A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 139
73 689
113
Az idei honvédelmi alapról mit tudunk? Kb. lassan fél idő van, befolyt már a fele? Mire költötték? Vagy majd csak az első félév után fizetik be a cégek a különadót, nem havonta?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 139
73 689
113
Az idei honvédelmi alapról mit tudunk? Kb. lassan fél idő van, befolyt már a fele? Mire költötték? Vagy majd csak az első félév után fizetik be a cégek a különadót, nem havonta?
Közben megtaláltam: Honvédelmi Alap - Rendelkezésre bocsátás módja: Kincstár két egyenlő részletben 2023. június 1-jén és 2023. december 1-jén.
Akkor majd júniusban lehet lesz már egy kis pénz valamire.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
Közben megtaláltam: Honvédelmi Alap - Rendelkezésre bocsátás módja: Kincstár két egyenlő részletben 2023. június 1-jén és 2023. december 1-jén.
Akkor majd júniusban lehet lesz már egy kis pénz valamire.
Meg évvéig bejelentésre. A legtöbb bejelentés is december környékén született eddig is. Addigra egyértelmű lesz, hogy jött-e EU pénz meg a gáz is be lesz tárazva télire.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 178
7 123
113
Meg évvéig bejelentésre. A legtöbb bejelentés is december környékén született eddig is. Addigra egyértelmű lesz, hogy jött-e EU pénz meg a gáz is be lesz tárazva télire.
Szerintem most idén nem lesz semmi főleg ha teljesen új irányt vett a fejlesztés és az ukrán tapasztalatokat is figyelembe veszik és mint tudjuk egy adott beszerzesrol akar évekig mehet a tárgyalás
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
Szerintem most idén nem lesz semmi főleg ha teljesen új irányt vett a fejlesztés és az ukrán tapasztalatokat is figyelembe veszik és mint tudjuk egy adott beszerzesrol akar évekig mehet a tárgyalás
Több forrásból azt hallani (legutóbb @krisss mondta ) hogy nagyon sok minden le van tárgyalva, tényleg csak pénz kell.
Kell még csöves meg rakétatüzérség az már tavaly nyáron egyértelműen kiderült. Gyakorlatilag a dánok és hollandok is néhány hónap alatt letágyalták ezt az ELBIT-tel. Szerintem nekünk is már le van dumálva a dolog, csak alá kellene írni a végre...
Mivel egész európai hadipar Ukrajnának dolgozik, csak Izraelből van esély értelmes határidővel fegyvert venni.
Pl. Dánok 2 év alatt kapnak 19 db ATMOS löveget. A csehek ennyi idő alatt 2 CAESAR-t kapnak csak!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Több forrásból azt hallani (legutóbb @krisss mondta ) hogy nagyon sok minden le van tárgyalva, tényleg csak pénz kell.
Kell még csöves meg rakétatüzérség az már tavaly nyáron egyértelműen kiderült. Gyakorlatilag a dánok és hollandok is néhány hónap alatt letágyalták ezt az ELBIT-tel. Szerintem nekünk is már le van dumálva a dolog, csak alá kellene írni a végre...
Mivel egész európai hadipar Ukrajnának dolgozik, csak Izraelből van esély értelmes határidővel fegyvert venni.
Pl. Dánok 2 év alatt kapnak 19 db ATMOS löveget. A csehek ennyi idő alatt 2 CAESAR-t kapnak csak!
.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
51 + hero + hx3 l60 gyártàs...
Ezek közül csak a HERO amit több egy makettnél vagy prototípusnál. Az még lehetséges, hogy megvalósul.
A többire akkor térjünk vissza szerintem, ha már legalább van egy nyúzható, tesztelhető nullszériás példány.
 

Pityuuu0113

New Member
2021. június 13.
7
8
3
Több forrásból azt hallani (legutóbb @krisss mondta ) hogy nagyon sok minden le van tárgyalva, tényleg csak pénz kell.
Kell még csöves meg rakétatüzérség az már tavaly nyáron egyértelműen kiderült. Gyakorlatilag a dánok és hollandok is néhány hónap alatt letágyalták ezt az ELBIT-tel. Szerintem nekünk is már le van dumálva a dolog, csak alá kellene írni a végre...
Mivel egész európai hadipar Ukrajnának dolgozik, csak Izraelből van esély értelmes határidővel fegyvert venni.
Pl. Dánok 2 év alatt kapnak 19 db ATMOS löveget. A csehek ennyi idő alatt 2 CAESAR-t kapnak csak!
A NATO által előírt katonai költségek ( GDP 2%-a) az olyan nagyságrendileg 1400 milliárd forint kb 4 milliárd euró. Azért ebből lehet vásárolgatni. A kérdés az hogy mikor ,mit kitől, mennyiért és hogy egyáltalán tudjuk e hozni az előírt számokat. Illetve hogy ennek az összegnek mekkora része kell hogy legyen fejlesztésre és mekkora fenntartásra költve. Azért szerintem minket dánokkal és hollandokkal összehasonlítani nem szerencsés , Dánia egy főre jutó éves GDP-ben világszinten a 10. Hollandia a 12. Magyarország pedig csak az 54. Azért ezek az országok jóval többet és jóval szabadabban tudnak költeni mint mi.
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
517
1 448
93
Ezek közül csak a HERO amit több egy makettnél vagy prototípusnál. Az még lehetséges, hogy megvalósul.
A többire akkor térjünk vissza szerintem, ha már legalább van egy nyúzható, tesztelhető nullszériás példány.
51 helyett a Leot hasznosabbnak tartom. Az 51 le kellene hogy verje a Leo árát amúgy. A Leo 7-nek sincs kihívója a környéken, ha van elegendő mennyiség, akkor nem kell 130-as löveg szerintem, sokkal drágábban, bizonytalan új szériásként.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 122
113
51 helyett a Leot hasznosabbnak tartom. Az 51 le kellene hogy verje a Leo árát amúgy. A Leo 7-nek sincs kihívója a környéken, ha van elegendő mennyiség, akkor nem kell 130-as löveg szerintem, sokkal drágábban, bizonytalan új szériásként.
Amíg nem jelent valós alternatívát, nem tudja leverni az árat.
A k2 hatékonyabb szerintem ebben a kérdésben.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 139
73 689
113
Szélesedő lehetőségek a katonai frekvencia-felhasználásban...

Katonai frekvenciahasználatra vonatkozó megállapodást írt alá a Magyar Honvédség és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság május 22-én. A megállapodás elsősorban a korszerű harcászati katonai rádiók, illetve egyes katonai pilótanélküli légijárművek rádióforgalmazásában biztosít további lehetőséget, a sávban üzemelő polgári alkalmazások zavarása nélkül...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
A NATO által előírt katonai költségek ( GDP 2%-a) az olyan nagyságrendileg 1400 milliárd forint kb 4 milliárd euró. Azért ebből lehet vásárolgatni. A kérdés az hogy mikor ,mit kitől, mennyiért és hogy egyáltalán tudjuk e hozni az előírt számokat. Illetve hogy ennek az összegnek mekkora része kell hogy legyen fejlesztésre és mekkora fenntartásra költve. Azért szerintem minket dánokkal és hollandokkal összehasonlítani nem szerencsés , Dánia egy főre jutó éves GDP-ben világszinten a 10. Hollandia a 12. Magyarország pedig csak az 54. Azért ezek az országok jóval többet és jóval szabadabban tudnak költeni mint mi.
Oké, de a példaként felhozott lövegeknek és sorozatvetőknek amit a dánok és a hollandok vettek nagyjából fix ára van. Nekünk meg van egy fix költségvetésünk, ami lényegeen nagyobb mint amibe ezek a cuccok kerülnek, szóval kitudjuk fizetni "54. országként" is ha akarjuk. Ráadásul 3-4-5 év alatt kell kifizetni. A sorozatvetőknél alegnagyobb tétel a lőszer hozzá (rakéták), amiket tilos is egyszerre megvenni, mert különben egyszerre jár le mindenek a szavatossága.
Egy osztály ATMOS és egy osztály PULS kb. 500 millió dollárba kerülne. 5 év alatt évi 100 millió és van 4,5 mrd dollárnyi költségvetésünk. Vagyis az éves honvédelmi alap 2%-ából óriásit ugrana tűzerőnk.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
Közben megtaláltam: Honvédelmi Alap - Rendelkezésre bocsátás módja: Kincstár két egyenlő részletben 2023. június 1-jén és 2023. december 1-jén.
Akkor majd júniusban lehet lessz már egy kis pénz valamire.
Álmodozni szép. Szerintem az idei alapból is jócskán máshová fogják irányitani a pénzt.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
Oké, de a példaként felhozott lövegeknek és sorozat vetőknek amit a dánok és a hollandok vettek fix ára van. Nekünk meg van egy fix költségvetésünk, ami lényegeen nagyobb mint amibe ezek a cuccok kerülnek, szóval kitudjuk fizetni "54. országként" is ha akarjuk. Ráadásul 3-4-5 év alatt kell kifizetni. A sorozatvetőknél alegnagyobb tétel a lőszer hozzá (rakéták), amiket tilos is egyszerre megvenni, mert különben egyszerre jár le mindenek a szavatossága.
Egy osztály ATMOS és egy osztály PULS kb. 500 millió dollárba kerülne. 5 év alatt évi 100 millió és van 4,5 mrd dollárnyi költségvetésünk. Vagyis az éves honvédelmi alap 2%-ából óriásit ugrana tűzerőnk.
Bér, rezsi, üzemanyagok a járművekbe..... Sorolhatnánk még hogy mi mindenre kell pénz egy adott költségvetési keretből. Ráadásul nem tudhatjuk hogy a gazdaság mennyit fog zsugoródni mert sajnos fog ebből következően nem tudhatjuk hogy milyen összegek kerülhetnek "zárolásra ideig óráig"
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 652
14 629
113
Szerintem most idén nem lesz semmi főleg ha teljesen új irányt vett a fejlesztés és az ukrán tapasztalatokat is figyelembe veszik és mint tudjuk egy adott beszerzesrol akar évekig mehet a tárgyalás

Több forrásból azt hallani (legutóbb @krisss mondta ) hogy nagyon sok minden le van tárgyalva, tényleg csak pénz kell.
Kell még csöves meg rakétatüzérség az már tavaly nyáron egyértelműen kiderült. Gyakorlatilag a dánok és hollandok is néhány hónap alatt letágyalták ezt az ELBIT-tel. Szerintem nekünk is már le van dumálva a dolog, csak alá kellene írni a végre...
Mivel egész európai hadipar Ukrajnának dolgozik, csak Izraelből van esély értelmes határidővel fegyvert venni.
Pl. Dánok 2 év alatt kapnak 19 db ATMOS löveget. A csehek ennyi idő alatt 2 CAESAR-t kapnak csak!

Én azért még piackutatnék egy kicsit előtte.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Bér, rezsi, üzemanyagok a járművekbe..... Sorolhatnánk még hogy mi mindenre kell pénz egy adott költségvetési keretből. Ráadásul nem tudhatjuk hogy a gazdaság mennyit fog zsugoródni mert sajnos fog ebből következően nem tudhatjuk hogy milyen összegek kerülhetnek "zárolásra ideig óráig"
bér,rezsi,üzemanyagok = lényegében egyik zsebéből a másikba...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 877
91 417
113
Amúgy az ugye megvan, hogy - ha csak nem értettek félre valamit a telexnél - ha csak a Honvédelmi Alap lesz 1300Mrd, akkor itt valami nagyon nagy bankrobbantás van készülőben. Mert ugye az Alap az nem a HM költségvetése.... :rolleyes:
Csak viszonyítàsképpen, ha az alap és minisztérium költségvetése strukturalisan nem változik.

Honvédelmi alap
2023 842 mrd
2024 1.300 mrd (ez maga a GDP 2%-a)

Minisztérium (-sport)
2023 635 mrd
2024 xy
 

Pityuuu0113

New Member
2021. június 13.
7
8
3
Oké, de a példaként felhozott lövegeknek és sorozatvetőknek amit a dánok és a hollandok vettek nagyjából fix ára van. Nekünk meg van egy fix költségvetésünk, ami lényegeen nagyobb mint amibe ezek a cuccok kerülnek, szóval kitudjuk fizetni "54. országként" is ha akarjuk. Ráadásul 3-4-5 év alatt kell kifizetni. A sorozatvetőknél alegnagyobb tétel a lőszer hozzá (rakéták), amiket tilos is egyszerre megvenni, mert különben egyszerre jár le mindenek a szavatossága.
Egy osztály ATMOS és egy osztály PULS kb. 500 millió dollárba kerülne. 5 év alatt évi 100 millió és van 4,5 mrd dollárnyi költségvetésünk. Vagyis az éves honvédelmi alap 2%-ából óriásit ugrana tűzerőnk.
Igaz, én csak azt mondom hogy ők lényegesebben szabadabban költekezhetnek mint mi, mert nyilván nagyon sok minden kellene, és például nem vehetünk meg olyan fegyverrendszert amibe a lőszerek szuper drágák, plusz ahogy a többiek is mondták sajnos nekünk nem fognak nőni a GDP arányos védelmi kiadásaink.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen