A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 292
68 359
113
Csak úgy tájékoztatásul, 1974-es árak (mikor én katona voltam) : 100mm-es lőszer a T-55-höz - repeszgránát 10ezer alatt kicsivel, kumulatív páncéltörő 10ezer fölött (a 74-es tavaszi nagy gyakorlat előkészítéseként kb. 300 db-ba szereltük be a gyújtókat), a PSzH 14,5-ös toronygéppuskához egyetlen lőszer 74 Ft volt - több mint 40 éve!! Lehet hogy most is ennyi, csak dollárban?!!!
Vagy most is annyi forintban mert még van készleten? :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 292
68 359
113
Igen de egy iranyzo nem csak 125 osel kelljen hogy lojon... de nagyjából igen (4x10 gránát a kötelező hogy ne vesszen el a képesség (ez a mindenevben kötelező alap)+az állandóan aktív iranyzoknak a+hadgyakorlat 2×25 + 15 gránát) és Xx5 gránát szomodon... elvileg ez kell
Ahogy olvasom jól tippeltem. Bár 8-10 hk-tól nem kell sajnálni a lőszert. :)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Vagy most is annyi forintban mert még van készleten? :D
Kizártnak tartom, ha nem cseréltek bennük töltetet, az akkori lőszerek vegyészeti öregedés/kristályosodás miatt biztonsági szempontból már ugyanolyan veszélyesek lehetnek a felhasználóra mint az ellenségre.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ezmiez ? Erőemelő öv az alapfelszerelésben ? :)

vu6u83id1ybh5sb35ykp.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 292
68 359
113
Az, hogy nehéz, kényelmetlen, nyáron meleg télen hideg, fél év alatt szét megy. És az anyagminősége a jó fajta könnyűipari hulladékokét karistolja alulról.
Tegnap találkoztam valakivel aki teljesen meg van elégedve a 10M-el, évek óta hordja és állítólag kényelmes.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
A rendőrök és katonák pisztoly igénye mennyire különbözik? Le lehet fedni egy típussal vagy kettő kell? Mondjuk ha gyártanánk, akkor talán nem sokat számít már az, hogy egy vagy két típust gyártanánk.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A rendőrök és katonák pisztoly igénye mennyire különbözik? Le lehet fedni egy típussal vagy kettő kell? Mondjuk ha gyártanánk, akkor talán nem sokat számít már az, hogy egy vagy két típust gyártanánk.
De bizony hogy számít hány tipust gyártunk saját felhasználásra! Sem a tervezési/fejlesztési költségek, sem a drága speciális szerszámok, prés-szerszámok, öntőformák ára nagyon nem mindegy hogy 10 vagy 20 vagy még többezres szériára osztódik el, minden termék áránál számít a gyártott széria nagysága. Ha meg esetleg exportálni is szándékozunk, akkor már csak a versenyhelyzet miatt se mindegy az ár, bár külpiacra betörni a nagy cégekkel szemben elég reménytelennek tartom. Beretta, Glock, Smith-Wesson és társaivalal szemben mi milyen "nevet" tudnánk bedobni?! Esetleg ha valamelyik nagy cég licenc-típusát gyártjuk magunknak (ezzel megspórolva a tervezést/fejlesztést, és nyilván olcsóbban mintha ők gyártanák), és ők esetleg rábólintanak az exportjogunkra is némi %-ért persze.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 621
79 832
113
A rendőrök és katonák pisztoly igénye mennyire különbözik? Le lehet fedni egy típussal vagy kettő kell? Mondjuk ha gyártanánk, akkor talán nem sokat számít már az, hogy egy vagy két típust gyártanánk.

Gyakorlatilag semennyire inkább a lőszer.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 836
113
A nagyon speciális igényeket leszámítva teljesen egységes lehetne a magyar erőszakszervezeteknél a maroklőfegyver. És itt simán kijöhetne akár 100 ezres darabszám is. Arra már megéri licenc gyártani.
Maradhatna a 9 mm-s kaliber is, bár én 10 mm auto/.40 S&W párti vagyok :)
Típusból meg ugye a Glock 17 (4.gen), SIG P320, H&K USP, Walther P99 meg a CZ 110 (vagy a Jericho) jöhet szóba, szerintem :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 292
68 359
113
A rendőrök és katonák pisztoly igénye mennyire különbözik? Le lehet fedni egy típussal vagy kettő kell? Mondjuk ha gyártanánk, akkor talán nem sokat számít már az, hogy egy vagy két típust gyártanánk.
Szerintem semennyire, a pisztoly az pisztoly. Ha jól emlékszem a parának volt két külön változata vagy a PA-nak a rendőr-határőr-honvéd felhasználóknál,bár szerintem ez arra vezethető vissza hogy nem párhuzamosan állították rendszerbe őket. A személyes véleményem vagy tapasztalatom hogy egy szolgálati pisztoly legyen kicsi, könnyű,nagyjából pontos, és a kor követelményeinek megfelelő megállító vagy átütő erejű. A rendőrőrök gyakorlatilag ha használniuk kell országos szinten évi 10-20 alkalommal (ebbe minden bent van,a kutya lelövéstől kezdve a kb 5 évente egyszer előforduló fegyveresen ellenállóig) sima, lövedékálló mellény nélküli célokat lőnek le, a katonáknál meg ha használni kell (hát nem is tudom mikor háborúztunk utoljára) akkor ma már 50% hogy valamilyen lövedék vagy repeszálló mellényes ellenfelekkel találkoznának ha találkoznának. Bár utóbbira szvsz 0,01% az esély ha háborúra kerülne sor valakikkel. Akár a közelkeletet nézem ahova öntik be a felszerelést,akár a környező országokat amik kispórolják a pénzt és csak pár ezres számban rendszeresítenek felső kategóriás 4-es vagy 3-as mellényeket. Saccra a környező országok közül egyiknél sincs raktáron 10000db-nál több ilyenből. Viszont városi harcnál jó esetben ilyen jól "páncélozott"egységek harcolnának egymással, de általánosan jelentős lenne azok száma is akiknek maximum "horvát mellény" jutna vagy az sem.
Mivel ami a mellényt átvinné (hááát fogalmam nincs milyen pisztolylőszer lehet az ami esetleg átvinne egy modern mellényt) vagy ütne akkorát hogy esetleg a borda is törik, az mellény nélküli célokkal is elbír, szóval az utóbbiakra van szükség a rendőri fegyvereknél is.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
863
4 346
93
A nagyon speciális igényeket leszámítva teljesen egységes lehetne a magyar erőszakszervezeteknél a maroklőfegyver. És itt simán kijöhetne akár 100 ezres darabszám is. Arra már megéri licenc gyártani.
Maradhatna a 9 mm-s kaliber is, bár én 10 mm auto/.40 S&W párti vagyok :)
Típusból meg ugye a Glock 17 (4.gen), SIG P320, H&K USP, Walther P99 meg a CZ 110 (vagy a Jericho) jöhet szóba, szerintem :)
hk usp ne legyen, mert normál és kicsi kézméretnél kényelmetlen a markolat. föleg csajok nem szeretik.a dögnehéz jericho felett elszállt az idö és a belsö megvezetés miatt a keskeny szán gondot okozna. vannak akik nem tudják normálisan felhuzni. 10mm auto inkább ne legyen, rengeteg csaj van és a faszik sem biztos hogy dijaznák a visszarugást. a 9mm luger böven jo lenne. glock lenne a legjobb, olcso hozzá minden. 17/19 változatokkal lefedni az igényeket és jonapot.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Értem én, hogy ennyi nekik, annyi nekünk stb. De mi olyant tudunk mi amit más nem? Semmit. Sőt, duplán semmit. V4-ből már lassan mindenki cserélt, vagy ha még nem, megvan a koncepciója, amíg nálunk szép hangzatos ígéreteknél, meg (mi) a találgatásoknál tartunk. Amit te mondtál az tök jó.... lett volna 10-20évvel korábban :(
Gyártani nem csak azért gyárthatunk, mert sok kell és akkor gyártsuk mi.
Gyártásnak sok előnye is van. sokszor beszéltünk itt róla, hogy az adott iparágnak nagy lökést adhat, nem beszélve arról, hogy esetleges konfliktus esetén ha pótolni kell veszteségeket, nem a semmihez kell nyúlni(de ez helyzetünkben a legvadabb gondolat).

A hadipar mindenhol durván leépült, vagy rengeteg eszköznél nem is volt. Még Lenyelek is rendszeresen licenszben gyártanak. Így továbrba is ott vagyunk, hogy ő gyárt Xet (akár licenszben) mi Yt (akár licenszben) a végén sokkal olcsobban kijövünk mind ha mi is gyártanánk Xet és Yt és ők is gyártanának Xet és Yt.

De tudod mit. Meguntam magyarázni. Azt hittem elöző számoós plda után érthető lesz de kell látnom ez túl bonyolult.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 836
113
Shed

Nagyon sokszor hivatkozol a csajokra. Az se lenne ártalmas ha olyan nőket vennének föl melózni akik képesek ellátni a feladatukat.
Például az MH fizikai felmérőiben óriási könnyítés van a nők számára, ami szerintem problematikus. Aki valamilyen testi hiányossága miatt nem tudja használni a rendszeresített eszközöket, vagy például nem bírja el a kb. 40 kg-os menetfelszerelést az egyszerűen nem való katonának.
Aki nem tud megtartani egy modern pisztolyt miközben lő vele az, hogy csavarja le a gyanúsítottat a földre? :)

Ettől még elfogadom, hogy a H&K USP lehet kényelmetlen, bár a Jericho csak akkor "nehéz" ha a fémtokost használod. A polimer tokos kb. ugyan olyan nehéz, mint az összes többi.
Ha a 10 mm auto-tól eltekintünk (Glock 20 :rolleyes:) akkor nálam a személyes preferencia a Walther P99 lenne ;)
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 292
68 359
113
Shed

Nagyon sokszor hivatkozol a csajokra. Az se lenne ártalmas ha olyan nőket vennének föl melózni akik képesek ellátni a feladatukat.
Például az MH fizikai felmérőiben óriási könnyítés van a nők számára, ami szerintem problematikus. Aki valamilyen testi hiányossága miatt nem tudja használni a rendszeresített eszközöket, vagy például nem bírja el a kb. 40 kg-os menetfelszerelést az egyszerűen nem való katonának.
Aki nem tud megtartani egy modern pisztolyt miközben lő vele az, hogy csavarja le a gyanúsítottat a földre? :)

Ettől még elfogadom, hogy a H&K USP lehet kényelmetlen, bár a Jericho csak akkor "nehéz" ha a fémtokost használod. A polimer tokos kb. ugyan olyan nehéz, mint az összes többi.
Ha a 10 mm auto-tól eltekintünk (Glock 20 :rolleyes:) akkor nálam a személyes preferencia a Walther P99 lenne ;)
A Waltherről nem hallottam rosszat a tulajdonosától. Bár nekem kicsit bumszlinak tűnik a markolata meg a szán de azért annyira nem nagy. Van egy halom speciális lőszer hozzá.

De ha már lőszerek ezekből ránézésre ki mit választana? A nagy része 9mm de van ami nem. Később megírom melyik melyik.
1280px-Cartridges.jpg
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
De bizony hogy számít hány tipust gyártunk saját felhasználásra! Sem a tervezési/fejlesztési költségek, sem a drága speciális szerszámok, prés-szerszámok, öntőformák ára nagyon nem mindegy hogy 10 vagy 20 vagy még többezres szériára osztódik el, minden termék áránál számít a gyártott széria nagysága. Ha meg esetleg exportálni is szándékozunk, akkor már csak a versenyhelyzet miatt se mindegy az ár, bár külpiacra betörni a nagy cégekkel szemben elég reménytelennek tartom. Beretta, Glock, Smith-Wesson és társaivalal szemben mi milyen "nevet" tudnánk bedobni?! Esetleg ha valamelyik nagy cég licenc-típusát gyártjuk magunknak (ezzel megspórolva a tervezést/fejlesztést, és nyilván olcsóbban mintha ők gyártanák), és ők esetleg rábólintanak az exportjogunkra is némi %-ért persze.

A gyártásnál arra gondoltam, hogy ha például kell présgép, akkor két típus esetén nem kell két gép hanem egy, csak sablon/foglalat/valami kell kettő. De két pisztoly tervezése (bár én is inkább licenszet tartanák valószínűbbnek) se feltétlenül kétszeres költségű, mint eggyé.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
863
4 346
93
Shed

Nagyon sokszor hivatkozol a csajokra.

Nyilván azért, mert tele van velük az épület. A folyosó felén negyvenes anyukák vannak, meg harmincas kismamák. Az irodatársam 160 cm-es törpilla volt. A mostani helyemen is hétből ketten lányok. Abból az állományból kell dolgozni, ami van, mert nem nagyon van utánpótlás. Adhatsz a nőknek 10mm-es auto lőszert, orrba verik magukat és a visszarúgás miatt csak jobban félnének a fegyvertől. A lövészeteken látható hogy mire van igény. Arra hogy legyen egy könnyű, könnyen kezelhető, uralható hátrarúgású fegyver. Egyébként nagyon nem lehet mellélőni az új fegyver választással. Nem jut eszembe most olyan fegyver amit Európában új állapotban árulnak és ne előzné meg a jelenleg rendszerben lévő pisztolyokat. Főleg hogy milyen állapotban van a legtöbbje. Mivel egy fegyvert fognak rendszeresíteni, ezért szerintem a rendőrség igényeit kell nézni, aztán majd igazodik hozzá a honvédség. Bár nem is tudom mihez kéne igazodni, egy élvonalbeli rendőrségi szolgálati fegyver bőven megfelel egy katonának is.