Matokcsy interjú
A lakossági kamatstop nem megy szembe a kamatemeléssel és infláció letörésével, forint erősítésével. Pont ezzel kaptak politikai felhatalmazást további emelésre, de a lakossági hiteleket kevésbé fogja érinteni. Ehhez jönnek a költségvetési kiadáscsökkentő 1.000 milliárdos lépések. (választás előtt meghuzta a kormány!!)
A történelemben egyedülálló módon vészelt át a világ egy súlyos válságot, azonban elkerülhetetlenül megjelent a magas infláció – fogalmazott Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a lapunknak adott interjúban. Beszélt arról is, hogy a kamatemelési ciklus 2022-ben is folytatódik. Kiemelte...
magyarnemzet.hu
Portfolio kivonat
Az interjúban elhangzott főbb kijelentések:
A tartóssá váló szállítási nehézségek, a termelési láncok töredezettségei, az energiaválság egyik pillanatról a másikra hozta felszínre a korábbi, globális gazdasági modell gyenge pontjait.
A válságkezelés ára az államadósásgok emelkedése, a soha nem látott pénzbőség, ezek pedig egyenesen vezettek az infláció gyors emelkedéséhez.
Az infláció könnyen öngerjesztővé válik, ezért azt kezelni kell. A Fednél 2022 a normalizáció éve lesz. Az Európai Központi Bank nehezebb helyzetben van, mert az infláció országonként nagyon eltérő, és a dél országok finanszírozási nehézségeire is tekintettel kell lenni.
Az elmúlt 50 év működési modellje a világban elérte a korlátait. Új éghajlati, a demográfiai, a technológiai és a geopolitikai kihívásokat látunk, amelyek egy új korszak felé vezetnek.
Az átmenet ára a nagyobb bizonytalanság és a megemelkedő infláció, ezek megfelelő kezelése érdekében a tartósan magasabb kamatokkal is együtt kell élnünk.
Csak egy sikeres átállás (fenntartható energia, digitalizáció) hozhatja el újra az alacsony kamatok és az alacsony infláció időszakát.
A védekezés leghatékonyabb eszköze a kamatok emelése. Nincs pardon. A szigorítási ciklus 2022-ben is folytatódik. 2022 első felében az alapkamat felzárkózik és ismét összeér az egyhetes betéti ráta szintjével.
A válságkezelés következő lépénék a költségvetési egyensúly helyreállításának kell lennie. A jegybank üdvözli az elmúlt hetekben bejelentett kiadáscsökkentő lépéseket.
A történelmi mélypontjára süllyedő forintárfolyamról szólva Matolcsy György úgy fogalmazott, hogy az infláció megtörésére "a monetáris transzmisszió minden csatornáját használnunk kell." Ez nem egyszerű, mert a globális kockázatkerülő hangulatban a feltörekvő gazdaságok erős ellenszélben vannak. De "ha egy ország elvégzi a házi feladatait, akkor annak idővel meglesz az eredménye." Ehhez a fentebb említett területeket (a költségvetésben) is folyamatosan javulni kell, akkor tud a magyar gazdaság trendszerűen felértékelődni.
A jövőben a legfontosabb nyersanyag az adat lesz, a jövő pedig a digitális jegybankpénzé.
A kamatstop nem akadályozza az infláció elleni harcot, sőt, "megerősít minket abban, hogy a leghatározottabban lépjünk fel az infláció letörése és a pénzügyi stabilitásunk megőrzése érdekében." (Ezzel Matolcsy György az az értelmezést erősítette meg, amelyre korábban mi is felhívtuk a figyelmet: bár a kamatstop rontja a jegybanki eszközök hatékonyságát, viszont azzal, hogy politikai szempontból kényelmesebb lett a kamatemelés, a jegybank bátrabban emelhet a forint erősíté se érdekében.)