A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 130
36 611
113
A 3 dd pont semmire nem eleg. Minimum a duplaja lenne az illo, de inkabb 7-8 dd.
3 feltöltése sem lesz könnyű...kevesebb kötöttséggel járó jobban fizetett ipari/kereskedelmi munkahelyeken is ember hiány van és a demográfiai trendek miatt nem is várható javulás...
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 722
5 789
113
Igen, 3-ról tudtam én is - néha azért feltételezem, hogy mások többet tudnak nálam...ezért járok ide. :D
Néha egész érdekes anyagokat ásnak ki egyesek az internet bugyraiból... :)

Hát igen, ez elég valószínű, hogy mások - összességében - többet tudnak nálad. Nem azért mert buta vagy, csak egyszerűen csak többen vannak. Így könnyű!

Ha a tudásod gyarapítása okán jársz ide, akkor célszerű olyan kérdéseket megfogalmazni, amire nem ismered előre a választ. Ha csak olyanokat kérdezel, amit már tudsz, azzal nem növeled ismereteidet. Csak mondom.

Én - személy szerint - nem csak azért járok ide, hogy tanulhassak; valamikor csak azért, hogy teljesen lényegtelen dolgokról értekezzek hosszasan.

Mint most is! :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 130
36 611
113
Ha a tudásod gyarapítása okán jársz ide, akkor célszerű olyan kérdéseket megfogalmazni, amire nem ismered előre a választ. Ha csak olyanokat kérdezel, amit már tudsz, azzal nem növeled ismereteidet. Csak mondom. :D
A "tudás" elavulhat vagy téves tényeken alapulhat - nem árt frissíteni, újra utána menni, kérdezni.
Jelen esetben a kolléga épp meghallgatott egy előadást, amit én még nem, így okkal gondolhattam, hogy esetleg új információhoz jutott...hát nem.

Sajnos ismét nem csalódtam HM titoktartó képességében és semmi új nem derült ki abból az előadából...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 644
46 612
113
A "tudás" elavulhat vagy téves tényeken alapulhat - nem árt frissíteni, újra utána menni, kérdezni.
Jelen esetben a kolléga épp meghallgatott egy előadást, amit én még nem, így okkal gondolhattam, hogy esetleg új információhoz jutott...hát nem.

Sajnos ismét nem csalódtam HM titoktartó képességében és semmi új nem derült ki abból az előadából...
Ennek az előadásnak semmi köze nem volt a HM-hez. Civilek okoskodtak a térség haderőfejlesztési trendjeiről - egészen nagyvonalakban.
Semmi olyasmiről nem volt szó, hogy most akkor mekkora légierő kell, mennyi dandár kell Magyarországnak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 130
36 611
113
A 3 dd pont semmire nem eleg. Minimum a duplaja lenne az illo, de inkabb 7-8 dd.
Az is érdekes kérdés, hogy mire kell elég legyen a Honvédség?
Elég kell-e legyen a Honvédség, hogy tartani tudjuk magunkat a legnagyobb szomszédunk ellen 2 hétig, egy hónapig? Vagy csak annyi a cél hogy legyen egy közösbe bedobható nehéz dandárunk nagyjából feltöltve, akár több alakulatból összevadászva az embereket?
Mi a reális cél, elvárás?

Sok országban nyilvános szokott lenni a katonai képességekkel szembeni elvárás (white paper, defence review - hol így, hol úgy hívják). Nem tudom nálunk van-e ilyen nyilvánosan elérhető dokumentum, de én még nem halottam róla...
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 644
46 612
113
Az is érdekes kérdés, hogy mire kell elég legyen a Honvédség?
Elég kell-e legyen a Honvédség, hogy tartani tudjuk magunkat a legnagyobb szomszédunk ellen 2 hétig, egy hónapig? Vagy csak annyi a cél hogy legyen egy közösbe bedobható nehéz dandárunk nagyjából feltöltve, akár több alakulatból összevadászva az embereket?
Mi a reális cél, elvárás?

Sok országban nyilvános szokott lenni a katonai képességekkel szembeni elvárás (white paper, defence review - hol így, hol úgy hívják). Nem tudom nálunk van-e ilyen nyilvánosan elérhető dokumentum, de én még nem halottam róla...
A Z2026 vázlata nyilvános csak még valamikor 2016-7-ből. Abban 3 dandár van megjelölve 30.000 hivatásos, és 30.000 tartalékossal. (a számok utólag jöttek)
Az az érdekes, hogy a KRD 2016 jan. 1-től dandár. Előtte viszont csak ezredként működött. Alapcetően a franc se tudja, hogy a KRD-re vonatkozott-e a könnyű dandár kifejezés. Mindenesetre a létszám gondok miatt, természetesen azonnal rugalmasan rá lett húzva a KRD-re, hogy az is benne van a 3 dandárban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen
K

kamm

Guest
A Z2026 vázlata nyilvános csak még valamikor 2016-7-ből. Abban 3 dandár van megjelölve 30.000 hivatásos, és 30.000 tartalékossal. (a számok utólag jöttek)
Az az érdekes, hogy a KRD 2016 jan. 1-től dandár. Előtte viszont csak ezredként működött. Alapcetően a franc se tudja, hogy a KRD-re vonatkozott-e a könnyű dandár kifejezés. Mindenesetre a létszám gondok miatt, természetesen azonnal rugalmasan rá lett húzva a KRD-re, hogy az is benne van a 3 dandárban.
Igen, erre mondogatom én a monomaniamat, hogy a portugal ill. sved seregek (két hasonló lakosságú ország) között van valahol az optimális MH mérete, de a svédek rizikoszintjehez vagyunk közelebb, azaz 50 ezer koruli sereg illene, 2 hdo körüli meretben (déli és keleti rizikofaktorokkal kalkulálva), 7-8 dd plusz a kulonlegesek, egy 3-4 szazados légierővel.
Ez egyértelműen messze van, de ennek kell lennie a célnak...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Kinek mi a véleménye az elhangzottakról?

19 perc környékén van egy táblázat az érintett országok (mondjuk úgy, hogy a NATO keleti szárny) állapotáról egy évtizedre tekintve.

2010-ben 1700 hk 2020-ban 1113 db.
2010-ben 3300 arty 2020-ban 2500 db.
2010-ben 550 repülő 2020-ban 420 db.
2010-ben 450 helikopter 2020-ban 400 db.

Növekedés:
Hadihajók: 3 db.
Páncélozott járművek: 5000-ről 5350 db-ra.

Aktív katonák száma növekedett, ebben markánsan a területvédők, viszont a tartalékosok csökkentek.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 512
18 525
113
De ameddig én hallgattam, addig tényleg igaza volt Pöcshuszárnak, hogy ott olyanok voltak, amiket a fórumon már meg lehet találni valamilyen formában.
Igen de egyesek nem hajlandóak visszaolvasgatni, hanem egyszerűbb újra és újra ugyan azokat a kérdéseket feltenni amiket már vagy 100x kiveséztünk!
 
T

Törölt tag 008

Guest
Igen, erre mondogatom én a monomaniamat, hogy a portugal ill. sved seregek (két hasonló lakosságú ország) között van valahol az optimális MH mérete,
Hány világháborúban vettek részt?
Hányszor veszítettek?
Mennyi területet adtak át?
Mennyi jóvátételt fizettek (pénzben, gyárban, eszközben)?
Hányszor rabolták ki őket a kommunisták?
Melyik nagyhatalmaknak fizettek éves rendszerességgel és mennyi kötelező hozzájárulást?
Hány ezer idegen katonát kellett eltartaniuk az elmúlt 100 évben?
Meddig volt náluk kommunizmus?

Szóval maradjunk a realitások talaján. Az ország szépen fejlődik és a fejlődésnek megfelelően növekszik a sereg. Kell még 20 év és majd meglesz az 50 000. nem lehet minden egyszerre, mert akkor észak-koreai lesz az életszinvonal.
 
M

molnibalage

Guest
Hány világháborúban vettek részt?
Hányszor veszítettek?
Mennyi területet adtak át?
Mennyi jóvátételt fizettek (pénzben, gyárban, eszközben)?
Hányszor rabolták ki őket a kommunisták?
Melyik nagyhatalmaknak fizettek éves rendszerességgel és mennyi kötelező hozzájárulást?
Hány ezer idegen katonát kellett eltartaniuk az elmúlt 100 évben?
Meddig volt náluk kommunizmus?

Szóval maradjunk a realitások talaján. Az ország szépen fejlődik és a fejlődésnek megfelelően növekszik a sereg. Kell még 20 év és majd meglesz az 50 000. nem lehet minden egyszerre, mert akkor észak-koreai lesz az életszinvonal.
50 ezres sereg? Hova? A mostani állománytábla feltöltése minőségi emberanyaggal mission impossible a fizetések miatt.
A pilóták és földi személyzet megtartása gond, amit nincs kicsit is válság a légiközlekedésben...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 395
7 919
113
Igen, erre mondogatom én a monomaniamat, hogy a portugal ill. sved seregek (két hasonló lakosságú ország) között van valahol az optimális MH mérete, de a svédek rizikoszintjehez vagyunk közelebb, azaz 50 ezer koruli sereg illene, 2 hdo körüli meretben (déli és keleti rizikofaktorokkal kalkulálva), 7-8 dd plusz a kulonlegesek, egy 3-4 szazados légierővel.
Ez egyértelműen messze van, de ennek kell lennie a célnak...
Az a gond hogy mire ezt elérnénk senki nem tudja hogy milyen lesz a helyzet 8-10 éven belül. Biztonság politikai valamint gazdasági helyzetből adódóan.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 590
8 187
113
Igen, erre mondogatom én a monomaniamat, hogy a portugal ill. sved seregek (két hasonló lakosságú ország) között van valahol az optimális MH mérete, de a svédek rizikoszintjehez vagyunk közelebb, azaz 50 ezer koruli sereg illene, 2 hdo körüli meretben (déli és keleti rizikofaktorokkal kalkulálva), 7-8 dd plusz a kulonlegesek, egy 3-4 szazados légierővel.
Ez egyértelműen messze van, de ennek kell lennie a célnak...
@kamm Igazad van, tényleg fasza lenne, ez lenne az ideális.
De - a realitás talaján maradva - ha a 3 dandárt 30.000 hivatásos és 30.000 tartalékossal, modern eszközökkel felszerelik, személyi felszerelést modernizálják és egységesítik (@krisss gatyája), kiépítik a védelmi ipart, a bázisokat modernizálják és emelik a fizetést, én emelem a kalapom...

Ha pedig áprilisban jön Ferenc testvér&co., akkor úgyis elszáll a picsába az egész.
 
K

kamm

Guest
Hány világháborúban vettek részt?
Hányszor veszítettek?
Mennyi területet adtak át?
Mennyi jóvátételt fizettek (pénzben, gyárban, eszközben)?
Hányszor rabolták ki őket a kommunisták?
Melyik nagyhatalmaknak fizettek éves rendszerességgel és mennyi kötelező hozzájárulást?
Hány ezer idegen katonát kellett eltartaniuk az elmúlt 100 évben?
Meddig volt náluk kommunizmus?

Szóval maradjunk a realitások talaján. Az ország szépen fejlődik és a fejlődésnek megfelelően növekszik a sereg. Kell még 20 év és majd meglesz az 50 000. nem lehet minden egyszerre, mert akkor észak-koreai lesz az életszinvonal.
Ez most hogy jon ide? Kit erdekel ma mar? A svedek kb allandoan haboruztak az oroszokkal, de amikor mi meg fosztogattuk Europat, ok mar akkor is haboruztak a danokkal stb... nem erről szólt a komment.

Szokjatok mar le erről az "nyugdíjas" (asszociativ) ervelesrol, próbáljátok az adott kérdésnél maradni. :)
Ez pont egy olyan dolog, amit az angolszaszoktol eltanulhatna az orszag...

A lenyeg az volt, hogy lakossaghoz es rizikofaktorokhoz merten hol van az optimális méret.
Másrészt oda van irva, hogy nem most lesz, hanem ez legyen a cel.

A 20 ev nagyon sok lenne, 10-12 ev alatt megoldható, na meg annál tovább kizarom, hogy Ukrajana a jelenlegi formajaban kitartana...