A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Én mondtam a búvalb.szott puhap.csű munkatarsaimnak (20-30-40-es korosztály fele votmá honvéd) hogy gyerekek márpedig ha nem mentek önként akkor vissza kellene hozni valamilyen formában a kötelezettséget! Erre ők: " ..jáááj nem mááár ...az b.szna be..., én jelentkeztem szentendrére rubikockának de kiröhögtek nem mentem át a fizikai teszten! Én voltam mezőfaalván radarőr (arra célzott hogy a sárbogárdi volhovosoknál a paksot védő radarállomáson volt őrszolgálatos)..." jöttek a válaszok, márpedig szerintem de! Kötelezni kell mindenkit hogy lokálisan pl. itt a megyében Szfváron félévente vagy évente 10 (munkahelyed által fizetett (!) honvedelmi alap b.meg mindenki tegyen érte :hadonaszos:) munkanap el kell menni kiképzesre: területvedelmi bokorugrásra, laktanyafelújitásra, lövészárokásásra is vagy mindegy !!! :hadonaszos:, elején még lőszer nélkül, aztán ha van esze de szerencsétlen/retardált vagy bukja az orvosit, akkor ülhet a gép elé, de szakma szerint lehet targoncás, sofőr, logisztikus, buszvezető, katonai tűzoltó, szakácsnak vagy ajtomótámasz stb. De, hogy, ha helyzet van akkor legalább abba be tudjon segíteni alapfeladatokat ellátni és ne lőjje fejbe magát véletlenül az első nap egy háborúban...Ja és nőknek is!

Dekivinném tőlünk az egész balf.sz irodista állományt...Istenem!:rolleyes:
Én már nem voltam sorkatona (technikailag lehettem volna, sorozáson is voltam még, csak egyetemre mentem, és mielőtt végeztem, eltörölték a kötelezettséget).
Most sajnálom, hogy nem voltam.

Viszont az akkori fejemmel marhára örültem neki!
Ugyanis az honvédségről alkotott kép sokak fejében egyenlő volt az idő minősített elbaszásával, azt meg 18 éves fejjel sokkal színvonalasabban is lehetett csinálni :)
De tényleg, az én generációmban, illetve a köreimben az ilyen Angyalbőrben-típusú kreténségek alapozták meg a honvédelem iránti "vágyat". Senki nem akart bevonulni, mert mindenki csak arra gondolt, hogy abban az egy (?) évben ha kifog valami nyomorult körletparancsnokot, akkor sikálhatja fogkefével a vécéket, meg ilyesmi. Meg hogy pont honvédelmi (/lövész) képzést nem fog kapni, akkor meg minek.
Meg különben is, az egész ilyen lúzer dolognak volt elkönyvelve akkor - sajnos.
Meg különben is, a nátómegvédmindenkit :D

Szóval először érdemes lenne a renomét visszaállítani, arra pedig kiválóan alkalmas egy jól felszerelt, jól kiképzett, motivált szerződéses állomány, akiket ahol lehet, "mutogatnak". Beviszik őket tévéműsorba, interjúkat csinálnak velük, úgy általában jó PR-t csapnak az egésznek, és megmutatják az országnak, hogy lám, a honvédelem tud erről is szólni. Meg úgy általában elérhetőbbé kell tenni ezt az életutat, az arról beszerezhető infókat a fiataloknak.

Én saját motivációból szeretem a témát, és próbálom "megfertőzni" a fiaimat, hogy ők se fázzanak tőle, ne tartsák égőnek (ahogy én tartottam anno :( ), akár karrierként is számoljanak vele.
De szerintem én nem vagyok az átlag ebből a szempontból, a társadalom úgy általában annyira kiherélt és pacifikált, hogy itt még bőven lenne tennivaló!

Szerintem az utóbbi 5-10 évben elég komolyan elindultunk egy jó irányba, csak nem tudom meddig fog ez kitartani.
A tavalyi kecskeméti show egyébként nagyon jó volt, ilyenből kéne még sok, illetve ha egy adott járásban van valamilyen említésre méltó honvédelmi létesítmény (nálunk pl Szentendrén az altiszti akadémia), az is dolgozhatna ezen kicsit aktívabban, hogy közelebb hozzák a miliőt a néphez.

Ha ez megvan, az emberek már nem kapnak hányingert a sorkatonaság gondolatától. Akkor kell bevezetni :)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Én már nem voltam sorkatona (technikailag lehettem volna, sorozáson is voltam még, csak egyetemre mentem, és mielőtt végeztem, eltörölték a kötelezettséget).
Most sajnálom, hogy nem voltam.

Viszont az akkori fejemmel marhára örültem neki!
Ugyanis az honvédségről alkotott kép sokak fejében egyenlő volt az idő minősített elbaszásával, azt meg 18 éves fejjel sokkal színvonalasabban is lehetett csinálni :)
De tényleg, az én generációmban, illetve a köreimben az ilyen Angyalbőrben-típusú kreténségek alapozták meg a honvédelem iránti "vágyat". Senki nem akart bevonulni, mert mindenki csak arra gondolt, hogy abban az egy (?) évben ha kifog valami nyomorult körletparancsnokot, akkor sikálhatja fogkefével a vécéket, meg ilyesmi. Meg hogy pont honvédelmi (/lövész) képzést nem fog kapni, akkor meg minek.
Meg különben is, az egész ilyen lúzer dolognak volt elkönyvelve akkor - sajnos.
Meg különben is, a nátómegvédmindenkit :D

Szóval először érdemes lenne a renomét visszaállítani, arra pedig kiválóan alkalmas egy jól felszerelt, jól kiképzett, motivált szerződéses állomány, akiket ahol lehet, "mutogatnak". Beviszik őket tévéműsorba, interjúkat csinálnak velük, úgy általában jó PR-t csapnak az egésznek, és megmutatják az országnak, hogy lám, a honvédelem tud erről is szólni. Meg úgy általában elérhetőbbé kell tenni ezt az életutat, az arról beszerezhető infókat a fiataloknak.

Én saját motivációból szeretem a témát, és próbálom "megfertőzni" a fiaimat, hogy ők se fázzanak tőle, ne tartsák égőnek (ahogy én tartottam anno :( ), akár karrierként is számoljanak vele.
De szerintem én nem vagyok az átlag ebből a szempontból, a társadalom úgy általában annyira kiherélt és pacifikált, hogy itt még bőven lenne tennivaló!

Szerintem az utóbbi 5-10 évben elég komolyan elindultunk egy jó irányba, csak nem tudom meddig fog ez kitartani.
A tavalyi kecskeméti show egyébként nagyon jó volt, ilyenből kéne még sok, illetve ha egy adott járásban van valamilyen említésre méltó honvédelmi létesítmény (nálunk pl Szentendrén az altiszti akadémia), az is dolgozhatna ezen kicsit aktívabban, hogy közelebb hozzák a miliőt a néphez.

Ha ez megvan, az emberek már nem kapnak hányingert a sorkatonaság gondolatától. Akkor kell bevezetni :)
Dél-Kóreaiaknál külön valóságshow van ahol a helyi celebek tolják le a sorköteles időt és a jobb jelenetek vannak összevágva. Sportolóknak ha jól tudom valami könnyített pár hetes alapkiképzés szerű van szerintem marha jó egyébként. Mondjuk baromi színvonalas az egész, laktanyák is borzasztó kultúráltak. Nem luxus meg négyen vannak egy szobában, de nem lepukkant. Szerintem marha nagy ötlet:

Ha jól meg van csinálva, normális kiképzési programmal, szerintem lehetne belőle legalább olyan műsor mint azok a túlélő showk ahol pókot etetnek a civilekkel… ez is egy módja lehetne annak, hogy a sereg picit közelebb kerüljön a fiatalokhoz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Én már nem voltam sorkatona (technikailag lehettem volna, sorozáson is voltam még, csak egyetemre mentem, és mielőtt végeztem, eltörölték a kötelezettséget).
Most sajnálom, hogy nem voltam.

Viszont az akkori fejemmel marhára örültem neki!
Ugyanis az honvédségről alkotott kép sokak fejében egyenlő volt az idő minősített elbaszásával, azt meg 18 éves fejjel sokkal színvonalasabban is lehetett csinálni :)
De tényleg, az én generációmban, illetve a köreimben az ilyen Angyalbőrben-típusú kreténségek alapozták meg a honvédelem iránti "vágyat". Senki nem akart bevonulni, mert mindenki csak arra gondolt, hogy abban az egy (?) évben ha kifog valami nyomorult körletparancsnokot, akkor sikálhatja fogkefével a vécéket, meg ilyesmi. Meg hogy pont honvédelmi (/lövész) képzést nem fog kapni, akkor meg minek.
Meg különben is, az egész ilyen lúzer dolognak volt elkönyvelve akkor - sajnos.
Meg különben is, a nátómegvédmindenkit :D

Szóval először érdemes lenne a renomét visszaállítani, arra pedig kiválóan alkalmas egy jól felszerelt, jól kiképzett, motivált szerződéses állomány, akiket ahol lehet, "mutogatnak". Beviszik őket tévéműsorba, interjúkat csinálnak velük, úgy általában jó PR-t csapnak az egésznek, és megmutatják az országnak, hogy lám, a honvédelem tud erről is szólni. Meg úgy általában elérhetőbbé kell tenni ezt az életutat, az arról beszerezhető infókat a fiataloknak.

Én saját motivációból szeretem a témát, és próbálom "megfertőzni" a fiaimat, hogy ők se fázzanak tőle, ne tartsák égőnek (ahogy én tartottam anno :( ), akár karrierként is számoljanak vele.
De szerintem én nem vagyok az átlag ebből a szempontból, a társadalom úgy általában annyira kiherélt és pacifikált, hogy itt még bőven lenne tennivaló!

Szerintem az utóbbi 5-10 évben elég komolyan elindultunk egy jó irányba, csak nem tudom meddig fog ez kitartani.
A tavalyi kecskeméti show egyébként nagyon jó volt, ilyenből kéne még sok, illetve ha egy adott járásban van valamilyen említésre méltó honvédelmi létesítmény (nálunk pl Szentendrén az altiszti akadémia), az is dolgozhatna ezen kicsit aktívabban, hogy közelebb hozzák a miliőt a néphez.

Ha ez megvan, az emberek már nem kapnak hányingert a sorkatonaság gondolatától. Akkor kell bevezetni :)
Örülj, hogy nem voltál.
 
  • Vicces
Reactions: cirqle

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Arról amit írsz a meglévő állományról az az alap, a minimum. Nem arra gondoltam, hogy legyen alulfizetve a jelenlegi állomány és vigyük be a balf.szokat a nyakukra, hanem azt hogy az mellett, hogy megfizetik, mindenkit szépen szoktassanak be egy olyan funkcióra, amely akár a civil életével kompatibilis, és mellette katonai alapismereteket szerezzen, tudjon elsajátítani, ha a szükség úgy hozza akkor tudja mi a dolga. Nem kell laktanyában aludniuk, még élelmet sem biztosítani, csak jelenjen meg igazoltan orvosi alkalmassági után 10 napot egy évben a (munkahelye helyett) vagy félévente akár 20-40 vagy 20-30 éves korig.

Ha jól számolom, ha a 20-30 évig verziód valósul meg, akkor minden fiatal kapna végre 100 napos kiképzést arra a felső korhatárra, amikor már megszűnik a szolgálati kötelessége.
Megkérdezném Dudit és Krissst, hogy mennyire lenne hasznos a hadsereg számára egy olyan középkorú, aki 30 éves korában már 3 hónapos sorkatonai kiképzésen átesett. (Nem szeretném nagyon túltolni, inkább meg sem említem, hogy ezt 10 éves távlatban széthúzva gondoljuk és nem egyszer bemész és intenzív 3 hónapot végig tolsz. És azt sem vetem fel, hogy az utolsó 3-5 év már "eddig megúsztuk, ez után már úgy sem kell élesben" mentalitásban telne, illetve a bandában ők lennének a profik a 10 és 20 napos kiképzést kapottakhoz képest.)

Nekem sorkatonaságból a norvég minta az egyetlen, ami béke időben értelmesnek tűnik. Ha nincs meg a teljes profi állomány, akkor feltöltöd őket sorosokkal, kiválogatjuk a fiatalokból azt, aki lézeng. Az nem pár tisztre egy halom kezdő közé kerül, hanem megtanulják, hogy az életben fel kell venni a tempót. Akinek megtetszik és megfelel az még maradhat is. A többi meg csipkedi magát munka után nézni vagy továbbtanulni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Ha jól számolom, ha a 20-30 évig verziód valósul meg, akkor minden fiatal kapna végre 100 napos kiképzést arra a felső korhatárra, amikor már megszűnik a szolgálati kötelessége.
Megkérdezném Dudit és Krissst, hogy mennyire lenne hasznos a hadsereg számára egy olyan középkorú, aki 30 éves korában már 3 hónapos sorkatonai kiképzésen átesett. (Nem szeretném nagyon túltolni, inkább meg sem említem, hogy ezt 10 éves távlatban széthúzva gondoljuk és nem egyszer bemész és intenzív 3 hónapot végig tolsz. És azt sem vetem fel, hogy az utolsó 3-5 év már "eddig megúsztuk, ez után már úgy sem kell élesben" mentalitásban telne, illetve a bandában ők lennének a profik a 10 és 20 napos kiképzést kapottakhoz képest.)

Nekem sorkatonaságból a norvég minta az egyetlen, ami béke időben értelmesnek tűnik. Ha nincs meg a teljes profi állomány, akkor feltöltöd őket sorosokkal, kiválogatjuk a fiatalokból azt, aki lézeng. Az nem pár tisztre egy halom kezdő közé kerül, hanem megtanulják, hogy az életben fel kell venni a tempót. Akinek megtetszik és megfelel az még maradhat is. A többi meg csipkedi magát munka után nézni vagy továbbtanulni.
Évi 10-20 nap? Az csak pénzpocséklás.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
Ha jól számolom, ha a 20-30 évig verziód valósul meg, akkor minden fiatal kapna végre 100 napos kiképzést arra a felső korhatárra, amikor már megszűnik a szolgálati kötelessége.
Megkérdezném Dudit és Krissst, hogy mennyire lenne hasznos a hadsereg számára egy olyan középkorú, aki 30 éves korában már 3 hónapos sorkatonai kiképzésen átesett. (Nem szeretném nagyon túltolni, inkább meg sem említem, hogy ezt 10 éves távlatban széthúzva gondoljuk és nem egyszer bemész és intenzív 3 hónapot végig tolsz. És azt sem vetem fel, hogy az utolsó 3-5 év már "eddig megúsztuk, ez után már úgy sem kell élesben" mentalitásban telne, illetve a bandában ők lennének a profik a 10 és 20 napos kiképzést kapottakhoz képest.)

Nekem sorkatonaságból a norvég minta az egyetlen, ami béke időben értelmesnek tűnik. Ha nincs meg a teljes profi állomány, akkor feltöltöd őket sorosokkal, kiválogatjuk a fiatalokból azt, aki lézeng. Az nem pár tisztre egy halom kezdő közé kerül, hanem megtanulják, hogy az életben fel kell venni a tempót. Akinek megtetszik és megfelel az még maradhat is. A többi meg csipkedi magát munka után nézni vagy továbbtanulni.
Legyen 15 nap félévente az évente egy hónap és nem egyszerre hanem minden két hétben egy-egy turnus, és közben folyamatosan ismertetni meg őket (a legjobbakat) a modern technikával és kedvet csinálni, hátha kedvük van aláírni és maradni. A beutazás MÁV Volán ingyenes lenne napi 8 óra és hazamehetnek kivéve ha valaki nem tudja megoldani. Akinek van munkahelye annak a cége fizetné arra a napra a fizetést akinek nincs annak az állam adna. Kaját vigyen mindenki magával, esetleg kwpnak egyszer reggelit. Csak az alapok, aztán, aki pl. teherautósöfőr az pattanhat is fel és csak azt gyakorolná aztán már mehet konvojban akár Palotára, aztán már egyedül...stb. A lényeg! Ha beüt a szar akkor mindenki ösztönből tudja mit kell tennie: "Bemegyek szfvárra mert oda tartozom...bejelntkezni, ott már nyilvántartasban vagyok, felveszen a felszerelést, a fegyvert, tudják a nevem a kepességem a vércsoportom, ruhaméretem és, hogy sofőr vagyok vezettem többször Rábát konvojban is, viszem az utánpotlást a front felé"
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Ugye régen a sorkatonaság egy dolog miatt lehetett nagyon fontos, ha valamilyen fegyveres szervnél szerettél volna dolgozni (zsaru, vám, stb.) akkor mindenképpen kellett.

Alapvetően az ország katonai védelme okán volt fontos, vagy gondolhatjuk utólag, hogy ebben lehetett volna jelentősége. Milliós létszámban volt kiképezve, 20-55 éves korosztály, alapvetően másfél éves sorkatonai szolgálattal a háta mögött. Ezekből, pár százezer főt lehetett komolyabban venni, mint akik kiképzést is komolyabbat kaptak. Konkrétan szolgáltak az akkori első lépcsősnek nevezett dunántúli alakulatoknál, lövész, harckocsizó, tüzér, felderítő, stb beosztásokban. Tehát volt egy adott, elvileg használható létszám. Nem a nulláról kellett volna kezdeni, ha baj van. Amennyiben volt jelentősége a sorkatonai szolgálatnak, akkor szerintem ebben volt. Inkább érdekesség, de figyelemre méltó, hogy a nemrég elvégzett közvéleménykutatás szerint, azok támogatnák inkább a visszaállítását, akik voltak sorkatonák. Azok pedig akik nem is voltak katonák, na azok félnek tőle nagyon. Én is végig csináltam másfél évet Szombathelyen és nem gondolom azt hogy haszontalan volt, ha azt nézem, hogy háborús helyzetben tudtak volna használni, harcoló katonaként. Persze mindenki lehet másképp látja, gondolja, ezt a kérdést.
 
  • Imádom
Reactions: pöcshuszár

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Legyen 15 nap félévente az évente egy hónap és nem egyszerre hanem minden két hétben egy-egy turnus, és közben folyamatosan ismertetni meg őket (a legjobbakat) a modern technikával és kedvet csinálni, hátha kedvük van aláírni és maradni. A beutazás MÁV Volán ingyenes lenne napi 8 óra és hazamehetnek kivéve ha valaki nem tudja megoldani. Akinek van munkahelye annak a cége fizetné arra a napra a fizetést akinek nincs annak az állam adna. Kaját vigyen mindenki magával, esetleg kwpnak egyszer reggelit. Csak az alapok, aztán, aki pl. teherautósöfőr az pattanhat is fel és csak azt gyakorolná aztán már mehet konvojban akár Palotára, aztán már egyedül...stb. A lényeg! Ha beüt a szar akkor mindenki ösztönből tudja mit kell tennie: "Bemegyek szfvárra mert oda tartozom...bejelntkezni, ott már nyilvántartasban vagyok, felveszen a felszerelést, a fegyvert, tudják a nevem a kepességem a vércsoportom, ruhaméretem és, hogy sofőr vagyok vezettem többször Rábát konvojban is, viszem az utánpotlást a front felé"

Vannak nehézségeim eldönteni, hogy mennyire komolyan gondolod, amit írsz. Próbáltam röviden, de akkor hosszabban. De addig beraknám Dudi válaszát.

Évi 10-20 nap? Az csak pénzpocséklás.

Szóval Vipera Uram!

1, Az eredeti 10 napot is már kapásból lefordította arra, hogy pénteken küldi minden munkáltató a munkásait, mert hogy két hétvégén ne az ő pénzéből szopják le ezt a gyerek játékot, azt vegye mindenki úgy, ahogy mondom. És utálja a munkáltató a fennmaradó munkaórák kiesése miatt, utálja a melós, mert két hétvégéjét elbaszná ez a rendszer, az egy dolog. Fáradtan mész a sorost megkezdeni, de legalább fáradtan mész utána első hétfőn dolgozni is. A fix állomány mennyire fogja szeretni? Egy rakás mosott szart egy kupacban kell babusgatni. (Tudom. Elmondtad. Kéne mutogatni az új technikát, kedvet csinálni, Leo2-re betanítani őket. Lézeres bombarávezetést is gyakorolniuk kéne, küldjünk fel érte Gripeneket az égbe?)

2, A háborúban meg a katonaságban az a jó, amikor nem kell gondolkodni. (Ne vegye sértésnek senki! De nem a kreatív munkaszervezés kiéléséről szól szerintem, márpedig ehhez fog kapcsolódni a megjegyzésem.) A K&H bank jól képzett PR osztályát levezénylik soros évi 10-20 napod megtartására. Csinálja azt, amit alapból szakmája miatt tud! Akkor vezényeljék őket 1 hétre a HM kommunikáció osztályára és kezdjék el a sajtóközleményeket írni erre a max 10 napra? Odáig jól hangzik, hogy a teherautósofőrt pakoljuk logisztikusokhoz. De te mondtad, hogy a nőkre is kiterjesztenéd a sorkötelességet. Manikűrös meg legyen beosztva arra, hogy évente kétszer-négyszer mindenkinek le kell kopaszra borotválni a fejét? Mondjuk, hogy rokon szakma! Bérszámfejtőként jól fogunk kinézni, ha a honvédek személyi kartonját civilek kezdik el rendezni.
Hogy miért mondom azt, hogy a katonaság akkor működik jól, ha minden feladatra létre hoz egy automatizmust? Mert évi 100ezer környéki született gyerekszám esetén a 20-30 éves korosztály 1 millió fő és egy soros rendszer akkor kézben tartható -még csak nem is hatékony pénzköltésről beszélek, csak ne omoljon össze a rendszer-, ha nem az a katona munkája, hogy eldöntse "hát téged honnan szalasztottak". Márpedig ha van olyan képzés még a magyar felsőoktatásban, hogy tájgazdálkodási mérnök, akkor lesz pár gyerek, akinek a civil szakmáját gondolkodtató, hova lehet beilleszteni a hadseregen belül.
Remélem érthető. Nincs olyan, hogy a teherautósofőrök mennek a teherautóra és ezzel a rendszer meg van tervezve.

3, Háború esetén úgy sem tudod behívni mind a 20-30 év közöttieket. Az országot működtetni kell. Ha NATO vs. kelet (itt mindegy, hogy Oo. vagy Kína vagy pirézek) háború jön, akkor nem 1 millió magyar sorkatona dönti el a kimenetelét 3 hónapnak megfelelő kiképzettséggel 10 évre széthúzva. Ott a szövetségesekkel együtt kell okosnak lenni és ha a Szövetség úgy dönt, hogy mindenhol sorkatonaság kell, akkor lesz nálunk is. Ilyen hírből nincs tervként belebegtetve sem. Addig meg felesleges mazohistának lenni és mozgó bábokat gyártani célpontnak.
Ha meg helyi konfliktus üt be, akkor meg nincs végtelen nyugati pénzcsap, hogy hátország nélkül üzemeljen a hadsereg. Nézd meg Ukrajnát 8 évvel ezelőtt! És nézd meg Ukrajnát mostantól 5 év múlva! 2015-ben is szóltak, hogy kifogyott a hitelből. Most is szólni fognak.


Tényleg nem lehurrogni akarok egy jó szándékú kezdeményezést, de béke időben tényleg csak elveszi a pénzt két oldalról is. Ha Varga Misi bácsinak kompenzálnia kell a cégeket, mert ők sem abból élnek meg, hogy a dolgozóik katonásdit játszanak, gazdasági nonszensz, hogy ingyen van, mert viszed be a kaját meg a munkahelyed fizeti az utazástól a mindenig... Másik oldalon a katonai költségvetésből is csak veszed elfelé a pénzt, mert kaszárnyát kell építeni 1 millió katonára, Gripent kell reptetni, hk-t biztosítani az összhaderőnemi harc gyakorlására...
Már az plusz kiadás, hogy váltás gyakorló ruhát meg lőszert biztosítsanak arra, hogy te úgy érezd, hogy tényleg valami hasznosat csinálsz. (Jobbiknak vagy a Mi Hazánknak volt a választási programjában, hogy nulla pénzből meg lehet oldani, mert sátorban elhelyezve a sorkatonákat és maguk által hozott uzsi csomagokkal... Azt hiszem talán az utóbbi írta ezt, de nem vagyok benne biztos, hogy melyik.)
 
K

kamm

Guest

HUNCHLKZHMALFIN
vadász14351262655 (64)
tanker26-4-
awacs-4---
hhel8-22--
szhel4058535027

HUNCHLKZHMALFIN
mbt4417030048239
Ifv/apc~400106310209001662
4x4~200500220105674
sph2448240-142
spm~48-68-18
vontatott-166150196662
mlrs~24303175475

Ez alapján, figyelembe véve számos tényezőt és különbséget:
  • 2x ennyi Gripen
  • awacs
  • 3x ennyi mbt
  • 2x ennyi ifv/apc
  • 2x ennyi 4x4
  • 2-3x ennyi sph
  • vagy 70-80 vontatott
  • és 2x ennyi mlrs-t
Kellene kigazdálkodni ebből a pénzből.
:rolleyes:
~10M

PT:
$4.3B budget
33,000-35,000 active (Força Aérea, Armada, Exército)
21 F-16 (MLU?)
37 Leo 2A6
~200 M113 APC
15-20 M113 TOW
~30 M106 mortar
20-30 M109 SPH
34 MIM Chaparral mobile VSHORAD/SAM
~200 Pandur II 8x8 APC

SE:
$7.2B budget, to $11B by 2025
24,000 + 32,000 (Flygvapnet, Marinen, Armén + reserve)
73 Gripen C/D + 60 Gripen E incoming
2 Saab 340 AEW&C
120 Strv 122 (Leo 2A5)
400-500 Strf 9040 mix (CV9040)
1000-2000 Bandvagn mix all-terrain articulated
48 Archer SPH
30 Grkpbv 90 mortar (CV90)
4 Lvsystem 103 (Patriot PAC-2/PAC-3MSE) SAM/ABM w/ 12 launchers (96 tubes)
16 RBS98 (IRIS-T SL) mobile SHORAD/SAM
70 RBS70 VSHORAD/MANPADS
25-30 Lvkv 90 mobile AA (CV90
100-120 Patgb 360 8x8 (Patria AMV XA-360)
~200 Patgb mix 6x6 APC (Patria XA/Sisu)

-=¥\O/¥=-
:cool:
:hadonaszos:

HU:
$6-7B budget (2300-2600M HUF) by 2026
50,000 + 20,000 (MH incl. HunAF, active + reserve)
40-50 Gripen (1 sq C/D+, 2 sq E)
20-30 attack/MALE drones
132 Leo A27HU (3 zl)
24 Pzh + 24 HX3 SPH
24-36 MLRS
DSWS w/ Stunner/SkyCeptor (David's Sling) SAM/ABM w/ 8 launchers (96 tubes)
10-12 NASAMS mobile SHORAD launchers (60-80 tubes)
300-350 KF41HU/Skyranger IFV/mobile AA
200+ "Otter" 8x8 IFV/AA/APC mix
300+ Gidran/Nomad 4x4 APC/mortar/EW mix
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B and efott1974

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 708
2 258
113
:rolleyes:
~10M

PT:
$4.3B budget
33,000-35,000 active (Força Aérea, Armada, Exército)
21 F-16 (MLU?)
37 Leo 2A6
~200 M113 APC
15-20 M113 TOW
~30 M106 mortar
20-30 M109 SPH
34 MIM Chaparral mobile VSHORAD/SAM
~200 Pandur II 8x8 APC

SE:
$7.2B budget, to $11B by 2025
24,000 + 32,000 (Flygvapnet, Marinen, Armén + reserve)
73 Gripen C/D + 60 Gripen E incoming
2 Saab 340 AEW&C
120 Strv 122 (Leo 2A5)
400-500 Strf 9040 mix (CV9040)
1000-2000 Bandvagn mix all-terrain articulated
48 Archer SPH
30 Grkpbv 90 mortar (CV90)
4 Lvsystem 103 (Patriot PAC-2/PAC-3MSE) SAM/ABM w/ 12 launchers (96 tubes)
16 RBS98 (IRIS-T SL) mobile SHORAD/SAM
70 RBS70 VSHORAD/MANPADS
25-30 Lvkv 90 mobile AA (CV90
100-120 Patgb 360 8x8 (Patria AMV XA-360)
~200 Patgb mix 6x6 APC (Patria XA/Sisu)

-=¥\O/¥=-
:cool:
:hadonaszos:

HU:
$6-7B budget (2300-2600M HUF) by 2026
50,000 + 20,000 (MH incl. HunAF, active + reserve)
40-50 Gripen (1 sq C/D+, 2 sq E)
20-30 attack/MALE drones
132 Leo A27HU (3 zl)
24 Pzh + 24 HX3 SPH
24-36 MLRS
DSWS w/ Stunner/SkyCeptor (David's Sling) SAM/ABM w/ 8 launchers (96 tubes)
10-12 NASAMS mobile SHORAD launchers (60-80 tubes)
300-350 KF41HU/Skyranger IFV/mobile AA
200+ "Otter" 8x8 IFV/AA/APC mix
300+ Gidran/Nomad 4x4 APC/mortar/EW mix
Nagyon jó kiindulási alap.:3.szd. Gripen(1.sz."C"/"D" , 1.szd.modernizált "C" , 1szd."E"; 44Leo ; 90KF51 ; 36 HX3 ; 40 drón ; 48 Pulse , én így vâltoztatnék az arányokon. De nagyon jó kiindulási pont a tied!!!
 
  • Imádom
Reactions: hunemperor
K

kamm

Guest
:eek:
i-beg-your-pardon-excuse-me.gif
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Alapvetően az ország katonai védelme okán volt fontos, vagy gondolhatjuk utólag, hogy ebben lehetett volna jelentősége. Milliós létszámban volt kiképezve, 20-55 éves korosztály, alapvetően másfél éves sorkatonai szolgálattal a háta mögött. Ezekből, pár százezer főt lehetett komolyabban venni, mint akik kiképzést is komolyabbat kaptak. Konkrétan szolgáltak az akkori első lépcsősnek nevezett dunántúli alakulatoknál, lövész, harckocsizó, tüzér, felderítő, stb beosztásokban. Tehát volt egy adott, elvileg használható létszám. Nem a nulláról kellett volna kezdeni, ha baj van. Amennyiben volt jelentősége a sorkatonai szolgálatnak, akkor szerintem ebben volt. Inkább érdekesség, de figyelemre méltó, hogy a nemrég elvégzett közvéleménykutatás szerint, azok támogatnák inkább a visszaállítását, akik voltak sorkatonák. Azok pedig akik nem is voltak katonák, na azok félnek tőle nagyon. Én is végig csináltam másfél évet Szombathelyen és nem gondolom azt hogy haszontalan volt, ha azt nézem, hogy háborús helyzetben tudtak volna használni, harcoló katonaként. Persze mindenki lehet másképp látja, gondolja, ezt a kérdést.
Persze, ez így van, én az egyénről írtam nem a rendszerről.