A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Az or biztosito szakasz egy letrzo dolog :) /olyan mint egy tamogato szakasz./ nem onallo. Az hogy mi a feladatuk konvoj kiseres nem hiszem hogy adnanak hatarszolgalatot vagy mast.

Amire en gondolok a szazadok. A radarszazadok helyorsegebe foglalnanak helyet. /a mar meglevo letrzo radarszazadokeba./ bekeidobe az o ellatasi lanvukra kapcsolva /helyorsegi ellato lanc./ a keszenlet fokozasa eseten kivonulaskor a szazadok alnnanak ossze zaszloaljakka amik ezredde. /maris meglenne a konnyu dandar egy resze./ a logisztikajuk nyugodtan kerulhetne mondjuk tapioszecsore a torzstamogatok mondjuk az uzemanyag raktarhoz./ stb.... Bekeidobe helyorsegi cdocson minositett esetben sajat labon.

Nem tudom voltál-e katona? Amennyiben lettél volna akkor tudnád, hogy "or biztosito szakasz" nem létezik. Ez még saját magát sem tudná megvédeni (saját magának sem tudna őrséget kiadni). Az "őrszázad" a legkisebb egység (amennyiben dedikálnak e célból külön alegységet). Hidd el békeidőben ez az egyetlen dolog ami biztosan 100% fel van töltve. Akkor ez szűken tud adni olyat mindennap egy zászlóaljtól - max. két ezredig, hogy:

- őrség 4 felállított őrrel, járőrrel - 12 ember (2*4 őr, 2 járőr, őr pk. , felvezető),
- kapuszolgálat - 3 ember (2 bódé, egy a kapu előtt pörgeti a gumibotot),
- alegységet - 2 ember (mondjuk a sajátját),
- telephely (ha kellene) - max. 2 ember
- plussz ÜTI -be adsz alkalomadtán egy-két tisztet ...
- most ilyen tűzoltó szolgálat (3 ember) meg hasonlók, ha van erre kiképzett embered meg tisztesed legalább.

És ez a max. Az embereid nem jók semmi másra csak őrségre meg ilyesmire ...

Egy századot tényleg ne akarjunk sehova önállóan rakni. Nincs a világon annyi pénz amivel ezt bírnánk. Meg lenne egy nagy halom emberünk, akik saját magukat őriznék kb. Amennyiben meg eltérő feladatkörű egységek vannak egy rakáson (mondjuk a radarosok mellé odaraksz egy lövészszázadot) akkor annak a szempontból sincs értelme (most az őrséget meg konvojkísérést hagyjuk), hogy harcászatilag nem ér semmit. Egy század önállóan nem tesz semmit (legfeljebb megadja magát, ha elvágták az utánpótlástól). Zászlóalj a minimum ami önállóan tevékenykedhet.

Amennyiben egy zászlóaljat telepítgetnénk szét azért nem jó ötlet, mert nekik mindent együtt kellene csinálni. Amennyiben annyira közel vannak egymáshoz, hogy működhetne, akkor miért nem rakjuk egybe. Amennyiben meg kellően távol rakjuk egymástól Őket (hogy mindenhol legyenek), akkor meg nem fognak érni semmit. Az, hogy egy dandárt mondjuk zászlóaljanként azért "látható" távolságba raksz egymástól - az OK lehet. Századokat egyesével szétszórni nincs értelme ...

Még egy másik oldalról vizsgálva - amennyiben egy helyőrség nem tud eltartani egy zászlóaljat, akkor oda nem kell helyőrség ...
 

szasa30

Well-Known Member
2013. augusztus 9.
236
803
93
na látod..ez már karrier..el lehet menni mashova is..mondom hajrá..
Győrben szolgáltam. Tisztként! Imádtam! Sztem jól is csináltam! Angol, nemet nyelvtudás...
De akkor lett elég, mikor lakáshitel és kocsi hitel mellett a két srácot nem tudtuk rendesen az iskolába küldeni!
Na akkor bekopogtam egy sarokkal odébb! (Talald ki mi van ott)
Azóta nincsenek ilyen gondjaim! De megkonnyeztem mikor leszereltem.
Szóval húzz el ezzel a mentalitasoddal qrva messzire a Honvedsegtol, mert az ilyenek miatt tart ott az állomány ahol.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 431
113
egy szóval se mondtam azt hogy a jelenlegi lóvé az elég. csak jeleztem hogy nem olyan rossz.Ha valaki diplomával és nyelvtudással rendelkezik annak most sem 190 netto a pénze ugy gondolom.viszont...2 dolog van. az egyik a haza vdelme. ezt önként is el kell látni. nyilván ebből nem lehet megélni, azaz pénzt kell kapni.ebből kifolyólag mindenkinek kell valamit adni. erre irtam hogy 220 netto korul már jo lenne a pénz.nem tudom miert baj ez hogy leirtam azt hogy jelenleg ennél sokkal kevesebbért is dolgoznak emberek.nem értem miert lettem megtamadva...pont en vagyok az egyik olyan ember aki a 2 kezi munkat is vegzem és éppen tudom hogy miaz hogy 1000 forintos oraber.
Amúgy az alapbért én is oda lőném be kb 220-250 közt. De amúgy értjük, hogy szarul keresnek az emberek szabolcsban, és tisztelet a kivételnek aki kibírja ott, de általában a jó munkaerő onnan is elvándorol, ha teheti. A fiatalok meg nem ragaszkodnak általában annyira a szülőhelyükhöz mostanában.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

aranycsapat

Active Member
2020. augusztus 18.
86
46
28
hát a páncéltörőket is tüzérek kezelik meg az aknavetőket is. Ugyan azt a képzést kapja mint a Tatai tábori tüzér. Legalábbis a tüzértiszt. A legénység meg szakkiképzést kap adott eszközre.
én pécsen voltam buffos. ott volt 1 tüzértiszt.a többi beosztott volt , de nem tiszt és főleg nem tüzértiszt. pedig mi d20-ast használtunk anno.vol1 főhadnagy meg 1db hadnagy..oszt kész.meg mi 200-an kaliber managerek. és évente kitanitott 150-200 embert. most meg van egy aknavetője debrecenben az x-y- szazadnak és tüzértiszt...és fogadom alezredes/szazados...stb...hagyjuk már ezt..valszeg bennem van a hiba..elnézést mindenkitől. senkit nem akartam megbantani.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 072
33 326
113
én pécsen voltam buffos. ott volt 1 tüzértiszt.a többi beosztott volt , de nem tiszt és főleg nem tüzértiszt. pedig mi d20-ast használtunk anno.vol1 főhadnagy meg 1db hadnagy..oszt kész.meg mi 200-an kaliber managerek. és évente kitanitott 150-200 embert. most meg van egy aknavetője debrecenben az x-y- szazadnak és tüzértiszt...és fogadom alezredes/szazados...stb...hagyjuk már ezt..valszeg bennem van a hiba..elnézést mindenkitől. senkit nem akartam megbantani.
Elarulok egy titkot tuzer voltal. ;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 431
113
én pécsen voltam buffos. ott volt 1 tüzértiszt.a többi beosztott volt , de nem tiszt és főleg nem tüzértiszt. pedig mi d20-ast használtunk anno.vol1 főhadnagy meg 1db hadnagy..oszt kész.meg mi 200-an kaliber managerek. és évente kitanitott 150-200 embert. most meg van egy aknavetője debrecenben az x-y- szazadnak és tüzértiszt...és fogadom alezredes/szazados...stb...hagyjuk már ezt..valszeg bennem van a hiba..elnézést mindenkitől. senkit nem akartam megbantani.
Hát egy lövész században van egy támogató szakasz, abban van 2 aknavető üteg és 1 páncéltörő raj. Annak van egy hadnagya vagy főhadnagya, aki tüzértisztet végzett és tudja kezelni az összes rendszeresített irányított páncéltörő rakétát, az összes rendszeresített akanvetőt és a D20-at is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 072
33 326
113
Nem tudom voltál-e katona? Amennyiben lettél volna akkor tudnád, hogy "or biztosito szakasz" nem létezik. Ez még saját magát sem tudná megvédeni (saját magának sem tudna őrséget kiadni). Az "őrszázad" a legkisebb egység (amennyiben dedikálnak e célból külön alegységet). Hidd el békeidőben ez az egyetlen dolog ami biztosan 100% fel van töltve. Akkor ez szűken tud adni olyat mindennap egy zászlóaljtól - max. két ezredig, hogy:

- őrség 4 felállított őrrel, járőrrel - 12 ember (2*4 őr, 2 járőr, őr pk. , felvezető),
- kapuszolgálat - 3 ember (2 bódé, egy a kapu előtt pörgeti a gumibotot),
- alegységet - 2 ember (mondjuk a sajátját),
- telephely (ha kellene) - max. 2 ember
- plussz ÜTI -be adsz alkalomadtán egy-két tisztet ...
- most ilyen tűzoltó szolgálat (3 ember) meg hasonlók, ha van erre kiképzett embered meg tisztesed legalább.

És ez a max. Az embereid nem jók semmi másra csak őrségre meg ilyesmire ...

Egy századot tényleg ne akarjunk sehova önállóan rakni. Nincs a világon annyi pénz amivel ezt bírnánk. Meg lenne egy nagy halom emberünk, akik saját magukat őriznék kb. Amennyiben meg eltérő feladatkörű egységek vannak egy rakáson (mondjuk a radarosok mellé odaraksz egy lövészszázadot) akkor annak a szempontból sincs értelme (most az őrséget meg konvojkísérést hagyjuk), hogy harcászatilag nem ér semmit. Egy század önállóan nem tesz semmit (legfeljebb megadja magát, ha elvágták az utánpótlástól). Zászlóalj a minimum ami önállóan tevékenykedhet.

Amennyiben egy zászlóaljat telepítgetnénk szét azért nem jó ötlet, mert nekik mindent együtt kellene csinálni. Amennyiben annyira közel vannak egymáshoz, hogy működhetne, akkor miért nem rakjuk egybe. Amennyiben meg kellően távol rakjuk egymástól Őket (hogy mindenhol legyenek), akkor meg nem fognak érni semmit. Az, hogy egy dandárt mondjuk zászlóaljanként azért "látható" távolságba raksz egymástól - az OK lehet. Századokat egyesével szétszórni nincs értelme ...

Még egy másik oldalról vizsgálva - amennyiben egy helyőrség nem tud eltartani egy zászlóaljat, akkor oda nem kell helyőrség ...
Ember leirtam konvoj kiseres a feladatuk.Nem kigalacio letezik. A laktanyakat ma mar az ovt vedi. /orsegmegerositesre kaphatnak aktiv allomanyt./ annyi a folguk kaposvaron hogy konvojt kiserjenek. :) hogy ezen kivul meg mit csinalnak passz.

Szazadok szetszorva jelenleg leteznek nem en talaltam ki en kibovitenem +1 szazaddal ami "fegyverneme" nem lenne azonos a jelenleg ott alommasozoval.

Konnyu zaszloaljak egyebkent inkabb szazadszinten harcaszkodnak legalabbis a zaszloaljtol elkulonulve is kepesnek kell lenniuk z onallo harcra.
 

aranycsapat

Active Member
2020. augusztus 18.
86
46
28
Hát egy lövész században van egy támogató szakasz, abban van 2 aknavető üteg és 1 páncéltörő raj. Annak van egy hadnagya vagy főhadnagya, aki tüzértisztet végzett és tudja kezelni az összes rendszeresített irányított páncéltörő rakétát, az összes rendszeresített akanvetőt és a D20-at is.
mi ezred voltunk. 2 főnökkel..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 431
113
Hát egy lövész században van egy támogató szakasz, abban van 2 aknavető üteg és 1 páncéltörő raj. Annak van egy hadnagya vagy főhadnagya, aki tüzértisztet végzett és tudja kezelni az összes rendszeresített irányított páncéltörő rakétát, az összes rendszeresített akanvetőt és a D20-at is.
Szóval az egy lövész zászlóaljban kb 5-6 tüzértisztet jelent azokkal együtt akik felmentek már törzsben mert százados lett pl.
Ember leirtam konvoj kiseres a feladatuk.Nem kigalacio letezik. A laktanyakat ma mar az ovt vedi. /orsegmegerositesre kaphatnak aktiv allomanyt./ annyi a folguk kaposvaron hogy konvojt kiserjenek. :) hogy ezen kivul meg mit csinalnak passz.

Szazadok szetszorva jelenleg leteznek nem en talaltam ki en kibovitenem +1 szazaddal ami "fegyverneme" nem lenne azonos a jelenleg ott alommasozoval.
Misszióba járnak Boszniába.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 072
33 326
113
Szóval az egy lövész zászlóaljban

Misszióba járnak Boszniába.
Nemtudtam ket fot ismerek csak onnan /de bevallom egy ideje sajna nem dumaltam veluk./

Kieg az elozohoz /zl szintu osszekovacsolasra cakis a bakony alkalmas e tekintetbe tok mind1 hany helyorsegbe vannak a szazadok maskulonben. A bakonyba kell egybelenniuk./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 072
33 326
113
9 masodpercenként tudtunk lőni. 10 darab utan kellett ujrakalibralni.csak jelzem hogy ez nem rossz.volt olyan hogy a célterületet jobban lefedtük mint a grad.
Az aperba voltal 101 az tuzer? Anak az utodja mukodik egyedul 101 tuzer zaszloalj. Tatan. Annak ideje ezredvolt. /tudom mert most en is aknavetozni akarok megtanulni :) /
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 161
113
nem érted meg hogy ez nem így működik ugye? igazad van abban hogy kereskedő ország oké, de akkor kérdezem, ha lenne nekik, miért a németektől lízingelnek leokat?
nem nincs tisztázva, két külön dolgot mondunk huszárral

1.)a lengyelek kaptak a németek által a hollandoktól visszavásárolt majd felújított leokból, ezért írják "german surplus"-nak
2.) úgy mondom akkor hogy nagyon nagy részüket upgradelték fel, legalábbis a holland srác iylet szót használt (most of them) , a maradékkal mi lett nem tudom de az nem olyan sok mint amelyekről itt szó van, max 210-20 darab
3.) rg az hogy hülyeség A5/6 alatt idehozni bármit is majd upgradelni, már levezettem párszor hogy kevéssel vagy egy új A7+ ára alatt, amikor tervezték a Z2026-ot ezeket az opciókat is figyelembe vették és felfogták hogy azért a pici többért jóval nagyobb képességet kapunk mint a tuningolt A4-ektől mondjuk


Igen, ez eddig is tiszta volt nem?
Szerintem ha A4-est akarunk, akkor a gyáraknak (RM. KMW) van készletük, illetve az osztrák A4-es flotta lehet érdekes.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 048
6 485
113
Szerintem ha A4-est akarunk, akkor a gyáraknak (RM. KMW) van készletük, illetve az osztrák A4-es flotta lehet érdekes.

Vagy esetleg a Svéd Strv-122 (ami Leo 2 A5-nek felel meg): https://en.wikipedia.org/wiki/Stridsvagn_122

Ha jól értem az elkészült 120 db-ból csak 42-őt tartanak a Svédek aktív szolgálatban és már 23 évesek. Lehet, hogy a Svédek esetleg már gondolkoznak a cserén.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
W

Wilson

Guest
köszönöm de meg tudom magam védeni. az ilyen senkihazik véleménye meg lepereg rólam...volt rendőrök meg volt akárkik nem érdekelnek.elmondom amit gondolo,, mert ez egy fórum. az hogy másoknak ez nem tetszik az az ő bajuk. attól még ez a véleményem.lehet szidni, meg lehet szeretni. mindenkinek szive-joga.attól még ez az ÉN véleményem. szerintem senkit nem bántottam meg, de ha mégis akkor mea-culpa.

Nem azért írtam,hogy megvédjelek csak finoman próbáltam jelezni,hogy ha ennyire vehemensen és nyersen fogalmazol akkor könnyen karanténba kerülhetsz.;)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Chima3ra

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 442
113
Vagy esetleg a Svéd Strv-122 (ami Leo 2 A5-nek felel meg): https://en.wikipedia.org/wiki/Stridsvagn_122

Ha jól értem az elkészült 120 db-ból csak 42-őt tartanak a Svédek aktív szolgálatban és már 23 évesek. Lehet, hogy a Svédek esetleg már gondolkoznak a cserén.
a 25-30 éves levedlett szarjukat amiket maguknak építettek a saját igényeik szerint ,ne akarjuk már megvenni...
Szerintem ha A4-est akarunk, akkor a gyáraknak (RM. KMW) van készletük, illetve az osztrák A4-es flotta lehet érdekes.
miért lenne a gyáraknak? max a német készletben még van pár de ennyi, a többit hansék is modernizálják amúgy A7V-re , sőt, egyre kevésbé adják ki a tartalékaikat+ ugye mondtam már, attól hogy valakinek van még nagyon nem biztos hogy el is adja, lásd északi országok főleg, az osztrákok A4-esei meg szerintem megint olyan mint a spanyol A4-ek vagy kicsivel jobb állapotban lehetnek, az elmúlt időben sógoréknál is szarvilág volt ami a pénzügyeket illeti, de azokat nem láttam már rég. A4 tehát ami van azt úgy kéne nagyjavítani ahogy van, ez még oké amúgy ha azt vesszük hogy akkor itt megállunk és nem upgradelünk, ezért jönnek a kiképző A4-ek idehaza is,mert így megéri, de ha úgy számolod hogy vedd meg, küld el ipari nagyjavításra aztán upgrade és úgy haza, na azaz amire idehaza azt mondták hogy "hagyjuk a p*****a vegyünk újat" , nem véletlen , tehát A4 upgrade nem éri meg , A5 amúgy sem lenne, A6--ot senki sem ad el (tudtommal de linkeljetek ha tévedek, finnek nem számítanak) marad az új tehát
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 908
13 867
113
Vagy esetleg a Svéd Strv-122 (ami Leo 2 A5-nek felel meg): https://en.wikipedia.org/wiki/Stridsvagn_122 Ha jól értem az elkészült 120 db-ból csak 42-őt tartanak a Svédek aktív szolgálatban és már 23 évesek. Lehet, hogy a Svédek esetleg már gondolkoznak a cserén.

Cseréljünk
ye.gif
: adunk érte a svédeknek migránsokat, van a déli határon :)