A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93
Sztem az infláción fölösleges vitatkozni. Egy évtized minimális, bőven 3% alatti infláció után most kilőtt a 2010es évek előtti szintre. Ez globalis trend a Great Reset után. Egyszerűen a kereslet nagyobb, mint a kinálat, aminek hatalmas áremelkedési nyomása van. Nem álltak helyre a termelési láncok, az energiaárak elszabadultak, globalis alkatrész, alapanyaghiány van sok területen. Az energiaválság a benzinen kívül közvetlenül nem érzékelhető a központi rezsiárak miatt, de közvetetten ez is van az áremelkedések mögött.

Stockholmban a budapesti gázár nyolcszorosát kell fizetnie a lakosságnak – utánajártunk, fenntartható-e a hazai rezsicsökkentés

Sok minden drágul igen, de az átlagfizetés arányában igy is sokkal többet ér mint 2010ben. Ezt tagadni, a tenyek tagadása.​

rezsi_osszetett.jpg


Ettől még nem kelk erre a kormányra szavazni. Vannak más szempontok is, de a tényeket tiszteljük.

U. I. : forintgyengülés

Ezt a kormány és a jegybank forintgyengülés megállításával, kamatemeléssel. próbálja megállítani. Raadasul úgy, hogy a meglévő lakossági jelzáloghitelek az emelkedő hiteltörlesztés miatt, ne lehetítlenítsék el az emberek életét, ez a lakossági kamatstop. A bankok ezt lazán benyelik, persze sirni fognak. A lakossági kamatstop azt mutatja, erős és következetes jegybanki kamatemelés várható a forintgyengülés megállítására, negatív politikai következményeket kezelték.

Szerintem meg igenis van értelme vitatkozni az inflacióról (annak metodikájáról és okairól), mert az írásodbóli s kiderült hogy egész máshogy látjuk a helyzetet. Szerintem már a big reset előtt kezdődött (szerintem ezt igazolják a számok), szerinted meg most (szerinted meg ezt igqzolják). Szerintem nem teljesen reálisan mérik (pl hogy kétszer annyit kellene fizetnem egy házért mint 5 éve az nincs benne, Surányi szerint trükköznek egyes termékek - benzin - beszámítási arányával).

A bérek reálérteke más kérdés, én azt a témát nem boncolgattam és szerintem az utóbbi postokban más sem, ha a reálbérnövekedés párhuzamosan mozog a termelékenység növekedésével akkor az szuper és az inflációra nincs hatással, amúgy meg ki ne örülne ennek.

A kamatstop az én ízlésemnek elég kommunista vívmány; ahhoz képest hogy az elmúlt években mindenhol az folyt hogy fixáld a hiteledet (és ezt az alacsony kamatkörnyezet miatt könnyen meg is lehetett tenni), erről évente levelet is küldtek ki a bankok, az után azt segítjük (és hidd el hogy mi segítjük, mivel azt a pénzt amit odaadunk valahol beszedi majd a bank is, mivel profitorientált szervezet) aki felelőtlen volt, számomra morálisan nem védhető. De ez persze csak az én véleményem.

Én el tudom amúgy engedni ezt a témát, de azt ec catedra kijelenteni hogy nincs itt semmi látnivaló és minden más a tények tagadása, az eléggé elfogultnak tűnő vélemény.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
Sztem az infláción fölösleges vitatkozni. Egy évtized minimális, bőven 3% alatti infláció után most kilőtt a 2010es évek előtti szintre. Ez globalis trend a Great Reset után. Egyszerűen a kereslet nagyobb, mint a kinálat, aminek hatalmas áremelkedési nyomása van. Nem álltak helyre a termelési láncok, az energiaárak elszabadultak, globalis alkatrész, alapanyaghiány van sok területen. Az energiaválság a benzinen kívül közvetlenül nem érzékelhető a központi rezsiárak miatt, de közvetetten ez is van az áremelkedések mögött.

Stockholmban a budapesti gázár nyolcszorosát kell fizetnie a lakosságnak – utánajártunk, fenntartható-e a hazai rezsicsökkentés

Sok minden drágul igen, de az átlagfizetés arányában igy is sokkal többet ér mint 2010ben. Ezt tagadni, a tenyek tagadása.​

rezsi_osszetett.jpg


Ettől még nem kelk erre a kormányra szavazni. Vannak más szempontok is, de a tényeket tiszteljük.

U. I. : forintgyengülés

Ezt a kormány és a jegybank forintgyengülés megállításával, kamatemeléssel. próbálja megállítani. Raadasul úgy, hogy a meglévő lakossági jelzáloghitelek az emelkedő hiteltörlesztés miatt, ne lehetítlenítsék el az emberek életét, ez a lakossági kamatstop. A bankok ezt lazán benyelik, persze sirni fognak. A lakossági kamatstop azt mutatja, erős és következetes jegybanki kamatemelés várható a forintgyengülés megállítására, negatív politikai következményeket kezelték.
Ez megint tele van féligazságokkal és csúsztatással az infláció okainak tekintetében. Persze nagyon népszerű ez a narratíva de az infláció nem ettől indult meg igazán, ennél azért összetettebb mind a nemzetközi környezetben mind itthon.
Ha ez a narratíva igaz lenne az infláció is “átmeneti” lesz/lenne.kiderül.

a forint gyengüléséhez.
EURHuF COVID (lezárás)előtt elérte a jelenlegi szintet….technikailag jelenleg is long a kép. Minden erősödés korrekciónak tekinthető. Hogy milyen szintek törése esetén változik nem írom ide, mivel most még igen messze van ahhoz, h egyáltalán foglalkozni kellene vele.
MNB es a kormány az elmúlt két hétben kezdett fordítani a kormányon a gyengülés tekintetében.
MNB vicces volt az emeléseivel. Emelt közben a kötvény programban továbbra is öntötte s pénzt a piacra… kormányról nem is beszélve következetesség(?) ugyan már. Ezt tükrözi is a jelenlegi árfolyam, mely a csúcs közelében ragadt emelések ide vagy oda.
Külön viccesnek találom, azt a kitételt, h a bankok majd lenyelik s kamatstopot… dehogy nyelik. Majd más szolgáltatásuk árában megfizetik az ügyfelek…pl az hitelkamat hoz képest meg alacsonyabban tartják a betéti kamatokat…úgy is pénzbőségvan… nincs az újabb betétesekre rászorulva… meglévőkön leveri…
Majd akkor lesz itt valami, ha nem lesz negatív a reál kamat. De ahhoz hosszú út vezet- ha egyáltalán cél. Nemzetközi tendencia se éppen ez.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Ez EUR/USD romlása miatt még ez sem lehet igaz.
De az odafenti poénos trollkodás is mókás, amikor mindenféle himihumi szart tesznek be meg sanszosan azt, ami éppen lejáró akciós.

  • Én eközben azt látom, hogy havi átlag kaja költség / nap rá eső része januárhoz képest év közepén már +10% tája volt, most nov elejéhez képest meg +28% tája decemberben.
  • A fodrászom is csak kétszer emelt árat az idén...
  • A bringa nagyjavításom 2 éve még egy huszasból kijött és csak a villa rugóstag átvizsgálással volt 35 tája.
    Most anélkül volt 35k.

De igen, tényleg jó nekem és nekünk.
Ezek szerint egyes emberek ilyen táblázatokban hisznek, de a saját pénztárcájukból kivándorló pénz mennyisége vagy nem érdekli őket vagy nem is nézik.
Én meg mivel viszont Ft-ra vezetem a kiadást felcsapom a korábbi hónapokat és éveket és látom amit látok.

Akkor trollkodok én is, a te példád kb. az "olcsóbb lett viszont a gőzmozdony" kategóriája.
Whatever.
én nem tudom lehet hogy valami különleges eset vagyok tény hogy emelkednek az áraak de nekem a fizum simán leköveti...
jó én ha iszok tejet házi kecskét iszok általába vagy házi tehéntejet.
a husok ára feljebb ment. de az akciokkal nagyjából ugyan oda van víve mint elötte akciókkal.
igen akciós termékeket is szoktam vásárólni mert nagy bevásárlásokat csinálok. lehet ez a baj... de az én példám hpgy autot akarok venni mert eladtam a régit de sokat járok szolgálatba így mindig elmarad a vásárlás de mindig magasabb kategóriába nézelődök mert több a pénzem rá.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 657
113
Szerintem meg igenis van értelme vitatkozni az inflacióról (annak metodikájáról és okairól),
Arról lehet. Én arra gondoltam, hogy arról vitatkozni, hogy emelkedik, ha nem volt egyértelmű.
mert az írásodbóli s kiderült hogy egész máshogy látjuk a helyzetet. Szerintem már a big reset előtt kezdődött (szerintem ezt igazolják a számok), szerinted meg most (szerinted meg ezt igqzolják). Szerintem nem teljesen reálisan mérik (pl hogy kétszer annyit kellene fizetnem egy házért mint 5 éve az nincs benne, Surányi szerint trükköznek egyes termékek - benzin - beszámítási arányával).
Ez mindig felmerül. De ezek eurostat által elfogadott adatok, nem turkáltak bele. Peedig kellene. Egyrészt vannak azok a szempontok, amiket hoztál és emelhetik, de pl. az online vásárlások sincsenek benne, amik csökkenthetik. Mindenképpen kellene az inflációs kosáron igazítani, de hatása nem egyértrelmű.
A bérek reálérteke más kérdés, én azt a témát nem boncolgattam és szerintem az utóbbi postokban más sem, ha a reálbérnövekedés párhuzamosan mozog a termelékenység növekedésével akkor az szuper és az inflációra nincs hatással, amúgy meg ki ne örülne ennek.
A bérnövekedésnek alapvetően van inflációs hatása. Sőt a covid előtt, amiatt kezdett nőni. Most politikai okokból, illetve infláció követő indokból nyomják.
A kamatstop az én ízlésemnek elég kommunista vívmány; ahhoz képest hogy az elmúlt években mindenhol az folyt hogy fixáld a hiteledet (és ezt az alacsony kamatkörnyezet miatt könnyen meg is lehetett tenni), erről évente levelet is küldtek ki a bankok, az után azt segítjük (és hidd el hogy mi segítjük, mivel azt a pénzt amit odaadunk valahol beszedi majd a bank is, mivel profitorientált szervezet) aki felelőtlen volt, számomra morálisan nem védhető. De ez persze csak az én véleményem.
Ezzel egyetértek. Nekem is fix hitelem van. De ugye ott is van 5 év plafon. Ezzel együtt az elszálló törlesztőrészketeknek negatív politikai következményei lennének. Ezt kezelte a kormány a kamatstoppal. Biztos vmennyit áthárítanak a bankok, de az elenyésző, észre lvehetetlen kesz. Inkább benyelik, ezért is esett a tőzsdei árfolyamuk.
Én el tudom amúgy engedni ezt a témát, de azt ec catedra kijelenteni hogy nincs itt semmi látnivaló és minden más a tények tagadása, az eléggé elfogultnak tűnő vélemény.
Félreértetted. Az infláció emelkedésére értettem. Varga táblázata szintén nem csúsztatás. Vnnak más szempontok is, de a táblázata nem csusztatás, hanem tény.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
a táblázata nem csusztatás, hanem tény.
Az EGÉSZ táblázat egy nagy csúsztatás,propi.Csak profi hazudozók.Nem szintiszta hazudozás,hanem elferditett igazságmagva van,amire ráépül a hazugság.Ez az agitprop.
Mert pl jobban élünk mint 2010ben?Igen,csak nem a fikusz miatt,hanem a fikusz ellenére.Közben az ÖSSZES KKE EU tagország életszinvonala JOBBAN emelkedett,mint a mienk....Mert külső,EU konjuktúrális okok vannak a fellendülés mögött,nem a fikusz.Fikusz arrol tehet,hogy az életszinvonal növekedés nálunk a LEGKISEBB volt.
És ezt folytatni lehet tételesen minden pontra.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Dehogy volt kint annyi.2011 május 1-től van szabad munkavállalás.

Nagybátyám 94 óta kint van, 2008-ban engem is noszogattak, hogy menjek utána, mert a München melletti csirkefeldolgozójában szinte csak magyarok vannak... Előtte is lehetett és mentek is sokan. Főleg 2008-10 között.
Szomszéd férje is idénymunkákra ment ki heggeszteni 90-es évektől, aztán egyszer csak többé nem ment haza.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
Nagybátyám 94 óta kint van, 2008-ban engem is noszogattak, hogy menjek utána, mert a München melletti csirkefeldolgozójában szinte csak magyarok vannak... Előtte is lehetett és mentek is sokan. Főleg 2008-10 között.
Szomszéd férje is idénymunkákra ment ki heggeszteni 90-es évektől, aztán egyszer csak többé nem ment haza.
Én is voltam kint már elötte is dolgozni.De TÖMEGESSÉ csak 2011 után vált.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
364
1 065
93
Dehogy volt kint annyi.2011 május 1-től van szabad munkavállalás.
Egyezzünk ki abban hogy jelenleg több mint félmillió magyar keresi a boldogulást külföldön,csak Angliában több mint 140 ezer magyar :(

2021 májusi infó:
"A Brexit és a magyarok című rendezvényen Kumin Ferenc nagykövet elmondta, hogy eddig mintegy 140 ezer magyar állampolgár adta be a brit letelepedési kérelmet."
 
M

molnibalage

Guest
én nem tudom lehet hogy valami különleges eset vagyok tény hogy emelkednek az áraak de nekem a fizum simán leköveti...
Tehát? Azt jelenti, hogy jó esetben talán nem élsz rosszabbul.
Miközben meg a csapból is az folyik micsoda jólét van itten.
Egyelemes fizetési javulásból meg nem extrapolálunk sehova.

Amúgy egy jólétben levő országban meg mi szükség -20% rezsicsökkentsére?
Mondom, a narancsosok láthatóan nem a gondolkodó rétegre céloznak.
Akik hajlamosak kínos és ellentmondó dolgokra rávilágító kérdéseket feltenni...

A balfasz propaganda helyett a valódi sikerekre és értelmes célokat kéne felhozni, de azokból vagy kevés van, vagy nem megy.
Pedig itt van.

De nem, Silvo és a többi NER hittérítő folyamatosan ilyen hülyeségekkel fáraszt.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 657
113

Magasabb GDP-növekedés, brutális fogyasztási kiadásbővülés, jobb bérnövekedés, erősebb exportkilátások, gyorsabb államadósság-lefaragás. Eközben viszont lassabb költségvetési hiánycsökkentés, magasabb büdzsé biztonsági tartalékok, és lassabb ütemű inflációcsökkenés - nagyjából így foglalható össze röviden a Pénzügyminisztérium szokás szerint év végén megjelenő, szerdán közzétett előrejelzése. Bemutatjuk, mi vár a magyar gazdaságra a kormány frissített prognózisa alapján.

pm-prognozis-gdp2-501912.png



koltsegvetesi-egyenleg-501916.jpg


koltsegvetes-tartalekok-501920.jpg



koltsegvetes-bevetelek-501924.jpg



allamadossag-elorejelzes-501928.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 657
113
Tehát? Azt jelenti, hogy jó esetben talán nem élsz rosszabbul.
Miközben meg a csapból is az folyik micsoda jólét van itten.
Egyelemes fizetési javulásból meg nem extrapolálunk sehova.

Amúgy egy jólétben levő országban meg mi szükség -20% rezsicsökkentsére?
Mondom, a narancsosok láthatóan nem a gondolkodó rétegre céloznak.
Akik hajlamosak kínos és ellentmondó dolgokra rávilágító kérdéseket feltenni...

A balfasz propaganda helyett a valódi sikerekre és értelmes célokat kéne felhozni, de azokból vagy kevés van, vagy nem megy.
Pedig itt van.

De nem, Silvo és a többi NER hittérítő folyamatosan ilyen hülyeségekkel fáraszt.
B+! Az elmúlt 6 évben volt a rendszerváltás utáni legnagyobb hazai reálbéremelkedés. Én elhiszem, hogy te 2010ben jobban éltél, mint most, de ez qrvára nem jellemző. Ettől még nyugodtan kirúghatod a NERt, nem akarlak erről meggyőzni, ne tedd, értelme sem lenne. Csak az állandó nyávogás zavar. Ezért lenne jó néhány tényt a helyén kezelni. Aztán, hogy miből milyen kovetkeztetést vonsz le, rád van bízva.

Alapvetően mki a maga sikerének kovácsa. Helyetted semmilyen kormány nem fog több pénzt keresni. Én sem alapvetően a kormány miatt élek jobban. Persze az adórendszer kedvezőbb és az autoipari szektor kiemelt támogatást kap, de ez csak egy keret, a többi rajtam múlik.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 427
3 745
113
Mi a valóság?
Ma meg bemegyek boltba és mit látok. 380-as tej.
Tavasszal még 280 volt.
Múlt héten megy 320.
És úgy kb. lassan mindenen ezt látom.

Molni, rossz helyen vásárolsz... 200-250 egy liter tej, e fölött csak a bolt extraprofitját növeled szerintem...

Én eközben azt látom, hogy havi átlag kaja költség / nap rá eső része januárhoz képest év közepén már +10% tája volt, most nov elejéhez képest meg +28% tája decemberben.

Én pl. 2021 első 11 hónapjában 4%-al kevesebbet költöttem élelmiszerre, mint 2020 első 11 hónapjában. Akkor most mi van?

A bringa nagyjavításom 2 éve még egy huszasból kijött és csak a villa rugóstag átvizsgálással volt 35 tája.
Most anélkül volt 35k.

2017 májusában az autószerelőm óradíja 10000HUF+ÁFA volt.
2021 decemberében az autószerelőm óradíja 10000HUF+ÁFA volt. Ez mennyi növekedés éves szinten? Kiragadott példákat bárki tud hozni, az összképet ez sokban nem befolyásolja.

Én meg mivel viszont Ft-ra vezetem a kiadást felcsapom a korábbi hónapokat és éveket és látom amit látok.

Én is vezetem a kiadásaim, és én is látom amit látok. Van áremelkedés, ez kétségtelen, sőt, egyes területeken dinamikus is.
De azért ne játsszuk el itt a nagy halált, mert annyira egyáltalán nem vészes a dolog. Pont azért nem vészes, mert a bérek is jelentősen emelkedtek nominálisan, így még mindig reálbér növekedésről beszélhetünk. Addig meg nincs para.


Egyébként meg, ha annyira odafigyelsz a költségeidre, tényleg ajánlom az olcsóbb üzletek felderítését. Mert vannak szerencsére.
 
M

molnibalage

Guest
Csak az állandó nyávogás zavar.
Szíved joga.
Engem meg az általad (is) betett vérostoba propaganda.

Ezért lenne jó néhány tényt a helyén kezelni.
A tények számomra az, hogy mit fizetek ki miért.
Ennél kézzelfoghatóbb tapasztalat nincs.
Pont.
Alapvetően mki a maga sikerének kovácsa. Helyetted semmilyen kormány nem fog több pénzt keresni.
Szerinted miért váltottam most is?
Több pénz és micsoda szerencse, visszamehetek tervezni, amit szerettem.
De 7% feletti infláció mellett az ennél magasabb fizu emelés se sok...

Én sem alapvetően a kormány miatt élek jobban.
Ehhez képest úgy tolod az összes vicces számháborús ábrájukat ide, mintha nem lenne holnap.
Persze az adórendszer kedvezőbb és az autoipari szektor kiemelt támogatást kap, de ez csak egy keret, a többi rajtam múlik.
Számomra a kerete az, hogy stadion van, de tanár lassan nincs.
De azért vállaljak gyereket. Tanítani meg ki fogja?

Molni, rossz helyen vásárolsz... 200-250 egy liter tej, e fölött csak a bolt extraprofitját növeled szerintem...
Te milyen tejes és hol veszel ennyiért?
Vagy kitalálod, hogy a SPAR luxus áruházlánc?
Én pl. 2021 első 11 hónapjában 4%-al kevesebbet költöttem élelmiszerre, mint 2020 első 11 hónapjában. Akkor most mi van?
Sanszosan a fogyasztási szokásaid változtak meg.
Kiragadott példákat bárki tud hozni, az összképet ez sokban nem befolyásolja.
Nem kiragadott példák.
A 2016 óta vezetett költségtáblázatból szedem.
Van benne minden.

Egyébként meg, ha annyira odafigyelsz a költségeidre, tényleg ajánlom az olcsóbb üzletek felderítését. Mert vannak szerencsére.
Jah, mert a SPAR a világ teteje, ami néha meg van fűszerezve kisebb dolgokkal innen-onnan...

ui. Nagyon kíváncsi leszek, hogy a suli, ahova járunk röpizni milyen árajánlatot fog adni jövőre...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Vigyázó szemetek a CDS-re vessétek...

100% felett van az eurózóna államadóssága és még nagyon azt sem tudni, ez a koronaszarság a jövő évben mit eredményez, de ettől függetlenül tudjuk, hogy:
  • energia-válság van, ami mindent megdrágít
  • USA kamatot emel, addig az eurózóna elvan. Az US-kamatprémium magasabb, mint a németek torkán lenyomott koronamentéses görög hozamfelár. Ez vicc, sőt, súlyos anomália és nem fenntartható.
  • chip- és nyersanyag miatt esik az ipari termelés. Az nem létezik, hogy papíron nő a termelés - és rámondják a jőveli trendet, de beszerzési manáger-index lefelé megy.
  • a ződek baromságai ezer-milliárdokban mérhető lyukat ütnek a cégek középtávú terveire. Az ne várja senki, hogy ilyen kiadási "kötelezettségek" és szűkülő piac mellett ugyanolyan vagy jobb megtérülési ráta lesz a tőzsdén. Ha ez lenne, akkor az súlyos bizalmi válság, mert ha ilyen helyzetben is megy, akkor a kevésbé ilyenebb helyzetben miért nem ment!? Ezt majd tessék elmondani a befektetési alap vezetőinek. Valószínűbb, hogy a szociális jutattásokat nyírják meg/leépítenek. Ez szintén az állami kiadási oldalt nyomja meg.

Nem folytatom tovább a sort, egyértelmű. Az meg nettó hülyeség, hogy befagyasztod a BUBOR-t és a lakossági kamatot. Ezt jobb helyeken határidő-visszacsatolásos opciónak hívják.

Fogadsz a forint ellen - így a gyengülő forint miatt a jegybanknak be kell lépnie. Mivel belép rövidtávon lenyomja az árfolyamot, de a kötvénypiacot nem hatja meg, ott kamatot kell emelni. A kamatemelésnél nyílik az olló a befagyasztott lakossági kamat és prompt kamat között.

Ez szintén egy veszteség, amit valahová el kell írni. Kinek a mérlegében lesz? Ha jegybanké, akkor a jegybanknak van fedezetlen követelése, vagy hiánya. Ha az államé, akkor mérleghiány egy exportvezérelt gazdaságban - ami megint árfolyamrontó - de jó az exportnak, de év végén ott a mérleg...

Ezért makroszinten egyre szarabb a kép, vagyis további kamatot kell emelni. Ekkor áll elő az a "vicces" helyzet, hogy az EKB-s nullakamatú hitelell megéri nagy tételben a forint ellen menni és határidős visszacsatolást carry-trade üzletté alakítani és elrakni a két alapkamat közötti különbséget... És tudjuk, hogy választás jön, ahol a számokat tartani kell, vagyis meg lehet fingatni a jegybankot - lépni fog.

Mielőtt ezt sci-fi-nek gondolod, Törökországban pont ez megy.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 427
3 745
113
Te milyen tejes és hol veszel ennyiért?
Vagy kitalálod, hogy a SPAR luxus áruházlánc?

Leginkább Auchanban vásárolok, de a Sparban és a Tescoban is találsz 250 alatt tejet, de szerintem a Lidl/Aldiban is.
Tapasztalatom szerint amúgy a Penny a legolcsóbb átlagosan.

Sanszosan a fogyasztási szokásaid változtak meg.

Nem hiszem, hogy különösebben megváltoztak volna.
A lényeg, hogy a költéseim összegén kb. nem látszik az áremelkedés. Biztosan volt, csak az éves ingadozása a költéseimnek kb nagyobb mértékű lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: Tiria and laiki

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 427
3 745
113
Vigyázó szemetek a CDS-re vessétek...

100% felett van az eurózóna államadóssága és még nagyon azt sem tudni, ez a koronaszarság a jövő évben mit eredményez, de ettől függetlenül tudjuk, hogy:
  • energia-válság van, ami mindent megdrágít
  • USA kamatot emel, addig az eurózóna elvan. Az US-kamatprémium magasabb, mint a németek torkán lenyomott koronamentéses görög hozamfelár. Ez vicc, sőt, súlyos anomália és nem fenntartható.
  • chip- és nyersanyag miatt esik az ipari termelés. Az nem létezik, hogy papíron nő a termelés - és rámondják a jőveli trendet, de beszerzési manáger-index lefelé megy.
  • a ződek baromságai ezer-milliárdokban mérhető lyukat ütnek a cégek középtávú terveire. Az ne várja senki, hogy ilyen kiadási "kötelezettségek" és szűkülő piac mellett ugyanolyan vagy jobb megtérülési ráta lesz a tőzsdén. Ha ez lenne, akkor az súlyos bizalmi válság, mert ha ilyen helyzetben is megy, akkor a kevésbé ilyenebb helyzetben miért nem ment!? Ezt majd tessék elmondani a befektetési alap vezetőinek. Valószínűbb, hogy a szociális jutattásokat nyírják meg/leépítenek. Ez szintén az állami kiadási oldalt nyomja meg.

Nem folytatom tovább a sort, egyértelmű. Az meg nettó hülyeség, hogy befagyasztod a BUBOR-t és a lakossági kamatot. Ezt jobb helyeken határidő-visszacsatolásos opciónak hívják.

Fogadsz a forint ellen - így a gyengülő forint miatt a jegybanknak be kell lépnie. Mivel belép rövidtávon lenyomja az árfolyamot, de a kötvénypiacot nem hatja meg, ott kamatot kell emelni. A kamatemelésnél nyílik az olló a befagyasztott lakossági kamat és prompt kamat között.

Ez szintén egy veszteség, amit valahová el kell írni. Kinek a mérlegében lesz? Ha jegybanké, akkor a jegybanknak van fedezetlen követelése, vagy hiánya. Ha az államé, akkor mérleghiány egy exportvezérelt gazdaságban - ami megint árfolyamrontó - de jó az exportnak, de év végén ott a mérleg...

Ezért makroszinten egyre szarabb a kép, vagyis további kamatot kell emelni. Ekkor áll elő az a "vicces" helyzet, hogy az EKB-s nullakamatú hitelell megéri nagy tételben a forint ellen menni és határidős visszacsatolást carry-trade üzletté alakítani és elrakni a két alapkamat közötti különbséget... És tudjuk, hogy választás jön, ahol a számokat tartani kell, vagyis meg lehet fingatni a jegybankot - lépni fog.

Mielőtt ezt sci-fi-nek gondolod, Törökországban pont ez megy.

Őszinte leszek, ennek a felét sem értem...
De azt mondjátok meg, érdemes-e most állampapírba fektetni, és ha igen, melyikbe?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
Vigyázó szemetek a CDS-re vessétek...

100% felett van az eurózóna államadóssága és még nagyon azt sem tudni, ez a koronaszarság a jövő évben mit eredményez, de ettől függetlenül tudjuk, hogy:
  • energia-válság van, ami mindent megdrágít
  • USA kamatot emel, addig az eurózóna elvan. Az US-kamatprémium magasabb, mint a németek torkán lenyomott koronamentéses görög hozamfelár. Ez vicc, sőt, súlyos anomália és nem fenntartható.
  • chip- és nyersanyag miatt esik az ipari termelés. Az nem létezik, hogy papíron nő a termelés - és rámondják a jőveli trendet, de beszerzési manáger-index lefelé megy.
  • a ződek baromságai ezer-milliárdokban mérhető lyukat ütnek a cégek középtávú terveire. Az ne várja senki, hogy ilyen kiadási "kötelezettségek" és szűkülő piac mellett ugyanolyan vagy jobb megtérülési ráta lesz a tőzsdén. Ha ez lenne, akkor az súlyos bizalmi válság, mert ha ilyen helyzetben is megy, akkor a kevésbé ilyenebb helyzetben miért nem ment!? Ezt majd tessék elmondani a befektetési alap vezetőinek. Valószínűbb, hogy a szociális jutattásokat nyírják meg/leépítenek. Ez szintén az állami kiadási oldalt nyomja meg.

Nem folytatom tovább a sort, egyértelmű. Az meg nettó hülyeség, hogy befagyasztod a BUBOR-t és a lakossági kamatot. Ezt jobb helyeken határidő-visszacsatolásos opciónak hívják.

Fogadsz a forint ellen - így a gyengülő forint miatt a jegybanknak be kell lépnie. Mivel belép rövidtávon lenyomja az árfolyamot, de a kötvénypiacot nem hatja meg, ott kamatot kell emelni. A kamatemelésnél nyílik az olló a befagyasztott lakossági kamat és prompt kamat között.

Ez szintén egy veszteség, amit valahová el kell írni. Kinek a mérlegében lesz? Ha jegybanké, akkor a jegybanknak van fedezetlen követelése, vagy hiánya. Ha az államé, akkor mérleghiány egy exportvezérelt gazdaságban - ami megint árfolyamrontó - de jó az exportnak, de év végén ott a mérleg...

Ezért makroszinten egyre szarabb a kép, vagyis további kamatot kell emelni. Ekkor áll elő az a "vicces" helyzet, hogy az EKB-s nullakamatú hitelell megéri nagy tételben a forint ellen menni és határidős visszacsatolást carry-trade üzletté alakítani és elrakni a két alapkamat közötti különbséget... És tudjuk, hogy választás jön, ahol a számokat tartani kell, vagyis meg lehet fingatni a jegybankot - lépni fog.

Mielőtt ezt sci-fi-nek gondolod, Törökországban pont ez megy.
Köszönjük.
NAGYON jól összefoglaltad, tetszik, h a bond piacra is kitértél és külön rávilágítottál fejlett/fejlődő piac közötti különbség milyen pénzpiaci spekulációra nyit teret.
Ritkán olvastam ilyen mélyre menő hozzászólást itt.
A török példa annyiban rossz példa, h ott Erdogan szultán kamatcsökkentése, ha úgy tetszik unortodox monetaris politikája megágyaz a spekulációnak, s azért elég volatilis tud lenni az a kereszt.
 
M

molnibalage

Guest
Leginkább Auchanban vásárolok, de a Sparban és a Tescoban is találsz 250 alatt tejet, de szerintem a Lidl/Aldiban is.
Nem hittem volna, hogy eljön az a pillanat, hogy ilyen téren fotóznom kell, hogy a realitás hihető legyen...
A Klinikában levő SPAR-ban volt amúgy ennyiért.
Lehet, hogy a külföldiek által tömött koli miatt ilyen drága.
Jellemzően nem ebbe megyek, de minap ez esett útba és pislogtam nagyokat.

Szerk:
Véletlen pont le lett fotózva, mert másnak is vásároltam.

265608261_978881942719875_4837902580866747380_n.jpg

Tapasztalatom szerint amúgy a Penny a legolcsóbb átlagosan.
Az csak egy van a közelemben, kicsi és választéka gyenge.