A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
most nézem, svédeknek is 6.12 billion usd és van 70 grippenük, flotájuk ,nagyon komoly szárazföldi jármű állományuk, magasabb katonai fizukkal ....
Mondjuk nekik 1990 óta 5-6 mrd USD körül van a védelmi büdzsé, szóval volt miből felépíteni ezt "flottát". Ha tudjuk tartani ezt a 2%-os szintet, akkor elég jó haderőnk lehet. Remélem lassan a bérekre is jut több ha már ledolgoztuk a technológiai hátrányt.
A kezdő katonáknak is annyit kell adni, hogy tényleg lehessen válogatni a jelentkezők közül!

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 435
113
most nézem, svédeknek is 6.12 billion usd és van 70 grippenük, flotájuk ,nagyon komoly szárazföldi jármű állományuk, magasabb katonai fizukkal ....
A svédek kimondottan alul vannak fegyverezve. Most próbálják magukat utólérni. Visszavezették a sorozást (2018).
Most kezdtek bele intenzíven szárazföldi programokba. Csatlakoztak pl. a finnekkel, észtekkel vezettet 6x6-os programhoz. Egyszerűen kell a mennyiség APC-ből a mozgósítási kerethez.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
A Légierő képesség fejlesztése pontban fel van sorolva egy 77,6Mrd Ft-os működési költség, valamint egy 138,5Mrd Ft-os felhalmozási kiadás.
A "szlengben" ez utóbbi szokott a "vas" lenni. Ugyanakkor a 77,6Mrd egy elég combos számnak tűnik.
Tegyük hozzá, hogy a "vas" költségeinek már magukban kell foglalniuk a korábban elkezdett H225M-re elkülönített kb.: 65Mrd Ft-ot. Az afeletti rész extra beszerzést takarhat. És mivel - szerintem - a Gripen részlet 26Mrd-ja a MH fennhatóságában maradt, így adódik egy 73Mrd-os extra kiadás.
No, de ne feledjük, hogy ez nem csak repülőre kell elképzelni, mivel Győr is a Légierőhöz tartozik.
Vagy megrendelünk néhány Karajt - ha 5 millió dollár számoljuk darabját, akkor 1,75mrd Forintba kerül egy példány. Egy 12 gépes század 21 mrd Ft lenne, bár nyilván ez több év alatt fizetendő ki.
A NASAMS rendszerünk 410 millió Euróba kerül, ami 164 mrd forint - nyilván ez is több év alatt fizetendő, pláne hogy norvég állam adott rá hitelt nekünk. Idén érkezik egy-két ELTA radar is ezek darabja 8,7 millió euró körül van vagyis kb. 3,5 mrd Ft darabja. A L-39NG-re is nyilván ki kell fizetni valami előleget még az idén és a H225M valamint a KC-390 is pénzbe kerülhet vélhetően idén is.
Sok kisebb nagyobb törlesztésre mehet el az extra forrás.

Érdekes lehet még, hogy a szárazföldiek képességfejlesztése is kap egy majd 100Mrd-os extra löketet, ugyanis a 2021-es költségvetésben még csak 130-140Mrd szerepelt áthúzódóan a 2023-as évre. Most pedig a Honvédelmi alapból már 234Mrd szerepelt vas beszerzésnek.
Illetve ehhez a Szárazföldi képességfejlesztéshez kötődik egy igen brutál 163Mrd-os müködési kiadás. Ebben az esetben arra tudok gondolni, hogy a lőszert itt számolták el.
Páncéltörő képesség fejlesztés most prioritás (Spike), illetve lehet hogy még idén megrendelik a HX3-as alapú önjáró löveget, amihez pénz kell letenni az asztalra. Loitering ammo is esélyes RM szerint.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ezzel Magyarországé lesz a világ ötvenharmadik legnagyobb védelmi költségvetése. Olyan országokkal tartoznk majd egy klubba a kiadásaink alapján, mint Chile, Kazahsztán, Malajzia, Finnország. Lehet megnézni náluk mi jön ki ebből a pénzből!

Ezekben a légierőkben vannak dedikált tankerek, awacs-ek, nem csak egy századnyi többfeladatú vadászgépük van. A szárazföldi haderejüket pedig hadosztályban mérik úgy is, hogy egy részüknak komoly flottára kell költenie! Fontos megjegyzés, hogy közüllük kettő is vásárolt a szárazföldi hadereje számára használt Leopard tankokat és IFV-et is, mert a szükséges mennyiséget egy ponton túl nem lehet minőséggel pótolni!

HUNCHLKZHMALFIN
vadász14351262655 (64)
tanker26-4-
awacs-4---
hhel8-22--
szhel4058535027

HUNCHLKZHMALFIN
mbt4417030048239
Ifv/apc~400106310209001662
4x4~200500220105674
sph2448240-142
spm~48-68-18
vontatott-166150196662
mlrs~24303175475

Ez alapján, figyelembe véve számos tényezőt és különbséget:
  • 2x ennyi Gripen
  • awacs
  • 3x ennyi mbt
  • 2x ennyi ifv/apc
  • 2x ennyi 4x4
  • 2-3x ennyi sph
  • vagy 70-80 vontatott
  • és 2x ennyi mlrs-t
Kellene kigazdálkodni ebből a pénzből.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Tehát a két hadosztályos haderő, egy hiv/szer és egy tart. gépesített hadosztály (ho = 3xdd +tü) +komoly vontatott tüzérségi tartalék!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113

HUNCHLKZHMALFIN
vadász14351262655 (64)
tanker26-4-
awacs-4---
hhel8-22--
szhel4058535027

HUNCHLKZHMALFIN
mbt4417030048239
Ifv/apc~400106310209001662
4x4~200500220105674
sph2448240-142
spm~48-68-18
vontatott-166150196662
mlrs~24303175475

Ez alapján, figyelembe véve számos tényezőt és különbséget:
  • 2x ennyi Gripen
  • awacs
  • 3x ennyi mbt
  • 2x ennyi ifv/apc
  • 2x ennyi 4x4
  • 2-3x ennyi sph
  • vagy 70-80 vontatott
  • és 2x ennyi mlrs-t
Kellene kigazdálkodni ebből a pénzből.
Nézd azt is meg, hogy a felsorolt setegek közt hány sorozott van.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen and Aladeen

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
Én mondtam a búvalb.szott puhap.csű munkatarsaimnak (20-30-40-es korosztály fele votmá honvéd) hogy gyerekek márpedig ha nem mentek önként akkor vissza kellene hozni valamilyen formában a kötelezettséget! Erre ők: " ..jáááj nem mááár ...az b.szna be..., én jelentkeztem szentendrére rubikockának de kiröhögtek nem mentem át a fizikai teszten! Én voltam mezőfaalván radarőr (arra célzott hogy a sárbogárdi volhovosoknál a paksot védő radarállomáson volt őrszolgálatos)..." jöttek a válaszok, márpedig szerintem de! Kötelezni kell mindenkit hogy lokálisan pl. itt a megyében Szfváron félévente vagy évente 10 (munkahelyed által fizetett (!) honvedelmi alap b.meg mindenki tegyen érte :hadonaszos:) munkanap el kell menni kiképzesre: területvedelmi bokorugrásra, laktanyafelújitásra, lövészárokásásra is vagy mindegy !!! :hadonaszos:, elején még lőszer nélkül, aztán ha van esze de szerencsétlen/retardált vagy bukja az orvosit, akkor ülhet a gép elé, de szakma szerint lehet targoncás, sofőr, logisztikus, buszvezető, katonai tűzoltó, szakácsnak vagy ajtomótámasz stb. De, hogy, ha helyzet van akkor legalább abba be tudjon segíteni alapfeladatokat ellátni és ne lőjje fejbe magát véletlenül az első nap egy háborúban...Ja és nőknek is!

Dekivinném tőlünk az egész balf.sz irodista állományt...Istenem!:rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Én mondtam a búvalb.szott puhap.csű munkatarsaimnak (20-30-40-es korosztály fele votmá honvéd) hogy gyerekek márpedig ha nem mentek önként akkor vissza kellene hozni valamilyen formában a kötelezettséget! Erre ők: " ..jáááj nem mááár ...az b.szna be..., én jelentkeztem szentendrére rubikockának de kiröhögtek nem mentem át a fizikai teszten! Én voltam mezőfaalván radarőr (arra célzott hogy a sárbogárdi volhovosoknál a paksot védő radarállomáson volt őrszolgálatos)..." jöttek a válaszok, márpedig szerintem de! Kötelezni kell mindenkit hogy lokálisan pl. itt a megyében Szfváron félévente vagy évente 10 (munkahelyed által fizetett (!) honvedelmi alap b.meg mindenki tegyen érte :hadonaszos:) munkanap el kell menni kiképzesre: területvedelmi bokorugrásra, laktanyafelújitásra, lövészárokásásra is vagy mindegy !!! :hadonaszos:, elején még lőszer nélkül, aztán ha van esze de szerencsétlen/retardált vagy bukja az orvosit, akkor ülhet a gép elé, de szakma szerint lehet targoncás, sofőr, logisztikus, buszvezető, katonai tűzoltó, szakácsnak vagy ajtomótámasz stb. De, hogy, ha helyzet van akkor legalább abba be tudjon segíteni alapfeladatokat ellátni és ne lőjje fejbe magát véletlenül az első nap egy háborúban...Ja és nőknek is!

Dekivinném tőlünk az egész balf.sz irodista állományt...Istenem!:rolleyes:
Én ezzel úgy vagyok, hogy a rendes legyen először rendesen rendben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Én mondtam a búvalb.szott puhap.csű munkatarsaimnak (20-30-40-es korosztály fele votmá honvéd) hogy gyerekek márpedig ha nem mentek önként akkor vissza kellene hozni valamilyen formában a kötelezettséget! Erre ők: " ..jáááj nem mááár ...az b.szna be..., én jelentkeztem szentendrére rubikockának de kiröhögtek nem mentem át a fizikai teszten! Én voltam mezőfaalván radarőr (arra célzott hogy a sárbogárdi volhovosoknál a paksot védő radarállomáson volt őrszolgálatos)..." jöttek a válaszok, márpedig szerintem de! Kötelezni kell mindenkit hogy lokálisan pl. itt a megyében Szfváron félévente vagy évente 10 (munkahelyed által fizetett (!) honvedelmi alap b.meg mindenki tegyen érte :hadonaszos:) munkanap el kell menni kiképzesre: területvedelmi bokorugrásra, laktanyafelújitásra, lövészárokásásra is vagy mindegy !!! :hadonaszos:, elején még lőszer nélkül, aztán ha van esze de szerencsétlen/retardált vagy bukja az orvosit, akkor ülhet a gép elé, de szakma szerint lehet targoncás, sofőr, logisztikus, buszvezető, katonai tűzoltó, szakácsnak vagy ajtomótámasz stb. De, hogy, ha helyzet van akkor legalább abba be tudjon segíteni alapfeladatokat ellátni és ne lőjje fejbe magát véletlenül az első nap egy háborúban...Ja és nőknek is!

Dekivinném tőlünk az egész balf.sz irodista állományt...Istenem!:rolleyes:
A honvédségnek se szüksége, se kapacitása nincs arra hogy egy "óvodát" üzemeltessen felnőtteknek. Aki nem akar katona lenni, abból nem is lesz jó katona. A hivatásosakat és szerződéseseket kell jól megfizetni illetve tartalékos/terület védelmis rendszert vonzóvá tenni. Pl. adókedvetmény vagy más juttatás aki vállalja a tartalékos státuszt és évente X alkalommal részt vesz az előírt kiképzésen.
Ha van pénz és kiszámítható életpálya, akkor ember is lesz! Ha ledolgoztuk a 3 évtizedes technikai hátrányt: a felszerelés szinte minden eleme megújult és marad a 2%-körüli GDP arányos hadikiadás, akkor lesz pénz normális fizetésekre.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
A honvédségnek se szüksége, se kapacitása nincs arra hogy egy "óvodát" üzemeltessen felnőtteknek. Aki nem akar katona lenni, abból nem is lesz jó katona. A hivatásosakat és szerződéseseket kell jól megfizetni illetve tartalékos/terület védelmis rendszert vonzóvá tenni. Pl. adókedvetmény vagy más juttatás aki vállalja a tartalékos státuszt és évente X alkalommal részt vesz az előírt kiképzésen.
Ha van pénz és kiszámítható életpálya, akkor ember is lesz! Ha ledolgoztuk a 3 évtizedes technikai hátrányt: a felszerelés szinte minden eleme megújult és marad a 2%-körüli GDP arányos hadikiadás, akkor lesz pénz normális fizetésekre.
Arról amit írsz a meglévő állományról az az alap, a minimum. Nem arra gondoltam, hogy legyen alulfizetve a jelenlegi állomány és vigyük be a balf.szokat a nyakukra, hanem azt hogy az mellett, hogy megfizetik, mindenkit szépen szoktassanak be egy olyan funkcióra, amely akár a civil életével kompatibilis, és mellette katonai alapismereteket szerezzen, tudjon elsajátítani, ha a szükség úgy hozza akkor tudja mi a dolga. Nem kell laktanyában aludniuk, még élelmet sem biztosítani, csak jelenjen meg igazoltan orvosi alkalmassági után 10 napot egy évben a (munkahelye helyett) vagy félévente akár 20-40 vagy 20-30 éves korig.