A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 803
113
Különleges Műveleti Dandár?
Ha dandár, akkor tényleg több lábon kellene állnia, melybe beletartozik a páncélelhárítő képesség is, valamint aknavetők, mélységi felderítők stb. Nem ártana néhány helikopter sem a saját parancsnokságuk alatt.
Akkor szoktak ilyet dandár szintre emelni, amikor már van hadsereg is. Jelenleg elég hülyén mutat a Honvédség szervezeti felépítésében.
A honvédség szervezeti felépítése már önmagában elég hülyén mutat :D
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Szóval akkor hogy épül fel az a dandár?
Valaki tudja?
A 88 asokról lehet infót találni,azok zászlóalj szervezetben tevékenykednek, nah de a KMZ ről nemsok info van....
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Hihetetlen komolyan mondom.
Még a US Navy Seal ről is kismilió infót lehet találni, meg a Delta force ról. Meg SAS ről. Meg akármelyik elit egysègről, ittmeg bammeg minden titkos. Mire titkoloznak?
Arra hogy lófaszt nem èr az egèsz szervezet?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 848
78 057
113
Magyar Néphadseregben a lövész zlj., kb. 400 fő ( 3 lövész század + aknavető üteg. A BMP-1 harcjárműves lövész alakulatoknál. )


A Magyar Honvédségben sincs 400 főnél több egy zászlóalj csak ha önálló zászlóalj.De a NATO-ban sem!
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Ne nekem akard már megmagyarázni aki ott szolgál.Köszönöm!
A másik pedig az,hogy ez nem egy gépesített lövész vagy könnyűlövész dandár ezért az állománytábla sem olyan.

A "költői" kérdésedre adtam választ. Egyenlőre pedig létezik a 2. különleges műveleti ezred, amelyhez 2db zászlóalj megnevezésű egység van alárendelve.... Tehát abban igazad van, hogy nem konvencionális zászlóaljként működnek a 34-esek, de annak hívják azért őket. No de nem is szőrszálhasogatás miatt írok. Úgy egészében véve azt érzem, hogy itt közös akarattal és erővel épp a kopasz barackot hámozzuk. Azt gondolom, a politikának meg kellene fogalmazni, hogy milyen honvédelmi doktrína van érvényben, majd a szerint pénzt paripát, fegyvert adni Nektek. A doktrína az még csak meg vagyon, de a jelenlegi (és az eddig volt összes)kormány szarik azt komolyan is teljesíteni, esetleg amikor a nagytestvér szövetséges rájuk dörrent, akkor gyors tessék lássék valamit csinálnak. Majd ezt most épp elnevezik Zrínyi 2023-nak (a kapkodást és a hülye döntéseket). Koncepció. Amennyiben végre komolyan venné az aktuális Magyar kormány, és vele a teljes politikai elit is, hogy Nato, s annak minden konzekvenciája, akkor nem elég csak beledönteni irdatlan pénzt a jelenlegi lukas szita szerű rendszerbe, hanem programokat kellene indítani,6-10 éves távlatban. Példa (szigorúan általam idealizálva). A jelenlegi Nato elvárás alapján fel kellene fejleszteni bennetek könnyűlövészből "normális" dandár erővé. Tehát mondjuk nehéz gyalogsági harcjármű beszerzés. Ok. tender kiírás, kiválasztás, majd a lehető legnagyobb hányaddal Magyar gyártás. Erre ugye az a válasz, hogy nincs hadiipar. Ami részben igaz is, de viszonylag nem eszement összegből visszahozható. Boldogult PSZH. Dunaújban készült a páncéllemez alapanyaga, Györben hegesztették össze, szerelték készre. Konkrét megoldás, GINOP. (gazdaságfejlesztési innovációs operatív program). Tisztelt Dunaújváros. Tessen megteremteni x db nehéz GYHJ-hez a megfelelő páncéllemez gyártási technológiát (a kapacitás és gépek meg vannak, pénzért meg dolgoznak, mert az a természetes). Adunk egy GINOP programot,pénzt arra hogy a technológiát újra megalkossátok, a szakembereket meg tudjátok fizetni, majd 6 éven keresztül szállítsatok évi 30db teknőhöz alapanyagot. Nem az az érdekes hogy Dunaújváros nem Magyar tulajdonú, hanem a szakemberek, az adó és áfa bevételek itt vannak!. De hát ugye, igy nehéz lopni.... Még számtalan komponens gyártását ugyan így meg lehet alkotni..... Viszont jelenleg a hazaffyas Magyar kormány azt mondja, tisztelt USA van/lesz egy különleges műveleti dandárunk, de ugyan segítsetek már ingyér segélybe speckó eszközökkel ellátni, s majd mi küldjük a srácokat nektek segíteni cserébe az éles bevetésekre. Amennyiben profán akarnék lenni, a Magyar srácok vérével fizeti meg a politika az ingyen fegyvereket. De ezt nem tenném azért, mert aki ma Magyarországon hivatásos/szerződéses katona, ezen körülmények között, annak minden tiszteletem!!!! (kicsit hosszú, bocs, de a téma se ecccerű)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 848
78 057
113
A "költői" kérdésedre adtam választ. Egyenlőre pedig létezik a 2. különleges műveleti ezred, amelyhez 2db zászlóalj megnevezésű egység van alárendelve.... Tehát abban igazad van, hogy nem konvencionális zászlóaljként működnek a 34-esek, de annak hívják azért őket. No de nem is szőrszálhasogatás miatt írok. Úgy egészében véve azt érzem, hogy itt közös akarattal és erővel épp a kopasz barackot hámozzuk. Azt gondolom, a politikának meg kellene fogalmazni, hogy milyen honvédelmi doktrína van érvényben, majd a szerint pénzt paripát, fegyvert adni Nektek. A doktrína az még csak meg vagyon, de a jelenlegi (és az eddig volt összes)kormány szarik azt komolyan is teljesíteni, esetleg amikor a nagytestvér szövetséges rájuk dörrent, akkor gyors tessék lássék valamit csinálnak. Majd ezt most épp elnevezik Zrínyi 2023-nak (a kapkodást és a hülye döntéseket). Koncepció. Amennyiben végre komolyan venné az aktuális Magyar kormány, és vele a teljes politikai elit is, hogy Nato, s annak minden konzekvenciája, akkor nem elég csak beledönteni irdatlan pénzt a jelenlegi lukas szita szerű rendszerbe, hanem programokat kellene indítani,6-10 éves távlatban. Példa (szigorúan általam idealizálva). A jelenlegi Nato elvárás alapján fel kellene fejleszteni bennetek könnyűlövészből "normális" dandár erővé. Tehát mondjuk nehéz gyalogsági harcjármű beszerzés. Ok. tender kiírás, kiválasztás, majd a lehető legnagyobb hányaddal Magyar gyártás. Erre ugye az a válasz, hogy nincs hadiipar. Ami részben igaz is, de viszonylag nem eszement összegből visszahozható. Boldogult PSZH. Dunaújban készült a páncéllemez alapanyaga, Györben hegesztették össze, szerelték készre. Konkrét megoldás, GINOP. (gazdaságfejlesztési innovációs operatív program). Tisztelt Dunaújváros. Tessen megteremteni x db nehéz GYHJ-hez a megfelelő páncéllemez gyártási technológiát (a kapacitás és gépek meg vannak, pénzért meg dolgoznak, mert az a természetes). Adunk egy GINOP programot,pénzt arra hogy a technológiát újra megalkossátok, a szakembereket meg tudjátok fizetni, majd 6 éven keresztül szállítsatok évi 30db teknőhöz alapanyagot. Nem az az érdekes hogy Dunaújváros nem Magyar tulajdonú, hanem a szakemberek, az adó és áfa bevételek itt vannak!. De hát ugye, igy nehéz lopni.... Még számtalan komponens gyártását ugyan így meg lehet alkotni..... Viszont jelenleg a hazaffyas Magyar kormány azt mondja, tisztelt USA van/lesz egy különleges műveleti dandárunk, de ugyan segítsetek már ingyér segélybe speckó eszközökkel ellátni, s majd mi küldjük a srácokat nektek segíteni cserébe az éles bevetésekre. Amennyiben profán akarnék lenni, a Magyar srácok vérével fizeti meg a politika az ingyen fegyvereket. De ezt nem tenném azért, mert aki ma Magyarországon hivatásos/szerződéses katona, ezen körülmények között, annak minden tiszteletem!!!! (kicsit hosszú, bocs, de a téma se ecccerű)


Már bocs de honnan jött neked az a butaság,hogy a 2. Különleges Rendeltetésű Ezredet gépesített dandárrá akarják fejleszteni?Már eleve az agyrém,hogy szerinted a 2.KRE könnyű lövész ezred volt.

Ne haragudj meg nem szoktál butaságokat írni de ebben a témában(2.KRE és a különleges rendeltetésű dandár)buta vagy mint a föld.Nincs egy olyan szavad aminek akárcsak egy kis igazság tartalma lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 848
78 057
113
A "költői" kérdésedre adtam választ. Egyenlőre pedig létezik a 2. különleges műveleti ezred, amelyhez 2db zászlóalj megnevezésű egység van alárendelve.... Tehát abban igazad van, hogy nem konvencionális zászlóaljként működnek a 34-esek, de annak hívják azért őket. No de nem is szőrszálhasogatás miatt írok. Úgy egészében véve azt érzem, hogy itt közös akarattal és erővel épp a kopasz barackot hámozzuk. Azt gondolom, a politikának meg kellene fogalmazni, hogy milyen honvédelmi doktrína van érvényben, majd a szerint pénzt paripát, fegyvert adni Nektek. A doktrína az még csak meg vagyon, de a jelenlegi (és az eddig volt összes)kormány szarik azt komolyan is teljesíteni, esetleg amikor a nagytestvér szövetséges rájuk dörrent, akkor gyors tessék lássék valamit csinálnak. Majd ezt most épp elnevezik Zrínyi 2023-nak (a kapkodást és a hülye döntéseket). Koncepció. Amennyiben végre komolyan venné az aktuális Magyar kormány, és vele a teljes politikai elit is, hogy Nato, s annak minden konzekvenciája, akkor nem elég csak beledönteni irdatlan pénzt a jelenlegi lukas szita szerű rendszerbe, hanem programokat kellene indítani,6-10 éves távlatban. Példa (szigorúan általam idealizálva). A jelenlegi Nato elvárás alapján fel kellene fejleszteni bennetek könnyűlövészből "normális" dandár erővé. Tehát mondjuk nehéz gyalogsági harcjármű beszerzés. Ok. tender kiírás, kiválasztás, majd a lehető legnagyobb hányaddal Magyar gyártás. Erre ugye az a válasz, hogy nincs hadiipar. Ami részben igaz is, de viszonylag nem eszement összegből visszahozható. Boldogult PSZH. Dunaújban készült a páncéllemez alapanyaga, Györben hegesztették össze, szerelték készre. Konkrét megoldás, GINOP. (gazdaságfejlesztési innovációs operatív program). Tisztelt Dunaújváros. Tessen megteremteni x db nehéz GYHJ-hez a megfelelő páncéllemez gyártási technológiát (a kapacitás és gépek meg vannak, pénzért meg dolgoznak, mert az a természetes). Adunk egy GINOP programot,pénzt arra hogy a technológiát újra megalkossátok, a szakembereket meg tudjátok fizetni, majd 6 éven keresztül szállítsatok évi 30db teknőhöz alapanyagot. Nem az az érdekes hogy Dunaújváros nem Magyar tulajdonú, hanem a szakemberek, az adó és áfa bevételek itt vannak!. De hát ugye, igy nehéz lopni.... Még számtalan komponens gyártását ugyan így meg lehet alkotni..... Viszont jelenleg a hazaffyas Magyar kormány azt mondja, tisztelt USA van/lesz egy különleges műveleti dandárunk, de ugyan segítsetek már ingyér segélybe speckó eszközökkel ellátni, s majd mi küldjük a srácokat nektek segíteni cserébe az éles bevetésekre. Amennyiben profán akarnék lenni, a Magyar srácok vérével fizeti meg a politika az ingyen fegyvereket. De ezt nem tenném azért, mert aki ma Magyarországon hivatásos/szerződéses katona, ezen körülmények között, annak minden tiszteletem!!!! (kicsit hosszú, bocs, de a téma se ecccerű)

A másik dologgal kapcsolatban viszont azt jelentesz ki amit akarsz és nem is állsz messze a valóságtól DE azt ne felejtsd el,hogy azokat a bizonyos eszközöket saját céljainkra is fel tudjuk használni,nincsenek elzárva egy raktárba amit csak akkor lehet felnyitni ha az segélyező megengedi.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Már bocs de honnan jött neked az a butaság,hogy a 2. Különleges Rendeltetésű Ezredet gépesített dandárrá akarják fejleszteni?Már eleve az agyrém,hogy szerinted a 2.KRE könnyű lövész ezred volt.

Ne haragudj meg nem szoktál butaságokat írni de ebben a témában(2.KRE és a különleges rendeltetésű dandár)buta vagy mint a föld.Nincs egy olyan szavad aminek akárcsak egy kis igazság tartalma lenne.

Annyi eszem azért nekem is van, hogy NEM a 2.ezredet kellene fejleszteni gépesített dandárrá. Bár nem vagyok katona, de azért ennél többet is kinézhetnél belőlem mint ahogy válaszoltál. Amennyiben nem fogalmaztam elég pontosan, akkor bocs! Az eszközök meg persze hogy itt maradnak, de az árukat veletek fizettetik meg.... A könnyű lövész meg természetesen Hódmezővásárhelyre vonatkozik. Lassíts és ne izomból válaszolj lécci. Arra ezért kíváncsi lennék még, hogy amennyiben mondjuk a könnyűlövészeket gépesített, komolyabban felszerelt egységgé kellene fejleszteni, neked m i az elképzelésed?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 432
34 326
113
ha belegondol az ember a kre epp annyira volte konnyu lovesz mint kulonleges muveleti mett a 88 konnyu lovesz volt a bercsenyi meg kulonleges 50-50%
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 848
78 057
113
Annyi eszem azért nekem is van, hogy NEM a 2.ezredet kellene fejleszteni gépesített dandárrá. Bár nem vagyok katona, de azért ennél többet is kinézhetnél belőlem mint ahogy válaszoltál. Amennyiben nem fogalmaztam elég pontosan, akkor bocs! Az eszközök meg persze hogy itt maradnak, de az árukat veletek fizettetik meg.... A könnyű lövész meg természetesen Hódmezővásárhelyre vonatkozik. Lassíts és ne izomból válaszolj lécci. Arra ezért kíváncsi lennék még, hogy amennyiben mondjuk a könnyűlövészeket gépesített, komolyabban felszerelt egységgé kellene fejleszteni, neked m i az elképzelésed?

Sok mindent kinézek belőled ezt gyorsan szögezzük le!De amikor azt írod,hogy "A jelenlegi Nato elvárás alapján fel kellene fejleszteni bennetek könnyűlövészből "normális" dandár erővé."Azt nem tudom másként értékelni mint a témában(2.KRE vagy a belőle megalakított dandár)való járatlanságot.

Ha arra vonatkozik a kérdés,hogy mit kezdenék én a mostani lövész dandárokkal akkor szerintem az lenen az ésszerű ha kapnának modern technikát.IFV lenne szerintem az optimális mert az használható APC-ként de fordítva nem működik a dolog csak papíron meg bemutatókon(ahogy most csináljuk).Ezen túl szükségünk lenne még minimum egy önálló kizárólag önjáró tüzérezredre és egy önálló harckocsi ezredre.Szimpatikus még a svédek eléggé túltolt infantry combined arms battalion nevű zászlóaljai is de szerintem nekünk ez nem olyan optimális mint a svédeknek.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Sok mindent kinézek belőled ezt gyorsan szögezzük le!De amikor azt írod,hogy "A jelenlegi Nato elvárás alapján fel kellene fejleszteni bennetek könnyűlövészből "normális" dandár erővé."Azt nem tudom másként értékelni mint a témában(2.KRE vagy a belőle megalakított dandár)való járatlanságot.

Ha arra vonatkozik a kérdés,hogy mit kezdenék én a mostani lövész dandárokkal akkor szerintem az lenen az ésszerű ha kapnának modern technikát.IFV lenne szerintem az optimális mert az használható APC-ként de fordítva nem működik a dolog csak papíron meg bemutatókon(ahogy most csináljuk).Ezen túl szükségünk lenne még minimum egy önálló kizárólag önjáró tüzérezredre és egy önálló harckocsi ezredre.Szimpatikus még a svédek eléggé túltolt infantry combined arms battalion nevű zászlóaljai is de szerintem nekünk ez nem olyan optimális mint a svédeknek.

Már egyszer mondtam, hogy nem fogalmaztam pontosan. Azt gondolom, hogy a 34-es és 88-as jelen pillanatban a honvédség talán legjobban felkészített egységei, ezért bűn lenne full profilt váltatni velük.... A hosszabb irásban pedig nem véletlen polemizáltam én is egy IFV / GYHJ beszerzés kapcsán. Nekem ipari a hátterem, és elég komoly nehéz ipari. A 80-as évek vége felé még a VSZ részére gyártottunk több 1000 tonnás éves tételben magasan ötvözött aluminium páncél/szerkezeti anyagokat (AlMg5 és AlMg6-os otvozeteket, amit a mai napig kevesen tudnak Európában gyártani). Ennek kapcsán írtam azt is, hogy nálunk az ilyen gyártáshoz a technika mind a mai napig meg van, de szükséges mérnöki tudás egy része nyugdijban, másik része elfelejtette a hogyant. De a képesség létezik, csak kevés idő és pénz kell a felélesztéséhez. Mivel osztálytársam vezető Dunaújban, azt is tudom hogy ott is hasonló a szitu acél páncél anyag gyártást tekintve.... Az önjáró tüzérségben is egyet értek, lásd Horvátok akik használt Pzh 2000-t szereztek be, vagy lásd a Lengyel önjáró löveg programot, ahol úgy emlékszem talán 120db-os mennyiség van tervben gyártásra. De nekünk az 55-mintájú D 20 van inkább. No coment.....
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
De csak az attól még nem lesz különleges műveleti.A különleges műveleti az SF(Special Forces).

A tavaly decemberi Regimentben a Sándor Tamás interjúban olvastam talán azt, hogy szerinte a 34-eseknek több támogató fegyveres kiképzés és eszköz kellene, a 88-asoknak meg több különleges hadműveleti eszköz és képzés, így lehetne harmonizálni az alakulat össz épességeit....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 848
78 057
113
Már egyszer mondtam, hogy nem fogalmaztam pontosan. Azt gondolom, hogy a 34-es és 88-as jelen pillanatban a honvédség talán legjobban felkészített egységei, ezért bűn lenne full profilt váltatni velük.... A hosszabb irásban pedig nem véletlen polemizáltam én is egy IFV / GYHJ beszerzés kapcsán. Nekem ipari a hátterem, és elég komoly nehéz ipari. A 80-as évek vége felé még a VSZ részére gyártottunk több 1000 tonnás éves tételben magasan ötvözött aluminium páncél/szerkezeti anyagokat (AlMg5 és AlMg6-os otvozeteket, amit a mai napig kevesen tudnak Európában gyártani). Ennek kapcsán írtam azt is, hogy nálunk az ilyen gyártáshoz a technika mind a mai napig meg van, de szükséges mérnöki tudás egy része nyugdijban, másik része elfelejtette a hogyant. De a képesség létezik, csak kevés idő és pénz kell a felélesztéséhez. Mivel osztálytársam vezető Dunaújban, azt is tudom hogy ott is hasonló a szitu acél páncél anyag gyártást tekintve.... Az önjáró tüzérségben is egyet értek, lásd Horvátok akik használt Pzh 2000-t szereztek be, vagy lásd a Lengyel önjáró löveg programot, ahol úgy emlékszem talán 120db-os mennyiség van tervben gyártásra. De nekünk az 55-mintájú D 20 van inkább. No coment.....

A profil nem változott csak a szervezet.