A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Pl. töménytelen mennyiségű földgáz?

Szerinted miért járunk a Türk-tanácsba meg hasonlókba - hagyományőrzésből? :) :) Avagy inkább, hogy ne fagyjon be a seggünk télen (olcsó energia lakosság & ipar, energia diverzitás, befektetés stb.) ...
Maradjunk a befektetés nel abból a régióból csak a Gazprom vezetek használati engedélyével tudnánk gázt Magyarországra hozni!!
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and dkes
W

Wilson

Guest
Azért érdekes volt kelepisti írása. Mire gondolhatott, hogy "B" kategóriás A7HU fog érkezni? Lehet, hogy nem adják el nekünk a németek a legújabb fejlesztésű RM smart gránátokat? Ez inkább pénzügyi kérdésnek tűnik. Ha megrendeljük miért ne szállítaná le a RM egy Nato, EU tagállamnak, annak az országnak amellyel az elmúlt 2 évben a legszorosabb együttműködést alakította ki? Arról nem is beszélve, hogy Várpalotán gyártani is fogunk néhány nagykaliberű lőszert. Nehezen elképzelhető. Az már annál inkább, hogy esetleg pénzügyi okokból csak az olcsóbb típusokból rendeltünk, de ha így van az nem a németeknek róható fel. Vagy milyen egyéb lényeges képességelmaradás lehet még? Nem lesz APS a tankon? Miután a Lynx kapott elég meglepő lenne, ha a Leo nem kapna. De ez annyira új, hogy talán egy hkszázad kapott Trophy-t a BW-ben is. Vagy egyszerűen csak felhasználták a bloggert, hogy kicsit megtévesszék a kedvenc szomszédot? Egyszerűen elhintették neki ezt a dezinformációt, ő meg rohant megírni?
A lebutított ugye azt jelenti, hogy a képességekben, hatékonyságban a magyar Leo2 jelentősen elmarad a német Leo2-l ami, azt jelenti, hogy kb a páncélzatban és/vagy a tűzvezető rendszerben tér el a német Leo a magyartól.Amit ismerve a németeket teljesen kizártnak tartok, mivel ők ezt nem így oldják meg, hanem akkor az érintett államnak nem adnak el fegyvert esetünkben Leo2A7-t.Ezért én úgy gondolom, hogy ez teljesen fals információ.....
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 830
113
Jogos felvetés. Pl. a törökök vagy akár a lengyelek esetében fordult elő ilyesmi. Előbbi esetében politikai okokból - utóbbi esetben elsősorban üzleti aggályok merültek fel. Egyik sem volt "szupertitkos". Feltételezhetően nálunk egyik részével sincs gond. "Kínai/orosz kém gyanú" esetén meg oda sem adnának szerintem 2A4 -nél bonyolultabb dolgot ...
Idővel a lengyeleknél lezongorázták a mit lehet, mit nem dolgot. Azóta a lengyelek Leo 2-höz gyártanak L44A1 löveget, teljes RM lőszerpalettát, futóműelemeket. Van amit nem kaptak meg, van amiből nem a legújabbat kapták meg, vannak alkatrészek viszont, amiket a saját legújabb fejlesztésű eszközeikkel cserélnek, szóval nem igazán lehet mondani, hogy a lengyelek rossz helyzetben lennének ezzel.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and dkes

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 153
113

Ellegge one man show feelingje van, foleg a kepeken ahol cseh katonak magyarazzak a tekknikat a miniszternek(a tolmacson kivul meg magyar reszrol senki sincs ott). :D
Pl. ez a "cseh" is tök magyar ;)
615db56febe73425104070.jpg

Beke Viliam alezredes (a testvére személyes jóbarátom).
Ha a többieket keresed, akkor az asztaltársaság magyar oldalán keresgélj...
 
K

kamm

Guest
A második nemzetkoncepciót a polgárosodás, a nacionalizmus és a liberalizmus szelleme hozta el. Ez a korszakban már létező francia territoriális és a német kultúrnemzeti fogalmak egy izgalmas ötvözetét alkotta. Ezen elképzelés szerint bárki a magyar nemzet tagjává válhatott, ehhez nem kellett mást tennie, mint elfogadni, hogy politikai értelemben a Kárpát-medencében egy nemzet működhet és ez a magyar. Ugyan a 21. századból nézve tűnhet ez visszásnak, de ez az önkéntes asszimilációra tett ajánlat a korszakban sokkal jobb volt, mint amit akkor Európában bárki felkínált a nemzetiségeinek. Ehhez érdemes azt is hozzávenni, hogy az aradi vértanúk közül tizenegy a Magyar Szent Korona Országainak valamelyikében született...

En és kb akarkivel találkoztam, az konkrétan a mai napig ebben hisz - mi is lenne visszás ebben ma?

Vagy ez valamifele kozmopolita, netan cionista stb csoport, ahol ez visszásnak (???) "tunhet ma"?

Ti. minimum szigorúan torzsi-faji alapon szerveződőnek (pl. cionistanak) kell ahhoz lenni, hogy egy ilyen befogadó nemzeti identitás-ertelmezest "visszásnak" hivja valaki...
 
K

kamm

Guest
Ilyet tudni kellet fabol kifaragni alapiskolaban. Munkara valo neveles a tantargy neve.
Hah, az en idomben mi altalanosban korrekt teljes vitorlashajot építettünk gyakorlati azaz technika oran hetek alatt: farostlemezt merve, minden elemet kifureszelve, a gerincnek valot megfaragva, palankokat is kifureszelve majd gozben meghajlitva, keresztbordakat is, ra fedelzetet, arbocot stb, majd szepen mindent osszeragasztva, satuban fogva egy ejszakara es hasonlok. Csinaltunk sok mast is, de ez volt talan a legbonyolultabb projekt. :D
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 018
12 891
113
Hah, az en idomben mi altalanosban korrekt teljes vitorlashajot építettünk gyakorlati azaz technika oran hetek alatt: farostlemezt merve, minden elemet kifureszelve, a gerincnek valot megfaragva, palankokat is kifureszelve majd gozben meghajlitva, keresztbordakat is, ra fedelzetet, arbocot stb, majd szepen mindent osszeragasztva, satuban fogva egy ejszakara es hasonlok. Csinaltunk sok mast is, de ez volt talan a legbonyolultabb projekt. :D
Az egyik osztalytarsamnak sikerult atfurni az ujjat kezi furoval, mar csak a korom allitotta meg a huvelykujjan...
 
  • Vicces
  • Hűha
Reactions: Pogány and kamm

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Nem elég fejlett nekünk! A mi igényeinknek ez kevés és olcsó is! Várjuk a generációs ugrást a rakétatüzérségnél! Tudjátok hisz megmondták! Hogy ez mit jelent?? Lehet sz Uránuszig el lehet majd lőni vele!
Persze, Dél- Korea egy harmadik világbeli ország. :D :D :D Ha egy újabbra várnak, akkor majd azzal lőjék fel magukat a Plútóra, de csak oda. Tudom,hogy vannak fontosabb dolgok mint a rakétatüzérség, de még csak említést sem tesznek róla, hogy a közeljövőben egyáltalán lesz. Mondjuk a román Himars beszerzés után kicsit reménykedtem, na de ettől úgy látom félünk,mint a tömjéntől. Én mondjuk el tudtam volna képzelni egy izraeli Lora-t, vagy a brazilt, de szerintem még a török sem lehet igazán rossz. Úgyhogy nem még hogy, 2 osztály, 2040-ig még félosztály sem lesz.:):) Én személy szerint már a választásokig semmiféle bejelentést nem várok, mert most épp az osztogatás megyen. :) Mondjuk az idáig technikákkal semmi bajom, egy dologban van egy kis hiányérzetem, azok a közepes helikopterek, de szerintem azok sem lesznek rosszak. Nem baj, rendeljünk olyan dolgokat, amik talán soha nem érnek ide sajna! :rolleyes: A másik dolog: ezzel a piackutatással is ki van a tököm. Ugyanez vonatkozik az APC-kre, de várjuk a hazai gyártást, ami még talán a tervező asztalon sem létezik.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Maradjunk a befektetés nel abból a régióból csak a Gazprom vezetek használati engedélyével tudnánk gázt Magyarországra hozni!!

Maradjunk annyiban, hogy igen is - meg nem is. Ugyanis annak idején az emlegetett Türk-tanács -ban jelentőség- és gáz ügyekben Törökország illetve Azerbajdzsán megkerülhetetlen volt. Ugyanakkor a sorban következőek meg éppen a Türkmenisztán/Üzbegisztán(/Kazahsztán) tandem volt - adott esetben a Nabucco -val (kellett volna a gáz a Transz-Kaszpi vezetékbe). Vegyük észre - itt már megvan a Türk-tanács "nagyja" ...

Igen, javarészt ezek még 2010 előtti történetek meg azóta az oroszok is jókora "tockost" osztottak ki az azerieknek (nem véletlenül haverkodnak annyira megint) - ugyanakkor olyan politikai és egyéb viharok voltak, hogy általánosságban jó ott mindenkivel jóba lenni, mert ki tudja mit hoz a jövő.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Persze, Dél- Korea egy harmadik világbeli ország. :D :D :D Ha egy újabbra várnak, akkor majd azzal lőjék fel magukat a Plútóra, de csak oda. Tudom,hogy vannak fontosabb dolgok mint a rakétatüzérség, de még csak említést sem tesznek róla, hogy a közeljövőben egyáltalán lesz. Mondjuk a román Himars beszerzés után kicsit reménykedtem, na de ettől úgy látom félünk,mint a tömjéntől. Én mondjuk el tudtam volna képzelni egy izraeli Lora-t, vagy a brazilt, de szerintem még a török sem lehet igazán rossz. Úgyhogy nem még hogy, 2 osztály, 2040-ig még félosztály sem lesz.:):) Én személy szerint már a választásokig semmiféle bejelentést nem várok, mert most épp az osztogatás megyen. :) Mondjuk az idáig technikákkal semmi bajom, egy dologban van egy kis hiányérzetem, azok a közepes helikopterek, de szerintem azok sem lesznek rosszak. Nem baj, rendeljünk olyan dolgokat, amik talán soha nem érnek ide sajna! :rolleyes: A másik dolog: ezzel a piackutatással is ki van a tököm. Ugyanez vonatkozik az APC-kre, de várjuk a hazai gyártást, ami még talán a tervező asztalon sem létezik.

Amennyiben a viccet félretesszük, akkor pár évtizede Dél-Korea harmadik világbeli ország volt - igen. Ugyanakkor ez már elmúlt ...

Egyébként mondjuk a Leo vagy a Lynx beszerzés előtt mondjuk egy nappal tudtad, hogy mi újság? Aztán mégis csak "ütemesebben" halad a MBT és IFV beszerzésünk, mint pl. a cseheknél - csak hogy egy másik V4 10 milliós országot hozzak fel példaként. Ráadásul Náluk ugye a honvédelmet a megelőző időszakban sokkal komolyabban vették és komoly hadiiparuk is van ... A piackutatással pedig "ne legyen tele a tököd". Nem tudom emlékszel-e rá, de Benkő miniszter úr a Lynx bejelentés előtti délelőttön még "piackutatott" és délutánra Lynx lett belőle gyárastul ... :) Szóval a "piackutatás" igen hasznos tud lenni és ahol mi kutatni szoktunk ott előbb-utóbb találunk is valamit ...

V4 és a Dél-Koreaiak (csak hogy ne menjünk messzire) ... Amennyire jól emlékszem, akkor a lengyelek igen komolyan tárgyaltak a K2 MBT -ről. Voltak olyan pletykák, hogy egyéb V4 országok (csehek, szlovákok) is részesei lehetnek a projektnek akár. Aztán Abrams lett a nóta vége. Ez is "Putyinvót"? :D

"Én mondjuk el tudtam volna képzelni egy izraeli Lora-t, vagy a brazilt, de szerintem még a török sem lehet igazán rossz. " - Jé, amúgy a három említett országtól is szereztünk be cumókat ... Micsoda véletlen ... Azaz nem lehet azt mondani, hogy ne lenne kellően diverz a beszerzéseink. Pláne mivel svéd, német, amerikai, francia, cseh, lengyel és norvég (?) (+ osztrák aknavetőgyár) stb. is volt/lesz még ezeken kívül ... Persze, ha a Mi-24 -esek felújítását is ide vennénk, akkor pici orosz is ... ;) Tényleg pont a dél-koreai hiányzik még ebbe a kavalkádba?

Sajnálatos módon az nem tud működni, hogy mindent ÉS egyszerre. Ennek nemcsak tárgyalástechnikai oka van, hanem bizony pénzügyi, gyártásütemezés, logisztika- és kiszolgálás, humánerőforrás stb. stb. stb. Továbbá nálunk szempont volt illetve lehet a gazdasági ellentételezés, közös gyártás- illetve akár közös fejlesztési projektek is stb. Sajnos "ilyen a popszakma" ... Különösen, ha egy területet évtizedekig hanyagoltunk.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 153
113
Nem tudom emlékszel-e rá, de Benkő miniszter úr a Lynx bejelentés előtti délelőttön még "piackutatott" és délutánra Lynx lett belőle gyárastul ... :) Szóval a "piackutatás" igen hasznos tud lenni és ahol mi kutatni szoktunk ott előbb-utóbb találunk is valamit ...
Ha valamiről emlékezetes marad Benkő, hát erről biztosan az marad...pléhpofa!..."piackutatás" szlogennel :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113

Ellegge one man show feelingje van, foleg a kepeken ahol cseh katonak magyarazzak a tekknikat a miniszternek(a tolmacson kivul meg magyar reszrol senki sincs ott). :D
Néhány képen látszik, hogy voltak magyar tisztek is a honvédség részéről.