A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113

Infotér konferencia 2024 - Space & Defense

XXI. századi haderőfejlesztés: az innovatív haderő
Dr. Kutnyánszky Zsolt, védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkár
Magyarország erős és modern hadsereget épít, olyat, amelynek meg kell felelnie a 21. század biztonsági kihívásainak.


Védelmi Innovációs Kutatóintézet
dr. Németh Gergely, vezérigazgató, Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI)
A védelmi szektor előtt álló stratégiai kihívások közé tartozik a folyamatosan változó globális biztonsági környezethez való alkalmazkodás, amely gyors és hatékony megoldásokat követel. Dr. Németh Gergely, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet vezérigazgatója szerint ebben kulcsszerepe van a védelmi innovációnak, amely nemcsak a hadsereg technológiai képességeit növeli, hanem jelentős gazdasági lehetőségeket is teremt az innováció kettős felhasználású technológiáinak fejlesztésével.


Airbus DS (Defence and Space)
Fáy András, Country Manager, Airbus DS Communications
Az AIRBUS Defence and Space európa legnagyobb védelmi és űripari gyártója, az Airbus vállalatcsoport tagja. Magyarországon 2005 óta szállít informatikai és távközlési rendszereket a készenléti szervezetek, a honvédelmi és a belügyi ágazat számára. Magyarországi központjukból mérnöki támogatási szolgáltatásokat is nyújtanak több európai országba. Fáy András, az AIRBUS magyarországi leányvállalatának vezetője a vállalat jelenéről és jövőjéről beszélt előadásában a Space & Defense-en.



Saab AB
Lars Tossman, Senior Vice President and Head of Business Area Aeronautics, Saab AB
A világűr kutatásának jelentősége egyre fontosabb a társadalom számára. A kereskedelmi és katonai technológiák fejlődése ezt még tovább gyorsítja. A Saab egyértelmű törekvése, hogy ügyfeleikkel, az iparral és a tudományos körrel együttműködve fejlessze az űrkapacitásokat. Az idei Sapece & Defense konferenicán Lars Tossman, a Saab vezető alelnöke és repülési üzletág vezetője is előadást tartott.


Oracle felhő védelmi és hírszerzési szervezetek számára
Kovács Norbert, Cloud Architect, Oracle Hungary Kft.
Kovács Norbert, az Oracle Hungary Kft. cloud architect-je a Space&Defense-en egy olyan felhő alapú megoldásról beszélt, amelyet kifejezetten védelmi és hírszerzési szervezetek számára terveztek. Nincs internetkapcsolat, de titkosított eszközökkel kapcsolódik az ügyfél saját hálózatához. A felépített környezeteket kizárólag helyi, jogosult személyzet kezelheti. A rendszer célja, hogy biztonságosan és megbízhatóan futtassa a kritikus, minősített alkalmazásokat, ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtva, mint a nyilvános felhők, csak elszigetelt környezetben.
 
  • Tetszik
Reactions: Nber and ravenlord

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113
A védelmi ipar export lehetőségei – A VEX szolgáltatásai (Infotér konferencia 2024)

Előadás: Pachner Róbert, vezérigazgató, Magyar Védelmi Exportügynökség Zrt. (VEX)

Panelbeszélgetés
Dr. Klacsmann Dávid, védelmi iparért és védelmi beszerzésekért felelős helyettes államtitkár, Honvédelmi Minisztérium
Dr. Antal Ferenc, stratégiai, tranzakciókért és védelmi iparért felelős helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium, N7 Holding vezérigazgató
Könczöl Tamás, innovációs igazgató, Skilldict
Tarjáni Zsolt, nemzetközi üzletfejlesztési vezető, Magyar Védelmi Exportügynökség Zrt. (VEX)
Molnár Zsolt, UAV technológiai vezető, 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113
Digitális forradalom : Az XR technológia jövője a hadseregben (Infotér konferencia 2024)

XR Simple Smart Tech (SST) koncepció és FIT4COMBAT fejlesztőrendszer bemutatása
Kovács Gergely, XR kutató, Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI)
Az előadás középpontjában az XR alapú Simple Smart Tech (SST) koncepció áll, amely innovatív, egyszerű digitális okoseszközökkel teszi lehetővé a védelmi képességek fejlesztését a felhasználóknál. Az ilyen SST megoldások révén a fizikai és kognitív képességek egyidejű növelése érhető el, akár több száz vagy ezer felhasználónál. A SST megoldások hozzájárulnak a védelmi képességek növeléséhez, kiemelve a gyakorlati fejlesztések és a technológiai integráció szerepét.


Simple Smart Tech koncepció robotkutyák alkalmazási lehetőségei
Kovács Gergely, XR kutató, Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI)
Az előadás során Kovács Gergely a robotika területén, a robotkutyák alkalmazási lehetőségeit vizsgálja mutatja be Simple Smart Tech (SST) használatát. Az SST megoldások költséghatékonyak és egyszerűek, mégis jelentős védelmi képességeket biztosítanak. Az előadás egyik kérdése, hogy mi a jobb választás: néhány speciális nagyértékű robotkutya, vagy a költséghatékony SST alapú robotok, amelyek szélesebb körben elérhetőek, és tömeges alkalmazást tesznek lehetővé.


Ember-robot együttműködés: robotikai innovációk a modern hadviselésben
Forrai Benedek, robotika kutató, Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI)
Az előadás a legújabb robotikai fejlesztési trendeket mutatja be, különös tekintettel robotikára a modern hadviselésben. A bemutatott innovációk révén a PRO és SST robotok kulcsszerepet játszanak a katonai műveletek hatékonyságának növelésében, új lehetőségeket teremtve a védelmi technológiák fejlődésében.



Panelbeszélgetés
Hajdú József, vezérigazgató, CAE
Dr. Maróti Péter, igazgató-helyettes Pécsi Tudományegyetem Orvosi készségfejlesztő és Innovációs Központ
Kárpáti Zoltán, ügyvezető igazgató, Leopoly Kft.

Az beszélgetés során bemutatjuk a VIKI és partnerei által fejlesztett legújabb XR, MR és VR megoldásokat, amelyek az AI integrálásával forradalmasíthatják a katonai kiképzést és oktatást. Ezek a technológiák autonóm módon működnek, oktató nélkül is rendkívül hatékonyan biztosítva a szükséges képességek elsajátítását, ezzel új szintre emelhetik a védelmi erők felkészültségét.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113
A videók többsége 10-15 perces. Szerintem minden videóban van valami érdekesség, ami miatt érdemes megnézni, meghallgatni.
(Tegyétek már meg, hogy nem kommenteltek olyanokat hogy "én nem nézem meg / valaki foglalja már össze aki megnézi" stb. Ha érdekel, nézd meg, az ilyenek miatt vagyunk itt ezen a fórumon. Ha nem érdekel annyira hogy megnézd, akkor meg ne szólj hozzá, mert azzal csak a digitális zajt növeled itt a fórumon.)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 446
20 678
113
A videók többsége 10-15 perces. Szerintem minden videóban van valami érdekesség, ami miatt érdemes megnézni, meghallgatni.
(Tegyétek már meg, hogy nem kommenteltek olyanokat hogy "én nem nézem meg / valaki foglalja már össze aki megnézi" stb. Ha érdekel, nézd meg, az ilyenek miatt vagyunk itt ezen a fórumon. Ha nem érdekel annyira hogy megnézd, akkor meg ne szólj hozzá, mert azzal csak a digitális zajt növeled itt a fórumon.)
Mivel te összefoglalót kiraktál, így valóban indokolatlanok az említett kommentek, de akik nem szoktak így kirakni egy sort sem, csak annyit, hogy "NÉZD MEG!!! KÖTELEZŐ MEGNÉZNI!444!!", számukra továbbra is indokoltnak érzem az iránymutatást.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113
On October 1st, we reach a new milestone: the launch of Aeroplex Component Repair Center (ACRC) in Maglód...

The Engine Parts Repair and Composite Structure Repair Workshops are scheduled to be ready by November 1st, completing the Aeroplex Component Repair Center.


459508964_1027388662509294_4663452219356842423_n.jpg

Ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit az Aeroplex új, 7300 négyzetméteres repülőgépes Berendezéskarbantartó Központja Maglódon...

Az új központ három területen – repülőgépkerék- és fékagyjavítás, hajtóműalkatrészek karbantartása, valamint kompozit szerkezetek javítása – biztosít világszínvonalú szolgáltatásokat.

A központ kezdetben 40 fővel kezdi meg működését, de a tervek szerint több mint 100 új munkahelyet hoz létre a következő években.

Az új központ évente akár 20 000 repülőgépkerék és 800 fékagy karbantartására képes, miközben a hajtóműalkatrész-javító részleg közel 30 000 darabot kezelhet évente. A kompozit szerkezetjavító műhely kapacitása pedig évente közel 1000 repülőgép szerkezeti elem javítását és karbantartását teszi lehetővé, ideértve a fékszárnyakat, orrkúpokat és kormányfelületeket. Az új központban a karbantartási tevékenységeket támogató egyéb funkciók is helyet kaptak, beleértve a szemcseszórást, festést és roncsolásmentes anyagvizsgálatot. Emellett egy teljes körű logisztikai rendszer is működik, amely biztosítja az alkatrészek gördülékeny kezelését és szállítását.

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 571
97 672
113
Remélem sok félreforditás nem lesz a leírásomban.


Most volt időm megnézni. Paul Walf szerényen a világ legmodernebb páncélos gyárának nevezte a Zalait. Több mint 500-an dolgoznak az RM-nél itthon. (2021-ben még ez a szám 0 volt,) Ez valószínűleg nemcsak Zala, hanem az 4-5 itthoni gyár.
Főleg az egyetemi és technikusi utánpótlás képzés rendszerével elégedett.

A DND-nél Vecsésen jövőre kezdődnek meg a gyár földmunkái. Ez alapvetően itt csak csőgyártás új kaliberben (110-es). De alle vevő innen kapja majd a csövet, azaz erős exportpotenciál lesz benne. Középtávon a 90mm-est is áthozzák, azt így itt és német (?) telephelyen is fogják gyártani. De az igények miatt kell a bővítés.

Megy a szokásos és jogos nyünnyögés a DND-stől, már nem először hallom tőle, az európai politika követeli hogy emeljék a darabszámot főleg lőszer oldalról, De a hova kérdésre sose kap választ, Mert lehet invesztálni kapcitásnövelésbe, de ez csak akkor megy ha lesz rendelés a dumán kívül, És nem 2 évre hanem hosszú távra, mert csak úgy éri meg, Ezt a rizikót viszont a politika csak rajtuk hagyná. Viszont így a bővítések kockàzatosak.

Paul Walf ha jól értettem finoman pedzegette, hogy az ukrán háborúhoz távolságtartó magyar álláspont miatt vannak kérdések a zalai export kapcsán. Ezek új kérdések, amik anno fel sem merültek.
Mindkét német cégvezető szeretne BW - HDF közös beszerzéseket. Ne csak német -holland, német -francia közös programok legyenek. Ennek politikai akadályai lehetnek.(Ezt nem direktben így mondta, de ez volt a lényeg)

RM helyi beszállítók.
10-15 milliós volumebe (gondolom euró), már adtak magyar cégeknek megbízást. A kabelektől a csavaron át különböző részegységekig. Ez kb. havi milliós volumennel nő. Viszont kevés a védelmi szektorban minősített beszállító. És nehéz bevonni olyan magyar autóipari beszállító cégeket, akik napi 100-as volumenben gondolkodnak, nekik még évi 100 kell. Az RM 10 magyar beszállítót próbál felkvalifikálni, mert olcsóbb lenne innen, mint Ausztriából, Svajcból, Nemetországból a beszállítói alkatrészeket beszerezni.

A DND-nek az a stratégiája, hogy középtávon a teljes fegyverrendszer gyártását áthozza és függetlenítse a magyar gyártást a némettől. (gondolom a későbbi exportengedélyek rugalmassága miatt), de magyar beszállítókat találni nehéz, nem lehet, Mondjuk itt külön kiemelte az optikát. Ezen még sok meló lesz, már ha összejön.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 571
97 672
113

Magyarország az EU soros elnökeként az uniós Európai Védelmi Ipari Programnál (EDIP) egy új előterjesztést tett: az európai védelmi termelést és a közös hadi beszerzéseket 1,5 milliárd eurós kerettel támogató rendszerben új kritériumokat írnának elő a katonai eszközöket gyártó cégeknek.

Franciaország és más tagállamok régóta szorgalmazzák az stratégiai autonómiát ezen a területen, miután az unióban továbbra is az Egyesült Államok szállítja a fegyverek 55 százalékát.

A lapunk által megismert javaslat szerint a magyar elnökség javaslata a finanszírozásra jogosult projekteknek 65%-os uniós komponensarányt írna elő, és megkövetelné a gyártóktól, hogy a termékek tervezése és fejlesztése is európai ellenőrzés alatt álljon.

Ez azt jelenti, hogy az európai vállalatoknak teljes mértékben képesnek kell lenniük a termékek tervezésének, adaptációjának és fejlesztésének irányítására, külső korlátozások nélkül.

Bár a javaslat összhangban van számos európai védelmi vállalat, például az MBDA, a Saab és az Airbus érdekeivel, egyes francia cégek, mint a Dassault, a Thales és a Naval Group, szigorúbb, 80%-os uniós komponensarányt szerettek volna.

Ennek ellenére a francia kormány támogatja a magyar javaslatot, de a szabályok elfogadása után még indítványozhatják a feltételek szigorítását.


A javasolt szabályok megnehezíthetik azon európai vállalatok helyzetét, amelyek amerikai fegyverrendszereket gyártanak az EU-ban, mint például a Patriot légvédelmi rendszerek, vagy a dél-koreai Hanwha Aerospace terveit, amelyek Romániában gyártanának páncélozott járműveket.

Franciaországnak pedig éppen ez a problémája: nem örülnek annak, hogy túl sok unión kívüli gyártó jelenik meg a belső piacon és mostantól kezdve uniós támogatást is kaphatnak. A Portfolio-nak nyilatkozó uniós tisztviselők közül többen azt mondták,

Németország, Olaszország és Lengyelország azért írna elő kisebb uniós részarányt, mert sok ország vásárol amerikai fegyvereket, sőt, az olaszok a gyártásban is részt vesznek,
valamint azt várják, hogy ez tárgyalási alap Donald Trump hatalomátvétele után a biztonsági együttműködési vitákban.
Az EU nagykövetei várhatóan szerdán döntenek a kérdésben, amelyet a decemberi uniós csúcson kőbe is véshetnek a tagállamok.

A magyar elnökség igyekszik a jogosultsági kritériumokat még január előtt elfogadtatni, mielőtt Lengyelország átveszi a Tanács elnökségét.

A Politicónak nyilatkozó diplomaták szerint Franciaország attól tart, hogy Varsó, amely hagyományosan szoros kapcsolatot ápol Washingtonnal, és számos fegyvert vásárol az Egyesült Államoktól és Dél-Koreától, még liberálisabb javaslatokat tehet az EDIP kritériumaira vonatkozóan.

Franciaország régen követeli, hogy a védelmi ipari, EU-s támogatásban részesülő beszerzéseknél kössék ki a „Made in EU” kitételt, hogy az unió a saját lábára álljon. Másrészt az orosz–ukrán háború kezdete óta a francia hadiipar lett a világ második legnagyobb fegyverexportőre, ami jelentős gazdasági erőt és diplomáciai befolyást jelent Párizsnak.

Az Európai Parlament várhatóan áprilisban vagy májusban alakítja ki álláspontját az EDIP-ről; a finanszírozás csak akkor válik elérhetővé, ha a Tanács és a Parlament is megállapodik, ami valószínűleg csak jövő év végére történik meg.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113

Magyarország az EU soros elnökeként az uniós Európai Védelmi Ipari Programnál (EDIP) egy új előterjesztést tett: az európai védelmi termelést és a közös hadi beszerzéseket 1,5 milliárd eurós kerettel támogató rendszerben új kritériumokat írnának elő a katonai eszközöket gyártó cégeknek.

Franciaország és más tagállamok régóta szorgalmazzák az stratégiai autonómiát ezen a területen, miután az unióban továbbra is az Egyesült Államok szállítja a fegyverek 55 százalékát.

A lapunk által megismert javaslat szerint a magyar elnökség javaslata a finanszírozásra jogosult projekteknek 65%-os uniós komponensarányt írna elő, és megkövetelné a gyártóktól, hogy a termékek tervezése és fejlesztése is európai ellenőrzés alatt álljon.

Ez azt jelenti, hogy az európai vállalatoknak teljes mértékben képesnek kell lenniük a termékek tervezésének, adaptációjának és fejlesztésének irányítására, külső korlátozások nélkül.

Bár a javaslat összhangban van számos európai védelmi vállalat, például az MBDA, a Saab és az Airbus érdekeivel, egyes francia cégek, mint a Dassault, a Thales és a Naval Group, szigorúbb, 80%-os uniós komponensarányt szerettek volna.

Ennek ellenére a francia kormány támogatja a magyar javaslatot, de a szabályok elfogadása után még indítványozhatják a feltételek szigorítását.


A javasolt szabályok megnehezíthetik azon európai vállalatok helyzetét, amelyek amerikai fegyverrendszereket gyártanak az EU-ban, mint például a Patriot légvédelmi rendszerek, vagy a dél-koreai Hanwha Aerospace terveit, amelyek Romániában gyártanának páncélozott járműveket.

Franciaországnak pedig éppen ez a problémája: nem örülnek annak, hogy túl sok unión kívüli gyártó jelenik meg a belső piacon és mostantól kezdve uniós támogatást is kaphatnak. A Portfolio-nak nyilatkozó uniós tisztviselők közül többen azt mondták,

Németország, Olaszország és Lengyelország azért írna elő kisebb uniós részarányt, mert sok ország vásárol amerikai fegyvereket, sőt, az olaszok a gyártásban is részt vesznek,
valamint azt várják, hogy ez tárgyalási alap Donald Trump hatalomátvétele után a biztonsági együttműködési vitákban.
Az EU nagykövetei várhatóan szerdán döntenek a kérdésben, amelyet a decemberi uniós csúcson kőbe is véshetnek a tagállamok.

A magyar elnökség igyekszik a jogosultsági kritériumokat még január előtt elfogadtatni, mielőtt Lengyelország átveszi a Tanács elnökségét.

A Politicónak nyilatkozó diplomaták szerint Franciaország attól tart, hogy Varsó, amely hagyományosan szoros kapcsolatot ápol Washingtonnal, és számos fegyvert vásárol az Egyesült Államoktól és Dél-Koreától, még liberálisabb javaslatokat tehet az EDIP kritériumaira vonatkozóan.

Franciaország régen követeli, hogy a védelmi ipari, EU-s támogatásban részesülő beszerzéseknél kössék ki a „Made in EU” kitételt, hogy az unió a saját lábára álljon. Másrészt az orosz–ukrán háború kezdete óta a francia hadiipar lett a világ második legnagyobb fegyverexportőre, ami jelentős gazdasági erőt és diplomáciai befolyást jelent Párizsnak.

Az Európai Parlament várhatóan áprilisban vagy májusban alakítja ki álláspontját az EDIP-ről; a finanszírozás csak akkor válik elérhetővé, ha a Tanács és a Parlament is megállapodik, ami valószínűleg csak jövő év végére történik meg.
Miért jobb nekünk a 65%, mint a franciák által ajánlott 80%? Mire akarunk így pénzt szerezni? Vagy mit gyártunk (Gidrán?), amit így könnyebb lenne eladni? Vagy miért akarjuk ennyire sürgősen elfogadtatni ezt?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 298
43 516
113
Miért jobb nekünk a 65%, mint a franciák által ajánlott 80%?
Mert ezt át lehet vinni a többieken?
ITAR-FREE hadiipara szinte csak a franciáknak van...
Mire akarunk így pénzt szerezni?
Bármire, mert nekünk nagyon nincs?
Vagy mit gyártunk (Gidrán?), amit így könnyebb lenne eladni?
NEkünk sztem mindegy mert nincsenek amicsi hadiipari vagy az ő cuccaikat licenc gyártó üzemeinek.
Vagy miért akarjuk ennyire sürgősen elfogadtatni ezt?
Mert valamit fel akarunk mutatni az elég gagyira sikerült EU-s elnökségünk végén?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 818
82 323
113
Bármire, mert nekünk nagyon nincs?
NEkünk sztem mindegy mert nincsenek amicsi hadiipari vagy az ő cuccaikat licenc gyártó üzemeinek.
De ez nem csak az USA ellen van, hanem mindenki ellen aki nem európai... Izrael, Dél-Korea, Törökország, Egyesült Királyság (?) stb. És nem csak a helyi gyártás részarányáról van szó, hanem a közös beszerzések támogatásáról is. A 65% európai komponensarányba az EuroPuls, az EuroSpike talán még belefér, de pl. a GCAP már nem és a KF-21-re sem adnának támogatást, akkor sem ha több ország venné egyszerre és európai fegyereket vennének hozzá, mert akkor már az MBDA fegyvereknél sincs meg a 65% Eu részarány.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
2 488
8 056
113
De ez nem csak az USA ellen van, hanem mindenki ellen aki nem európai... Izrael, Dél-Korea, Törökország, Egyesült Királyság (?) stb. És nem csak a helyi gyártás részarányáról van szó, hanem a közös beszerzések támogatásáról is. A 65% európai komponensarányba az EuroPuls, az EuroSpike talán még belefér, de pl. a GCAP már nem és a KF-21-re sem adnának támogatást, akkor sem ha több ország venné egyszerre és európai fegyereket vennének hozzá, mert akkor már az MBDA fegyvereknél sincs meg a 65% Eu részarány.
Ezek szerint nem akarunk az Elbitnek gyártani.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 315
24 780
113
Miért jobb nekünk a 65%, mint a franciák által ajánlott 80%? Mire akarunk így pénzt szerezni? Vagy mit gyártunk (Gidrán?), amit így könnyebb lenne eladni? Vagy miért akarjuk ennyire sürgősen elfogadtatni ezt?
Szerintem MO eleve egy több lépcsős dologban érdekelt, a 65%-ot logikus aránynak érzem egy induláshoz, ami későbbiekben a francia érdekekhez (hiszen a 80% szemmel láthatóan francia nemzetstratégiai/gazdasági érdek) fokozatosan igazitható, ha kikristályosodik valamiféle összeurópai haditechnológia beszállitói bázis.
De ez nem csak az USA ellen van, hanem mindenki ellen aki nem európai... Izrael, Dél-Korea, Törökország, Egyesült Királyság (?) stb.
Továbbra sem érzem ezt hátránynak,...ahogy van EuroSpike és EuroPuls, lesz majd minden más "Euro" is különféle nemzetközi megállapodások alapján EU-n belüli gyártásokkal meg egy irodával vagy KF központal, ahol fel tudják mutatni, hogy itt is tervezték. Minden majd az apróbetűs részeken múlik...