Ne haragudj, de pontosan erről beszélek. Mi frász köze van egy 180 és 150 éves hitelnek annak, hogy ma 2019-ben mi van?
Úgy, hogy előtte évtizedekig tartották, de nem javítottak az adósság szerkezetükön...? Basszus azért az előre mutogatásnak is vannak határa. Ez kb. olyan, mintha a ma valaki a lakáshitelét a reformkorra akarná kenni.
Komolyan mondom, hogy leolvadt az agyam. Ez pont olyan, mint ami itthon megy. Mindenkire mutogatnak, hol Soros, hol Szauron hol faszomtuddja ki a hibás, de hogy saját vezetőink és polgárok és intézmények basznak el valamit, ja az nem lehet....
Bocsánat, de saját hülyesége ellen sajnos nem lehet megvédeni mindenkit, de akkor másra sem kéne mindig mutogatni. Egy ponton túl irritáló.
Senki nem mondta, hogy kötelező olimpiát rendezni és amolyan jó szokás szerint túlárazni/szétlopni, stb.
Plusz a göröknél ment a gulyáskommunizmus. Annyira betegesen féltek egy jobbos junta visszatérésétől, hogy durva pénzszórásba kezdtek. A 80-as években vezették be az általános oktatást, egészségügyet, nyugdíjat, ami Nyugat-Európában akkor már évtizedek óta meg volt. Ez megdobta a kiadási oldalt. Ugyanezzel egy időben viszont beléptek az Európai Közösségekbe (ez az EU elődje), ahol a még gyerekcipőben járó görög ipart egyszerűen letarolt a nyugati versenytárs. A nagy számban megszűnő vállalkozások miatt drasztikusan csökkentek az adóbevételek. Persze, ilyenkor adót kellett volna emelni vagy megfogni a szociális kiadásokat, de a gazdasági elit ezt már nem engedte, bekussoltatták a politikai "elitet", a görög médiát, aminek következtében nem vezették be a vagyonadókat, a vastag suska meg ciprusi és brit offshore-számlán parkolt. Ahogy az lenni szokott ilyenkor, a kiadási oldal vs bevételi oldal elég durván festett..
A görögök 35 év munkaviszony után mehetnek el nyugdíjba, (németek jelenleg csak 45 év után kapnak teljes nyugdíjat. Korábban elmehetsz nyugdíjba, de ekkor visszaszámolják az aktív éveidet és annyivel csökkentik a nyugdíjadat...) ekkor az átlagbér 70-80 százalékára rúgó nyugdíjat kapják (németek 42-46 százalékot kapnak). A nyugdíjplafon is magasabb a görögöknél, 2538 euró, (a németeknél 2200 euró, de ebből folyamatos balhé van, ha prompt nem a világot/migránsékat kell megmenteni).A "sluszpoén", hogy a görögök ezt a suskát évente 14 alkalommal kapják meg... Nem véletlen volt a nyugdíjrendszer ennyire komoly súllyal az IMF/EU/magánbefektetős trojka ülésein előhozva. A GDP 16-20% ment nyugdíjra..
Sokan amúgy azt csinálják, hogy korán mentek magas nyugdíjjal, majd leléptek - (kibaszott szomszédaim) és Németországban kapja a szociális támogatást meg a munkanélküli segélyt, otthonról meg a nyugdíjat..
De a görög kitérő után a mondandóm valódi lényege az, hogy a hitel önmagában nem káros.
Amikor a bili kezdett kiborulni - úgy 2009-ben, akkor 120% környékén álltak. Hogy ez gond-e? Attól függ. Az olaszoknak nagyobb abszolút és nagyobb százalékos adósságuk volt. Lett komoly bukta? Nem. Az olasz ipar vs görög ipar nagyon nem egy kategória. Van cash-flow (gonosz vagyok: van még nagy csomó swap-opció francia meg német kötvényre, vagyis, ha bukik az olasz kötvény egy válság során, akkor az olasz eszközökben parkoltatott német/francia lóvé szintén bukik. Ezért volt olyan hangos az olasz euró-eldobás, mert ha visszavezeti a lírát, akkor elinflálja az államadósságát - igaz, így a nyugdíjmegtakarítást is, de még mindig jobban jár, mintha kifelé tartozna felbőszített befektetőknek, és a líra-euró átváltáson megint buknának a francai/német kötvénytulajdonosok. Ez mondjuk az atombomba, de azt is bevetették már..), plusz magállam. Ezért ott nem gond. Ha az olaszok buknának, gazdasági botrány, a görögök "csupán" bizalmi válság.
(a németek amúgy azért voltak ennyire segítőkészek, mert amikor 2006-7-között kezdett billegni a sámli a görögök alatt, akkor a görög jegybank durván kamatot emelt. A német nagybankok/nyugdíjalapok meg kurva sok pénzből bevásároltak a görög eszközökből. A Mutti meg akart menteni mindenkit (Schäulbe amúgy ki akarta szórni az egész bandát az eurózónából - teljesen jogosan), szóval pénzt tolt a rendszerbe és akkor hátradőlt, hogy minden fasza. Aztán 2015-ben jött az újabb válság. Hiába erőltették a megszorításokat a görögökre, nem működött, mert fos az ipari szerkezet, az emberek meg leléptek Németországba. Kettős negatív spirál.
A fenti történetet az államadósságra fogni kifejezetten hülyeség.
Szingapúr GDP arányos államadóssága úgy 120%
Japáné jócskán 220% felett. A japán gondok nem az államadósság miatt vannak, hanem struktúrális gondok miatt, a defláció komoly szopórollerre ültette őket. Az Abenomics nem működik, plusz öregszenek el, a kínai dömping ellen meg nehéz.
A görög államadósság is főként a megszorítások miatt lett végül majd 200%... Kellett az olimpia, meg kell a 6. vagy 7. legnagyobb haderő a világon.