatt..."

Tőlem lehet más is, bármi más, mint a T-72, ami hasonló --a szükséges- teljesítményt nyújtja.
Te sem mondtál ilyet. Igazán a "semmit" mondtad!

Szólj ha megtalálod, én is örülnék neki, mások is, 1 hónapig nyomom a like-ot neked!
Légy rejtett tehetség, és "villants rá" a megoldásra!
1-2 tucat ember keresgéli közülünk is, hivatalból meg (remélem) még több!

Akkor pedig "kicsit" komolyabb lesz a véleményed, ha vannak benne számok, adatok, esetleg forrással.
...minden "bántás" nélkül!

Én is örülnék költséghatékonyabb megoldásnak(...mert ugye az háború is a pénzről szól!), olvass vissza egy kicsit, egész komolyan ki van tárgyalva a HTKA-n.

Előtted a lehetőség, "dobj be" nekünk valami "hasznosat", ne úgy mint sokan mások::hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 059
113
Ebben a topikban szerdán idéztem egy közbeszerzési értesítőt, hogy a Honvédség mire milyen és mennyi abroncsot rendelne. Abban benne volt a BTR is. Megadtak egy típust vagy méretet, amire nekem a kereső egy Continental abroncsot mutatott. De lehet hogy csak megadtak egy típust, hogy ilyet vagy ezzel műszaki szempontból egyenértékűt szeretnének... Te hogyan értelmezed a közbeszerzési értesítőben leírtakat?
A megadott típussal való egyenértékűséget a más termékkel pályázónak kell igazolnia.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
521
1 740
93
@LMzek 2.0 én úgy gondolom hogy tényleg értem az érveidet, de szerintem kezd nagyon kontaproduktív lenni ezek folyamatos mantrázása. Szerintem vagyunk már néhányan akik már szinte kívűlről tudjuk az összes T72 upgrade-del, Leo vásárlással kapcsolatos mondataidat, beleértve az emojikat is. (És nem is a mondanivaló zavar csak a stílus és a repetitív tartalom - érzésre ma vagy 3x olvastam el kb ugyanazokat a mondatokat a különféle témáknál)

Megértem hogy fortyog benned a düh hogy Szerinted hülyeséget csinál a hadvezetés (legalábbis ennek gondolom betudni ezeket a posztokat), de ha mi mindannyian itt a fórumon közfelkiáltással igazat is adnánk Neked ezügyben, akkor is ugyanaz lenne az irány.

És mielőtt megkapnám; igen, tudom hogy nem volt egy darab hasznos ötlet sem a hozzászólásomban, és nem, nem könnyen beszélek; K-Mo-n lakom a családommal, közel mind az ukránokhoz, mind a románokhoz, nálunk lesz először gebasz (jelenlegi állás szerint) ha gebasz lesz.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 925
7 633
113
Személyszerint a leopardok árábol bob semple tankokat gyártanék és modernizálnák , új Zéland szerintem olcsón át adná tervrajzokat teljes techtransferrel , kap majd active defenset meg lezer mérőket , es bugetbe bele férne kb 3-4 ezer darab is , azzal europaba nekünk lenne a legnagyobb tank hadunk
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 408
113
A T 72 veszélyes téma. A kohó és felújítás pártiak gyilkolnák egymást. Szerintem nem csak ez a két megoldás létezik.
Egy évvel ezelőtt a tartós tárolás katonai előnyeiről írtam. Ezt csinálja egyébként a legtöbb európai és eurázsiai ország.
Persze voltam fasiszta meg Zsukov ....
Viszont nincs hátránya..,
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
521
1 740
93
A T 72 veszélyes téma. A kohó és felújítás pártiak gyilkolnák egymást. Szerintem nem csak ez a két megoldás létezik.
Egy évvel ezelőtt a tartós tárolás katonai előnyeiről írtam. Ezt csinálja egyébként a legtöbb európai és eurázsiai ország.
Persze voltam fasiszta meg Zsukov ....
Viszont nincs hátránya..,
Egy hátránya van; a vas konzerválásával együtt az üzemeltetési képességet is konzerválni kell, ami a Leora váltás miatt párhuzamos működtetési módszerek fenntartását jelenti (ami lássuk be, nem hatékony).

Ettől még megérheti, de teljesen nem hátrány nélküli.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 408
113
Mi lenne ha egyetlen típust üzemeltetnénk, ami a leo 2 a7+?
Egyenlőre nincs értelme megvenni +44 db-t, de 23-26 környékén már reális leadni a megrendelést. Ki és mikor számolta ki, hogy "nincs pénzünk" rá?
A 18 ban megrendelt jön 23-25-ben.
Nagyon kellene a második szerződés....
Ha nem lesz több, akkor csak szimbolikus képesség jön létre.
Az pedig nem a térség meghatározó ereje.
Sürgősen kell a második rendelés, ami kb. csak fele annyiba kerülne, hisz sok minden már van. Szimulátor, kiképzés, logisztika egy része.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 738
113
A 18 ban megrendelt jön 23-25-ben.
Nagyon kellene a második szerződés....
Ha nem lesz több, akkor csak szimbolikus képesség jön létre.
Az pedig nem a térség meghatározó ereje.
Sürgősen kell a második rendelés, ami kb. csak fele annyiba kerülne, hisz sok minden már van. Szimulátor, kiképzés, logisztika egy része.
Azért nem fele de mondjuk 2/3-a.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Catles

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 288
33 890
113
Es hozza kell adni hogy nem azert kapjuk ugymomd "keson" a leokat mert elobbi szallitas ne lett volna megoldhato hanem mert egyszeruen addigra leszunk kessz a fogadasukra. Ha 23 ba leadnank egy megrendelest 25 be beerkezne +1 zaszloalj. Ugyhogy annyira nem veszes a dolog. Egy zl felujitottat meg kevesebb mint egy ev alatt letudnanak a nemetek. /23 utan meg nincs sok megrendelesuk/ katar is kifut a sajat gepeik up datejanak java is dania is megkapja stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Catles

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 918
91 552
113
A 18 ban megrendelt jön 23-25-ben.
Nagyon kellene a második szerződés....
Ha nem lesz több, akkor csak szimbolikus képesség jön létre.
Az pedig nem a térség meghatározó ereje.
Sürgősen kell a második rendelés, ami kb. csak fele annyiba kerülne, hisz sok minden már van. Szimulátor, kiképzés, logisztika egy része.
Használt Leopard mennyire vakvágány?? Minimum az A4-ket lehetne 44-re kiegészíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Pogány

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 331
8 141
113
A 18 ban megrendelt jön 23-25-ben.
Nagyon kellene a második szerződés....
Ha nem lesz több, akkor csak szimbolikus képesség jön létre.
Az pedig nem a térség meghatározó ereje.
Sürgősen kell a második rendelés, ami kb. csak fele annyiba kerülne, hisz sok minden már van. Szimulátor, kiképzés, logisztika egy része.
Ugyan már, s honnan lesz hozzá ember meg 44 darabhoz fene tudja akár 200-300 ember kell, annyit nem szedsz össze egy 10 milliós országból... :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 738
113
Es hozza kell adni hogy nem azert kapjuk ugymomd "keson" a leokat mert elobbi szallitas ne lett volna megoldhato hanem mert egyszeruen addigra leszunk kessz a fogadasukra. Ha 23 ba leadnank egy megrendelest 25 be beerkezne +1 zaszloalj. Ugyhogy annyira nem veszes a dolog. Egy zl felujitottat meg kevesebb mint egy ev alatt letudnanak a nemetek. /23 utan meg nincs sok megrendelesuk/ katar is kifut a sajat gepeik up datejanak java is dania is megkapja stb.
háát azért egy zászlóalj felújított nem lenne meg egy év alatt a jelenlegi kapacitásokkal szerintem.