A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Hát jó bandukolást! Merkava 4-re tuti nem volna pénzünk (Eladó a merkava-4?) de a t-72 PT-17 megvenném biztos olcsóbb.
APC-nek meg Rosomak


többek között hoztak el Magyarországra anno kitet amivel irányítható lehet a tüzérségei lövedék, volt vele próbalövészet, de Honvédségnek nem kellett, van modernizációs csomagjuk a T-72-höz, AK-ra illő optika, etc etc.
Négyest valószínűleg nem adnának, de ármasból már talán. :)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Mindenki fegyverkezik,mérlegel,költ. Elég ha csak megnézzük a sziriai polgárháború fejleményeit. És képzeljük el ezt a szitút itt Európában. Alig pár hónap alatt dollár milliárdok százai égnének el ha kiteljesedne egy ilyen helyzet. Teljesen mindegy hogy a leendő eu komfort papucsosok egy lestrapált t 72 küldenének el vagy egy leo 2. Igaz utóbbi talán tovább húzná egy kiegészítő páncélzattal. Területvédelmi munkásőrség. Szerintem ott fent a HM ben is figyelik a konfliktusokat a világban és ahhoz probálják igazítani leendő stratégiai elképzeléseiket. Itt nem a gaz zoroszok lesznek az ellenségek,pár év vagy évtized múlva. Hanem a délről nyugatról jövő iszlámizáció. És van már sejtésünk hogy ők hogyan harcolnak. Ja europai hadseregek modernek,felkészültek stb. Ugyan úgy véreznének el mint az SAA a polgárháború kezdettén. Csak kicsit tovább tartana a páciensnek. Mert modernebb lesz. Kb annyit fognak vele érni mint anno a 2 ik világháború idején a németek a keleti fronton. Ha stratégiai szemmel nézném. A gyors mozgású könnyű felszerelt egységek híve lennék. Kiegészítve támogató páncélosokkal,tüzérséggel.légierővel.Az oroszok? Mindannyian tudjuk. Ha az oroszok ha akarnák kétszer szántanák fel Kelet közép europát mire megállítanánk vagy lépnének valamit nyugatról. Függetlenül hogy kinek milyen "modern" technikája lenne. Legfeljebb a muszkák részéről nagyobb lenne a veszteség. De biztosan nem fogjuk őket megállítani.
Tehát azokra a "Területvédelmi" egységekre én nem úgy gondolok mint leendő munkásőrségre. Hanem mint leendő új típusú hadsereg szemléletre. Ezek semmire nem lesznek jó. Akkor mondjuk ezt a kurdokra, saa, milliciákra stb re. Jelenleg a világban "új" típusú háborúk zajlanak. Ezekre próbál felkészülni odafent is a vezetés. Mindannyian tudjuk hogy ezek a konfliktusok nem arról szónak hogy kinek nagyobb modernebb a pöcse. Hanem ki tud a másik hátába a legnagyobbat szúrni. A technika másodlagos vonal lesz. Kivéve a kommunikációs vonalakat.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Persze, ha igazán rajtam múlna, akkor se Stryker, se Pandur, hanem elbandukolnék Tel-Avivba, és ott érdeklődnék, hogy mit, hogyé' adnak.

Aztán amikor kiborul a bili (vagy itt vagy ott) hogy lesz utánpótlás bármiből? A technológiai transzfert meg felejtsd el. Nem rosszak a cuccaik, de jót ők is drágán gyártanak, plus ott a távolság.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
A gyors mozgású könnyű felszerelt egységek híve lennék.


az a baj, ez az elképzelés IRL hatalmasat bukott, Iraktól napjainkkal bezárólag.



Mindannyian tudjuk hogy ezek a konfliktusok nem arról szónak hogy kinek nagyobb modernebb a pöcse.


hmmm....

Tehát azokra a "Területvédelmi" egységekre én nem úgy gondolok mint leendő munkásőrségre. Hanem mint leendő új típusú hadsereg szemléletre.

http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1845/18451/184517/18451799_14806062efa32cf57eb5f2b16fe15446_wm.jpg

"Tartalékos az a katonai szolgálatból kivált katona, aki alkalmas koránál, eü. állapotánál kiképzettségénél fogva, hogy a béke és a háborús állománytábla közötti különbséget feltöltse, képes legyen a háborús veszteségek pótlására. Pótttartalékos az, aki nem részesült katonai kiképzésben, de minősített esetben a hadkötelezettség alapján alkalmas kiképzésre és ezzel a háborús veszteségek pótlására. Nem tartalékos a laktanyai őrző védő. Nem tartalékos az "Ö" eü kategóriás, vagyis az ÖMT 80%-a. Nem tartalékos kiképzettségénél fogva a néhány hetes levente képzésben részt vett, mert nem ültethető tankba, nem állítható a löveg mellé, stb. Szabad érdeklődnöm akkor, hogy hány tartalékosunk van?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Nem lesz egyszerű ha tényleg belevágunk nehéz fegyverek beszerzésébe. Úgy gondolom, alapvetően, használt, de felújított eszközökben gondolkodhatunk elsősorban, főképp a kevés pénzünk, de nagynak tűnő terveink folytán. ( nehéz gépesített dandár ) Olyan országoktól beszerezve az eszközöket, akik nem támasztanak külpolitikai elvárásokat hazánkkal szemben. Nevezetesen, akár konfliktushelyzetben is biztosítják további eszközök, alkatrészek, lőszerek, leszállítását, hazánk számára. Na ez már itt egy elég nehéz dolog, nem irigylem majd azokat, akiknek ezzel kell birkózniuk majd. Magam nem is tudom hirtelen, honnan is vehetnénk, bármi jó fegyvert is így. Európai NATO országok elvben rendben lennének, de egy közép európai konfliktusba, tuti nem adnának nekünk semmit, ha olyan helyzet állna elő. Esetleg a Franciák, vagy Olaszok, Lengyelország ?Törökország még szóba jöhet, de ott is vegyük bele a dolgokba, hogy egy forrongó állam ,ahol bármikor, bármi megeshet, meg az ellenkezője is. Ami a külpolitikájukat is befolyásolhatja. Távolabb Dél Korea ? USA totális befolyásoltsága van, és ha maguktól szívesen eladnának is bármit nekünk, lehet a nagy tesó megvétózná, adott helyzetben. Japán, Koreához hasonló és méregdrága lehet mindenük. Oroszok kilőve, ez egyértelmű. Hát passz.
Talán lehetne beszerezni, néhány zászlóaljra való Marder 1A5 gyalogsági harcjárművet, felújítva, ha ezt kérnénk. Olcsóbb lehet mint egy új, ez talán ok. Harckocsit, nem tudom, nagyon drága, Leopárd 2A5 szint szerintem számunkra elérhetetlen. Ariete, vagy használt Leclerc ? Tüzérség önjáró és sorozatvető részekkel, rendszerbe szervezve kell. Passz szintén mit tudnánk és kapnánk.
 
M

molnibalage

Guest
Harckocsit, nem tudom, nagyon drága, Leopárd 2A5 szint szerintem számunkra elérhetetlen. Ariete, vagy használt Leclerc .
Ezekből nincs használt szerintem, mert ezek voltak az első igazán használható nem német és jenki nyugati hk-k és csak hh után készültek el... A német Leo2A4-ből azért volt feleslege, mert a hh alatt sok készült belőle és utána feleslegessé vált. A másik kettő nem ilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Úgy gondolom, alapvetően, használt, de felújított eszközökben gondolkodhatunk elsősorban, főképp a kevés pénzünk, de nagynak tűnő terveink folytán.

ha megengeded másképp közelítem meg a kérdést. Rosszul mutatnak az esetleges konfliktusból hazatérő koporsók, ezért IS az izraeli alapelvet javaslom-: a védelem az első. Ennek a Marder a maga páncélzatával, 20 milis gá-val nem felel meg. Amit én tennék: lengyelek, románok is terveznek nehéz APC- IFV programot, gondolkodnak a hazai gyártáson. Együttműködve velük, ha az alapjármű megfelelő, saját igényeknek megfelelő fegyverzetttel, de legalább harminc millis gépágyuval, aktiv elhárítórendszerrel.
BTR, Marder hasonló nekem felejtős. Nagyon nem mindegy hogy négy vagy négyszáz kiló anyagot kell beásnia a rosszarcnak az út alá, ha IED-el játszik...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Na ja, azért gondoltam a Leclercre, meg az Arietere, mert egy új exportpiac lehetne számukra, egy új vevő. A Németek meg kisöpörték már szerintem a raktárkészleteiket. Ami maradt használt, azt nem hinném hogy már eladnák. Ráadásul most mindenki fegyvert akar. Drágul ennek következtében minden. Marad a T-72 felújítás, vagy zsebbe nyúlunk és legalább 1 zászlóalj új tank, valamelyik gyártótól. Bár a mi T-72 harckocsijaink, már ránézésre is kidobni valók. Vagy,akár tetszik, akár nem amerikai haderőtől való, használt cucc beszerzés lesz.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 234
113
A Spanyolok eleg sok mindent gyartanak. Nato kompatibilis es a gyarat is felhuznak itt ha szukseges /legallabbis osszeszerelo uzemet/ legvedelembe olasz vagy delafrikait tartom megfelelonek.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and honved
M

molnibalage

Guest
Na ja, azért gondoltam a Leclercre, meg az Arietere, mert egy új exportpiac lehetne számukra, egy új vevő. A Németek meg kisöpörték már szerintem a raktárkészleteiket. Ami maradt használt, azt nem hinném hogy már eladnák. Ráadásul most mindenki fegyvert akar. Drágul ennek következtében minden. Marad a T-72 felújítás, vagy zsebbe nyúlunk és legalább 1 zászlóalj új tank, valamelyik gyártótól. Bár a mi T-72 harckocsijaink, már ránézésre is kidobni valók. Vagy,akár tetszik, akár nem amerikai haderőtől való, használt cucc beszerzés lesz.
A jenkiknél hegyekben állnak a lekonzervált M1-esek...
Persze a haza viszonyok mellett a GT fogyasztása miatt önmagában nem vennék meg, mert túl sokat fogyaszt ott, ahol semmire sem akarnak költeni...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Úgy gondolom, alapvetően, használt, de felújított eszközökben gondolkodhatunk elsősorban, főképp a kevés pénzünk, de nagynak tűnő terveink folytán.

ha megengeded másképp közelítem meg a kérdést. Rosszul mutatnak az esetleges konfliktusból hazatérő koporsók, ezért IS az izraeli alapelvet javaslom-: a védelem az első. Ennek a Marder a maga páncélzatával, 20 milis gá-val nem felel meg. Amit én tennék: lengyelek, románok is terveznek nehéz APC- IFV programot, gondolkodnak a hazai gyártáson. Együttműködve velük, ha az alapjármű megfelelő, saját igényeknek megfelelő fegyverzetttel, de legalább harminc millis gépágyuval, aktiv elhárítórendszerrel.
BTR, Marder hasonló nekem felejtős. Nagyon nem mindegy hogy négy vagy négyszáz kiló anyagot kell beásnia a rosszarcnak az út alá, ha IED-el játszik...

A Marderre, mint használt kategóriára gondoltam, Nehéz vas, közel 30 tonna, védelme megfelel. Marder 1 A5 verzió, ami a legutolsó korszerűsítés és még ma is elfogadható eszköz. Fő fegyvere ma már tényleg gyenge, kellene egy 30 milis gá. IED ellen alapvetően, ami nem a közép európai hadszíntér jellemző terrorfegyvere, ott az MRAP, amiből egy európai haderő csak korlátozott darabszámmal kell hogy bírjon. Nekünk a harckocsikkal kombinatívan együttműködni tudó, gyalogsági harcjárműre lenne szükségünk.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Marder 1 A5.

marder_1a_5_49_of_53.jpg
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 199
113
Nem lesz egyszerű ha tényleg belevágunk nehéz fegyverek beszerzésébe. Úgy gondolom, alapvetően, használt, de felújított eszközökben gondolkodhatunk elsősorban, főképp a kevés pénzünk, de nagynak tűnő terveink folytán. ( nehéz gépesített dandár ) Olyan országoktól beszerezve az eszközöket, akik nem támasztanak külpolitikai elvárásokat hazánkkal szemben. Nevezetesen, akár konfliktushelyzetben is biztosítják további eszközök, alkatrészek, lőszerek, leszállítását, hazánk számára. Na ez már itt egy elég nehéz dolog, nem irigylem majd azokat, akiknek ezzel kell birkózniuk majd. Magam nem is tudom hirtelen, honnan is vehetnénk, bármi jó fegyvert is így. Európai NATO országok elvben rendben lennének, de egy közép európai konfliktusba, tuti nem adnának nekünk semmit, ha olyan helyzet állna elő. Esetleg a Franciák, vagy Olaszok, Lengyelország ?Törökország még szóba jöhet, de ott is vegyük bele a dolgokba, hogy egy forrongó állam ,ahol bármikor, bármi megeshet, meg az ellenkezője is. Ami a külpolitikájukat is befolyásolhatja. Távolabb Dél Korea ? USA totális befolyásoltsága van, és ha maguktól szívesen eladnának is bármit nekünk, lehet a nagy tesó megvétózná, adott helyzetben. Japán, Koreához hasonló és méregdrága lehet mindenük. Oroszok kilőve, ez egyértelmű. Hát passz.
Talán lehetne beszerezni, néhány zászlóaljra való Marder 1A5 gyalogsági harcjárművet, felújítva, ha ezt kérnénk. Olcsóbb lehet mint egy új, ez talán ok. Harckocsit, nem tudom, nagyon drága, Leopárd 2A5 szint szerintem számunkra elérhetetlen. Ariete, vagy használt Leclerc ? Tüzérség önjáró és sorozatvető részekkel, rendszerbe szervezve kell. Passz szintén mit tudnánk és kapnánk.
Ez a Leopard 2A5 milyen árban van? Mi ez az elérhetetlen ár? Nagyjából?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 537
79 665
113
Bocsánat,9 millió dollár az A7szóval egy A5 az legalább 7millió ez kb duplája egy T-72B3M-nek de még egy T-90SzM-nél is drágább.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nem lesz egyszerű ha tényleg belevágunk nehéz fegyverek beszerzésébe. Úgy gondolom, alapvetően, használt, de felújított eszközökben gondolkodhatunk elsősorban, főképp a kevés pénzünk, de nagynak tűnő terveink folytán. ( nehéz gépesített dandár ) Olyan országoktól beszerezve az eszközöket, akik nem támasztanak külpolitikai elvárásokat hazánkkal szemben. Nevezetesen, akár konfliktushelyzetben is biztosítják további eszközök, alkatrészek, lőszerek, leszállítását, hazánk számára. Na ez már itt egy elég nehéz dolog, nem irigylem majd azokat, akiknek ezzel kell birkózniuk majd. Magam nem is tudom hirtelen, honnan is vehetnénk, bármi jó fegyvert is így. Európai NATO országok elvben rendben lennének, de egy közép európai konfliktusba, tuti nem adnának nekünk semmit, ha olyan helyzet állna elő. Esetleg a Franciák, vagy Olaszok, Lengyelország ?Törökország még szóba jöhet, de ott is vegyük bele a dolgokba, hogy egy forrongó állam ,ahol bármikor, bármi megeshet, meg az ellenkezője is. Ami a külpolitikájukat is befolyásolhatja. Távolabb Dél Korea ? USA totális befolyásoltsága van, és ha maguktól szívesen eladnának is bármit nekünk, lehet a nagy tesó megvétózná, adott helyzetben. Japán, Koreához hasonló és méregdrága lehet mindenük. Oroszok kilőve, ez egyértelmű. Hát passz.
Talán lehetne beszerezni, néhány zászlóaljra való Marder 1A5 gyalogsági harcjárművet, felújítva, ha ezt kérnénk. Olcsóbb lehet mint egy új, ez talán ok. Harckocsit, nem tudom, nagyon drága, Leopárd 2A5 szint szerintem számunkra elérhetetlen. Ariete, vagy használt Leclerc ? Tüzérség önjáró és sorozatvető részekkel, rendszerbe szervezve kell. Passz szintén mit tudnánk és kapnánk.
Röviden tömören a kérdésed adott válasz Made in China vagy Made in Russzia. A Francia-Olasz koprudokciós cuccokat meg el lehet felejteni. Gyatra ingadozó összeszerelési minőség.
 
M

molnibalage

Guest
Bocsánat,9 millió dollár az A7szóval egy A5 az legalább 7millió ez kb duplája egy T-72B3M-nek de még egy T-90SzM-nél is drágább.
Első körben számomra a meglepő az, hogy A5-re honnan van árad. Az már 20+ éves hk. kétlem, hogy újat gyártanak, anno A4-ekből korszerűsítették őket sőt, tudtommal még az A7-et is...

A következő kérdés az, hogy akkor milyen hk kellene nekük, mert a környező országok hk-it elnézve még az M1A1 is kb. annyira kilógna felfele a mezőnyből, mint a Gripen kilógott a román F-16 beszerzés előtt...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Egyébként elgondolkodtunk már azzal a tényezővel hogy ha húzunk egy 200 km sugarú kört. Akkor vajon abba a körben hány folyó,csatorna egyéb vízi akadály fog beleesni? Mert akkor máris a nehéz IFV vonal jelentős hátránnyal indulna.Ha ebből indulok ki akkor bizony egy jól felszerelt műszaki hídépítő dandár is kellene.Nem a mostani állapotú hídépítőkre gondolok,hanem a meglévő felfejlesztésére. Mert oké hogy vannak hídjaink. De esetleges háborús helyzetben elsődleges célpontok lennének. (részemről marad az úszni tudó APC vonal)