Nem volt hiábavaló megint beleolvasnom a cikkbe, bár szerintem volt már.
"Mind a saját, mind az elhárításukra alkalmas képességük rohamléptékben fejlődik, így jelenleg nem tartjuk megfelelőnek az időt, hogy végleges megoldásokba invesztáljunk. Ezért inkább a fejlesztést szeretnénk idehozni úgy a drónok, mint az ellenük való védekezés tekintetében."
Nyelvtanilag nekem ez eddig azt jelenti, hogy túl nagy eszközparkot nem akarnak kialakítani. Valószínűleg le fogják reagálni egy visszafogott szinten a román és az ukrán beszerzéseket. De a költségvetésből nem szánnak olyan méretű beruházásra, mely hosszútávú elkötelezést indítana el egy típus felé.
Viszont ez azt is jelentheti, hogy az elkövetkezendő 10-20 évre nézve ugyan attól a gyártótól több egymás után kijövő generációból is vásárolnak kisebb tételeket. Ez magyarázhatja azt, hogy miért halad ilyen lassan ez a kérdés. Egy gyártónak inkább érdeke egy siker történetet most eladni nagy tételben. És a pénz nagy részét ezzel visszaszerzi, mehet odahaza az újabb proto tervezése. És annak a gyártását egy újabb országnak kiszervezni.
Ellenben nekünk mind a kettő vert helyzet lenne. Ha nem tudunk idetelepíteni gyártót, akkor nagyon ingatag lábakon áll az UAV kérdés egy háború esetén. Kis darabszám, nem pótolható... De jelenleg nincs is olyan tüzérség például, amit támogathatnának felderítéssel.