A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 594
32 082
113
Dagályos, bitang rossz író..Akkor már inkább Szbolcska Mihály,

Farkasverem lehet 6 pont a tízből, talán. Ha az olvasói kánont vesszük alapul, egy tíz évvel ezelőtti felmérés alapján Jókai után és a Biblia előtt Wass volt a legolvasottabb Erdélyben. Ezzel megelőzte Móriczot, Mikszáthot, Sütő Andrást, Tamásit. Remélem, a helyzet azóta változott. Az irodalmkritikai rangsorban nem történt változás. Nem születnek róla, sajnos, mérvadó kritikák, tanulmányok. A magyar olvasók sokáig sehonnan sem ismerhették Wass Albertet, a romániai magyar írók sorozatból sem, de a nyugati magyar írók, költők antológiáiból sem. Amerikában magánkiadásban jelentette meg a műveit, és ezek egy része a kritika szerint propagandamű volt, és a kommunistaellenesség jellemzte őket. A német, illetve az angol fordításokat az első, illetve a második felesége készítette, ezért nem állja meg a helyét, hogy tizenöt nyelvre ültették volna át, vagy hogy világsikert aratott volna.
Úgy vettem észre, javíts ki, ha nincs igazam, de erős ellenszenvet viseltetsz a magyar kultúra, illetve a magyarsággal szemben. :rolleyes:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 832
113
Dagályos, bitang rossz író..Akkor már inkább Szbolcska Mihály,

Farkasverem lehet 6 pont a tízből, talán. Ha az olvasói kánont vesszük alapul, egy tíz évvel ezelőtti felmérés alapján Jókai után és a Biblia előtt Wass volt a legolvasottabb Erdélyben. Ezzel megelőzte Móriczot, Mikszáthot, Sütő Andrást, Tamásit. Remélem, a helyzet azóta változott. Az irodalmkritikai rangsorban nem történt változás. Nem születnek róla, sajnos, mérvadó kritikák, tanulmányok. A magyar olvasók sokáig sehonnan sem ismerhették Wass Albertet, a romániai magyar írók sorozatból sem, de a nyugati magyar írók, költők antológiáiból sem. Amerikában magánkiadásban jelentette meg a műveit, és ezek egy része a kritika szerint propagandamű volt, és a kommunistaellenesség jellemzte őket. A német, illetve az angol fordításokat az első, illetve a második felesége készítette, ezért nem állja meg a helyét, hogy tizenöt nyelvre ültették volna át, vagy hogy világsikert aratott volna.
:D Mi a dagályos benne? Mitől rossz? Szeretném ha ezt kifejtenéd, mert bár az összes művét bizonyosan nem olvastam, de elég sokat ahhoz igen, hogy a többi x ezer olvasmány mellett is a legjobbak közé rakjam a polcon fejben. Ez persze lehet szubjektív, de a történeteiben dagályosság heyett keserű realizmus van, minden mondata képeket alkot.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 166
113
Ezt tudom, de ettől még vagy 10+ éve a hk állományunk annyi amennyi….
Meg az a cca 100 milliárd amit kidobtunk a válságban jól jött volna… akár olajban, bármiben.
Kérdezd meg a "főnit",hova lett a többi-2010 után.....Mennyiért adták el a cseheknek?
Különben még mindig van kb 2 német mintájú zl-nyi T72 az országban,csak használhatatlan állapotban jórészt.De ha nem lennének olyan állapotban,legénység (meg korszerűsités) nélkül akkor is használhatatlanok.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Ezt tudom, de ettől még vagy 10+ éve a hk állományunk annyi amennyi….
Meg az a cca 100 milliárd amit kidobtunk a válságban jól jött volna… akár olajban, bármiben.
A lehető legócskáb legsemmirevalóbb legöregebb gépeinket kapták meg aranyáron, szarul nagyjavítva és sárga kültéri falfestékkel lekenve....

Azok pont a kutyának se hiányoznának ha a többit a befolyt pénzből rendbe tették volna.
 
K

kamm

Guest
:D Mi a dagályos benne? Mitől rossz? Szeretném ha ezt kifejtenéd, mert bár az összes művét bizonyosan nem olvastam, de elég sokat ahhoz igen, hogy a többi x ezer olvasmány mellett is a legjobbak közé rakjam a polcon fejben. Ez persze lehet szubjektív, de a történeteiben dagályosság heyett keserű realizmus van, minden mondata képeket alkot.
Dagalyosnak nem mondanam, egy masik korban irodott, de nem korulmenyes, nem is dagalyos.

Apropo, o az egyik fia, US Army dandartabornok Huba Wass de Czege, budapesti szuletesu es teljes nevet hasznalja es Vassnak ejteti, ma mar nyugdijas: https://www.army.mil/article/187746/fort_leavenworth_hall_of_fame_inducts_2_former_leaders

Brig, Gen. Wass kezdemenyezte a US Army School of Advanced Military Studies letrehozasat, az elso igazgatoja lett, miutan ket teljes kanyart lehuzott Vietnamban es megirta az 1982-es US Army FM 100-5, AirLand Battle doktrinat. A kulonbozo army schoolok utan szerzett egy masterst a Kennedy School of Governmenten (Harvard),, kozben rendesen kidekoraltak a szolgalat alatt, van egy marek kituntetese pl 5-6 Bronze Star, egy Silver stb.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 483
10 798
113
@Lator, @Filter, és mindenki más, milyen változtatásokat eszközölnétek a magyar kiképzésben, hogy magasabb harcértéket képviseljen a magyar katona? Kifejezetten a mentalitásra, kiképzési anyagra, a megugrandó szintre gondolok.
Nem akarok okoskodni, a honvédségben is nagyon szép éveket töltöttem el, vannak nálam jobban képzett emberek is ezen a fõrumon is. akik sokkal jobban képben vannak a jelenlegi helyzettel, hiányosságokkal, így semmit nem tudok mondani a kiképzésröl.
Ami engem mindig is zavart az a tradiciók,hagyományok teljes hiánya.
Himnuszt és katonanótákat kell énekelni, megteremteni az összetartozás erös kötelékét.
Pozitív agymosás kellene , bele nevelni a katonákba egyfajta felsöbbrendüségi tudatot hogy jobbak másoknál, hogy büszkék legyenek az egyenruhájukra, a nemzeti lobogóra, a dandár nevére, emlékezzenek a hösi halottakra, hösi tettekre. Ezek ki lettek törölve a kollektív emlékezetböl a komcsi évek alatt.
A hadsereg aminek nincs múltja annak nehezen lesz jövöje, szerintem.
"Magyar lövész vagyok, vért iszok és napalmot hugyozok" mondotta anno egy kedves katonatárs :)
Ez a hozzáállás ami kell:)
 
H

Hummen23

Guest
Nem akarok okoskodni, a honvédségben is nagyon szép éveket töltöttem el, vannak nálam jobban képzett emberek is ezen a fõrumon is. akik sokkal jobban képben vannak a jelenlegi helyzettel, hiányosságokkal, így semmit nem tudok mondani a kiképzésröl.
Ami engem mindig is zavart az a tradiciók,hagyományok teljes hiánya.
Himnuszt és katonanótákat kell énekelni, megteremteni az összetartozás erös kötelékét.
Pozitív agymosás kellene , bele nevelni a katonákba egyfajta felsöbbrendüségi tudatot hogy jobbak másoknál, hogy büszkék legyenek az egyenruhájukra, a nemzeti lobogóra, a dandár nevére, emlékezzenek a hösi halottakra, hösi tettekre. Ezek ki lettek törölve a kollektív emlékezetböl a komcsi évek alatt.
A hadsereg aminek nincs múltja annak nehezen lesz jövöje, szerintem.
"Magyar lövész vagyok, vért iszok és napalmot hugyozok" mondotta anno egy kedves katonatárs :)
Ez a hozzáállás ami kell:)
Az én egyik negatív tapasztalatom az volt, hogy az utcáról betérve lazán lenyomtam az "öregeket". Sportban, közelhercban. Akkor nem is volt semmilyen igazi közelharc oktatás, sem egységes erőnléti edzés. Nem hókusz pókusz harcművészetekre gondolok, de az is több volna a semminél.
Szerintem nagyban növelné a harciasságot és az önbizalmat.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Nem akarok okoskodni, a honvédségben is nagyon szép éveket töltöttem el, vannak nálam jobban képzett emberek is ezen a fõrumon is. akik sokkal jobban képben vannak a jelenlegi helyzettel, hiányosságokkal, így semmit nem tudok mondani a kiképzésröl.
Ami engem mindig is zavart az a tradiciók,hagyományok teljes hiánya.
Himnuszt és katonanótákat kell énekelni, megteremteni az összetartozás erös kötelékét.
Pozitív agymosás kellene , bele nevelni a katonákba egyfajta felsöbbrendüségi tudatot hogy jobbak másoknál, hogy büszkék legyenek az egyenruhájukra, a nemzeti lobogóra, a dandár nevére, emlékezzenek a hösi halottakra, hösi tettekre. Ezek ki lettek törölve a kollektív emlékezetböl a komcsi évek alatt.
A hadsereg aminek nincs múltja annak nehezen lesz jövöje, szerintem.
"Magyar lövész vagyok, vért iszok és napalmot hugyozok" mondotta anno egy kedves katonatárs :)
Ez a hozzáállás ami kell:)
Olvastam a kérdést....csak rágódtam a válaszon.
Én sem tartom magam a top-killer rambónak,mindíg,mindenhol voltak nálam jobbak.
Amit hiányolok az a hit. Hinni önmagunkban,egymásban,parancsnokunkban.
Ahogyan Lator megfogalmazta,gyökértelen,demoralizált rendszerben nehéz alkotni. Nincs viszonyítási alap,nincs cél. ( us army meg egyéb nyugati sereg majd akkor legyen példa ha a büdzsé is megegyezik ) Tradíció? Van nekünk sajátunk, azt kellene megtalálni, megismerni.
Kint úgy tekintettem a szakasz pk-ra mint idősebb fiútestvérre, a századpk meg az apám volt,az ezred pk meg a jóságos atyaúristen.
Úgy is viselkedtek, jutalmaztak,büntettek érdem szerint...
De legfőképp példával jártak elöl...sport, munka, fegyelem,bármi. Pl ezredsorakozóra 7-re odaért az ezredes utolsónak. 7-re,nem mint ma nállunk a 7-es sorakozóra jó kommunista módjára megérkeznek 7:45-re... ( Gondolom sok volt a konyak az este, aztán 7-kor kezdik fellocsolni ,meg borotválni , ahogy a vörösök idejében volt....)
Állandó megmérettetés,verseny az egységen belül,seregen belül.
Az eredmények határozzák meg a missziók számát. Amelyik egység jól teljesít többet pörög. Tisztulna az egész rendszer mert aki menni akar, az kiirtja maga körül a kummantókat. Egész századok motívációját lehet azzal magasan tartani ha tudja hogy 4-5-6 hónapon keresztül nagy suskát kereshet minden évben,ha....mindenki hozza a szakaszban-században a 305 (pl) pontot évente 4x-er a teszteken. ( Ellenőrök más egységektől jönnek,nincs összejátszás! )
Gyakorlatok,lövészetek...ismerjék meg egymást az emberek,éljenek együtt.
Tudják a fegyvereik minden titkát , tudják ki miben jó,a rajban és a szakaszban,században. Bizzanak egymásban.
Hiányolom a fegyvernemek közötti összedolgozást. Ismernie kellene mindenkinek mit csinál a másik.
Legyenek közös élmények. Nagy élmények.
Olyanok hogy:- Megcsináltuk b@zdmeg!
Építkezés,nem leszopatás...felhozni egy szintre fizikálisan,tudásban az állományt,majd arra építkezni,folyamatosan. Nem vérbeszopatni az embert az első napokon,mert milyen jó nézni hogy az ebéd után megfuttatott állomány, okádik kifelé mindent...utána meg nemérti a tokmányfejű ökör hogy miért szerelnek le...
Felépíteni a katonát,idő,türelem. Több éven átívelő kiképzési rendszer. Tudom utópia.
Jó hosszú lett, de befejezem a rinyát.


Ha már egyszer ilyen katona honfitársaink is voltak szépszámmal, lenne mire hivatkozni, ha már Tradíció.
( Tudomásom szerint a mai napig 3 magyar, a francia hadsereg legdekoráltabb katonája.)
 
T

Törölt tag 467

Guest
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 166
113
Dron köllene....ALTIUS-600
Image-2-ALTIUS-600-Small-Unmanned-Aircraft-System.jpg
army_md.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 401
8 661
113
"Arról is beszélt, hogy a mai nap a 4iG és két leányvállalata, a Hungaro DigiTel és a CarpathiaSat előzetes megállapodást kötött az izraeli SpaceCommal, hogy irányító többségi tulajdont szereznek a magyar vállalkozók a cégben. A megállapodást a kormánybiztos mérföldkőnek nevezte a magyar hadiiparban, illetve űriparban is."
https://www.portfolio.hu/global/202...aPgzS9aSwssg0W5-IzHNXvdhizodum1rQ5sn2DcdmiDmw
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 799
113
"Arról is beszélt, hogy a mai nap a 4iG és két leányvállalata, a Hungaro DigiTel és a CarpathiaSat előzetes megállapodást kötött az izraeli SpaceCommal, hogy irányító többségi tulajdont szereznek a magyar vállalkozók a cégben. A megállapodást a kormánybiztos mérföldkőnek nevezte a magyar hadiiparban, illetve űriparban is."
https://www.portfolio.hu/global/202...aPgzS9aSwssg0W5-IzHNXvdhizodum1rQ5sn2DcdmiDmw
2030ra 500 milliárd értékű évi kibocsátást várnak a hazai hadiipartól.

:cool:
sorban állnak a nemzetközi fegyvergyárak, hogy alkatrészgyártást, illetve komplett fegyverek gyártást hozzák Magyarországra.

Újabb cég belép. FN Herstal évi 30.000es gyártás, de később évi 100.000es.

Ezenfelül:l egyeztetés alatt.
  • három újabb légijármű-ipari gyáralapításról. What??? Tipp: Még egy Airbus, drón (török), drón (izraeli). Vagy Embraer???
  • Nyírtelek mellett Budapestet és környékét is bekapcsolnák az elektronikai-, szenzor-, és radargyártásba. Izraeli-RM kooprodukció??
  • év végéig konkrétumokkal jelentkeznek majd arról, hogy milyen eszközök fejlesztése, gyártása indul majd be Kaposváron.
  • Siroki lőszergyárat is bekötik a rendszerbe.
A laktanyák őrzésvédelmét például már infrasorompók, hőkamerák, más modern objektumvédelmi eszközök látják el.
kihívás annak biztosítása is, hogy az új technológia minél kevesebb emberi erőforrás bevonásával működjön. Egyre nagyobb szerep jut a drónoknak, automón rendszereknek, viszont fontos, hogy ezeknek képesség-fokozó szerepe legyen.
 
H

Hummen23

Guest
Nem tudok mennyire helytálló a feltételezésem, de az az érzésem, hogy Izrael mintájú államot akarnak Magyarországból létrehozni.
Hasonló etnikai enklávé vagyunk a szláv tengerben. Fontos, hogy gazdaságilag, technológiailag, és katonailag kimagaslóak legyünk lokálisan.
Ez mind messze van még, de úgy látom ez az irány.
Ha eldördül a startpisztoly, márpedig a nyugat egyre harciasabb kínával és az oroszokkal szemben, akkor kkeuropában és a balkánon mindenki egymásnak fog esni.